«Крутий заміс – це сфера автентичного заряду» Рекомендовані

Вівторок, 03 серпня 2021 10:10

Впродовж трьох днів у Мельниках, що на Чигиринщині, митці, народні умільці, творчі колективи з усієї Черкащини фестивалили на «Крутому Замісі». Тут варили круті борщі, малювали картини та ліпили горщики, билися в глині та мазали хату, випалювали вогняну скульптуру, танцювали з вогнем, а ще співали автентичні пісні та заряджалися особливою атмосферою та енергією. Фестиваль «Крутий Заміс», який організовує ТОВ «НВФ «Урожай» Групи МХП за підтримки Благодійного фонду «МХП – Громаді» та ГО «Холодний Яр- Україна», на холодноярській землі відбувається вже вчетверте, і організатори цього дійства переконані, що пандемія не здатна перемогти духовно багатих людей, атмосферу та настрій, тому все тільки починається.

Цьогоріч фестиваль розширив локації – тут збільшилася кількість колоритних атракціонів для дітей, з’явилася копанка, добудовується Музей ремесел Холодного Яру, де наразі функціонує виставка малюнків дітей для учасників АТО, встановлена одна з найбільших стаціонарних сцен на Черкащині.

-                 Для мене мистецький фестиваль «Крутий заміс» – це особиста гордість. Це як один із етапів, коли ти хочеш жити в кращій країні. Я хочу жити в кращій країні і хочу, щоб мої діти та внуки теж жили в кращій країні. Для досягнення цього потрібно плідно працювати та докладати власні зусилля, а ще допомагати людям. Я і моя команда дотримуємося цього простого правила. І починаємо з малої батьківщини – Черкащини. Внесок в цей фестиваль буде одним із елементів змін на краще нашого регіону, створення майбутнього України – чистої, популярної, привабливої й цікавої країни для світу. Я щасливий мати безпосереднє відношення до організації такого крутого фесту і розвитку Черкащини в цілому, – зазначив директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олександр Воскобойнік.

Цьогоріч організатори мистецького фесту взяли курс на екопросвітницьку роботу. Почати вирішили з малого – замість пластикового посуду пропонували гостям та учасникам фестивалю придбати акційні глиняні миски ручної роботи у гончарів з Черкащини. Кожна така покупка брала участь у лотереї, де розігрувався смартфон.

Підтримали екопропозицію організаторів фестивалю і гончарі із села Сердюківка, що на Смілянщині– Рустам та Таня Полукові. Родина вже більше семи років займається гончарством – чоловік працює на гончарному крузі, а дружина – займається художньою ліпниною. Продукують вироби з червоної кераміки. Полукові - постійні учасники мистецького фестивалю «Крутий заміс» від часу його заснування, а торік навіть брали участь в толоці та мазали хату. Приїздять сюди з дітьми, оскільки локація дозволяє комфортно розміститися всім.

-                 До пандемії коронавірусу ми зі смілянськими гончарами брали участь в різноманітних акціях, виставках та ярмарках по всій Україні. Нині ж через коронавірус наш колектив розпався, а гончарство залишилося лише як хобі, - розповідає пані Тетяна. – Тому нам одразу припала до душі ідея Юрія Романчі виготовити акційні миски для участі в екопроєкті. Європейські країни вже давно взяли курс на сортування сміття та відмову від пластику. Звісно, що за три дні ми не зможемо кардинально змінити підхід, щоб люди надавали перевагу ековиробам, проте вода і камінь точить. І починати потрібно з себе. Приміром, ми вдома вже переважно користуємося власноруч виготовленим посудом.

Також вперше цього року на мистецькому фестивалі у Мельниках відбувся мистецький симпозіум художників з Черкащини – це творчий проєкт, який підтвердив, що мистецтво не знає кордонів, віку, національностей та поділів. Художники зізнаються, що в Мельниках від роботи й спілкування один з одним вони отримали потужний заряд енергії для подальшої творчості.

-                 Ми продовжили створювати мурал «На крилах натхнення» на стінах Музею ремесел Холодного Яру, відтворюючи елементи з всіх видів декоративно-прикладного мистецтва України, - розповідає художниця Ольга Курська. Впродовж трьох днів вона з колегами «чарувала» в Мельниках: – Спеціально для фестивалю ми створили фотозони та організували боді-арт на тему міфічних істот. Окрім того, відбувся пленер художників на тему холодноярських пейзажів. Багато заходів, вражень, емоцій та позитиву.

Позитивний настрій для гостей та учасників фестивалю створювали творчі колективи Черкащини. Приміром, у неділю «запалювали» настрій глядачам представники Леськівської ТГ – танцювальний колектив «Барви» та вокальні «Спокуса» і «Натхнення».

-                 Діти вперше беруть участь у фестивалі, як учасники, тому готувалися до цього дійства натхненно, - розповідає керівниця «Барв» Інга Величко. – З-поміж вже відомих танцювальних номерів ми привезли ще й нову композицію, яку виконуватимемо під пісню «Шум» від учасників Євробачення Go_A.

Власне, цьогоріч на фестивалі танцювали не лише вихованці Інги Величко, а й вона сама. У партнерстві з Анатолієм Рубаном, керівником Народного театру хореографічних мініатюр «АРТАНІЯ», у суботу вони виконали «ойру» - стародавній український танок, що передає локальний колорит, водночас наповнений концепцією автентичності та сучасності.

-                 Це вийшла майже «ойра по-холодноярськи», - зауважує пані Інга. – Всі охочі учасники мистецького дійства об’єдналися у великий запальний хоровод. Вийшло емоційно, яскраво, колоритно.

Саме на збереженні традицій, колориту, локальності та самобутності мистецького фестивалю «Крутий заміс» робить акцент і його ідейний натхненник – Юрій Романча, засновник ГО «Холодний Яр-Україна».

-                 Для нас принципово зберегти локальний колорит фестивалю, - наголошує пан Юрій. – Тому тут можна почути автентичні українські пісні, казки Сашка Лірника, пісні від українського кобзаря та лірника Василя Нечепи, а також крутезного гурту «Хорея Козацька». Лише на нашому фестивалі діти шукають міфічну тваринку Сонцезевра, а на ярмарках продаються вироби винятково ручної роботи.

А ще лише тут можна побачити традиційну толоку, якою раніше хати в українських селах і будувалися. Адже нинішні технології будівництва практично не передбачають такого процесу. Загалом цьогоріч для участі в конкурсі зареєструвалося охочих «поміситися» в глині на п’ять команд. Вперше за історію фесту організаторам довелося ділити між ними чотири стіни будівлі.

Не доводилося раніше мазати хат і учасницям гурту «Спокуса» з Худяків. Проте це не зупинило їх в тому, щоб взяти участь у цьому випробуванні. І дівчата не лише показали швидкість та якість в роботі, здобувши друге місце серед команд, а ще й встигали глиною кидатися з іншими учасниками «толоки».

До речі, вперше на фесті відбулися глиняні бої серед жінок. Тут змагалися і профі, які займаються різними видами бойового мистецтва, і аматорки – які зареєструвалися експромтом на «глиняне побоїще».

Всі учасники мистецького фестивалю отримали цінні подарунки від організаторів дійства, а люди, які вклали максимум власних ресурсів, сил та часу на наповнення його автентичністю, локальним колоритом та атмосферою - були визнані «душею фестивалю». Свято завершилося виступами музичних гуртів «Крутий Заміс», «Друга Ріка», «Базіліо Має Рацію», «The Sixsters».

Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Читати 1000 разів

Календар

« Січень 2022 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31