Черкаський район доживає останні дні?

П'ятниця, 11 грудня 2020 10:18
Черкаський район доживає останні дні? Фото з мережі Інтернет

Власне, йдеться про Черкаський район в колишніх його адмінмежах, на базі якого нині функціонують вісім громад – Білозірська, Степанківська, Сагунівська, Леськівська, Червонослобідська, Мошнівська, Будищенська та Руськополянська. 

Наразі відбувається процес передачі закладів освіти з відділу освіти Черкаської РДА до новоутворених Мошнівської та Будищенської ОТГ, а також додаються школи в Леськівську, до якої доєдналися Чорнявська та Думанецька сільські ради, Руськополянську ОТГ, до якої приєдналася Дубіївська сільська рада. Степанківська ОТГ забирає НВК із Залевківської та загальноосвітню школу Голов’ятинської сільської рад колишнього Смілянського району.

Ще у жовтні працівники управлінь та відділів, а також комунальних підприємств Черкаської районної ради та РДА повідомлені про звільнення у зв’язку з скороченням. Нині люди шукають собі роботу. У будь-якому випадку залишається варіант стати клієнтом служби зайнятості.

Начальник відділу освіти Черкаської РДА Людмила Григорчук на нараді із керівниками об’єднаних громад, яка відбулася цього тижня, запропонувала розглянути можливість створення Центру професійного розвитку педагогічних працівників на базі відділу освіти. Таким чином педагогічні працівники об’єднаних громад отримуватимуть якісну та комплексну професійну допомогу, консультацію та зможуть налагодити взаємозв’язок і взаємоучасть у спільних освітніх проектах та ін.

Окрім того, вона запропонувала розглянути можливість створення Центру культурно-масової роботи на базі районного організаційно-методичного центру народної творчості, районної дитячо-юнацької спортивної школи «Мрія» та районного фізкультурно-оздоровчого спортивного клубу «Славутич». Наразі це питання залишається ще відкритим. А працівники вищеперерахованих установ теж допрацьовують лише до кінця грудня.

Щодо закладів охорони здоров’я первинної та вторинної ланки, то з 1 січня 2021 року фінансування закладів має здійснюватися територіальними громадами, в тому числі оплата за комунальні послуги, енергоносії та пільгові медикаменти. Разом з тим, зважаючи на ситуацію із поширенням коронавірусної хвороби, одним з найважливіших питань залишається надання якісних медичних послуг та стабільне функціонування закладів охорони здоров’я. Забезпечити на рівні первинної ланки наразі це може КНП «Черкаський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», зауважила головний лікар Центру Ганна Пантюхіна, рекомендувавши громадам, принаймні, на шість місяців 2021 р. зберегти централізовану систему управління амбулаторіями загальної практики сімейної медицини. Таким чином, вона зможе забезпечити жителів громади сімейним лікарем у випадку форс-мажору або критичної ситуації.

Щодо лікарень вторинної ланки – КНП «Черкаська центральна районна лікарня» та КНП «Черкаська районна лікарня с. Мошни», то громадам рекомендують брати їх на баланс. Як це відбуватиметься, і хто візьме -залишається відкритим питанням.

Як ці зміни вплинуть на життя жителів громад?

Власне, реорганізація відбувається зверху – для повноцінного та вчасного фінансування навчальних закладів з 1 січня 2021 р. нині триває перереєстрація статутів навчальних закладів, приводяться до ладу документи на земельну ділянку, де знаходиться школа та ін. Діти продовжать в новому році навчання у своїх школах, зміни помітивши лише в її назві. Певні проблеми можуть виникнути в оплаті праці в січні педагогічних працівників, поки надійде відповідне фінансування з державного бюджету. Але вони будуть тимчасові. Отримати медичні послуги так само можна буде в АЗПСМ у своїх громадах, а за потреби вас направлять до вузьких спеціалістів.

В зоні ризику нині залишаються підопічні Терцентру Черкаського району – одинокі непрацездатні люди похилого віку в різних селах громад, а також підопічні стаціонарного відділення Терцентру , що в Лозівку. Зокрема, на утримання цього закладу в рік потрібно до 3 млн грн. Як варіант, громадам, чиї люди знаходяться в стаціонарному відділенні, пропонують долучитися до його співфінансування для утримання.

Як зауважив директор Терцентру Валерій Вишиваний, соціальні працівники теж допрацьовують до кінця 2020 року, а одинокі люди похилого віку не чекатимуть, поки в громадах будуть утворені нові структури. Їм допомогу потрібно надавати щодня. Тож питання, як швидко зорієнтуються громади, щоб потребуючі люди не залишилися напризволяще, залишається відкритим.

Окрім того, на наступний рік залишається без фінансування Місцева пожежна охорона Черкаського району, яка об’єднує місцеві команди пожежної охорони, що знаходяться у Мошнах, Леськах, Яснозір’ї. Тобто, якщо з 1 січня 2021 р. вони «спустять воду із системи і причеплять амбарний замок на двері», то місцеве населення залишиться без допомоги рятувальників, а надзвичайні ситуації, тим більше в опалювальний період, як-то кажуть, ніхто не відміняв.

Тож нині керівництво Черкаського району проводить постійні наради із головами об’єднаних громад, аби врегулювати вищеперераховані питання та знайти компромісне і взаємовиграшне рішення для всіх учасників процесу реформування. Чи вдасться це зробити – читайте в наступних номерах газети «Сільські обрії».

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Січень 2021 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31