У мікрорайоні «Хутір» села Чубівка Леськівської ТГ триває облаштування вуличного освітлення. По вулицях Гоголя, Береговій та на частині Монастирської вже облаштували дев’ять опор для вуличних ліхтарів, що заряджатимуться від сонячного освітлення.

Як зауважує староста села Валентина Сіренко, саме ця частина села Чубівки залишалася ще неосвітленою. «Здавалося б, що на сьогодні тема освітлення населених пунктів мала бути вже закрита, проте реальність зовсім інша. До слова, облаштувати комфорт для односельців стало можливим після об’єднання в Леськівську громаду. До прохання людей з Думанців, Чубівки сільський голова, заступник, депутати Леськівської ТГ не лише дослухаються, а й роблять їх реальністю».

За словами сільського голови Миколи Баса, реалізувати проєкт по облаштуванню вуличного освітлення в Чубівці вдалося у співпраці з народним депутатом України Сергієм Рудиком.

-        На придбання та встановлення вуличних ліхтарів з сонячними батареями Леськівська ТГ отримала 200 тисяч гривень траншу з державного бюджету на здійснення заходів по соцекономрозвитку, - зауважує Микола Федорович.

До речі, вуличне освітлення у Чубівці не єдиний соціально значущий проєкт, який реалізовує Леськівська ТГ у співпраці з нардепом. Цьогоріч тут запланували сім проєктів по сцекономрозвитку на загальну суму понад 1,7 млн грн. Серед них, зокрема, вже придбали медичне обладнання для трьох амбулаторій в громаді, облаштували автоматичну систему пожежної сигналізації в Худяківському ЗЗСО І-ІІІ ст. На етапі завершення придбання технічного обладнання для видачі паспортних документів та посвідчення водія в місцевий ЦНАП, будуть облаштовані вікна в Будинку культури с. Худяки, а також на території дев’яти багатоквартирних будинків поселення «Геолог» у Леськах для дітей облаштують дитячий майданчик.

Опубліковано в Новини громад

«Депутатська робота – це не лише про те, на що вдається «вибити» бюджетні кошти команді ВО «Черкащани». Це і про низку депутатських звернень, запитів, завдяки яким потім придбавають сміттєвози, будують водогони, ремонтують дороги та лікарні, купують житло молодим спеціалістам, встановлюють пандуси і дитячі майданчики, передплачують газети для ветеранів та забезпечують авто людей з інвалідністю. І все це – вирішення проблем, з якими звертаються представники громад до моїх приймалень та про які ми дізнаємось під час щоденного спілкування.

В першу чергу я пишаюся тим, що за цей рік кожна з громад, з якою мені довелося співпрацювати, знайшла свою ідею для розвитку, зрозуміла, де шукати підтримки для втілення, на чому потрібно акцентувати увагу під час розроблення та планування проекту. Так, приміром, голова Руськополянської ТГ Олег Гриценко «горить» ідеєю, щоб його громада жила «як у Європі», створивши комфортні умови для роботи, навчання та проживання всіх жителів населених пунктів, що ввійшли в громаду. Проте «європейськість» у нього прирівнюється до «ініціативності», тому його односельці зрозуміли, що повинні не лише «вимагати» комфорту, а й долучатися до його створення. Відтак, більшість локальних ініціатив тут реалізують на умовах співучасті з жителями громади. А от у Леськівській ТГ голова громади Микола Бас взяв курс на чисте довкілля та створення комфортних зон відпочинку. Громада об’єднала населені пункти, багаті на природні родзинки, – ліси, озера та узбережжя Дніпра, які мають туристичний потенціал, який для початку потрібно «відсортувати та розчистити». Так, вони й розпочали свою діяльність з реалізації екологічних ініціатив. Мошнівська ТГ – це просто «передовик» в реалізації всіх запропонованих ініціатив та пропозицій. Голова громади Богдан Шкарбута, в першу чергу, акцентує увагу на створенні комфортних умов для навчання та дозвілля дітей та молоді в громаді. Тому наша команда доклала максимум зусиль для оновлення матеріально-технічної бази освітніх та дошкільних закладів в Мошнівській ТГ – це і будівництво дитячих майданчиків, підтримка шкільних команд-учасників обласних змагань, проведення екопросвітницьких заходів для школярів та інше. До речі, громада однією з перших розпочала опалювальний сезон в закладах соцсфери.

Окремо слід відзначити місцеві творчі колективи: мабуть, вони єдині в районі взяли участь майже в усіх конкурсах та фестивалях, які цьогоріч організовували в області.

А от, приміром, Будищенська ТГ після об’єднання активно взялася вирішувати локальні проблеми шляхом участі у проєктах, організованих Фондом сталого розвитку «МХП – Громаді». Адже завдяки сільському голові Григорію Приходьку,  в громаду прийшли працювати молоді та ініціативні люди, які готові творити зміни. Тобто, залучивши різні ресурси, більшість громад взялися за реалізацію проектів, які ще кілька років тому були на рівні ідей, а сьогодні результатами їхнього втілення користується вся громада. Я щасливий здійснювати важливі речі разом з громадами.

500 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ вдалося залучити з різних джерел фінансування на соцекономрозвиток громад Черкаської області

Звітом про їхні видатки можна заповнити всі сторінки газети. Приміром, з обласного бюджету громади отримали майже 100 мільйонів гривень, з них за 9 мільйонів 396 тисяч ремонтують садочки, школи, купують навчальне обладнання та шкільні автобуси. Ще 1 мільйон 942 тисячі гривень витрачено на екологію – аби без шкоди довкіллю поводитися зі сміттям. 86 мільйонів 521 тисяч гривень витрачено з обласного бюджету на ремонт доріг. 2 мільйони 38 тисяч гривень із бюджету розвитку спрямували на ремонт шкіл та медзакладів.

Проте цифри мають бути не лише на папері – адже це бюджетні кошти, гроші платників податків. І депутатський обов’язок – розумно їх розподіляти та контролювати, як ефективно їх витрачено. Відтак, під час робочої поїздки у Тубільцях оглянули здійснений за кошти державного бюджету ремонт амбулаторії, в Степанецькій ТГ – з обласного бюджету профінансовані купівля сміттєвоза, шкільного автобуса. Для Канева з обласного бюджету виділяли кошти на Соціальний центр матері та дитини, Центр первинної медико­санітарної допомоги і санаторної школи, для Руськополянської ТГ – на ремонт загальноосвітньої школи №1, протитуберкульозного санаторію. Окрім того, у цій громаді оглянули ремонт доріг та амбулаторії, профінансовані державою. А от, приміром, на прохання сільського голови Сагунівської ТГ Ірини Бодяненко, у місцевий спортивний клуб для комфортного тренування молоді, яка займається бойовими мистецтвами, за сприяння Фонду сталого розвитку «МХП ­ Громаді» придбали кондиціонер.

Громадам є що показати, чим похвалитися. Лишаються і проблеми. Ми їх почули та взяли в роботу – намагатимемося передбачити на їх вирішення кошти в бюджеті на наступний рік. А живе спілкування з людьми – то приємний бонус, який зобов’язує робити більше важливих справ і допомагати громадам розвиватись.

 РЕАЛІЗАЦІЯ ГРОМАДСЬКИХ ІНІЦІАТИВ

Більшість громадських ініціатив мені вдається вирішити та реалізувати спільно з Фондом сталого розвитку «МХП – Громаді». Приміром, у Катеринопільській багатопрофільній лікарні було створено комфортні умови для пацієнтів хірургічного профілю. Вдалося це зробити на умовах співфінансування місцевої ради, місцевого бізнесу та благодійників. Зокрема, Фонд «МХП – Громаді» надав 48,5 тисяч гривень із необхідних для ремонту 143000 грн. Ремонтом не обмежилися, придбали медичні меблі, інвалідний візок, каталку. Потрібні ще меблі у хірургічний кабінет та набір інструментів для операцій — думаю, що і це питання ми вирішимо. 

Завдяки конкурсу мікрогрантів «Час діяти, Україно!», приміром, у с. Чижівка Водяницької громади відкрився громадський простір «Макітра», який об’єднав людей різного віку для цікавого та змістовного проведення дозвілля, у Мартинівському ліцеї з’явилася ресурсна кімната «Без меж» для дітей з особливими потребами, у Степанецькому ЗДО «Білочка» та Степанецькому і Мартинівському ліцеях – питні фонтанчики та ін. У селах Черкаської області реалізовані проєкти «Лікар для села», «Бібліотека – дім радості та знань», «Хаб замість шкільної їдальні» (с. В’язівок»), «Освіта – Workshop» (с. Бобрицька ОТГ), «Качалка, спортивно­оздоровчий осередок» (Литвинецька ТГ), фестиваль «My Family Fest» (м. Черкаси»), «QLOBAL Teacher Prize Ukrain – Реалізація мрії вчителя» тощо.

 РЕАЛІЗАЦІЯ ЕКОЛОГІЧНИХ ІНІЦІАТИВ

Якщо чую про ініціативи громад щодо поліпшення екології, – я в перших рядах, аби їх втілювати. Впродовж трьох місяців у рамках екологічного заходу «Місячник чистоти» сприяв залученню техніки ТОВ «НВФ «Урожай» на облаштування сміттєзвалищ та вивезення сміття в населених пунктах Мошнівської, Будищенської, Леськівської ТГ. У багатьох громадах Звенигородського та Черкаського районів були організовані екофести, що у результаті позитивно вплинуло на охорону навколишнього природного середовища. У рамках екопросвітницької роботи нашою командою були організовані тренінги, навчання, конкурси та екозаходи для учнівської молоді, в результаті яких діти отримали нові знання та досвід, а також призи та подарунки за активність. Окрім того, ТОВ «НВФ «Урожай» провів акцію, роздаючи всім охочим саджанці, аби наша планета стала чистішою. Наразі триває масштабний захід «Зелена планета», в якій беруть участь усі підрозділи МХП. А ще підтримуємо громади, які хочуть покращити свій благоустрій – поставити додаткові сміттєві баки чи налагодити вивезення сміття, отримавши собі у користування трактор, як нещодавно отримала Леськівська ТГ. До речі, влітку, під час екофесту в Леськах, дві команди­переможниці передали виграні грошові сертифікати місцевому Будинку культури. Їх використали для закупівлі будматеріалів. Своїми силами леськівчани зробили ремонт у спортзалі, ми ще надали допомогу на заміну дверей і нещодавно приїхали на оглядини. Звісно, не з порожніми руками – повезли в подарунок комплект футбольних і волейбольних м’ячів, волейбольну сітку.

Тож коли мене запрошують в села і показують, як там втілюються екоініціативи, я щиро радію і наповнююся надією, що ми здатні змінити цей світ на кращий.

 РОЗВИТОК КУЛЬТУРИ ТА ТУРИСТИЧНОГО ПОТЕНЦІАЛУ В РЕГІОНІ

Я радий, що був причетний до масштабного проекту популяризації українського кіно, який в черкаських громадах реалізував  Фонду сталого розвитку «МХП – Громаді». ТОВ «НВФ «Урожай» був ініціатором показу фільму «Пекельна хоругва» у Черкаській області. Першими його переглянули громади, в яких присутні потужності МХП. Цього року проєкт охопив 10 областей України, 500 населених пунктів та сотні тисяч глядачів. Це захоплює: українці дивляться українське, відкривають для себе нові фільми, нові імена акторів, режисерів, інших співробітників кіноіндустрії. І ми – не виняток. Деякі фільми переглянули по кілька разів.

Окрім того, разом з Фондом підтримую ідею відродження туристичного потенціалу Черкащини. Вже третій рік поспіль ми виступаємо партнерами фестивалю «Крутий заміс» на Чигиринщині. Холодний яр та Мельники – це серце і душа України. Дуб Максима Залізняка, Гайдамацький ставок, Іллінська церква, Три криниці, Мотронинський монастир, Замкова гора, Резиденція Богдана Хмельницького, Замчище Богдана Хмельницького, скіфські городища, вали, печери та джерела – про них має знати вся Україна.

З детальним текстом звіту  Олександра Воскобойніка можна ознайомитися на сайті Черкаської обласної ради

Опубліковано в Політика

У Холодному Яру відбувся традиційний для осені «Козацький Заміс». Цей фестиваль – один із циклу заходів, спрямованих на відродження туристичної привабливості Чигиринщини, відновлення старовинних ремесел, адаптацію їх до сучасності.

Це вже цілий проект, що має філософію. Навесні та восени відбуваються сезонні фестивалі – «Розбуди весну» та «Козацький Заміс», ярмарки майстрів, майстер­класи та виступи народних гуртів. Цілий рік працює Школа гончарства та Музей ремесел Холодного Яру в Мельниках. Наймасштабніша подія проходить традиційно у перші вихідні серпня – це триденний етнофестиваль, який вражає своїми масштабами та вже переріс у міжнародний. Організатором заходів є ТОВ «НВФ «Урожай» Групи МХП.

Юрій Михайлович Романча – ідейний натхненник цього надзвичайного проєкту. Він  відомий на Черкащині та Чигиринщині громадський діяч, голова ГО «Патріоти рідного краю», заступник директора з розвитку та соціальних питань у ТОВ «НВФ «Урожай» Групи МХП. Пан Юрій народився в с. Мельники. З великої любові до своєї малої батьківщини вирішив відродити  туристичний потенціал Богданового краю.  Підтримав його ідею директор «Урожаю» Олександр Воскобойнік. Так народився мистецький проєкт «Крутий Заміс».

–  Маленькі села та містечка України втримують незіпсутою національну душу – ту саму, яка як сто років тому, так і нині, викликає заздрощі в московського сусіда – переконаний Юрій Романча. – Сьогодні вистачає охочих розповідати нісенітниці про селян, стверджувати, що селянин, мовляв, не прогнозує своє життя далі, ніж на рік, задіяний у вічний колообіг природи і не має справи ні з чим іншим, крім ґрунту та господарства. Холодноярська земля довела, що селянин відкладе плуга і візьметься за зброю, бо в ньому переважає «м’яз самостійності», а поміж буднями не загубить добро своєї душі. Ось в цьому й сила українства, ось це потрібно розвивати та примножувати.

На фестивалях вагому роль відіграє культурна складова та патріотичне виховання молоді. Традиційно вшановують холодноярських героїв, запрошують до виступів бандуристів, як от Василь Нечепа, Віктор Пашник. Щороку на фестивалі приїздить Сашко Лірник, презентує свої книги та спілкується із усіма охочими. До слова, фільм за його сценарієм «Пекельна хоругва або Козацьке Різдво» за сприяння ТОВ «НВФ «Урожай» та облкіно продемонстрували у багатьох Будинках культури населених пунктів Черкащини. І от нещодавно Юрій Романча поділився радісною новиною зі своїми підписниками у мережі Фейсбук: «Сашко Лірник написав сценарій до фільму «Пекельна Хоругва, або Козацьке Різдво 2», давайте згадаємо з якою насолодою ми переглядали перший фільм, згадайте, як ми з директором облкіно Аллою Демченко та директором ТОВ «НВФ Урожай» Олександром Воскобойніком організовували, щоб ви змогли переглянути  цей фільм у найвіддаленіших селах Черкаської області, а тепер з’явилася можливість побачити фільм-­2, тому що УКФ підтримав сценарій.

Дякую УКФ за підтримку України!»

 

Опубліковано в Культура
Вівторок, 30 листопада 2021 13:24

Ми піклуємося про вас

Опубліковано в Головні новини

Слід зазначити, що при здійсненні державної реєстрації земельних ділянок державними кадастровими реєстраторами виявляються невідповідності місця розташування земельних ділянок наявним відомостям про об’єкти адміністративно-територіальних утворень, що унеможливлює подальшу реалізацію прав на земельні ділянки. За даними Національної Кадастрової Системи частина земельних ділянок знаходиться за межами населених пунктів відповідно до даних проектів формування території та встановлення меж сільських населених пунктів відповідної сільської (селищної) ради.

Згідно зі статтями 10 та 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру на підставі проектів землеустрою щодо встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць.

Відсутність встановлених меж адміністративно-територіальних утворень призводить до перевищення власних повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування при прийнятті розпорядчих документів щодо використання земельних ділянок.

Отже, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі адміністративно-територіальних одиниць чітко розмежує території земель в межах та за межами населених пунктів.

Крім того відсутність встановлених меж унеможливлює проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2021 року №1147 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земельних ділянок, якою встановлюється нові методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Таким чином, проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є необхідним кроком для наповнення місцевих бюджетів за рахунок орендної плати за землю та земельного податку.

Микола Люлін, головний спеціаліст

Опубліковано в Новини громад

Для зручності виборців у населених пунктах Черкащини працюють 11 громадських приймалень партії ВО «Черкащани». Тут завжди можна отримати консультації, правову допомогу та й просто добре слово і увагу до відвідувачів від керівників громадських приймалень.

Нагадаємо, громадська приймальня – одна з дієвих та ефективних форм депутатської та партійної діяльності як депутатів, так і політичної партії, громадських активістів і є способом взаємодії народних обранців зі своїми виборцями.У громадських приймальняхдепутата Черкаської обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Олександра Воскобойніка щоденно відбуваються прийоми громадян. Та одними із найбільш цікавих напрацювань стали традиційні дні юридичного супроводу, до якого залучаються фахівці-правники різних сфер юриспруденції: адвокати, юрист-консульти, земельні юристи, керівники ДРАЦСу, реєстраційної служби, працівники Центру з надання безоплатної первинної правової допомоги. Правову допомогу та рекомендації можна отримати щоп’ятниці у громадській приймальні Олександра Воскобойніка.

Громадські приймальні депутата працюють за адресами:

м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 47. Керівник – Старікова Н.В.

м. Городище, вул. Миру, 87. Керівник – Плосконос В.М.

м. Канів, вул. Героїв Дніпра, 1. Керівник – Фесенко М.Г.

с. Степанці, вул. Київська, 54. Керівник – Крикун О.Г.

м. Корсунь, вул. Героїв Майдану, 12. Керівник – Дорошенко С.О.

смт. Катеринопіль, вул. Дружби, 43. Керівник – Бабушко Н.М.

м. Звенигородка, вул. Грушевського, 142. Керівник - Шпиця О.В.

м. Чигирин, вул. Грушевського, 16. Керівник – Возвишаєв М.О.

смт. Лисянка, площа Миру, 30. Керівник – Клівак В.М.

с. Мошни, вул. Спасо-Преображенська, 56 В. Керівник – Гаврилюк Л.М.

c. Набутів, Черкаський район, вул. Центральна, 190/1. Керівник  - Таран О.П.

Знайте свої права і можливості, умійте себе захистити і відстояти.

Опубліковано в Політика

Директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Вінета Кляйне розповіла про шляхи співпраці з регіонами. Це відбулося 16 листопада у вечірньому ефірі програми «Тема дня» на «Українському радіо Рось». Пані Вінета була з черкащанами на телефонному зв’язку з Києва.

«Ми відкриті для співпраці з усіма, хто цікавиться питаннями НАТО та безпеки. І Черкаська область не є винятком. Для тих, хто вагається подаватися на грантові програми, я скажу так: якщо у вас є ідея, і ви вже знаєте, як її втілити у життя, у вас завжди є шанс бути почутим», – сказала пані Вінета.

Загалом рівень співпраці між Україною та НАТО сьогодні є високим. Це і практична співпраця, і дорадча допомога, і наукова кооперація. Проте, якщо більш предметно говорити про діяльність Центру інформації та документації НАТО в Україні, то на сьогодні його партнерами є громадські організації, університети, медіа, органи влади тощо. Разом з ними фахівці Центру проводять різні заходи: конференції, круглі столи, академії та виставки.

Наприклад, з 1 до 15 листопада Центр інформації та документації НАТО в Україні співпрацював із Черкаським національним університетом імені Богдана  Хмельницького над проєктом «NATOUADigital». Заклад взяв участь в інтерактивному проєкті, що відбувався у фейсбуці та інстаграмі. Учасники мали прослухати інформацію про НАТО, дати відповідь на 3 питання про Альянс і взяти участь у розіграші призу від НАТО.

Одним із ключових способів залучення університетської молоді до співпраці з Центром є академії НАТО. Зазвичай їх організовують на базі університетів. Під час академій молодь не тільки дізнається про Альянс, але й розвиває лідерські якості, вчиться приймати рішення тощо.

«Цього року ми провели дві такі академії – у Сєверодонецьку та Ізмаїлі. А в грудні разом  із громадською організацією «АНТС» будемо проводити з молоддю симуляційну гру – модель засідання Парламентської Асамблеї НАТО», – ділиться Вінета Кляйне.

Крім того, зі слів пані Вінети, у чотирьох областях України діють регіональні інформаційні центри при вишах. На партнерських засадах університети у своїх регіонах самостійно здійснюють інформаційну діяльність про НАТО, працюючи не тільки зі студентством, а й з державними службовцями, представниками громад, місцевими депутатами, журналістами тощо. Такі центри є у Сумській, Волинській, Львівській та Івано-Франківській областях. Час від часу Центр проводить всеукраїнські конкурси есе з безпекових питань для тих студентів, які бачать своє майбутнє у міжнародних відносинах, політичних науках чи історії.  

Також фахівці Центру читають лекції для студентів, розробляють аналітичні матеріали, що стосуються питань безпеки, організовують вікторини та навіть… роблять радіопрограми про НАТО. Наприклад, на «24 каналі» щочетверга виходить програма «Фактор безпеки», що розповідає про роботу Центру та про діяльність НАТО в Україні і не тільки. Серед інших радіопроєктів – «100 фактів про НАТО» на радіостанції «Кордон» та «Армія ФМ», а також «НАТО» радіо «Марафон» та «Power FM».

У своїй діяльності Центр приділяє увагу і питанням інформування про НАТО, особливо в регіонах України. Форми співпраці з Центром можуть бути різними: від участі у публічних заходах, які організовує Центр, до допомоги у розповсюдженні інформації про НАТО по всій Україні та участі у грантових програмах співфінансування НАТО.

Центр також працює з громадянським суспільством в галузі інформування про НАТО через залучення громадських організацій та об’єднань, продовжує Вінета Кляйне:

«Будь-яка офіційно зареєстрована громадська організація чи фонд, діяльність якої не має на меті отримання прибутку і яка зацікавлена у співпраці з нами через поширення і вивчення інформації про НАТО, співпрацю Україна-НАТО, а також інших безпекових питань, може з нами працювати. Це також стосується і регіонів України. Тобто ми співпрацюємо з усіма НГО, які виявляють зацікавленість до НАТО і безпекової тематики».

Також Вінета Кляйне розповіла і про те, як змінилася робота Центру під час запровадження карантинних обмежень:

«Центр інформації було відкрито ще у 1997 році. І з того часу він активно співпрацює з українською громадськістю, щоби сприяти діалогу та дискусії про НАТО, а також підвищити обізнаність та розуміння НАТО в Україні. Я ж працюю на цій посаді тільки рік, але за цей час вже встигла побувати в багатьох регіонах України. І це – незважаючи на пандемію, яка, звичайно, трохи пригальмувала загальний ритм подорожей».

Нещодавно Центр спільно з ДПСУ та Стратком.ЮА в аеропорту Бориспіль з дотриманням карантинних вимог презентував фотовиставку, присвячену питанням співпраці Україна-НАТО та спільним цінностям. Її побачили понад 3,5 мільйона відвідувачів. Сьогодні ця виставка мандрує регіонами України.

Насамкінець директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Вінета Кляйне знову наголосила на співпраці регіонів з організацією:

«Підписуйтесь на нас і ви матимете завжди актуальну інформацію про нашу діяльність і наші заходи. Нас можна знайти у фейсбуці чи в інстаграмі і написати нам або ж надіслати нам електронного листа з пропозиціями про співпрацю».

Вся інформація, що стосується співпраці з Центром через грантову програму НАТО, є на офіційній веб-сторінці НАТО. Також про початок конкурсу на отримання гранту від НАТО зазвичай організація інформує на сторінках NATOinUkraine.

Іван Лила

Створення цієї статті фінансується в рамках проєкту «НАТО – це люди», що фінансується Урядом Сполученого Королівства Великобританії та Північної Ірландії, що діє через Міністерство закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії (“FCDO”).

Опубліковано в Освіта

Календар

« Листопад 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30