У Черкаському районі жнивують

П'ятниця, 14 липня 2017 10:12

За інформацією управління АПР, станом на 13.07.2017, зібрано 97 тонн озимого ячменю, 225 тонни ярого ячменю, 345,17 тонн озимої пшениці, 628,3 тонни гороху зернового, 83 тонни озимого ріпаку. 

У СТОВ «Ломовате» в Сагунівці жнивують уже другий тиждень. Спочатку обмолотили горох, зараз – збирають ярий ячмінь. По полю третій день неспішно ходить сучасний комбайн-«американець» «Кейс 5130». За день він здатен обробити близько 25 га збіжжя. Аналогічна машина українського виробництва, наприклад, «Нива», може осилити лише 5-7 гектарів. Тож у господарстві не поспішають.

– Другий комбайн зараз не виводимо, бо немає потреби. Може, як «підійде» пшениця, пустимо на поле. Її цьогоріч сіяли 230 гектарів, – розповідає Володимир Шварцман, генеральний директор групи компаній «Євраліс», до якої входять СТОВ «Ломовате», ТОВ «Маяк-Худяки» та ТОВ «Черліс» у Білозір’ї. – Ранніх зернових в цій зоні сіяли не дуже багато, зокрема ячменю – 122 гектари. Залишилося зібрати врожай з 44 гектарів.

Попри не надто сприятливі погодні умови аграрного сезону 2016-2017 років, посушливі весну й початок літа, у «Євралісі» поточними показниками задоволені.

– Ярого ячменю вже маємо 120 тонн. Середня врожайність – 6 тонн на гектар. Зазвичай, це 4-4,5 тонн, і навіть такі цифри – тішать. Адже ця зона належить до зони ризикованого землеробства, де врожай буває двічі на п’ять років, – пояснює Володимир Юхимович. – Щоб озимий ячмінь не загинув, його довелося полити. Це не дешеве задоволення: полив гектару землі обходиться, в середньому, в три тисячі гривень. Зрозуміло, що це підвищує собівартість. Наприклад, на насіннєвих  ділянках полив збільшує  собівартість  на 7-8 %. А от горох цьогоріч – невдалий вийшов. Ми його й сіяли, щоб поекспериментувати, лише 22 гектари. Бо горох – найкраща культура-попередник з погляду фіксування у ґрунті азоту, який та ж сама соя, навпаки, забирає. А я хочу, щоб була сівозміна для ранніх зернових, під які плануємо відвести 150 гектарів землі.

На полях Сагунівки працюють заробітчани із Закарпаття

Показуючи господарство, генеральний директор «Євралісу» розповідає, що ячмінь та пшеницю вирощують переважно для розрахунків з пайовиками. На посівних площах панують «товарні» кукурудза, соя, соняшник, сорго – «скільки хотіш». Є й кормова сівозміна – силос та люцерна. Майбутній врожай через посередників продадуть іноземним компаніям, а дорід насіння, знову ж таки, через дистриб’юторські компанії, розрахований на місцевих споживачів. Користуватися послугами посередників змушує неврегульована валютна політика.

Заздалегідь прогнозувати майбутні врожаї та прибутки керівник не береться, каже, що такою інформацією зараз володіє лише Ісус Христос. Натомість, демонструючи демо-ділянки, із захватом розповідає про схеми гібридизації і перспективи підвищення врожайності за рахунок застосування досягнень у генетиці. Серед іншого розповів, що кукурудза раніше у нас була лише сортова. Інтенсивні гібриди вдвічі збільшили врожаї – з 40 до 80 ц/га.

Цікаво, що з 200 найманих на період збору врожаю тимчасових працівників, лише 8 місцевих – із Сагунівки та Худяків. Інші – заробітчани із сусідніх районів Черкащини та інших областей.

– Місцеві не хочуть працювати. Довелося наймати 60 осіб із Закарпаття, – торкнувся Володимир Шварцман однієї з проблем – кадрового дефіциту кваліфікованої та некваліфікованої робочої сили. – Загалом, підприємству, яке чесно сплачує податки, важко конкурувати з господарствами, що використовують «чорну» бухгалтерію та приховують прибутки. У мене жодна людина не вийде в поле неоформленою. А сільчанам вигідніше місяців п’ять пропрацювати неофіційно, мати більшу зарплату, а потім сім місяців сидіти вдома, влаштувавшись на біржу.

Голова Черкаської РДА Анатолій Яріш та Черкаської райради Олексій Собко про допомогу аграріям

Цієї середи, на свято рівноапостольних Петра і Павла, у гостях у «Євраліса» побували керівники Черкаського району – голова Черкаської РДА Анатолій Яріш та голова Черкаської райради Олексій Собко. Принагідно вони поділилися із «Сільським обріями» висновками та враженнями.

Анатолій Яріш: «Євраліс» – одне з найкращих підприємств у районі, потужний платник податків. Тільки торік вони спрямували до бюджету близько 30 млн гривень. Але найважливіше, що для працівників тут створені комфортні, практично європейські, умови. Ми бачимо, що потрібно вести діалог з недобросовісними керівниками, які так само використовують землю, але дбають лише про отримання надприбутків».

Олексій Собко: «Це підприємство – своєрідний флагман, який показує іншим суб’єктам господарювання напрямок руху. Зараз більшість проблем у аграрній галузі лежить у законодавчій площині, зокрема велике податкове навантаження. Це загальнодержавна проблема, і на своєму районному рівні у нас мало важелів впливу на ці процеси. Один із реально наявних механізмів допомоги – створення місцевих програм підтримки АПК.

Ілона ЛЕВЧЕНКО, фото автора

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31