40 років - як один день

Середа, 10 березня 2021 10:16

Майже стільки працює лаборантом в клініко-діагностичній лабораторії КНП «Черкаська районна лікарня с. Мошни» Ольга Іванівна Шкарбута. «Сільським обріям» вона розповіла, як за цей час змінилися клініко-діагностичні дослідження – від аналізів, які робили з допомогою мікроскопа, до сучасних апаратів для проведення повного спектру клінічних досліджень, які необхідні в сучасному діагностичному і лікувальному процесі.

«Зараз можна працювати з комфортом»

Як розповів завідувач лабораторії Богдан Одєгов, наразі лабораторія КНП «Черкаська районна лікарня с. Мошни» оснащена гематологічним та біохімічним аналізаторами, аналізатором сечі та витратними матеріалами для проведення досліджень. Оновлення матеріально-технічної бази дало змогу автоматизувати лабораторні дослідження, значно розширити їх спектр, підвищити продуктивність. У лабораторії проводять повний спектр клінічних досліджень, які необхідні в сучасному діагностичному і лікувальному процесі: гематологічні, загальноклінічні, біохімічні, дослідження по паразитології та ін.

-                 Приміром, лише біохімічний аналіз крові допомагає виявити порушення функції серця, печінки, нирок; розлад білкового, ліпідного і вуглеводного обміну; діагностувати наявність активного запального процесу; розлади водно-електролітного обміну; ступінь дисбалансу мікроелементів. Завдяки використанню нового, уніфікованого, повіреного обладнання, знімається потреба у повторних аналізах через різне обладнання, яке раніше використовувалось на різних рівнях маршруту пацієнта. Разом з тим, оновлена матеріально-технічна база дала змогу змінити техніку забору крові. Так, для забору венозної крові застосовують вакутейнери. Такий спосіб зручний, безпечний і забезпечує більш точний результат аналізів, - розповідає Ольга Іванівна. А тоді жартома додає: - Це вам не рахувати лейкоцити та тромбоцити під мікроскопом або випарювали кров на плитці в коридорі лікарні, щоб визначити рівень цукру, чи розбавляти її реактивами до певного кольору, щоб визначити рівень гемоглобіну. Повертаючись у спогадах назад, інколи здається, що це були «кам’яні часи», в порівнянні з сьогоденням. Але ж працювали. І лікарня була забита пацієнтами – зверталися за допомогою не лише з нашого куща люди, а й з люди з населених пунктів сусідніх районів.

Що потрібно знати, щоб здати аналізи

Для того, щоб здати необхідні аналізи в лабораторії районної лікарні с. Мошни, пацієнту слід звернутися до свого сімейного лікаря. Він дасть направлення на аналізи із зазначенням всіх необхідних параметрів. Для пацієнта, направленого сімейним лікарем, аналізи будуть безкоштовним. Здати аналізи в лабораторії можна щодня з 8.30 до 10.00. Нести з собою скарифікатори та рукавички, як це робили раніше, не потрібно. Результати більшості аналізів можна отримати через кілька годин. Однак, існує ряд досліджень, проведення яких вимагає більшого часу.

-                 Нині все автоматизовано в комплексній інформаційній медичній системі «ЕМСІМЕД». Відтак, пацієнти отримали зручний сервіс для отримання медичних послуг, а медики – сучасний інструмент для роботи і обліку пацієнтів. Нам приходить направлення для пацієнта від лікарів нашої медичної установи, - розповідає Ольга Шкарбута. – Відповідно і його результати ми відправляємо лікарю онлайн.

До речі, в лабораторії лікарні роблять також експрес-аналіз на ковід.

Про маленькі хитрощі та переживання

Мало знайдеться людей, які не бояться здавати аналізи. Страх є як в дітей, так і в дорослих. До кожного Ольга Іванівна знайшла власний підхід. Дітей, каже, треба навчити довіряти лікарям, а не лякати ними, мовляв, «не будеш слухатися, то тьотя зробить укол». Тож своїх маленьких пацієнтів вона просто обожнює.

-                  Вони дивляться довірливими оченятами і я знаю, що їхнє серденько шалено зі страху б’ється, але вони вірять мені, що боляче не буде, - розповідає Ольга Іванівна. – Або ж доводиться говорити і говорити з ними, щоб не встигли й оком повести.

Згадуючи пропрацьований час, Ольга Іванівна каже, що лабораторія раніше працювала майже цілодобово:

-                 Якщо пацієнти – це твої ж односельці, то відчуваєш ще більшу відповідальність та обов’язок. Бувало, не встигнеш дійти додому з роботи, як вже «швидка» стоїть під двором, щоб поверталася назад – привезли хворого і треба терміново робити аналізи. Це я родом з Мошен, але й мені до лікарні майже п’ять кілометрів добиратися, а були ж колеги з Байбуз, Будища. І верталися.

Хоча, зізнається, що й ставлення від людей у відповідь було не завжди вдячним. Проте погане вона старається не пам’ятати, щоб не заважало воно повноцінному життю. У різні періоди в медицині були свої вимоги та випробування.

-                 В нашій лікарні працювали талановиті, щирі та добросовісні лікарі. Приміром, мене на роботу брав ще Анатолій Наумович Завгородній. І досі всі пам’ятають людяного та відвертого, щирого і принципового Сергія Володимировича Одинюка. Згодом колектив очолила Любов Миколаївна Іващук. З кожним з них було комфортно працювати. Нинішній керівник Олександр Михайлович Кізян вдихнув нове життя в районну лікарню – проводяться ремонти, оновлюється матеріально-технічна база. І сьогодні наш колектив залишається дружнім. Кожний новий етап реформи в медицині – це нові виклики і для лікарів, і для пацієнтів. Але, я вважаю, в будь-якому випадку потрібно залишатися відданими і обраній професії, і людям, з якими працюєш пліч-о-пліч. Це можу сказати з досвіду прожитих і пережитих років, - зауважує Ольга Іванівна.

Наталія Усенко 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Травень 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31