Кумейки отримали першу допомогу від інвестора

Середа, 24 квітня 2019 10:31

12 квітня на зборах сіл Кумейки та Гута Межиріцька, що в Черкаському районі, громада дала попередню згоду на співпрацю з інвестором ДП «Перемога Нова» Групи МХП, а саме на розміщення в адміністративних межах Кумейківської сільради потужностей підприємства.

Раніше Кумейки мали статус населеного пункту, який постраждав від наслідків Чорнобильської трагедії, тож у місцевих жителів було чимало побоювань щодо екологічної складової майбутнього партнерства. Втім, аргументовані докази ДП «Перемога Нова» щодо безпечності свого виробництва переважили сумніви селян і вони вирішили спробувати. Підприємство, в свою чергу, вже за тиждень після зборів почало втілювати перший інвестиційний проект – «Соціальний магазин».

Ще з дев’ятої години п’ятниці 19 квітня біля кумейківського Будинку культури починають збиратися люди. Всі чекають на прибуття автомобіля, який везе громаді куряче м`ясо. Програма «Соціальний магазин» розрахована на малозабезпечені верстви населення та дає можливість купити до 5 кг курятини за пільговою ціною в 15 грн за 1 кг. Вона вже давно реалізується в Будищенській та Свидівоцькій сільрадах, з минулого року почала працювати і в Тубільцівській. За словами секретаря Кумейківської сільради Людмили Яківець, у списках сьогодні 278 людей. Це пенсіонери, інваліди та багатодітні сім`ї, є також ветеран АТО.

Нарешті машина прибуває і люди починають гуртуватися в чергу. Хтось з них посміхається, на обличчях інших відчувається тривога – раптом м’яса на всіх не вистачить? Головний бухгалтер сільради Тетяна Бойко, яка звірятиме продаж за списками, заспокоює людей та просить їх не утворювати натовп.

Перед початком роботи «магазину» сільський голова Віра Іващенко та заступник директора ДП «Перемога Нова» Геннадій Штефан звертаються до громади з маленькими виступами. Представник інвестора говорить про важливість початку співпраці підприємства та громади, партнерські відносини та готовність компанії наповнювати бюджет сільради, перейматися проблемами людей.

У свою чергу, очільниця Кумейок розповідає, що той важкий економічний стан, в якому перебуває село вже багато років, не може продовжуватися вічно. З її слів, співпраця з ДП «Перемога Нова» допоможе громаді у вирішенні її головних проблем, сприятиме розвитку та розквіту Кумейок та Гути Межиріцької. Але для цього потрібна підтримка інвестора, бажання йти йому назустріч.

 Після цього відбувається урочисте перерізання червоної стрічки, і зі словами присутніх «Господи, поможи» та «З Богом» розпочинається робота «Соціального магазину».

Поки перші покупці забирають своє м`ясо, ми спілкуємося з людьми у черзі. Запитуємо, як вони ставляться до появи у селі інвестора? Яким вбачають майбутню співпрацю? Чого чекають від ДП «Перемога Нова» в першу чергу?

Пенсіонерка Любов Олексіївна пересувається за допомогою паличок. Видно, що ходити їй важко, але пропустити приїзд «Соціального магазину» вона не могла.

– Дуже добре, що інвестор до нас прийшов, бо немає зараз ніякої перспективи, нікому ми непотрібні, навіть автобуси до нас майже не ходять, – каже Любов Олексіївна. Вона сподівається, що у молоді скоро буде робота, здійснюватиметься допомога пенсіонерам, на її кутку по вулиці Гетьмана Павлюка нарешті з’явиться освітлення, в селі покращиться стан доріг.
– В мене шестеро онуків і я б дуже хотіла, щоб у них в житті все було добре. Хай ДП «Перемога Нова» нам всім допомагає, особливо нашим дітям і внукам. 

– Це дуже важливий крок для нашої громади, – стверджує зооветеринар Володимир Безуглий, який прийшов купувати м`ясо для своєї матері. – Підтримую всіх людей, які голосували за співробітництво з ДП «Перемога Нова». Сам багатьох перед зборами переконував, наводив їм приклади з минулого. Бо в нас як було? Інвесторів ми не хотіли, хотіли самі хазяйнувать. Ще на початку 2000-х років були пропозиції розміщення в нас курників «Нашої Ряби», але так воно тоді заглохло, то і живемо ми з тих часів все гірше і гірше.

У «Соціальному магазині» Володимир Ількович вбачає велику допомогу для села.

– Що вам сказати? Ви ж самі знаєте, яка зараз пенсія, які ціни в магазинах та на газ. А 15 грн за кілограм м`яса – це дуже велика підтримка для пенсіонерів, яких в нас десь 70% села. В мене мати похилого віку, вона вже майже не ходить, доглядаю за нею. Тому дякую нашому новому партнеру за таку допомогу.

Говорячи про майбутнє, Володимир Безуглий має великі надії на збільшення місцевого бюджету та інвестиції ДП «Перемога Нова» у інфраструктуру села. Водночас наголошує, що село своєю згодою підтримує українського виробника.

– Для мене важливо, щоб ми в Україні підтримували наших вітчизняних виробників, в цьому мій патріотизм. Чого в нас буде вирощувати іноземний інвестор, коли є свої? Краще, щоб українці на своїй землі керували, ніж хтось з-за кордону, якому ти нічого не доведеш.
Також, на думку зооветеринара, є велика загроза того, що на малопродуктивних та деградованих землях сільради з часом розмістять смітники або навіть місце для утилізації старих боєприпасів чи хімічних відходів. Згадує, що колись ці ідеї активно обговорювалася, але на щастя поки що не були реалізовані.

«Хай краще в нас пташники стоять, робота буде, село процвітатиме. Ніж черкаське та канівське сміття лежить або небезпечні хімікати, – підсумовує Володимир Ількович.  

– В наших селах стає все більше пенсіонерів і все менше працюючих людей. Це і не дивно, молодь же тікає, бо роботи немає. Тому, думаю, нові робочі місця і допомога інвестора для нашого села дуже важливі, – розповідає пенсіонер Іван Постіл. – Раніше в нас був колгосп, він удержував школу і садочок, молоком забезпечував. А зараз нема такого… У школі на харчування дітей дають 5 чи 6 гривень, як ти дитину на ці гроші прогодуєш? М’яса вони взагалі не бачать. Але саме головне і саме перше – робочі місця. Співпраця з «Перемогою» нам дуже допоможе, село буде жити – впевнений Іван Павлович.

– В нас вже була колись можливість поставити в Кумейках курятники, але ж тоді не схотіли – згадує пенсіонер Ніна Прокопівна. – А я «за» була, і тепер «за». У зверненні, яке нам депутати носили, підписалася, на зборах проголосувала. В мене син працює на автобусі в МХП, він може м’ясо дешевше купити, але в інших такої можливості нема. 

Здебільшого коло автомобіля ДП «Перемога Нова» можна побачити людей похилого віку, але є тут  і представники молоді. Мати трьох дітей Альона Шульгіна купуватиме м’ясо для батьків пенсіонерів та для своєї багатодітної сім`ї. В жінки троє дітей 3, 6 та 8 років, тому вона дуже переживає щодо подальшої роботи кумейківських садочка та школи, а також місцевої амбулаторії.

– Для мене головне, щоб школа і садочок працювали, а мої діти вчилися в них, а не їздили невідомо куди за багато кілометрів, – каже Альона. – Так само і з амбулаторією. Якщо в нас її заберуть і буде тільки ФАП, то теж доведеться їздити в інші села. Тому якщо «Перемога Нова» дійсно планує допомагати селу, я це тільки підтримую і виступаю за будівництво.
Важливим, на її думку, є також питання роботи. Зараз пані Шульгіна працює на пилорамі і каже, що це доволі важка для жінки праця. Поява нових робочих місць на пташниках стане для села досягненням, тому що з’явиться вибір, де працювати. Першочерговими вона бачить проекти ремонту доріг та закупівлі ігрового майданчику в дитячий садочок.  

А от для колишнього завідуючого фермою, а зараз пенсіонера Андрія Бараненка однією з найголовніших проблем Кумейок та Гути Межиріцької є розчистка дренажних каналів.

- На зборах багато казали про недостатню кількість води. Так от кількість чи нестача води залежить не від підприємства, а від природи. Нам же треба не запускати, що погіршується, а вчасно на це реагувати, – авторитетно стверджує Андрій Васильович. – Розчистити дренажні канали, почистити заболочені 30 гектарів на Брідку. Тоді і рибина в нас буде, і качка, і звірок.

Також він розповідає про поступове вимирання сіл та як це можна виправити.

– На моєму кутку в селі пустує 37 хат! Дороги не робляться, сніг взимку не прогортається. Щоб зупинити молодь в Кумейках, нам дуже потрібне виробництво. Тому я за інвестора, хай працює.

– Велике спасибі – дякують представникам ДП «Перемога Нова» дві жіночки пенсійного віку, які щойно придбали курятину. Просять про ремонт дороги на вулиці Гетьмана Павлюка, перепитують, чи буде приїжджати «Соціальний магазин» в майбутньому.

– Головне, щоб інвестор нас не ображав і допомагав нам, – каже одна з них. – Хто ж іще про нас подбає?

Для пенсіонера Івана Шадирі, який підтримує розміщення потужностей інвестора, важливим є поява у селі робочих місць, яка зупинить вимирання села.

– Я за курятники, – наголошує Іван Кирилович. – За допомогу пенсіонерам і роботу для молоді. Нам би всім це дуже допомогло. І велике дякую за м’ясо! 

У маючого групу інвалідності Анатолія Станіславовича вже давно немає сумнівів щодо необхідності партнерства з інвестором.

– І раніше, і зараз я підтримував і підтримую будіництво в нас пташників ДП «Перемога Нова». В мене свати в Березняках, я з ними їздив на ознайомчу екскурсію до однієї з бригад підприємства, що коло Мошен. Так от хочу сказати, що там немає ніяких запахів, про які говорять противники «Нашої Ряби». І люди, які неподалік живуть, це теж підтверджують. Потім ще у Будищі на бригаді був, теж ніякого смороду немає.

Крім самого Анатолія Станіславовича, м’ясо також можуть купувати його жінка та мати. Це хороша підмога для всієї сім’ї.

– Ми не знаємо, що буде завтра, чи буде працювати школа, садочок. Тому не можна від такого інвестора відмовлятися. Дочка в мене вчилася на еколога, закінчила магістратуру. І що ж – роботу за спеціальністю не знайшла. Маючи таку освіту, їздила в Чехію сади обрізати. Хоча була б тут робота, то і не їздила б нікуди, а вдома працювала.

Поспілкувавшись з покупцями, звертаємося з питанням про важливість «Соціального магазину» до місцевих медиків.

- Для наших пенсіонерів це однозначний плюс. Якщо пенсіонер вже фізично не може тримати вдома курей, корів або свиней, він купує м`ясо в магазині. Та як йому це зробити, коли він отримує сьогодні 1500-2000 грн, а в тому ж магазині м’ясо коштує 80 грн? Звичайно, коштів йому не вистачає, – зауважує старша медична сестра Наталія Кріт. – В той же час в раціоні пенсіонерів, як і малих дітей, обов`язково має бути присутня щоденна норма білкової їжі. Бажано при цьому, щоб це було не жирне свиняче м’ясо, а дієтичне куряче. Тому коли наші люди похилого віку та багатодітні сім`ї отримують можливість купувати курятину за 15 грн, цьому можна тільки радіти.

– Проект «Соціальний магазин» є для наших людей дуже позитивним та оздоровчим – погоджується з колегою фельдшер Юлія Будник. – Статистика старіння народу та демографічних втрат в Україні невблаганна, Кумейки тут не виключення. Тому маємо велику надію, що разом з ДП «Перемога Нова» нам вдасться покращити медичну сферу в наших селах. «Соціальний магазин», обіцяний інвестором клінічний аналізатор та наше спільне прагнення зберегти в Кумейках амбулаторію – все це слугуватиме здоров’ю людей.

– Ми націлені на довгі роки плідної співпраці з Кумейківською сільською радою, – говорить заступник директора ДП «Перемога Нова» Геннадій Штефан. – Початок роботи «Соціального магазину» – лише перша цеглинка на цьому шляху, попереду ще чимало роботи та багато нових добрих справ. Головне, щоб ми робили все з громадою разом, як справжні партнери.

Через три години роботи «Соціального магазину» центральна площа Кумейок поступово пустішає. Курятини вистачило на всіх людей зі списків сільради, люди йдуть усміхнені та задоволені.

Весь апарат сільської ради, який активно допомагав у роботі «магазину» працівникам ДП «Перемога Нова», нарешті може перепочити. 

– Я дуже переживала, щоб все сьогодні було добре, щоб всі люди зі списків змогли придбати м`ясо і ми ні про кого не забули – підсумовує цей насичений день сільський голова Віра Іващенко. – І я дуже рада, що сьогодні отримала допомогу кожна сім’я, де є пенсіонер або інвалід, кожна багатодітна сім’я. Головне ж, громада відчула сьогодні, які позитивні зміни можуть статися в нашій сільраді. Впевнена, що нам вистачить розуміння та усвідомлення важливості цих змін. Бо це наш вибір свого майбутнього.

Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Читати 2594 разів

Календар

« Серпень 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31