Ася Счаслівцева: від бізнесвумен до громадської діячки Рекомендовані

П'ятниця, 30 квітня 2021 21:19

Ася Счаслівцева – українка родом з Донеччини. Її історія життя – про те, що попри зміни в житті, перепони треба і далі шукати шляхи реалізації, використовувати свої таланти і здібності на благо людей. Як кар’єрно успішна жінка почала з нуля нову діяльність та розвинула громадський рух на Чигиринщині? Про історію життя талановитої українки – з перших уст…

 Донеччина – Польща – Чигиринщина

За освітою Ася Счаслівцева – аудитор, бухгалтер. Протягом 18-ти років вона працювала за фахом – фінансовим директором в одній із компаній на Донеччині. Через початок війни у 2014-му вона була змушена переїхати з рідного краю. Спочатку – на півтора року до Польщі. Каже, на переїзд та й на все подальше життя суттєво вплинули події, що розпочалися 2014-го року на Майдані:

«Я сама була учасницею Майдану. Я бачила, як змінюється наша країна, бачила, що відбувається, а особливо очі людей, які стоять на Майдані. Також я була рада познайомитися з польським журналістом Павелом Боболовичем, який висвітлював тоді події Майдану для Польщі. Це надихнуло мене поїхати і спробувати себе в чомусь новому саме в цій країні».

У Польщі Ася почала навчатися в одному з польських вишів на факультеті журналістики. Їй цікаво було спостерігати за тим, як тут відбувається процес навчання, та порівнювати з українським досвідом. Довелося ознайомитися з діяльністю європейських фондів та на практиці побачити, як вони працюють, допомагають розвивати громадське суспільство.

Ознайомившись із громадською діяльністю в Польщі, Ася вирішила повернутися в Україну. Каже, на Донеччину емоційно було важко повертатися. До серця припав один край. Довго вивчала особливості Чигиринщини: його історію, специфіку життя, екоможливості. Свою роботу почала з вивчення екопоселень у цьому краї, і цим професійно займалася протягом року.

А далі – громадська діяльність на Чигиринщині, реалізація набутого в Польщі досвіду. Коли запитав Асю про те, в чому вона найперше себе реалізувала в цьому краї, вона з упевненістю сказала:

«Я стала незалежною саме в громадянському суспільстві. Вважаю, що як людина я реалізувалася. В мене була своя фірма в Донецьку. Я була успішним фінансистом. Я мала кар’єру та вміння реалізувати себе в цьому. Цей досвід та успіх у мене залишаться назавжди. У мене нині дорослі діти, тож у сім’ї я себе теж реалізувала. Настав час це зробити у громадській діяльності. І мені це подобається. Я із задоволенням це роблю, приємно бачити. Розпочавши громадську діяльність на Чигиринщині, я зрозуміла, наскільки важливо допомагати людям, зокрема не тільки слабким, а й сильним».

 Громадська діяльність: перший досвід і хороші плоди

Після створення громадської організації в селі Головківка Чигиринського району Ася Счаслівцева залишила позаду підприємницьку діяльність і розпочала «нову сторінку» свого життя. За її спостереженнями, саме в сільській місцевості є брак реалізації громадських проєктів:

«Це не тому, що тут люди не такі талановиті. Просто вони можуть бути мало поінформовані про громадські ініціативи, які проводять всеукраїнські та міжнародні організації, про спосіб отримання ресурсів для реалізації своїх ідей. Ну а найбільше не вистачає додаткових, що б допомогли реалізувати проєкт від початку до кінця».

Тож перше, на що звернула увагу Ася Счаслівцева, реалізуючи громадські ідеї, – навчання активних жителів сіл Чигиринщини, залучення їх до реалізації грантових проєктів, які вона написала саме для цього краю. У серпні 2018-го року Ася Счаслівцева брала участь у проєкті «CES». У межах програми громада мала можливість запросити експертів, які приїжджають з усього світу. На Чигиринщину приїхав міжнародний експерт із Баварії (Німеччина), який поділився досвідом ведення фермерського господарства. Оскільки часу на обмін досвідом було небагато, вирішили обрати спеціалізовану тему – як збільшити врожай картоплі. В результаті чигиринські фермери разом з німецьким фахівцем виявили, що в цьому краї є хороші варіанти для збільшення врожаю, як мінімум удвічі. Цьому також сприяє хороший ґрунт, клімат та наявність якісної техніки для обробітку. Також для цього потрібні додаткові знання, продовжує Ася:

«Німецький експерт розповів, що для професійного розвитку фермерів в Німеччині постійно проводять навчання різних фахівців. Я була вражена, що там фермери навчаються кожні пів року, по півтора-два тижні. Це потрібно для того, щоб дізнаватися про нові технології в сільському господарстві, які тут стрімко йдуть вперед. Україні варто брати приклад у цьому, запроваджувати таке навчання і для наших фермерів».   

  

На думку Асі Счаслівцевої, створення на Чигиринщині громадської організації, стало певною перемогою в зародженні активної діяльності на благо цього краю. Люди почали мати «маленький острівок», з якого можна дізнатися про нові проєкти, ініціативи, можливості в Україні, в світі. Відтепер вони знають, що для цього потрібно. А найголовніше – можуть спільно реалізовувати ініціативи на благо чигиринської громади:

«Наприклад, я отримала від міжнародних донорів інформацію про два нові гранти. І мої підопічні отримали перемогу для їхньої реалізації. Такі зміни свідчать про зміни в мисленні сільського населення, про їхню активізацію в розвитку громадянського суспільства. І це насправді надихає!».

  «Перепони» в громадській діяльності

 На думку, Асі Счаслівцевої, мабуть, найбільшою перепоною в організації громадської діяльності на Чигиринщині було переконати людей у потребі розвитку цієї сфери. Наприклад, були необхідні час та зусилля для того, аби пояснити людям важливість приїзду німецького фахівця з ведення фермерського господарства. Щоб зрозуміти слова закордонного колеги, довелося постійно перекладати інформацію з німецької на українську і навпаки. Але це того варте, ділиться Ася:

«Коли ми попри навантаження робимо «стрибок вверх», ми зростаємо, стаємо більш професійними. Від того життя наше стає більш цікавим і змістовним».

  

Також, за словами Асі Счаслівцевої, вона бачить результат громадської діяльності, інші проблеми і перепони залишаються далеко позаду, і згадувати про них просто не хочеться:

«Найбільше досягнення – це зацікавленість людей. Коли я йду по селу, то бачу цікаві погляди. Вони часто запитують, що буде далі. Коли експерт з Німеччини жив у селі, він спілкувався з ними, люди його бачили, адже він працював у сільській раді. Паралельно з цим було проведено дитячий конкурс малюнків. Діти були залучені до створення художніх творів щодо садіння картоплі. І це була чудова можливість навчити дітей».

 Без постійного самовдосконалення – ніяк

У 2018-му році року Ася Счаслівцева стала членкинею всеукраїнської громадської платформи «Україна – ЄС». Ця організація здійснює контроль за тим, як відбувається виконання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Зокрема, перевіряють, як профільні міністерства працюють у цьому напрямі, чи роблять відповідні зміни. На думку активістки, для громадських організацій буде корисно долучатися до такої платформи, адже можна здобути новий досвід співпраці. Також, за словами Асі, важливо дізнатися, як у своєму регіоні можна користуватися перевагами Угоди про асоціацію:

«У цьому об’єднанні є 6 груп за напрямами роботи. Наприклад, я брала участь у третій – економічній. Ми займалися моніторингом економічних питань, питань у сфері сільського господарства. Перевіряли, які директиви вже мали бути прийняті, чому їх не ухвалили та що потрібно для того, аби їх прийняли».

За словами Асі, на сьогодні громадські організації мають чудові перспективи щодо участі в грантах від міжнародних донорів. Також можна співпрацювати з європейськими громадськими організаціями, які шукають партнерів за кордоном:

«Наприклад, протягом року європейські організації надають 10 % з усього обсягу коштів саме на розвиток громадянського суспільства інших країн. Громадським організаціям по всій Україні недостатньо просто це знати. Необхідно професійно до цього підходити, вчитися писати заявки на гранти та отримувати кошти. Це допоможе розвивати свої проєкти».  

Показовим, на думку Асі, є досвід балканських країн, наприклад Сербії:

«В них дуже розвинене громадянське суспільство. Громадські організації в цій державі пишуть альтернативні звіти, де показують, що виконано, а що – ні. Європейська спільнота до цього прислухається, а потім через ці звіти може впливати на уряд балканських країн».   

  #УкраїнаУспішна   Іван Лила

Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Читати 383 разів

Календар

« Червень 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30