«Штраф за зрубане дерево разом зі збитками становить понад півтисячі гривень»

Середа, 14 грудня 2016 09:42

Для вирощування цих дерев відводять площі по декілька гектарів. Плантації потрібно охороняти, тому розміщують насадження поближче до лісництв на територіях, які раніше не використовували, пустках, галявинах. Ялинки на новорічних плантаціях вирощують для подальшої реалізації. Та до того, поки їх можна буде продавати, минає 5-6 років. Стільки часу потрібно дереву, щоб вирости до необхідних розмірів.

ДП «Черкаське лісове господарство» намагається створити всі умови, аби люди не намагалися самотужки добути ялинку в лісі. На території лісгоспу вже діє ялинковий ринок.

– Такі ж ринки ми організували і в селах, де маємо лісництва: Білозір’ї, Дубіївці, Руській Поляні, Свидівку, Мошнах, Геронимівці, – каже директор лісгоспу Андрій Пустовіт. – Їх жителям простіше буде купити ялинку на місці. Аби доправляти новорічні дерева на сільські ялинкові ринки неушкодженими й у потрібній кількості, з початку грудня ми почали чергувати біля молодих насаджень, розмістили пости лісової охорони.

Всі ялинки, що реалізують законним шляхом, марковані биркою зі штрих-кодом – клейкою стрічкою, яку обмотують навколо стовбура. Якщо такої немає, значить дерево зрубане незаконно.

– Найбільшими нашими ворогами є промисловики, які зрубують лісові культури на продаж. Такі випадки лісового браконьєрства найбільш небезпечні, бо зникає немала частина лісових насаджень. Тому систему охорони маємо налагоджену й відшліфовану. До речі, штраф за зрубане дерево разом зі збитками становить понад півтисячі гривень – додає Андрій Віталійович.

Дахнівське лісництво – базове в розміщенні плантацій новорічних ялинок

І, відповідно, найперше в групі ризику так званого лісового браконьєрства. І в будні, і у вихідні тут посилено працює лісова охорона.

– Стережуть не лише плантації новорічних ялинок, а й інші молоді лісові культури. Таких людей у нас 78 осіб. Створено 59 стаціонарних постів. Складено графіки, за якими вони працюють, і маршрути, якими рухаються. Плантації новорічних ялин охоплюють 33 га, з них 29 га – соснові, 4 га – ялинові. Кількість сосен і ялин, що висаджені на них, становить близько 105 тисяч. За сезон вдається реалізувати 5-6 тис. ялинок, – інформує головний лісничий Дахнівського лісництва В’ячеслав Шако.

Скільки коштуватиме новорічна ялинка?

Від 45 до 360 грн, залежно від розміру. Якщо хтось не має змоги купити цілу ялинку, у лісгоспі можна придбати за 30 грн новорічний пакет – верхівку й гілочки, з яких можна зробити новорічний вінок або встановити в готовий каркас. Пенсіонерам, багатодітним та малозабезпеченим сім’ям такі пакети дарують. Все – аби не рубали лісових ялинок.

– Цим ми убезпечуємося від розкрадання лісових культур. Застерігаємо, що ялинки не можна рубати, а навпаки – треба охороняти, на сайті й білбордах, яких маємо 12. На них розміщуємо сезонну інформацію. Зараз готуємо білборди з новорічними привітаннями й застереженнями. Проводимо роз’яснювальну роботу в школах, бесіди про цінність лісових насаджень та потребу в їх охороні. Діти поширюють інформацію серед батьків, друзів, знайомих тощо, – каже В’ячеслав Сергійович. – Ще років п’ять тому питання незаконної вирубки лісу було набагато болючіше. Нині ситуація покращилася, люди стали більш поміркованими, а лісову ялинку в домівці замінила штучна. Та все ж до охорони молодих дерев ставимося всерйоз, бо створення насаджень потребує великих затрат і виснажливої праці.

Парк для ялинок у горщиках

Частина ялинок продається в горщиках, аби весною їх можна було висадити. Гарантії того, що дерево приживеться, немає, але спробувати варто. Громадська рада при Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства на чолі з Людмилою Ткаченко висловили чудову ідею створити парк «Післяноворічний», де люди зможуть висадити з горщиків свої ялинки й споглядати за їхнім зростанням.

 Спостерігати за лісом допомагає летючий робот

Квадрокоптер, який нещодавно придбали в ДП «Черкаське лісове господарство», неабияк став у нагоді лісникам. З його допомогою вони вчасно виявляють лісові «дефекти», попереджають пожежі під час пожежонебезпечного періоду та ловлять крадіїв лісу.

– Дуже зручний прилад, завдяки якому ми спостерігаємо за лісовими культурами з висоти. Піднявши квадрокоптер у повітря, можна добре роздивитися лісовий масив і виявити сухостої, – каже головний лісничий Дахнівського лісництва.

Та все ж без зусиль людей, що віддані лісовій справі, зберегти ліс не вдасться. Більшість із них присвятили цій роботі чималу частину життя. Майстер лісу Володимир Хряпак працює тут уже 17 років. Плантації ялинок, у посадці яких він брав участь, нині вже стали міцними лісовими масивами. Володимир Іванович каже:

– Якби лісова охорона не займала своїх постів, то плантації молодих ялинок просто зникли б. Особливо ситуація загострюється в передноворічний час, тому ми постійно патрулюємо насадження лісових культур. Перебуваємо на постах до пізнього вечора. Щогодини робимо обхід. Цьогоріч спроб поцупити з лісу ялинки ще не було. Був один випадок минулого року, та, на щастя, він не увінчався успіхом. Охорона вчасно спрацювала.

 

Ловити лісових злодіїв допомагає квадрокоптер

На підході Новий рік. Хтось уже давно купив штучну і щорічно її прикрашає, а хтось за давньою традицією ставить «живе» дерево, безжально зрубане в лісі. Хоча ми люди сучасні й, здавалось би, є більш цивілізовані способи, щоб добути святкове дерево. ДП «Черкаське лісове господарство» докладає всіх зусиль, аби побороти «лісову самодіяльність» і зберегти зелені насадження від крадіїв. У цьому їм допомагає сучасний літальний апарат для зйомки – квадрокоптер.

 Черкаський район – найлісистіший

Черкаський лісгосп займає площу 37 тис. га, що становить приблизно чверть території Черкаського району. До речі, наш район найбільш лісистий в області. Про лісовий устрій дбають 240 працівників, відданих своїй справі, за що й отримують достойну заробітну плату. В передноворічний час вони особливо пильні – поцупити ялинку є чимало охочих. А для майстрів лісу кожне деревце дороге, адже, щоб виростити його треба чимало зусиль докласти. Саме тому в кожному лісництві спеціально насаджують плантації новорічних ялинок.

Юлія Савченко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31