«Нема самотніх» на Черкащині: як допомагали немічним під час пандемії Рекомендовані

Понеділок, 15 березня 2021 08:54

Жительці Черкас Галині Коломієць 69 років. Вже понад 20 років вона є діабетиком. Тож постійно потребує інсуліну для підтримки життя. Для цього має щомісяця ходити до лікаря та в аптеку, щоб отримувати ліки. Нині через поширення коронавірусу жінка зіштовхнулася з проблемою доставки медикаментів: «Коли не було пандемії, я могла сама сходити до сімейного лікаря та забрати ліки в аптеці. Нині ж через ризик захворіти коронавірусом доводиться просити когось зі знайомих чи сусідів це робити. Мої близькі родичі знаходяться далеко від мене, а соціальний працівник місцевим соцзахистом не передбачений».

 Клич про допомогу

Рік тому жінка скористалася ініціативою «Нема самотніх». Її реалізовували на Черкащині волонтери за підтримки влади та всіх небайдужих. Коли в березні 2020-го в Україні тільки починалася пандемія, деякі черкащани опинилися в складних обставинах. Переважно це були люди похилого віку, особи з інвалідністю, багатодітні та малозабезпечені родини.

Також у населених пунктах перестав ходити маршрутний транспорт. Через це не всі мали змогу дістатися до магазину чи аптеки. Люди старшого віку належали до категорії ризику. Тому боялися вийти на вулицю. Дехто через пандемію відмовився від послуг соціальних служб. Як наслідок, ряд людей лишилися сам-на-сам зі своїми проблемами.

Спочатку люди почали телефонувати на урядову гарячу лінію. На Черкащині їхні звернення приймав обласний контактний центр: «Наприклад, звернулася жінка «90+» з проханням про допомогу для її сусідів. А вони – ще старші за неї, - по 95 років. Також телефонували мами з багатодітних родин. Люди похилого віку просили вигуляти собаку, бо не було кому. Когось потрібно було записати до сімейного лікаря, комусь – віднести чи забрати медичну карту, принести ліки тощо», - ділиться директорка Черкаського обласного контактного центру Лариса Ходаковська.

 Спільне рішення влади та волонтерів

Працівники обласного контактного центру почали відбирати дзвінки черкащан та створювати базу контактів. Для захисту персональних даних до неї мала доступ обмежена кількість осіб: «Було створено звичайну таблицю на гугл-диску. Групували звернення людей насамперед за адресою та видом допомоги. Наприклад, хтось потребував психологічної підтримки – ми надавали її по телефону. Записували, чого саме потребує людина, – надання послуги чи конкретних речей, продуктів тощо. Уточнювали, в якій ситуації вона перебуває», - додає Лариса Ходаковська.     

Черкаські волонтери дізналися про потребу в допомозі від представників влади. Кілька ініціаторів запропонували обласній державній адміністрації створити проєкт підтримки немічних. Назвали – «Нема самотніх». Почали шукати охочих допомогти: «Спільно з Мариною Гур’яновою, Іриною Хорошаєвою, Лесею Валяєвою, Віктором Дивничем та іншими небайдужими ми протягом трьох днів зібрали волонтерів. Також почали звертатися до підприємців та меценатів. Щоб по можливості допомогти людям в доставленні продуктів, речей першої необхідності тощо», - розповідає волонтерка, керівниця благодійної організації «Родина ЛГ» Олена Гавриш.

Щоб збільшити коло небайдужих, подали клич допомоги по всій Черкащині. Кожен охочий міг зателефонувати на гарячу лінію і повідомити про своє бажання брати участь у проєкті «Нема самотніх». Тож вдалося сформувати єдину базу небайдужих.

Вся інформація, і про немічних, і про волонтерів, надходила до логістичного центру. Саме тут визначали, хто саме допоможе тій чи іншій людині та в який спосіб. За словами Лариси Ходаковської, єдиною логісткою проєкту була волонтерка Наталія Даньковська. Вона дистанційно, через телефон, могла швидко направити найближчого волонтера до людини в будь-який куточок області.

Згодом своє бажання підтримати волонтерів виявили і поліцейські, рятувальники та курсанти інституту пожежної безпеки. Вони допомагали волонтерам у підвезенні до людей. Часто – самостійно надавали допомогу: «Інколи виникала ситуація, коли на пошту прийшли ліки чи речі першої необхідності. І потрібно було забрати посилку та віднести її пенсіонерам. І тут відгукнулися курсанти-пожежники. Вони доставили своїм транспортом. Було дуже вчасно.  Коли потрібно було надати таку допомогу в неблагополучні сім’ї, нам допомагала патрульна поліція», - розповідає волонтерка Олена Гавриш.

Через два тижні після початку карантину на гарячу лінію контактного центру почали надходити дзвінки від людей про те, в них немає чого їсти. Це були переважно багатодітні родини та люди старшого віку. Щоб допомогти таким людям, волонтери оголосили збір коштів від небайдужих. На ці гроші  купували продукти та фасували їх у набори. Переважно на власному транспорті розвозили таку допомогу: «Люди жертвували від 50 гривень до 30 тисяч. Вдалося зібрати близько 250-ти тисяч. Середній продуктовий набір виходив у межах 200-300 гривень. Щодня ми надавали адресну допомогу від 20-ти до 50-ти сім’ям чи людям похилого віку. Все це фіксували. Адже це не наші кошти», - ділиться Олена Гавриш.  

Добро дає хороші плоди

Галині Василівні Коломієць, про яку згадувалося на початку, допомога волонтерів врятувала життя. Тоді жінці зателефонувала логістка проєкту Наталія Даньковська. До жінки прийшла волонтерка. Вона дотримувалася всіх карантинних вимог. Допомогу надала оперативно: взяла медичну картку, виписала через сімейного лікаря інсулін та забрала його в аптеці. Таку послугу волонтери надавали пані Галині протягом 2-х місяців дії «Нема самотніх». Також за потреби жінка замовляла через волонтерів і інші ліки, продукти. Вона давала кошти, а їй купували та приносили додому.

«Послуга в межах проєкту «Нема самотніх» була для мене дуже потрібною, а головне – вчасною. Це врятувало мені життя. По-перше, я отримала ліки, завдяки яким продовжую жити. По-друге, вберегла себе від зараження коронавірусом. Жаль, що сьогодні цей проєкт завершився. Доводиться шукати інший вихід», - каже жінка.

Загалом протягом 2-х місяців дії проєкту «Нема самотніх» у ньому взяли участь 185 волонтерів. Вони відповіли на 600 звернень. За кошти небайдужих черкащан вдалося купити понад 1000 продуктових наборів.

Ініціатива «Нема самотніх» тривала близько 2-х місяців і завершилася наприкінці червня 2020-го. Попри те, що проєкт був короткочасним, він дав позитивні результати, вважає Лариса Ходаковська: «Про нові категорії нужденних дізнавалися соціальні працівники. Також їх постійно протягом дії проєкту відвідували волонтери. Ми тримали стан таких людей на контролі, адже з тижня в тиждень, з місяця в місяць вони потребували тих же продуктів, ліків, оплати комунальних платежів чи надання інших послуг. Тож до них телефонували самі волонтери. Як правило, це була багаторазова допомога. Коли ініціатива минула, люди вже знали, куди та кого звертатися, могли розповісти про це іншим».

Також проєкт посприяв створенню в деяких громадах та районах центрів гостинності, кімнат милосердя, самодопомоги населенню тощо. Тут соціально не захищені сьогодні можуть отримати найнеобхідніше для життя – продукти, одяг, взуття тощо, продовжує пані Лариса.

На думку Олени Гавриш, сьогодні люди можуть запровадити схожі ініціативи у своїх громадах та районах. Наприклад, таку співпрацю можна здійснювати разом із соціальними службами й територіальними центрами. Адже працівників часто не вистачає, а хтось із жителів може допомогти в цьому.

«Достатньо створити подібний список тих людей, що час від часу можуть чогось потребувати. Через коронавірус, проблеми зі здоров’ям вони не можуть піти в магазин, прибрати біля будинку тощо. Тож було б добре, якби небайдужі відгукувалися на таку допомогу», - вважає пані Олена.

Лариса Ходаковська переконана: за потреби черкащани відгукнуться на подібні ініціативи: «Проєкт «Нема самотніх» став перевіркою на людяність, він показав нам, що ми можемо об’єднуватися як ніколи і можемо разом, спільними зусиллями, зробити дуже багато. Завдяки тому, що ми не ділилися на волонтерів, районну та обласну владу, а надавали соціальну допомогу спільно, це дало позитивний результат. Всі учасники проєкту згуртувалися, щоб допомогти і виявити милосердя та доброту. І якщо зараз раптом виникне схожа ситуація, ми зможемо швидко дати клич по допомогу волонтерам, владі, рятувальникам, поліцейським, підприємцям. І люди знову не залишаться самотніми. Більше того, така ініціатива мотивує. Адже ті, хто отримав соціальну підтримку, самі почнуть робити добро. Наприклад, бабуся, якій свого часу допомогли волонтери, за потреби зможе зв’язати десятки шкарпеток для потреб бійців на сході».

 

ІВАН ЛИЛА

Фото надані волонтерами ініціативи «Нема самотніх» та ЧОДА

Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Читати 665 разів

Календар

« Червень 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30