Чому громади району не поспішають об’єднуватися? (Частина 1)

Вівторок, 01 листопада 2016 13:19

Наразі ми маємо 188 об’єднаних громад у країні, з-поміж яких Білозірська, Мокрокалигірська та Єрківська ОТГ, утворені на теренах Черкаської області. Їхні керівники охоче діляться досвідом, перевагами та труднощами, з якими зіткнулися після утворення нової адміністративної одиниці. За крок до об’єднання, а точніше вже готуються до виборів 18 грудня 2016 року в Набутівській та Стеблівській ОТГ (Корсунь-Шевченківський район) та в Тальнівській міській ОТГ. Попри це громади Черкаського району і досі тупцюють на місці й не поспішають об’єднуватися. Чому? Наші кореспонденти запитали спершу в керівників громад.

  

Сергій Кукушкін, сільський голова с. Думанці

– Процес об’єднання громад у нашому районі відбувається пригальмовано, бо люди не вірять у краще майбутнє і в те, що це будуть позитивні зміни. Нещодавно ми отримали лист із пропозицією від депутатів Леськівської сільської ради приєднатися до Лесьок. Депутати вирішили розглянути це питання на громадських слуханнях. Людей інформуємо, намагаємося донести, що утворення ОТГ – це на краще, та вони просто зневірені. Тому нині в роздумах про те, як бути далі, я і депутатський корпус притримуємося нейтральної позиції.

 Петро Лисенко, сільський голова с. Байбузи

– Чимало залежить від активізації діяльності сільських голів та депутатського корпусу тих населених пунктів, які мають перспективу стати центром майбутньої ОТГ. Тоді справа набере обертів. Я вважаю, що об’єднання боятися не варто. У Байбузах наразі тривають обговорення, і люди виступають «за» об’єднання. Є перспектива розвитку інфраструктури села та створення комфортних умов для наших жителів. Цьогоріч частка власних надходжень у нас збільшилася на 200 тисяч гривень. Отримуємо дотації 600 тисяч гривень. Бюджет маємо невеликий, тому покладаємо великі сподівання на те, що з об’єднанням громадам надійдуть більш серйозні кошти для розвитку.

  

Ігор Чекаленко, сільський голова с. Хацьки

– Люди не хочуть об’єднуватися, бо, перш за все, жива історична пам’ять, коли в минулому столітті приєднували малі села до великих. Приміром, як Бузуків до Степанок. Ставало гірше: зникали ФАПи, амбулаторії, дитячі садочки. Це при тому, що тоді об’єднання відбувалося в час економічного зростання. Другий фактор, чому люди не поспішають, бо «на верхах» їх не послухали під час затвердження перспективних планів об’єднання громад. Тому ми «поспішаємо повільно» і сподіваємося, що в подальшому думку сільських і селищних рад візьмуть до уваги. Також жителі Хацьок не підтримують утворення єдиної великої громади, в яку можуть об’єднатися всі села району, крім Білозір’я та Ірдині. Досвід Польщі свідчить, що середня чисельність населення сільських гмін – 7 тисяч осіб.

 

Віра Іващенко, сільський голова с. Кумейки

Наша громада й зараз готова гуртуватися зі своїми сусідами. Звичайно, найкраще було б об’єднуватися всім кущем навколо Мошен, як це затверджено перспективним планом. Проте мошнівці поки зволікають брати на себе таку відповідальність. Ми отримували пропозиції від Софіївської сільської ради об’єднатися, однак відмовили, бо це теж невелике і незаможне село, тому люди не відчуватимуть ніяких результатів від змін. Кумейки – маленьке село. Тут немає ніяких підприємств, проживає більше пенсіонерів, аніж молоді. Основні надходження від податку на землю та рентної плати за користування лісовими ресурсами. Дохідна частина бюджету разом із субвенціями з району на освіту і культуру становить 1,3 мільйона гривень, власні надходження з них – 900 тисяч. Проте утримання школи та дитячого садка обійдеться в рази більше.

 Василь Харченко, сільський голова с. Геронимівка

– Не хочуть, бо не розуміють перспектив і переваг цього процесу, а від самого початку налаштовані на негативний результат. Геронимівська громада готова до об’єднання. Ми підтримаємо варіант – одна громада – один район, окрім вже утвореної Білозірської ОТГ. Такий варіант дасть можливість зберегти соціально значущі заклади на території Черкаського району. В тому числі й Центральної районної лікарні, яка наразі є однією з кращих в області.

 

Іван Дарієнко, депутат районної ради

– Очевидно, для цього є кілька причин. По-перше, для наших громад – це нова справа, до якої потрібно підійти виважено та помірковано, прорахувавши всі «за» і «проти». По-друге, самодостатнім громадам складно приймати рішення, бо вони розуміють, що їм доведеться на себе брати велику відповідальність. Причому більшою мірою за ті громади, які об’єднаються навколо них. По-третє, існує загроза втратити те, що вже є, – школи, лікарні, бо громада має прорахувати, чи вистачить коштів на їхнє утримання, або приймати непопулярне рішення. Крім того, більшість чекають, що хтось прийде і скаже: «Адміністративний центр буде тут, навколо нього й об’єднуйтеся». Власне, на мою думку, головний критерій вибору – це вигода, яку отримають люди.

До слова про міжнародних донорів для громад

Сто два мільйони гривень на подальше впровадження процесу децентралізації в регіонах нашої держави виділили донори ЄС у рамках реалізації проекту: «U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку». До сфери поширення відійшла і Черкаська область, громади якої мають можливість подати заявку на участь в проекті. Перевага – об’єднаним громадам. Ефективність реформи самоврядування залежить від спроможності об’єднаних територіальних громад адаптуватися до нових форм управління міським та регіональним розвитком. Презентована програма ЄС має на меті залучати не тільки кошти, а й міжнародних експертів для вирішення поставлених завдань. Європейські партнери допомагатимуть не тільки на словах, а й коштами. Їх спрямують на створення нових центрів надання адмінпослуг, підвищення спроможності громад, навчання їхніх керівників тощо.

Старт проекту дали у Вінниці 17 вересня. Куратором програми «U-LEAD з Європою» є Німецьке товариство з міжнародного співробітництва (GІZ Ukraіne). 

Спілкувалися Наталія УСЕНКО, Юлія САВЧЕНКО

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Вересень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30