Інвестор заходить по-європейськи

Середа, 23 травня 2018 12:18

Якщо вам потрібно дістатись до якогось із сіл Тубільцівської сільради, варто набратися терпіння, орендувати всюдихід або, у крайньому разі, придбати пігулки від захитування. Адже дороги тут не тішать. Особливо «вбиті» сільські автошляхи між Тубільцями і Хрещатиком та Березняками і Первомайським.

Передісторія: пропозиція

Нещодавно у місцевих жителів з’явилася можливість докорінно змінити ситуацію. Громада отримала пропозицію від інвестора. Дочірнє підприємство агроіндустріального холдингу МХП — Будищанська птахофабрика «Перемога Нова» — запропонувало тубільчанам взяти в оренду їхні паї для побудови за межами населених пунктів, які знаходяться в її підпорядкуванні, — сіл Тубільці, Березняки, Хрещатик та Первомайське — трьох бригад пташників. Натомість підприємство пообіцяло стати соціальним партнером Тубільцівської сільради і закріпити таку співпрацю офіційною угодою.

Новина про те, що в Тубільцях хочуть побудувати пташники, сколихнула громаду. Проте майбутній інвестор продемонстрував принципи європейської демократії. «Ніхто не відбиратиме в людей землю проти їхньої волі. Ми поважаємо громаду та її думку», — висловив позицію підприємства його директор Віктор Гринюк.

На сесії сільської ради спочатку створили комісію і 6-10 травня провели попереднє опитування місцевих жителів. У протоколі комісії зазначено, що ймовірного інвестора готові підтримати понад 76% жителів. У всіх чотирьох селах 16-17 травня провели попередні громадські слухання. На розгляд винесли лише одне питання: чи готові люди прийняти підприємство на свої землі. Більшість жителів Тубільцівської сільради проголосували «за», що дало зелене світло ДП «Перемога Нова» розпочати процедуру підготовки дозвільної документації.

За тим, як відбувалися громадські слухання в Тубільцівській громаді, спостерігали «Сільські обрії».

 День перший: Первомайське — Хрещатик

16 травня, слухання ще не розпочалося, а підприємство вже приступило до виконання партнерських обов’язків: за сприяння птахофабрики завезли щебінь і почали вирівнювати дороги у селах, де вони були найбільш розбиті. На це було виділено 1 тисячу кубів будівельного матеріалу та вже вивезено майже половину від обіцяного обсягу.

Попередні громадські слухання стартують у Первомайському. Тут у залі Будинку культури на 10 годину збираються 65 жителів села різного віку. Попри те, зібрання більше схоже на громадські слухання, захід відбувається з дотриманням регламенту: обирають секретаря, президію та лічильну комісію. Керівництво ДП «Перемога Нова» в особі директора Віктора Гринюка та його заступника із загальних питань Геннадія Штефана приїхало на збори, аби детально розповісти про свої наміри й вислухати думку громади. Понад дві години роботи в залі панує робоча атмосфера: ані галасу, ані особливого напруження. Геннадій Штефан розповідає людям, якими будуть пташники, на яких умовах пропонують взяти в оренду землю, як підприємство дотримується заходів екологічної безпеки та про інші деталі соціального партнерства.

Потім висловилися представники громади. На виступ записались 8 осіб. Запитань у жителів Первомайського не дуже багато. Зокрема, люди цікавилися, чи не буде проблем із водою. На що підприємство відповіло, що братиме воду з артезіанських свердловин, які побудує. Тож людські криниці, вода до яких надходить із поверхневих ґрунтових вод, не зміліють.

Наприкінці заходу до слова запросили директора підприємства Віктора Гринюка. Він, насамперед, подякував громаді, що прийшли, і запросив усіх присутніх відвідати птахофабрику в Будищі, подивитись, як працює підприємство, поспілкуватись із працівниками та будищанами. (Перед проведенням попередніх слухань керівництво підприємства влаштувало екскурсію для всіх охочих побачити його роботу на власні очі — Авт.).

Відкрите голосування підняттям рук показало, що 58 із 65 присутніх підтримали будівництво нових бригад. Троє осіб утримались, а четверо проголосували проти. Наостанок «смаженого» намагаються додати противники побудови пташників закидами про майбутній стан довкілля. Проте громада вже своє слово сказала.

Цього ж дня о 13 годині розпочалися слухання в Хрещатику. Село —маленьке, жителі — переважно похилого віку. До місцевого Будинку культури зібралися 45 мешканців. Слухання проходили за тією ж процедурою: оголошення регламенту, створення лічильної комісії, вибір президії, доповідь від «Перемоги Нової», думка громади, відповіді на запитання. Тут теж люди переймаються впливом діяльності підприємства на екологію, а також умовами праці. На виступ записалися 7 охочих, після чого Геннадій Штефан та Віктор Гринюк спілкувалися з громадою. На запитання одного з мешканців Хрещатика щодо утилізації падежу птахів Геннадій Штефан відповів:

«Ми утримуємо приблизно півмільйона  курей. Щоденний падіж — щонайбільше 20 голів. Спеціальна герметизована машина відвозить мертвих птахів до Миронівського переробного комплексу до цеху утилізації. Тож причин для занепокоєння немає».

За підсумками заходу проти проголосував лише один мешканець села. 41 житель Хрещатика виступив «за», а троє утримались.

День другий: Тубільці Березняки

Кульмінацією громадських слухань стало обговорення в центральному селі громади — Тубільцях. Тут люди змушені збиратися на вулиці, бо Будинок культури згорів ще 10 років тому. За цей час коштів відбудувати його так і не знайшлося. Надійного партнера у громади не було.

Вирішувати долю села прийшли зо дві сотні тубільчан. Слухання, як і в двох попередніх селах, проходили з дотриманням регламенту, але із жвавим обговоренням. Ситуацію загострювали репліки гостей із сусідніх Мошен, які не завжди стосувалися теми обговорення. Це був, напевне, сплеск емоцій, які накопичились у маленькому соціумі Обговорення тривали понад дві години, але голосування показало, що більшість хоче жити краще, адже інвестори не щодня пропонують тубільчанам свою підтримку. Будівництво нових бригад пташників «Перемоги Нової» підтримав 171 житель села, 17 мешканців проголосували «проти» і лише троє утримались.

Цього ж дня розпочались фінальні громадські слухання в Березняках. У залі зібралися 89 осіб. Запитань багато, тих, хто сумнівається, також. У підсумку 71 житель села підтримав прихід у громаду інвестора. «Проти» проголосували 17 осіб. Одна людина утрималась.

 Думки громади: від «проти» до «за»

Анатолій Маринчак, житель с. Первомайське, депутат Черкаської районної ради:

— Коли в 2014 році в район зайшла «Перемога Нова», я був категорично проти. Проте за три роки змінив думку. Це — надійний партнер та інвестор. І він необхідний Тубільцівській громаді. У країні триває об’єднання. Але так склалось, що в нас воно відбулося давно. Тубільцівська сільрада — це чотири села. Відповідно — чотири школи, чотири дитячих садочки, чотири ФАПи, чотири Будинки культури. І все це потрібно утримувати. А коштів бракує. І їх ніхто не дасть. Державної підтримки практично немає. Для мене це непросте рішення. Був би інший гарний інвестор, який хотів би до нас «зайти», і рішення було б, може, іншим. Якщо ми не залучимо цього інвестора, наших сіл не буде. Це питання 5-6 років.

Аби не було суперечок, куди витрачати кошти, пропоную створити робочу групу, до якої увійдуть 2-3 представники від кожного села.

Микола Смірнов, житель с. Тубільці:

— У нас немає часу шукати інших інвесторів. Якщо зволікатимемо, дочекаємось, що нашим дітям вже не буде куди їхати, бо в селі залишиться 3-4 хати. До нас обіцяли «зайти» інвестори. З Києва, наприклад. Де вони? Усе залишилось на рівні обіцянок. А це підприємство знають навіть за межами України.

Наталія Ляшко, жителька с. Хрещатик:

— Я «за», бо нам тут жити. І я дуже хочу, щоб в нашому селі була робота для наших дітей. А зараз ми не можемо гідно жодного свята в селі провести, бо грошей бракує.

Анатолій Бойко, житель с. Хрещатик:

— Коли почув про цю пропозицію, моєю першою відповіддю було «категоричне ні!» Але коли обміркував всі «за» і «проти» — змінив свою думку. Нам ніхто нічого просто так не дасть, а село занепадає. Подумав «про Вітю та Васю», які хліб до нас возять розбитими дорогами. Розраховувати на державу немає сенсу. А дороги треба ремонтувати.

Катерина Ляшенко, жителька с. Хрещатик:

— Коли запросили, я поїхала на екскурсію на «Перемогу Нову». Там такі умови! Європейські! Ми скрізь ходили. Чистота всюди. Кажете: «запах!» Я зараз 30 курчат узяла — отам запах!

Анатолій Хуторний, житель с. Тубільці, слюсар на ДП «Перемога Нова»:

— На цьому підприємстві я працюю 11 років і умовами задоволений. Умови — відмінні. Порушень немає, загрози довкіллю теж Чутки про якісь викиди та сморід — цілковита нісенітниця. Після викиду за 10 метрів від вентиляції якийсь час можна відчути незначний запах. Потім він розсіюється. За парканом навіть на траві немає осаду.

Анатолій Коваль, житель с. Березняки:

— Мене можна назвати «незалежним експертом» — у птахівництві я пропрацював 15 років. Закінчив заступником директора на Миронівській птахофабриці. Тут багато хто розказує про екологію. Люди, скажіть, у кого вигрібна яма вдома забетонована? І нікому не смердить. А ці пташники будуватимуть за європейськими стандартами. Інакше в підприємства жодного яйця ніхто не купить.

Григорій Приходько, сільський голова с. Будище:

— Я прийшов не агітувати вас, а розповісти, як живеться нашому селу з потужним інвестором. «Перемога Нова» — надійний соціальний партнер. З усіма проблемами я йду до Віктора Степановича, і будь-яке питання вирішується. Ще жодного разу не почув відмови. Підприємство допомагає нам набагато більше, ніж прописано в соціальній угоді. І якби не вони, сьогодні з нашим бюджетом вже довелось би закрити клуб і дитячий садок. Без підприємства село пропаде.

Що пропонує «Перемога Нова»?

Геннадій Штефан, заступник директора ДП «Перемога Нова»:

— Ми вкладаємо кошти в Україну, в людей. Ми не беремо кредити й не вивозимо гроші за кордон. Батьківське поголів’я курей «впливатиме» на життя громади лише в тому, що ми будемо розвивати інфраструктуру сіл. Так, як це зараз відбувається в Будищі. На побудову трьох бригад пташників, за попередніми підрахунками, необхідно 40 га землі. Але, перш за все, нас цікавить думка громади. Якщо люди скажуть нам «так», ми виділимо 1 млн 200 тисяч грн за вхід і по 150 тисяч за кожну бригаду. Їх сплачуватимемо щороку. Якщо відбуватиметься інфляція — сума збільшуватиметься. Цими коштами розпоряджатимуться люди, а не сільська рада. Тобто співпраця відбуватиметься за такою схемою: громада говорить нам про нагальні потреби, а ми проводимо тендер і фінансуємо відповідні ініціативи. Ми дізнались про занедбані дороги між селами Тубільцівської сільради. Держава обіцяла спрямувати 7 млн грн на ремонт, але потім цю суму зменшили майже вдвічі. Керівництво МХП виділило кошти, яких бракувало. Ми готові надати 3 млн грн на дороги Умови співпраці між підприємством і громадою будуть зазначені в соціальній угоді. А кошти ми почнемо виплачувати вже цьогоріч, не чекаючи, поки запрацюють бригади. Людям, чиї паї розташовані на землі, де будуть пташники, пропонуємо укласти угоду на 49 років. Виплачуватимемо за пай щороку 24% від нормативної вартості оцінки землі. Є можливість віддати всю суму зараз з розрахунку 12% річних за рік.

Віктор Гринюк, директор ДП «Перемога Нова»:

— Зрозумійте, ми йдемо до вас із щирим серцем! Якщо ми вам потрібні, скажіть — і ми прийдемо й будемо допомагати. Що ми зробили в Будищі за чотири роки? Ми разом працюємо і живемо, спільно вирішуємо проблемні питання. Відремонтували дороги, церкву, Будинок культури, розчистили канал і парк, утримуємо футбольну команду і підтримуємо будинок-інтернат. Це не повний список нашої співпраці. Усіх, хто сумнівається, запрошую завітати до нас і пересвідчитись в правдивості наших слів. Що ми будемо робити завтра? Цивілізовано працювати. Робити разом добрі справи.

Соціальний магазин та феєрверк для тубільцівських випускників

Загалом понад 90% жителів тубільцівської громади за підсумками попередніх слухань висловились за те, щоб підприємство «зайшло» на їхню територію. Тож Віктор Гринюк одразу ухвалив рішення, щоб соціальний магазин з наступного тижня заїздив і в Тубільці. Малозабезпечені родини та пенсіонери зможуть купити до 5 кілограмів курки за зниженою ціною — 15 грн за кіло.

Сповнені вражень, жителі не поспішали розходитися після слухань у Березняках. До директора підприємства підійшла голова батьківського комітету 11 класу Тубільцівської школи Ірина Суржко. Розповіла, що хотілося б, щоб діти гарно відсвяткували випускний, але коштів на це бракує. Питання було вирішено за лічені хвилини, а випускники отримали щедрий подарунок від «Перемоги Нової» — святковий банкет у ресторані  та феєрверк.

Підготувала Ілона Левченко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Серпень 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31