Комусь – «цифра», а хтось – без телебачення

Середа, 17 жовтня 2018 14:55

Першого вересня цьогоріч в Україні вимкнули аналогове телебачення. У Черкасах зранку показував Перший Національний канал та місцева «Рось». Ввечері – лише «Національний».  Люди, які до останнього не вірили, що це станеться, кинулися по крамницях. Та тюнери Т2 з полиць  наче лизнем злизало. При цьому зниклі приставки «виринули» на ринку. Але вдвічі дорожчі, ніж перед цим у крамницях – не за 450-490 грн, а за 1000! Як ситуація з доступом до інформації на теренах Черкащини дізнавалися наші кореспонденти.

 

Передісторія

Історія «переходу на цифрове телебачення розпочинається не в 2018 році. Говорити про «цифру» стали ще в «міленіумному» 2000-му. Казали, що «питання назріло». Адже аналоговий формат вже не відповідає ТВ-індустрії, яка виробляє продукт вищої якості. Зокрема,  контент каналів (наповнення – авт.) вже не один день цифровий. Окрім того, зняли з виробництва не сучасні «аналогові» телевізори. А сучасних «приймачів», які ще можуть «бачити» аналоговий сигнал, виробляють все менше.

Процес переходу на «цифру» був тривалим. У 2006 році затвердили Постанову Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815 «Про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України» (зі змінами). Плани перейти на цифрове телебачення «Національна рада з питань телебачення і радіомовлення» затвердила ще в 2009-му році. Про виключення аналогового мовлення Україна заявила ще у 2015 році.

Перші передачі у цифровому форматі вийшли в ефір у 2010 році на Одещині. А наступного, 2011 року, компанія «Зеонбуд» отримала ліцензію і почала будувати ефірну мережу, яка мовить у цифровому стандарті Т2. Спочатку вони  хотіли кодувати свої канали, аби надалі ввести абонплату за «пакети» каналів. Але у 2015 році Нацрада з питань телебачення і радіомовлення заборонила «Зеонбуду» кодувати «свої» канали. За неофіційними даними, сьогодні ця компанія покриває до 90% території України.

Спочатку на цифрове телебачення планували повністю перейти в 2019 році. Проте зміни до вищезазначеної постанови №815 передбачали  перехід на виключно цифрове мовлення 31 серпня 2018 року. При цьому передбачили виділення 260 мільйонів гривень на створення альтернативної «Зеонбуду» цифрової ефірної мережі для потреб мовлення національних і місцевих муніципальних телевізійних каналів.  

Кого «відрізали» від ТБ?

 Внаслідок «телевізійно-цифрової реформи» глядач був поставлений перед вибором без вибору. Або сучасні технології, або телевізор з новою функцією – у ролі «меблів». За усередненими та оптимістичними підрахунками аналітиків, третина населення України давно дивиться ТБ з «супутника». Ще третина - користується ефірним (наземним) прийомом. Причому, частка цифрового перегляду досить мала порівняно з «аналогом». Близько 10-15 % жителів країни, переважно у великих містах, користуються послугами кабельних провайдерів. Ще до 10 % дивляться ТВ через провайдерів в Інтернеті, а  інші, ймовірно, взагалі не дивляться ТБ.

Насправді, якщо взяти, приміром, сільське населення Черкаської області, багато хто залишився взагалі без доступу до інформації – телевізор не працює, газет не виписують. Дозволити собі приставку цифрового телебачення Т2, а в разі поганого прийому сигналу з ефірного ретранслятора, ще й купівлю підсилювача телесигналу, спроможна далеко не кожна родина. Як і придбати новий телевізор з функцією прийому «DVD-T2».

«Може, це й правильно, але не дуже справедливо»

Черкасці на перехід до цифри… відреагували. Сповнені обурення коментарі з’явились у соцмережах. Приміром, житель обласного центру Ярослав Яковенко на своїй сторінці у Фейсбуці написав: «Останнім часом з'явилося стільки суперечливої інформації стосовно аналогового ТБ, що вже й не знаєш, кому вірити. От, приміром, вчора повідомлялося, що ефірне ТБ не відключать аж до 1 березня, бо уряд заборонив це робити. І станом на 03:00 сьогоднішнього дня все було нормально, а вже о 12:00 в аналогу лишився лише УТ-1. Може це й правильно, але не дуже справедливо. Бо не кожен може собі дозволити той самий передавач Т2. І я зараз кажу не тільки за себе, а й за багатьох людей, які не готові витратити 400 чи 500 грн на це. З іншого боку, придбати Т2 цілком можливо, але підключити його правильно - це теж ціла наука для багатьох людей. Звичайно, перехід на цифру - це важливо, але чи поцікавився хтось, можуть пенсіонери або інваліди, які витрачають свої гроші на ліки і комуналку, дозволити собі таку «розкіш», як сучасне телебачення? А от якби відключення аналога перенесли таки на 1 березня, а разом з тим підняли соцстандарти, тоді б усі були готові». Наприкінці вересня «Сільські обрії» звернулись до Ярослава з запитанням, чи вдалося придбати Т2. На що хлопець з інвалідністю відповів, що: «проблему з придбанням тюнера ще не вирішив, бо він коштує занадто дорого як на мій щомісячний дохід. А проблему досить вирішити повністю забезпечивши магазини техніки (як дрібні, так і великі) цим товаром. А також встановити фіксовану доступну ціну в межах не більше 350-500 грн на всі моделі тюнера, бо ціни дуже коливаються. Хоча Т2 має бути доступним для всіх».

У свою чергу й сільські голови Черкаського району підтверджують, що багато їхніх жителів наразі залишилися відрізаними від новин.

-                 На сьогодні офіційних звернень від жителів Вергунівської сільради не було. Адже люди розуміють, що це не наша компетенція.  А загальне занепокоєння й обурення справді є, - говорить сільський голова Тарас Горбенко. -  І в телефонному режимі люди запитують. Держава, перш ніж вдатися до таких радикальних дій, мала проаналізувати суспільну ситуацію, з’ясувати можливості переходу на альтернативне ТБ,  допомогти вирішити означену проблему соціально незахищеним верствам населення, а тільки потім впроваджувати відповідні зміни. А в нас, на жаль, законодавство завжди попереду, а фінансування або позаду, або відсутнє.

На думку Тараса Горбенка, найбільш незахищені верстви населення з їхньою мінімальною пенсією 1400-1500 грн не думають про те, що їм потрібно придбати Т2 тюнер. Це, перш за все, медикаментозно залежні люди, яким потрібні кошти на ліки. Тож вони тепер мають «обмежене інформування».  Можливості у сільради допомогти поки що немає.

-                 Ми не можемо придбати тюнер тій чи іншій людині. На це повинні бути розроблені відповідні програми і фінансування. Адже є поняття фінансової дисципліни, цільового і нецільового використання коштів, - пояснює очільник села. – І це досить жорстка ситуація. Бо, здебільшого, люди просять кошти на лікування. Комусь відмовити в цьому, щоб іншому придбати тюнер…

Безплатні тюнери роздавали 6 років тому

Начальник Управління праці і соціального захисту населення Черкаської РДА Сергій Коваль зауважує, що кілька років тому прийнята державна програма щодо забезпечення соціально незахищених верств населення тюнерами Т2.

-                 Фінансування відбувалось по лінії Міністерства праці та соціального захисту населення. В областях складали списки тих, хто потребує безплатних приладів, - говорить Сергій Володимирович. – З 1 липня 2012 року ця програма припинила існування як така, що виконана. А чи була вона виконана, чи ні…Після цього жодної урядової програми, жодного фінансування цього напрямку не було. І за 6 років ніхто це питання не порушував.

Продала тюнер – купила козу

Курйозний випадок про вищезазначену програму пригадує представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Черкаській області Надія Горбаченко. Розповідає, що після 1 вересня їй подзвонила літня жіночка  і попросила: «Чи не можете ви мені знову дати той тюнер. Бо кілька років тому давали. Але він був мені не потрібний, то я його продала й купила козу».

За словами Надії Петрівни, просування «переходу на цифрове телебачення» в Черкаській області перебуває на контролі Нацради. Проводяться селекторні наради з директорами торгівельних мереж, а також фахівцями з Черкаської облдержадміністрації. Зокрема, за результатами селекторної наради директор департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Роман Карманнік поінформував, що: «У цілому ринок електронної побутової техніки забезпечує потребу населення області обладнанням для прийому цифрового сигналу. Незважаючи на підвищений попит на цифрові ефірні тюнери, у торгівельних мережах зазначений вид товару наявний в достатній кількості. Жителі населених пунктів, в яких постачальники та реалізатори електронної побутової техніки не здійснюють діяльність, забезпечені приміським транспортним сполученням і мають змогу придбати перетворювачі цифрового сигналу у торгівельних закладах районних центрів та інших населених пунктів, де працюють магазини електронної побутової техніки. Також жителями області здійснюється придбання необхідних товарів за замовленням через відділення «Укрпошта», «Нова пошта, інтернетмагазини. Люди, які потребують соціального захисту, могли отримати цифрові тюнери безкоштовно. Так, в Тальнівській об’єднаній територіальній громаді виділено кошти на придбання перетворювачів цифрового сигналу для малозахищених верств населення в кількості 43 штуки. У м. Ватутіне 74 сім’ї, що стоять на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення подали заявки на підключення до кабельного телебачення та встановлення супутникових антен. Роботи здійснюються відповідно до поданих заяв. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 № 245 у 2012 році у Христинівському районі тюнери цифрового телерадіомовлення було надано 1,4 тис. малозабезпечених сімей, у м. Умані – 2,5 тис. У деяких населених пунктах Звенигородського, Катеринопільського та Лисянського районів дуже низький рівень покриття трансляційних телевізійних станцій, які забезпечують подачу відповідного сигналу для перетворювачів цифрового сигналу, тому є потреба у встановленні ретрансляторів для посилення цього сигналу».

 Надія Горбаченко зазначає, що ситуації з «дефіцитом» тюнерів посприяло те, що люди почали купувати їх вже після переходу на цифрове мовлення. Тож ціни з 200 грн одразу підскочили до 700 грн. І це не єдина проблема реформи. За словами представника Нацради, в межах Черкащини цифровою мережею Т2 покрито лише 60 % території. Як наслідок – проблеми з прийняттям сигналу.

-                 Якщо ефірне ТБ в області мовило з 14 вишок, то Т2 лише з 8. Проблеми з переходом на цифру є не лише на Черкащині. Подібні спостерігаються і по інших областях, - констатує вона.

Беріть за 760, бо з понеділка буде 1000

Сьогодні, за місяць після переходу на цифрове телебачення, пристрасті за Т2 поволі вщухають. При цьому ми стали свідками чергового підтвердження ринкового закону про те, що попит формує пропозицію і ціну. Окрім того, багато хто навіть із продавців говорить про штучне формування дефіциту. Не для статті, і не на диктофон, розповідають, що Т2 скуповують і самі ж продавці торгівельних мереж. Аби потім перепродати. Вже дорожче.

-                 Ми не часто дивимось телевізор, та й фінансових питань вистачає. Тому придбанням тюнера до останнього не переймалися, - розповідає черкащанка Оксана І. – І не переймалися, коли в «ящику» залишився лише Перший Національний. Але вже за кілька днів після переходу на цифрове телебачення, знайомі запропонували моєму чоловіку придбати Т2. 760 грн і ніяких проблем. Установка – ще 100 грн. Але це – за бажанням. Готові доставити того ж дня. А говорили ми суботу.  Ми і вагалися, але вирішальним аргументом прозвучало, що з «понеділка буде 1000 грн». Тож вирішили взяти. Втішає, що якість зображення при цифровому сигналі в рази краща.

«Сільські обрії» моніторили ситуацію з наявністю тюнерів в торгівельній мережі впродовж вересня. Наприкінці місяця, вийшовши в черговий рейд по найбільшим магазинам електротехніки,  тюнер придбати вкотре не вдалося. Так само, як і на початку. В кращому випадку пропонували «спробувати замовити в інтернеті» або «прийти ближче до суботи». Втішило, що, принаймні, в деяких із торгівельних мереж ціна не піднялась. «У нас як було 490, так і залишилось», - запевнив один із продавців. На ринку тюнерів весь цей період було як в рекламі «закупись». Дешевший чим 900 грн знайти не вдалося.

І вже зовсім несподіванкою стало оголошення «на стовпі» в одному з сіл Черкаського району: «Акція! Т2 тюнер 550 грн. Можлива доставка та установка».

Ілона ЛЕВЧЕНКО

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Травень 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31