У МОН повідомили, в якому випадку навчальні заклади в регіонах можуть перейти на "дистанційку" цього навчального року.

Навчальні заклади в регіонах зможуть перейти на дистанційний чи змішаний формати навчання тільки за умови, що більшість регіонів в Україні будуть у «помаранчевій» та «жовтій» зонах. Про це повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. За його словами, тоді таке рішення можуть ухвалити на місцевому рівні педради або місцеві комісії з ТЕБ і НС. Водночас, якщо принаймні 80% викладачів вакциновані проти COVID-19, школа зможе працювати у стаціонарному режимі. Шкарлет також додав, що Міністерство розглядає поєднання різних форматів навчання. Водночас прогнозує, що як мінімум перші два місяці осені навчання відбуватиметься як зазвичай. "Хіба що штам "Дельта", який зараз поширюється, може вплинути на ситуацію", — констатував міністр.

Сьогодні з нагоди початку нового навчального року спробуємо нагадати, як запроваджували дистанційне навчання в Україні.

Рік в "онлайні": з чого все починалося?

"З початку карантину, зумовленого поширенням коронавірусу, у березні 2020-го, середні заклади освіти не були готові до перебігу подій. Лише 182 школи в Україні з початку 2020-го мали дозвіл і доступ до дистанційного навчання. Більшість закладів із цього переліку були приватними. Для значної кількості закладів це був, наче шоковий удар", - констатує начальник головного управління загальної середньої та дошкільної освіти директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Міністерства освіти і науки України Юрій Кононенко.

За рік ситуація змінилася, і нині вітчизняні заклади в усіх регіонах мають суттєвий "багаж" у дистанційному навчанні. На думку Юрія Кононенка, про це свідчить хоча б той факт, що коли вже відновили дистанційне навчання в більшості шкіл після карантину, це дало поштовх до стрімкого розвитку діджиталізації в освіті.

Із 2019-го року питання налагодження дистанційної освіти поклали на органи місцевого самоврядування. Кошти на це мали виділяти відповідні ради. Виняток - державна субвенція, яку перераховували з держбюджету органам місцевого самоврядування на заробітні плати вчителям. Водночас школам на їхній розвиток державою шляхом співфінансування було надано і певні субвенційні кошти. 2019-го року ця сума сановила 1,5 мільярда 700 мільйонів гривень, ще 300 мільйонів було виділено на проведення інтернету та технічне оновлення. Розповідає пан Юрій.

Зі слів пана Юрія, сьогодні законодавство передбачає надання належного рівня дистанційної освіти. І це стосується навіть тих дітей, у яких в родині немає комп'ютера, інтернету, планшета тощо або є всього один прилад на сім'ю. Навіть у такому випадку вчитель може використовувати всі можливі засоби комунікації з дітьми, зокрема, мобільний телефон. "Все залежить від вчителя. Якщо він хоче навчати дітей, то і при дистанційному навчанні буде це робити. Є вчителі, які дуже активно проводили навчання: турбувалися про учнів, давали їм завдання, проводили оцінювання, здійснювали постійно комунікацію з батьками і дітьми тощо. Були і ті, хто вирішили відпочивати, хто спочатку подумали, що робити нічого не треба",- ділиться Юрій Кононенко.

Чи стояло осторонь освітніх питань на початку карантину Міністерство освіти і науки? Зі слів пана Юрія, ні. Міністерство писало листи, фахівці намагалися дати рекомендації директорам і вчителям. Навесні 2020-го була надана суттєва підтримка сім'ям. Це "Всеукраїнська школа онлайн", яка була організована за підтримки профільного Міністерства та Офісу Президента України. Всі пам'ятають, як комерційні канали транслювали уроки на телебаченні. Особливо, це було важливо для учнів у сільській місцевості, адже діти мали можливість отримувати якісну освіту, не виходячи з дому. В результаті дистанційною освітою, а це основні навчальні предмети, було охоплено більшість учнів - з 5-го до 11-го класів.

Підготовка педагогів для організації дистанційного навчання

Інститути післядипломної освіти у регіонах пішли далі. Вони почали працювати над підвищенням кваліфікації педагогічних працівників. Розпочалася підготовка вчителів до курсів для проведення дистанційного навчання. "Іншими словами, предмет є, а от як його правильно дистанційно викладати, якою має організація навчання, нова методика тощо? Це вчителів мали навчити", - пояснює Юрій Кононенко.

За словами пана Юрія, таке навчання почали проводити ще перед початком 2020/21 навчального року. Зокрема, партнер Міністерства освіти і науки студія онлайн освіти "Едера" спільно зі швейцарськими партнерами організували для українських вчителів спеціальні курси. Під час навчання близько 50-ти тисяч вчителів мали можливість оновити й закріпити знання і навчики з дистанційної освіти та отримати відповідні сертифікати.

Наявність інтернету - одна з ключових вимог дистанційної освіти

За даними МОН, станом на березень 2021-го року в Україні нараховувалося близько 14800 закладів середньої освіти. 43 з них взагалі не мали підключення до інтернету. Ці заклади розміщені на території 5-ти областей. До слова, Черкащина не входить цього переліку. Найбільше цих шкіл на Закарпатті. За словами Юрія Кононенка, це зумовлено тим, що це гірський регіон. Також важливим для надання якісної дистанційної освіти є якість інтернету, зокрема, спосіб підключення та швидкість. І в різних закладах ці умови теж різні. Так, у близько 2600 шкіл інтернет має швидкість менше, ніж 30 мегабіт на секунду. А це не дозволяє якісно запроваджувати дистанційну освіту.

Підтримка розвитку "дистанційки": чия компетенція?

У бюджеті 2021-го року на освіту з держбюджету було виділено 1 мільярд гривень - насамперед на боротьбу з Covid-19. Також передбачено кошти для облаштування робочого місця вчителя й забезпечення його вдома засобами для дистанційного навчання. Було укладено Меморандум з компанією "Майкростофт" та "Ґуґл Україна". Перша компанія надала безкоштовне програмне забезпечення для шкіл, а друга посприяла створенню безоплатних онлайн ґуґл-класів.

Змінилися і вимоги до вчителів. "Якщо раніше про цифррову компетенцію вчителя ніхто особливо не говорив, а освітні стандарти не передбачали набуття такої компетенції, то з 2020-го року професійні стандарти вчителя - це "провідна нитка". Є конретні вимоги, зокрема й до дистанційної освіти", - констатує Юрій Кононенко.

Також в Україні створено спеціальні державні структури, які опікуються питаннями цифрової, дистанційної освіти. Міністерство цифрової трансформації України створило спеціальний ресурс "Дія. Цифрова Освіта". Це Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності, якою можуть користуватися і педагоги.

Ну і насамкінець про відповідальність за освітній процес. На думку Юрія Кононенка, вона лежить не тільки на освітніх закладах. "Значною мірою це залежить насамперед від родини та її добробуту. За якість освіти відповідає суспільство, адже це ціла система - освіта. Для нашої країни досвід дистанційної освіти - новий, раніше його просто не було. А щодо Міністерства освіти і науки, то нині воно не керує освітніми закладами. У сфері його компетенції 3 заклади: 1) міжнародна українська школа, тобто допомога українським учням та студентам за кордоном; 2) підтримка українських учнів в окупованих Криму і Севастополі; 3) надання освітньої підтримки учням у непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей. Особливо ми хочемо приділити увагу дітям з окупованих територій. У певні проміжки часу, які мають діти, їм надають навчання. І як свідчить досвід Донецької області, вчителі знаходять підхід до таких дітей", - підсумував Юрій Кононенко.

Іван Лила

Опубліковано в Освіта

Календар

« Вересень 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30