3723 і нові штрафи за порушення трудового законодавства

П'ятниця, 19 січня 2018 09:45

З 1 січня 2018 року збільшена фінансова відповідальність роботодавців за порушення законодавства про працю. Штрафи можуть сягати 128 690 грн.

Управління Держпраці у Черкаській області зазначає, що згідно з ухваленим Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата з 1 січня становить у місячному розмірі – 3723 грн та у погодинному – 22,41 грн.

– Одне з головних завдань Управління – поінформувати громадян про їхні трудові права, а також негативні наслідки незадекларованої праці. При взаємодії з роботодавцями фахівці Управління, у першу чергу, проводять роз’яснювальну роботу, попереджають про відповідальність у разі порушення законодавства про працю, інформують про переваги функціонування в законодавчому полі. На жаль, трудова культура у нашому суспільстві поки лише формується, тому зростання розмірів фінансових санкцій – дієвий механізм впливу на несумлінних роботодавців. Збільшення розмірів фінансової відповідальності роботодавців за використання нелегальної праці має позитивно вплинути на ринок праці, посилити соціальний захист працівників, а також загалом позитивно позначитися на економічному розвитку і соціальній стабільності в Україні, – коментує зміни в фінансових санкціях начальник Управління Держпраці у Черкаській області Олена Лазарєва.

Нагадаємо, торік в рамках пілотної кампанії Міжнародної організації праці з подолання незадекларованої праці фахівці Управління Держпраці максимально інформували населення про ризики неофіційного працевлаштування і переваги офіційного оформлення трудових відносин.

– Інформаційно­роз’яснювальна робота є і залишається пріоритетним напрямом нашої діяльності. Проте при виявленні фактів порушення законодавства фахівці Управління діють у рамках, передбачених Кодексом законів про працю України. Тобто жодних «попереджень» і «поблажок» ми не допускаємо, – зазначає заступник начальника Управління Марина Жаркова.

Інспектор праці й об’єкт відвідування: штраф замовляли?

Фахівці управління нагадують, що трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення ДФС про прийняття працівника на роботу.

– За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи­підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах: 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, а це 111 690 грн, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску. 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 37 230 грн, за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Наприклад, за неоплату роботи в нічний час, роботу у вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці. Три мінімальні зарплати, тобто 11 169 грн, за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплату їх не в повному обсязі. Ще 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, тобто по 37 230 грн, за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Одна мінімальна зарплата – такий розмір фінансових санкцій за порушення інших вимог трудового законодавства, крім вищезазначених, – зауважує Олена Лазарєва.

Визнали наказ недійсним – штраф 111 690 грн

У Держпраці нагадують, що підприємству треба приділити дуже велику увагу щодо правильного оформлення наказів про прийняття працівників на роботу, оскільки за можливе визнання недійсного наказу загрожує штраф у розмірі 111 690 грн. Якщо наказ оформлений правильно, але підприємство несвоєчасно повідомило фіскальну службу про прийняття працівника на роботу, то таке порушення коштуватиме підприємству 3 723 грн.

Штрафи накладає Управління Держпраці на підставі винесених постанов у ході планової чи позапланової перевірки роботодавця. Виконання цих постанов покладається на Державну виконавчу службу.

Крім того, статтею 41 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність на керівника підприємства від 8500 грн до 17 000 грн за фактичний допуск працівника без трудового договору. Отже, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 128 690 грн (111 690 грн + 17 000 грн) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності в регіоні у відповідному періоді.

Не направлення повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу (або несвоєчасне направлення) коштує 3723 грн фінансового штрафу і до 1700 грн адміністративного штрафу.

– Питання використання роботодавцями незадекларованої праці стоїть в Україні досить гостро. Це розуміють і працівники, і роботодавці, й органи державного нагляду. Вирішення проблеми «тіньової» зайнятості на ринку праці потребує нашої постійної уваги і тісної співпраці всіх зацікавлених сторін. Від оперативного реагування на факти неофіційного працевлаштування досить часто залежить не лише дотримання соціальних, економічних, трудових та інших прав і гарантій працівників. Досить часто фахівці Управління під час перевірок та інспекційних відвідувань виявляють факти використання роботодавцями незадекларованої праці на роботах підвищеної небезпеки. У разі виникнення у такого працівника професійного захворювання чи настання нещасного випадку, неофіційно працевлаштована особа жодним чином не захищена від негативних наслідків, не отримує соціальну допомогу і державний захист. Тож наша безпека та соціальний захист залежить від взаємної відповідальності як роботодавця, так і працівника.

 Статистика

До Управління Держпраці у Черкаській області у 2017 році надійшло більше 1,5 тис. звернень громадян, 29 з них – колективні. Основна частка звернень щодо порушення строків виплати заробітної плати, недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Структурними підрозділами Управління Держпраці у Черкаській області надані відповідні роз’яснення та необхідна інформація.

 

Наталія УСЕНКО

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Січень 2019 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31