Сагунівська модель розвитку: різноплановість господарювання, технологічні інновації, відповідальність перед жителями села

Понеділок, 18 липня 2016 08:22

Поки спілкуємося в Олександра Шварцмана не змовкає телефон. Паралельно з цифрами про відвантажені тонни зерна, реалізоване молоко, він погоджується придбати м’ячі для спортивної команди у Худяки чи надати матеріальну допомогу працівникові господарства.

 

СТОВ «Ломовате» - господарство сучасного типу, взірець успішного господарювання та приклад для наслідування. Це одне з кращих сільськогосподарських  підприємств Черкаського району. На площі 2 тисячі гектарів збирають багаті врожаї зернових та технічних культур, а ще утримують сучасну молочно-товарну ферму.

 

Вже збирають ранні врожаї

50 на 50 % тут посіяли площ на зерно та товарних і технічних культур. Розпочали жнивувати з озимого ячменю, врожайність якого цьогоріч отримали 52 ц/га. Триває збирання озимої пшениці, якої в Сагунівці посіяли майже 200 га. Провели вже третій укіс люцерни, якої при урожайності 53 ц/га заклали 1500 тонн на сінаж.

 

Погоду на полі створюють власноруч

Для цього не лише зберегли, а й модернізували систему поливу. Придбали поливні установки. Одна така за день зрошує понад 25 га посівів. У Сагунівці таких 10 установок, які поливають половину оброблюваної в господарстві землі.

Іван Олійник – оператор іригаційної системи у першій бригаді. Щодня він обслуговує, охороняє та слідкує за передислокацією сучасної машини. І так вже протягом шести років.

-         Це сучасна установка, яка сама собі дає раду. А коли «капризує», то вже треба ходити біля неї, як дитини. Тоді можеш бути і мокрий, і брудний, - жартома відповідає, чи складно давати раду модерній техніці.

Водозабір проводять із Чорнявської насосної станції другого підйому. В разі неполадок системи телефонують диспетчерам, які зупиняють подачу води. Ремонтуються на місці – і знову за зрошення.

 Не лише вправно, а й якісно

Комбайнери Олексій Мазуренко та Віктор Романчук з дев’ятої вже в полі. За день намолочують майже 100 тонн зерна, скошуючи 20-25 га площі. На узбіччі поля чатує пожежна машина.

-         Ріпак зібрали швидще. Там за день пройшли 27 га, - каже Олексій. Вже другий рік він працює на новенькому комбайні CASE. – Техніка сучасна – у салоні кондиціонер та музика. Це не комбайни наших дідів, після дня роботи на яких у чоловіка лише очі блищали, а решта – чорна земля. І заробітків крапля. А тепер не лише комфортна робота, а ще й гідна оплата праці.

Віктор Романчук в господарстві працює вже вісім років. На жнива в Сагунівку приїхав з Білозір’я. Працює на перегрузчику зерна. Поки зберуть озиму пшеницю – живе у спеціально облаштованому гуртожитку для механізаторів. Потім повернеться додому.

-         Ми маємо всі зручності і для роботи, і для відпочинку. Харчують за рахунок підприємства, - каже чоловік.

 Цінність господарства – працівники

А їх у господарстві 138 осіб. До них на сезонні роботи приєднуються ще 180 осіб не лише з навколишніх сіл, а й з сусідніх районів. У середньому заробітна плата робітників господарства сягає - 4,5 тисячі гривень.

-         Ми забезпечуємо своїх людей щорічним медичним страхуванням. Вони харчуються в столовій господарства, мають сучасно обладнані побутові приміщення, - каже виконавчий директор СТОВ «Ломовате» Олександр Шварцман. – А ще люди можуть отримати так звану безвідсоткову фінансову позику на вирішення побутових питань. Приміром, будівництво чи виконання ремонтних робіт, або ж і придбання побутової техніки.

Лише в цьому році такою послугою скористалося 12 працівників господарства. До речі, працюють в господарстві й двоє переселенців зі східних регіонів країни та демобілізований учасник АТО.

-         Хлопчина, який повернувся з АТО, взагалі молодий. Він в господарстві не працював доти. Але ми йому знайшли заняття. А переселенці приїхали з родинами. Тут вони придбали собі житла і стали господарювати. Ми їх теж змогли працевлаштувати. Люди сумлінні, - каже Олександр Володимирович.

 З пайовиками розраховуються двічі на рік

Зібравши ранні зернові, а потім і пізні культури. Керівник господарства каже, що1600 пайовиків найближчим часом отримають розрахунок за надані в оренду паї. Зерно в господарстві видають на току, аби людина вибрала його сама. Раніше практикували підвезення додому розфасованих мішків. Два роки тому цю практику відмінили, бо, як це завжди буває, знайшлися ті, кому не вгодили – чи то якістю, чи то вагою.

 Із сільським головою спілкуються щодня по телефону, а зустрічаються щотижня

СТОВ «Ломовате» - соціально відповідальне підприємство, яке не лише якісно господарює, а й робить комфортним життя громади, де провадить свою діяльність. Так, господарники взяли на себе відповідальність за стабільне водопостачання в селі. Люди отримали в двори воду, за що вчаться також справно сплачувати кошти. Господарство фінансує дві футбольні команди «Чайка-Євраліс» та «Чайка-Євраліс 2». Відтак, спортсмени мають і форму, і спортінвентар, і спокійно доїжджають до місця проведення змагань. Для дітей школи та соціального активу села господарство фінансує розважальні поїздки, а ще роз’їзди на змагання.

-         Розчищати дороги взимку – це вже стало неписаним для нас правилом. Приміром, цьогоріч перемети прибирали і в Сагунівці, і в Худяках. Стали традиційними ремонти об’єктів соціальної  інфраструктури - шкіл, будинку культури, амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Також ми купуємо для соціальних закладів меблі, інвентар, оргтехніку, - каже керівник господарства, до речі, на столі в нього і на момент розмови лежить рахунок на придбання дверей у школу.

 Молочно-товарна ферма – це соціальний проект

Його реалізують для жителів села, залучаючи іноземні інвестиції. Обслуговують ферму 48 осіб. Наразі господарство утримує 738 голів ВРХ, з них 400 голів дійного стада. Середній надій на корову 29-32 літрів на добу. Середньорічний – майже 10000 літрів. Молоко екстра класу поставляють на заводи компанії «Данон».

-         Але основна проблема, звичайно, що закупівельна ціна на нього занизька, а зараз так взагалі впала. Це сезонне явище, але затрати на його виробництво сезонно зростають, - каже керівник.

Господарники стабільно модернізують ферму. Так, тут запроваджено безприв’язне утримання корів, механізовано систему відгодівлі та виробництва молока. Кілька років тому відкрито нову доїльну залу системи «Ялинка». Впровадження сучасної технології позитивно впливає на рівень і якість виробництва молока, зокрема, за рахунок раціонального використання виробничих ресурсів.

-         Торік вперше провели День Французької молочної ферми під егідою посольства Франції в Україні та компанії-інвестора «Євраліс Семанс Україна». З’їхалося близько півтисячі осіб. Присутнім було продемонстровано техніку та поля з посівами кукурудзи на зерно, силосної кукурудзи, посіви соняшнику, сої і сорго від французьких виробників, вони ознайомилися із роботою молочно-товарної ферми. Цьогоріч ми продовжимо традицію – і проведемо такий же День 20 липня, - каже Олександр Володимирович.

Наталія Усенко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31