Середа, 17 жовтня 2018 17:15

Що вам відомо про ботулізм?

Все, що потрібно знати про ботулізм, аби уникнути захворювання, та куди звертатися, якщо цього не вдалося, пояснює районний інфекціоніст Черкаської ЦРЛ Галина Аза.

Нагадаємо, ботулізм – це харчове отруєння, яке може призвести до  летальних наслідків.

Як можна захворіти?

Через споживання продуктівдомашнього консервування – м’яса, риби, рідше овочів, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувалися або зберігались неналежним чином. Потенційно небезпечною є уся консервація, навіть якщо все гаразд з терміном придатності. Також ботулізм можна підхопити, споживаючи в’ялену чи копчену рибу та будь-які виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо) домашнього приготування, рідше - після вживання продуктів, вироблених у промислових умовах. Значно рідше ботулізмом можна заразитися через рани, мікроорганізми не передаються від матері до дитини через грудне молоко.

Як себе убезпечити?

Щоби вберегтися від ботулізму, уникайте споживання вищеперерахованих продуктів, якщо сумніваєтеся у їхній якості.

Які симптоми ботулізму?

Одна з найперших ознак ботулізму порушення близького зору (хворого турбує «сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з  паралічем очних м’язів).  Одночасно виникають сухість у роті, голос стає тихим, гугнявим або взагалі зникає, підвищена стомлюваність, сильний головний біль, запаморочення, короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп), ураження м’язів шиї та кінцівок.  У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання  стає поверхневим. Розвивається  дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі. 

Як лікуватися?

При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості  хвороби. Хворому вводитимуть ботулінічний антитоксин (сироватка, імуноглобуліну).

Опубліковано в Медицина

Роки, роки… Багато їх чи мало? Якщо оцінювати роки зробленого, то ціла епоха. Ганна Петрівна Сайфудінова має 38 років педагогічного стажу, 37 із яких пропрацювала в Худяківській ЗОШ І-ІІІ ст. учителем зарубіжної літератури, російської мови та художньої культури. За цей час провела за шкільний поріг шість поколінь учнів. 17 жовтня вона відзначає свій ювілей. Вчительку щиро вітає родина, педагогічний колектив, вдячні випускники.

Доля наділила Ганну Сайфудінову дивовижним умінням працювати з дітьми. Для багатьох учнів вона стала наставницею, про яку згадують із особливим теплом, повагою й вдячністю. Вона - майстер своєї справи. Секрет її педагогічної майстерності в умінні вдало керувати процесом навчання, стимулювати пізнавальну активність учнів, поєднувати колективні форми роботи з індивідуальними. У полі зору Ганни Петрівни завжди був учень – особистість із індивідуальним способом мислення. Найменший їхній успіх не проходить без уваги педагога. І заохочує вона учнів не оцінкою, а словом, усмішкою, лагідним поглядом. Ганна Петрівна поважає своїх вихованців – це найголовніша живильна сила, яка породжує в них бажання вчитися, здобувати знання. А ще висока педагогічна культура, творчість. Її уроки – це уроки педагогічної краси. Коли викладаєш свій предмет не один десяток років, здається, знаєш все до найменших дрібниць, але Ганна Петрівна до кожного уроку готується як до першого: чітко визначає мету, методи і прийоми навчання. І діти стають під її умілим керівництвом не пасивними спостерігачами, а «творцями». Вчителька пам’ятає, що кожен урок повинен нести пізнання, викликати непереборне бажання в учнів знати більше.

Щирість, доброзичливість, повага до дітей, готовність їм допомогти у будь-яку хвилину – це ті риси, які допомагають Ганні Петрівні знаходити шлях до серця учня, дають змогу заглянути у внутрішній світ дитини. Вона вчить школярів, що головне не оцінка «заради оцінки». Міцні знання й переконання – це сила для кожного. Якщо дотримуватимешся цього правила, – ніколи не завиниш перед власною совістю, досягнеш поставленої мети.

Прекрасних дітей, Любов та Олександра, виховала Ганна Петрівна разом із чоловіком Володимиром Борисовичем. Учительську династію продовжує її донька, Любов Володимирівна Білик, декан Черкаської медичної академії. Гордістю виповнюється серце матері, радіє вона успіхам дітей і внуків.

Колеги часто звертаються до неї за порадою і підтримкою, запозичують у неї тонкощі педагогічної майстерності. Мудра жінка, турботлива мати, лагідна бабуся, улюблена вчителька – це Ганна Петрівна Сайфудінова.

Вже багато років учитель має вищу кваліфікаційну категорію. За творчу наснагу, вимогливість, результативність у роботі їй присвоєне звання «учитель-методист» та нагороджено медаллю «За відданість справі». А ще Ганна Петрівна вдало поєднує педагогічну роботу з громадською. Багато років вона голова профспілкового комітету школи, неодноразово її обирали депутатом сільської ради.

Нехай оберігає Вас, Ганно Петрівно, Всевишній від усяких негараздів і тривог, а наступні роки повняться здоров’ям і радістю, бажанням і надалі засівати освітянську ниву добірним зерном розумного слова й непересічної думки.

Бажаємо здоров'я, добра, довголіття,
Хай вистачить щастя на ціле століття!
Хай скрізь буде лад – на роботі, в сім'ї,
І радість на серці, і хліб на столі.
Хай сміхом й веселістю повниться хата,
Родина хай буде здорова й багата!
І мрій, і бажань, і наснаги творити,
Щоб серцю хотілося жити й любити!
Хай учні шанують, повагу дарують,
Злагода й мир у житті хай панують!

 

Педагогічний колектив

Худяківської ЗОШ І – ІІІ ступенів

Опубліковано в Освіта

Районний онколог Черкаської ЦРЛ Світлана Георгіївна Бондаренко розповіла «Сільським обріям» про здоров’я жінки та що треба робити, щоб уникати захворювання молочних залоз.

Коли і як часто звертатися до лікаря?

До мамолога, так само як і до гінеколога, варто звертатися раз на рік. І найкраще це робити з 8 по 12 день місячного циклу, адже саме у цей період молочні залози стають спокійнішими та дослідження буде найінформативнішим, як пальпаторне, під руками, УЗД та момографія, так і МРТ молочних залоз. Але якщо з’являються ущільнення, яких раніше не було, то не варто чекати. У такому разі звертатися до лікаря треба якомога швидше.

Жінкам, які знаходяться на оральних контрацептивах та на гормонотерапії, рекомендується відвідувати мамолога кожні 6 місяців. Крім того, варто зазначити, що до 40 років лікар-мамолог дивиться жінку обов’язково сам і додатково робить УЗД. Після 40 років також назначають мамографічне обстеження. Дуже часто воно поєднується із УЗД, але після 40 років це треба робити обов’язково. До речі, для жінок, котрим за 65 років мамографія є найбільш ефективним засобом виявлення найдрібніших ущільнень молочної залози, оскільки тканина залози суттєво відрізняється від тканин жінок молодшого віку. І не треба себе вважати надто «старою» для раннього виявлення раку молочної залози та успішного лікування. Багато жінок старших 70 та 80 років вилікувалися від цієї хвороби і отримали можливість жити повноцінним щасливим життям.

За яких причин треба терміново звертатися до лікаря?

Звертатися до лікаря-мамолога потрібно, якщо є ознаки запалення у молочних залозах. Тобто є почервоніння, місцевий біль, підвищення температури, при рухах відчувається, що десь є запальне вогнище. При перших найменших підозрах необхідно терміново звертатися до лікаря. Це стосується ущільнень або навіть підвищення температури. Треба також звертатися, коли є одностороннє виділення червоного кольору із сосочка, або поява утворень, котрих раніше не було. 

Від чого залежить здоров’я молочних залоз?

Молочні залози дуже тісно пов’язані із гормональним статусом організму, фоном для якого є хороша робота щитовидки, а також узгоджена робота яєчників. Якщо у нас все добре по гінекології та ендокринології, то для молочної залози причин, щоб вона хворіла, немає.

Також, звичайно, треба звертати увагу на травмування молочної залози. Цього треба уникати. Не повинно бути жодних синців, а у разі появи вони мають бути відстежені протягом трьох років.

І, звичайно, здоров’я молочної залози повністю залежить від репродуктивної функції. Основне її завдання — це лактація. Від того, наскільки мама гарно відгодувала (сьогодні норма до 2 років) і якомога більше діток (троє діток вважається оптимальним), залежить здоров’я жінки. Відповідно до світової статистики кожна п’ята жінка клімактеричного віку переважно хворітиме саме онкологічними захворюваннями молочної залози. Тому лактація за молодості стає актуальною та є відголоском саме у клімактеричному році. Це просто потрібно знати і при нагоді користуватися цим не лише заради здоров’я дитини, а й самої молочної залози матері.

Які шкідливі фактори ризику впливають на здоров’я?

Усі ми повинні обов’язково у день пити 1,5 літри води, повинні уникати стресів та паління, але найголовніше з усього, що я озвучую людям — це все ж таки надмірна інсоляція. Не потрібно засмагати взагалі, тим більше топлес, а відвідування соляріїв - це найкритичніше. Я також часто усім нагадую, що треба не стільки змінити спосіб життя, скільки напрацювати правильний спосіб відношення до молочної залози та її здоров’я, а саме: жінка повинна обов’язково раз у рік проходити обстеження.

Пальпація як корисна звичка

У нормі молочна залоза не є ідеальною, пухкою та м’якою, вона повинна бути тонкою та зернистою. Якщо жінка проводить пальпацію та відчуває цю зернистість під руками, вже на 5-6 раз створюється тактильна пам’ять. А на сьомий раз пальпації вона буде знати, чи щось змінилося чи все на місці. Якщо жінка сама помітила зміни і вчасно прийшла до лікаря, то, повірите, це — найкраще. Зазвичай жінки не вбачають потреби у відвідуванні мамолога, не приділяють увагу самообстеженню, і в результаті, приходять до лікаря уже із запущеними хворобами. Пальпацію жінка може робити самостійно, без проходження УЗД. Процедуру рекомендують проводити раз на місяць.

Я хочу сказати, що у нас жінки дуже свідомо стали слідкувати за своїм здоров’ям і завдяки загальноосвітнім проектам почали ставитися до молочної залози більш відповідально. Дійсно, за останній рік було багато саме самостійних звернень. Цей факт є позитивним, адже завдяки цьому часто вдається виявити хворобу на початкових стадіях і вчасно вжити відповідних заходів. Такі випадки мають слугувати прикладами для формування культури і правильного догляду за своїм здоров’ям.

Що нового в лікуванні?

Нині в онкохірургії широко практикують так звані органозберігаючі операції, коли жінці не видаляють повністю молочну залозу, а тільки уражені тканини. Також позитивні наслідки мають операції з аллопластики (заміщення тканини молочної залози тканиною з інших частин тіла пацієнтки, наприклад, передньої черевної стінки).

У поліклініці Черкаської ЦРЛ можна отримати не лише медичну допомогу (огляд, пальпація та УЗД-дослідження молочних залоз та лімфатичних вузлів), а й психологічну та реабілітаційну допомогу жінкам, у яких виявили рак молочної залози. Зверніться за допомогою і пам’ятайте що ви не одна!

Основні правила пальпації

1. Стати перед дзеркалом. Оглянути молочні залози. Звернуть увагу на наявність будь-яких змін форми грудей, зовнішній вигляд шкіри і сосків.      2. Підняти руки за голову і оглянути обидві грудні залози.

3. Правою долонею пропальпувати ліву молочну залозу, кінчиками великого і вказівного пальців стиснути сосок, звернути увагу на наявність виділень та їх характер. Пропальпувати підпахвинну та ліву надключичну ділянку. Таким самим чином обстежити праву молочну залозу.

4. Якщо залоза великого розміру її необхідно підтримувати знизу: лівою рукою - ліву, правою - праву, а долонею протилежної руки по черзі пропальпувати молочні залози.

5. Лежачи на спині, ліву руку треба покласти за голову, долонею правої руки обстежити ліву молочну залозу. Так треба обстежити і праву молочну залозу.

Фактори ризику раку молочної залози:

          - вік 50 років і більше;

          - спадковість (рак у найближчих родичів - мати, сестра, донька, бабуся по материнській лінії);

          - надмірна вага та вживання великої кількості жирів;

          - травми молочних залоз, мастопатії;

          - порушення репродуктивної функції - аборт після 35 років, перші пологи після 28-30 років, природне вигодовування дитини менше 5 місяців, безпліддя, ранній (до 12 років) чи пізній (після 16 років) початок місячних, ранній (до 45 років) чи пізній (після 53 років) клімакс;

          - ендокринні порушення (патологія щитоподібної залози, цукровий діабет, ожиріння ІІ-ІІІ ст., гіпертонічна хвороба, неврастенія, захворювання печінки);

          - захворювання репродуктивних органів - пухлини матки та придатків, запальні хвороби, порушення менструальної функції, маткові кровотечі;

          - паління та зловживання алкоголем;

          - вплив несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Опубліковано в Медицина

Наступного тижня працівники Черкаського РЕМу проводитимуть планові роботи тут:

22.10.2018 

Сагунівка: вул. Гоголя, Нова, СТОВ "Ломовате" свердловина.

Хацьки: вул. Холодноярська, Святославська, Ватутіна.

Першотравневе: вул. Польова, Соснівська, провулки Заїздний, Кінцевий.

Руська Поляна: вул. Сухомлинського, Матросова, Шкільна, ФОП Мариненко.

23.10.2018 

Сагунівка: вул. Кримська, Б. Хмельницького, Гоголя, Корольова, Харківська.

Хацьки: вул. Холодноярська, Святославська, Ватутіна.

Першотравневе: вул. Польова, Садова, провулки Заїздний, Кінцевий.

Руська Поляна: вул. Петровського, Котовського.

Бузуків: вул. М. Негоди, Святослава, Шевченка, ФОП Гендін.

Степанки: вул. Шевченка

24.10.2018 

Сагунівка: вул. Гоголя, Молодіжна, Первомайська.

Хацьки: вул. Михайлівська, Холодноярська, Л. Косач.

Гута Межирицька: вул. Набережна, амбулаторія.

Руська Поляна: вул. Героїв Чорнобиля, старшини Єпіфанова, Сухомлинського, Ковпака.

Софіївка: вул. Шевченка, Вишнева, Матвієвського, клуб, церква, ПАТ "Укртелеком" АТС, адмінприміщення сільської ради, ФОП Онопрієнко, контора ТОВ "Пономар", ПАТ "Черкасигаз" СКЗ-17, ФОП Джуган М.М., ФОП Конюх, ЦРА-№5 аптека, ФОП Гайворонська, ФОП Шокун, ФОП Завгородня В.В., ФОП Мороз С.В., відділення "Ощадбанку".

25.10.2018 

Сагунівка: вул. Черкаська, Пушкіна, ФОП Лосіцький, ПАТ "Черкасигаз" (ГРП-1).

Гута Межирицька: вул. Набережна.

Хацьки: вул. Козацька, Героїв України, ФАП, ПАТ "Черкасигаз" ГРП-2, церква, ФОП Олексенко, ФОП Ключка.

Яснозір'я: вул. Центральна, Зеозерянська, лікарня, будинок лісника, лісництво, ТОВ "Інтертелеком" вишка зв'язку, ФОП Веретільник Я.В.

Руська Поляна: вул. 40 річчя Перемоги, СФГ "Лань".

26.10.2018 

Сагунівка: вул. Набережна, амбулаторія, СТОВ "Ломовате" свердловина.

Хацьки: вул. Героїв України, Ватутіна, приміщення с/р, відділення зв'язку

РайСТ (магазин), ФОП Ротань, ФОП Бондаренко І.Д., ФОП Ключка.

Будище: Золотоніське ЛВУМГ катодний захист.

Новоселівка: ДП "Перемога Нова" бригада №5.

Лозівок: ДП "Перемога Нова" бригада №9, інкубатор.

Опубліковано в Новини громад

Першого вересня цьогоріч в Україні вимкнули аналогове телебачення. У Черкасах зранку показував Перший Національний канал та місцева «Рось». Ввечері – лише «Національний».  Люди, які до останнього не вірили, що це станеться, кинулися по крамницях. Та тюнери Т2 з полиць  наче лизнем злизало. При цьому зниклі приставки «виринули» на ринку. Але вдвічі дорожчі, ніж перед цим у крамницях – не за 450-490 грн, а за 1000! Як ситуація з доступом до інформації на теренах Черкащини дізнавалися наші кореспонденти.

 

Передісторія

Історія «переходу на цифрове телебачення розпочинається не в 2018 році. Говорити про «цифру» стали ще в «міленіумному» 2000-му. Казали, що «питання назріло». Адже аналоговий формат вже не відповідає ТВ-індустрії, яка виробляє продукт вищої якості. Зокрема,  контент каналів (наповнення – авт.) вже не один день цифровий. Окрім того, зняли з виробництва не сучасні «аналогові» телевізори. А сучасних «приймачів», які ще можуть «бачити» аналоговий сигнал, виробляють все менше.

Процес переходу на «цифру» був тривалим. У 2006 році затвердили Постанову Кабінету Міністрів України від 09.06.2006 № 815 «Про внесення змін до Плану використання радіочастотного ресурсу України» (зі змінами). Плани перейти на цифрове телебачення «Національна рада з питань телебачення і радіомовлення» затвердила ще в 2009-му році. Про виключення аналогового мовлення Україна заявила ще у 2015 році.

Перші передачі у цифровому форматі вийшли в ефір у 2010 році на Одещині. А наступного, 2011 року, компанія «Зеонбуд» отримала ліцензію і почала будувати ефірну мережу, яка мовить у цифровому стандарті Т2. Спочатку вони  хотіли кодувати свої канали, аби надалі ввести абонплату за «пакети» каналів. Але у 2015 році Нацрада з питань телебачення і радіомовлення заборонила «Зеонбуду» кодувати «свої» канали. За неофіційними даними, сьогодні ця компанія покриває до 90% території України.

Спочатку на цифрове телебачення планували повністю перейти в 2019 році. Проте зміни до вищезазначеної постанови №815 передбачали  перехід на виключно цифрове мовлення 31 серпня 2018 року. При цьому передбачили виділення 260 мільйонів гривень на створення альтернативної «Зеонбуду» цифрової ефірної мережі для потреб мовлення національних і місцевих муніципальних телевізійних каналів.  

Кого «відрізали» від ТБ?

 Внаслідок «телевізійно-цифрової реформи» глядач був поставлений перед вибором без вибору. Або сучасні технології, або телевізор з новою функцією – у ролі «меблів». За усередненими та оптимістичними підрахунками аналітиків, третина населення України давно дивиться ТБ з «супутника». Ще третина - користується ефірним (наземним) прийомом. Причому, частка цифрового перегляду досить мала порівняно з «аналогом». Близько 10-15 % жителів країни, переважно у великих містах, користуються послугами кабельних провайдерів. Ще до 10 % дивляться ТВ через провайдерів в Інтернеті, а  інші, ймовірно, взагалі не дивляться ТБ.

Насправді, якщо взяти, приміром, сільське населення Черкаської області, багато хто залишився взагалі без доступу до інформації – телевізор не працює, газет не виписують. Дозволити собі приставку цифрового телебачення Т2, а в разі поганого прийому сигналу з ефірного ретранслятора, ще й купівлю підсилювача телесигналу, спроможна далеко не кожна родина. Як і придбати новий телевізор з функцією прийому «DVD-T2».

«Може, це й правильно, але не дуже справедливо»

Черкасці на перехід до цифри… відреагували. Сповнені обурення коментарі з’явились у соцмережах. Приміром, житель обласного центру Ярослав Яковенко на своїй сторінці у Фейсбуці написав: «Останнім часом з'явилося стільки суперечливої інформації стосовно аналогового ТБ, що вже й не знаєш, кому вірити. От, приміром, вчора повідомлялося, що ефірне ТБ не відключать аж до 1 березня, бо уряд заборонив це робити. І станом на 03:00 сьогоднішнього дня все було нормально, а вже о 12:00 в аналогу лишився лише УТ-1. Може це й правильно, але не дуже справедливо. Бо не кожен може собі дозволити той самий передавач Т2. І я зараз кажу не тільки за себе, а й за багатьох людей, які не готові витратити 400 чи 500 грн на це. З іншого боку, придбати Т2 цілком можливо, але підключити його правильно - це теж ціла наука для багатьох людей. Звичайно, перехід на цифру - це важливо, але чи поцікавився хтось, можуть пенсіонери або інваліди, які витрачають свої гроші на ліки і комуналку, дозволити собі таку «розкіш», як сучасне телебачення? А от якби відключення аналога перенесли таки на 1 березня, а разом з тим підняли соцстандарти, тоді б усі були готові». Наприкінці вересня «Сільські обрії» звернулись до Ярослава з запитанням, чи вдалося придбати Т2. На що хлопець з інвалідністю відповів, що: «проблему з придбанням тюнера ще не вирішив, бо він коштує занадто дорого як на мій щомісячний дохід. А проблему досить вирішити повністю забезпечивши магазини техніки (як дрібні, так і великі) цим товаром. А також встановити фіксовану доступну ціну в межах не більше 350-500 грн на всі моделі тюнера, бо ціни дуже коливаються. Хоча Т2 має бути доступним для всіх».

У свою чергу й сільські голови Черкаського району підтверджують, що багато їхніх жителів наразі залишилися відрізаними від новин.

-                 На сьогодні офіційних звернень від жителів Вергунівської сільради не було. Адже люди розуміють, що це не наша компетенція.  А загальне занепокоєння й обурення справді є, - говорить сільський голова Тарас Горбенко. -  І в телефонному режимі люди запитують. Держава, перш ніж вдатися до таких радикальних дій, мала проаналізувати суспільну ситуацію, з’ясувати можливості переходу на альтернативне ТБ,  допомогти вирішити означену проблему соціально незахищеним верствам населення, а тільки потім впроваджувати відповідні зміни. А в нас, на жаль, законодавство завжди попереду, а фінансування або позаду, або відсутнє.

На думку Тараса Горбенка, найбільш незахищені верстви населення з їхньою мінімальною пенсією 1400-1500 грн не думають про те, що їм потрібно придбати Т2 тюнер. Це, перш за все, медикаментозно залежні люди, яким потрібні кошти на ліки. Тож вони тепер мають «обмежене інформування».  Можливості у сільради допомогти поки що немає.

-                 Ми не можемо придбати тюнер тій чи іншій людині. На це повинні бути розроблені відповідні програми і фінансування. Адже є поняття фінансової дисципліни, цільового і нецільового використання коштів, - пояснює очільник села. – І це досить жорстка ситуація. Бо, здебільшого, люди просять кошти на лікування. Комусь відмовити в цьому, щоб іншому придбати тюнер…

Безплатні тюнери роздавали 6 років тому

Начальник Управління праці і соціального захисту населення Черкаської РДА Сергій Коваль зауважує, що кілька років тому прийнята державна програма щодо забезпечення соціально незахищених верств населення тюнерами Т2.

-                 Фінансування відбувалось по лінії Міністерства праці та соціального захисту населення. В областях складали списки тих, хто потребує безплатних приладів, - говорить Сергій Володимирович. – З 1 липня 2012 року ця програма припинила існування як така, що виконана. А чи була вона виконана, чи ні…Після цього жодної урядової програми, жодного фінансування цього напрямку не було. І за 6 років ніхто це питання не порушував.

Продала тюнер – купила козу

Курйозний випадок про вищезазначену програму пригадує представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Черкаській області Надія Горбаченко. Розповідає, що після 1 вересня їй подзвонила літня жіночка  і попросила: «Чи не можете ви мені знову дати той тюнер. Бо кілька років тому давали. Але він був мені не потрібний, то я його продала й купила козу».

За словами Надії Петрівни, просування «переходу на цифрове телебачення» в Черкаській області перебуває на контролі Нацради. Проводяться селекторні наради з директорами торгівельних мереж, а також фахівцями з Черкаської облдержадміністрації. Зокрема, за результатами селекторної наради директор департаменту регіонального розвитку Черкаської ОДА Роман Карманнік поінформував, що: «У цілому ринок електронної побутової техніки забезпечує потребу населення області обладнанням для прийому цифрового сигналу. Незважаючи на підвищений попит на цифрові ефірні тюнери, у торгівельних мережах зазначений вид товару наявний в достатній кількості. Жителі населених пунктів, в яких постачальники та реалізатори електронної побутової техніки не здійснюють діяльність, забезпечені приміським транспортним сполученням і мають змогу придбати перетворювачі цифрового сигналу у торгівельних закладах районних центрів та інших населених пунктів, де працюють магазини електронної побутової техніки. Також жителями області здійснюється придбання необхідних товарів за замовленням через відділення «Укрпошта», «Нова пошта, інтернетмагазини. Люди, які потребують соціального захисту, могли отримати цифрові тюнери безкоштовно. Так, в Тальнівській об’єднаній територіальній громаді виділено кошти на придбання перетворювачів цифрового сигналу для малозахищених верств населення в кількості 43 штуки. У м. Ватутіне 74 сім’ї, що стоять на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення подали заявки на підключення до кабельного телебачення та встановлення супутникових антен. Роботи здійснюються відповідно до поданих заяв. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2012 № 245 у 2012 році у Христинівському районі тюнери цифрового телерадіомовлення було надано 1,4 тис. малозабезпечених сімей, у м. Умані – 2,5 тис. У деяких населених пунктах Звенигородського, Катеринопільського та Лисянського районів дуже низький рівень покриття трансляційних телевізійних станцій, які забезпечують подачу відповідного сигналу для перетворювачів цифрового сигналу, тому є потреба у встановленні ретрансляторів для посилення цього сигналу».

 Надія Горбаченко зазначає, що ситуації з «дефіцитом» тюнерів посприяло те, що люди почали купувати їх вже після переходу на цифрове мовлення. Тож ціни з 200 грн одразу підскочили до 700 грн. І це не єдина проблема реформи. За словами представника Нацради, в межах Черкащини цифровою мережею Т2 покрито лише 60 % території. Як наслідок – проблеми з прийняттям сигналу.

-                 Якщо ефірне ТБ в області мовило з 14 вишок, то Т2 лише з 8. Проблеми з переходом на цифру є не лише на Черкащині. Подібні спостерігаються і по інших областях, - констатує вона.

Беріть за 760, бо з понеділка буде 1000

Сьогодні, за місяць після переходу на цифрове телебачення, пристрасті за Т2 поволі вщухають. При цьому ми стали свідками чергового підтвердження ринкового закону про те, що попит формує пропозицію і ціну. Окрім того, багато хто навіть із продавців говорить про штучне формування дефіциту. Не для статті, і не на диктофон, розповідають, що Т2 скуповують і самі ж продавці торгівельних мереж. Аби потім перепродати. Вже дорожче.

-                 Ми не часто дивимось телевізор, та й фінансових питань вистачає. Тому придбанням тюнера до останнього не переймалися, - розповідає черкащанка Оксана І. – І не переймалися, коли в «ящику» залишився лише Перший Національний. Але вже за кілька днів після переходу на цифрове телебачення, знайомі запропонували моєму чоловіку придбати Т2. 760 грн і ніяких проблем. Установка – ще 100 грн. Але це – за бажанням. Готові доставити того ж дня. А говорили ми суботу.  Ми і вагалися, але вирішальним аргументом прозвучало, що з «понеділка буде 1000 грн». Тож вирішили взяти. Втішає, що якість зображення при цифровому сигналі в рази краща.

«Сільські обрії» моніторили ситуацію з наявністю тюнерів в торгівельній мережі впродовж вересня. Наприкінці місяця, вийшовши в черговий рейд по найбільшим магазинам електротехніки,  тюнер придбати вкотре не вдалося. Так само, як і на початку. В кращому випадку пропонували «спробувати замовити в інтернеті» або «прийти ближче до суботи». Втішило, що, принаймні, в деяких із торгівельних мереж ціна не піднялась. «У нас як було 490, так і залишилось», - запевнив один із продавців. На ринку тюнерів весь цей період було як в рекламі «закупись». Дешевший чим 900 грн знайти не вдалося.

І вже зовсім несподіванкою стало оголошення «на стовпі» в одному з сіл Черкаського району: «Акція! Т2 тюнер 550 грн. Можлива доставка та установка».

Ілона ЛЕВЧЕНКО

Опубліковано в Новини громад

Ми вже розповідали про візит німецького експерта Фолкера Льоха у Головківку Чигиринського району. Він приїздив у рамках програми SES, аби ознайомити місцевих фермерів з європейським досвідом вирощування картоплі – навчити отримувати високі врожаї, які можна потім вдало реалізувати.

Слід зауважити, що Фолкер Льох працював з кожним фермером окремо, тому й рекомендації він формував індивідуальні - одні вирощували багато сортів картоплі, чергуючи їх залежно від врожаю та смакових якостей, другі - розпочали «картопляну справу» лише три роки тому і сорти ще не змінювали. Різноманітність була і у використанні добрив, їх кількості та видах. Фолкер оглянув їхні поля, розпитав про труднощі, з якими зіштовхуються фермери при вирощуванні продукції. Аби підготувати рекомендації, він використовував спеціалізовані інформаційні бази Німеччини. До речі, кожен фермер в Баварії (як загалом у Німеччині), який є членом асоціації, що об'єднує фермерів, має доступ до різноманітних інформаційних баз. В цих базах можна віднайти вичерпну інформацію щодо добрив, сортів рослин, з якими працює фермер, ринків збуту, а також розклад навчань за різними темами, які фермери охоче відвідують щороку.

У цій статті наведемо узагальнюючі рекомендації, які будуть корисні багатьом.

Необхідність сівозміни

Фолкер Льох декілька разів наголосив на обов'язковості проведення сівозмін, завдяки чому картопля забезпечить найбільшу продуктивність. На його думку, варто приділити увагу короткоротаційним сівозмінам.

- Саджати картоплю на тому ж полі потрібно щонайменше через три-чотири роки, - радить Фолкер. – Якщо картоплю вирощувати на одному місці кілька років поспіль, підвищується ризик виникнення небезпечних хвороб та поширення шкідників.

Для вирощування картоплі в лісостеповій зоні експерт запропонував два варіанти сівозміни.

I варіант

1-й рік: картопля

2-й рік: пшениця

3-й рік: соєві боби

4-й рік: кукурудза, пшениця або соняшник

 

II варіант

1-й рік: зернові культури + післяжнивні посіви сидеральних культур
2-й рік: картопля
3-й рік: ячмінь + післяжнивні посіви сидеральних культур
4-й рік: овочеві (капуста, огірки, цибуля)

 

 

До речі, ці варіанти підійдуть і для степової зони. Для інших - потрібно підбирати інші види сівозміни. «Головне чергувати високі культури з низькими, - пояснював фермерам Фолкер. - Тобто перший рік після картоплі варто посадити високі культури, на другий рік – низькі, на третій рік знов високі. Проміжок в три роки потрібен для того, щоб в землі зникли хвороби та патогени, які вражають картоплю». 

 

Збирання врожаю

Пожовкле листя та легке відділення бульб вказує на те, що урожай картоплі досяг зрілості. Якісне збирання врожаю забезпечує своєчасна підготовка поля. Це знищення картоплиння і при необхідності розпушення ґрунту в міжряддях.

Збиральні роботи варто проводити в суху, сонячну погоду і закінчувати до зниження середньодобової температури повітря до +10ºС.

Фолкер Льох рекомендує кілька варіантів збирання врожаю. Якщо фермер планує зберігати врожай, а не споживати негайно, бульби слід залишити в ґрунті, щоб їхня шкірка могла затвердіти. Жорстка шкірка захищає від невеликих пошкоджень і допомагає протистояти захворюванням. З іншого боку, залишені занадто довго в землі бульби ризикують бути зараженими грибковими хворобами або атаковані дротяним черв'яком.

Щоб покращити врожай і зупинити зростання бульб, картопляну ботву потрібно механічно видалити за один-два тижні до збирання врожаю. Після збору врожаю гнилу картоплю експерт наполегливо рекомендував не залишати навіть поблизу поля.

- Гнила картопля - це джерело нових інфекцій на подальші роки, - пояснював Фолкер. - Її не варто лишати навіть за декілька метрів від картопляного поля. Вона може заражати навіть сусідні поля. Вона не перегниє, як думають люди. А шкоди наробить достатньо.

 

Зберігання картоплі

Питанню зберігання картоплі експерт присвятив не багато часу, оскільки фермери, з якими він працював, намагаються якнайшвидше реалізувати картоплю влітку, одразу після збору врожаю. А на зберігання залишають не так і багато.

Але в перспективі, якщо матимуть бажання зайнятися переробкою картоплі, то  рекомендації експерта стануть в нагоді.

- Тільки неушкоджені картоплини, без видимої гнилі і без великих пошкоджень шкірки варто зберігати, - зауважив Фолкер Льох. – Попередньо картоплю, яку збираються зберігати, сушать на повітрі впродовж 2-3 годин. Обсушку можна проводити і у сховищах за допомогою посиленого вентилювання.

Під  час зберігання виділяють декілька періодів: лікувальний, післязбиральний, період зниження температури, зимовий (основний) і весняний (після початку проростання бульб).

Лікувальний період починається одразу після збирання і може тривати від чотирьох-п’яти діб до двох-трьох тижнів залежно від того, як багато механічних пошкоджень на бульбах. Оптимальний режим лікувального періоду сприяє загоюванню ран, утворенню коркового шару на так званих «пораненнях», достиганню бульб і підготовці їх до тривалого зберігання.
Різні сорти вимагають різного підходу до встановлення оптимального температурного режиму під час лікувального періоду.

Після закінчення лікувального періоду настає плавний перехід до періоду зниження температури, тобто поступового охолодження бульб, який може тривати 2-3 тижні, а то й більше. За цей час необхідно знизити температуру з 15-18°С тепла до 3-5°С.

Після досягнення оптимальної температури зберігання 3-5°С, при якій гальмуються біохімічні і фізіологічні процеси у бульбах, починається основний (зимовий) період зберігання картоплі. У цей час бульби знаходяться в стані глибокого спокою. Цей стан триває до початку проростання бульб, тобто до весни.

Великий вплив на збереженість картоплі має відносна вологість повітря. Оптимальна для зберігання картоплі – 90-95%. Підвищена вологість повітря при підвищеній температурі зберігання стимулює утворення пагонів, але при низькій температурі зберігання і високій вологості це явище не спостерігається. Висока вологість повітря, особливо понад 95 %, призводить до утворення крапельно-рідинної вологи на поверхні бульб, що викликає розвиток хвороб і збільшення втрат. З іншого боку, сухе повітря (85% і нижче) підвищує випаровування води з поверхні бульб, втрати ними тургору, що погіршує продовольчі якості овоча. Підвищений вміст вуглекислоти пригнічує проростання картоплі і водночас сприяє збільшенню кількості хворих бульб. Негативний вплив на лежкість картоплі підвищеного вмісту вуглекислого газу посилюється і при зниженні температури зберігання.

В попередньому номері ми розповідали про візит німецького експерта Фолкера Льоха у Головківку Чигиринського району. Він приїздив у рамках програми SES, аби ознайомити місцевих фермерів з європейським досвідом вирощування картоплі – навчити отримувати високі врожаї, які можна потім вдало реалізувати.

Слід зауважити, що Фолкер Льох працював з кожним фермером окремо, тому й рекомендації він формував індивідуальні - одні вирощували багато сортів картоплі, чергуючи їх залежно від врожаю та смакових якостей, другі - розпочали «картопляну справу» лише три роки тому і сорти ще не змінювали. Різноманітність була і у використанні добрив, їх кількості та видах. Фолкер оглянув їхні поля, розпитав про труднощі, з якими зіштовхуються фермери при вирощуванні продукції. Аби підготувати рекомендації, він використовував спеціалізовані інформаційні бази Німеччини. До речі, кожен фермер в Баварії (як загалом у Німеччині), який є членом асоціації, що об'єднує фермерів, має доступ до різноманітних інформаційних баз. В цих базах можна віднайти вичерпну інформацію щодо добрив, сортів рослин, з якими працює фермер, ринків збуту, а також розклад навчань за різними темами, які фермери охоче відвідують щороку.

У цій статті наведемо узагальнюючі рекомендації, які будуть корисні багатьом.

Необхідність сівозміни

Фолкер Льох декілька разів наголосив на обов'язковості проведення сівозмін, завдяки чому картопля забезпечить найбільшу продуктивність. На його думку, варто приділити увагу короткоротаційним сівозмінам.

- Саджати картоплю на тому ж полі потрібно щонайменше через три-чотири роки, - радить Фолкер. – Якщо картоплю вирощувати на одному місці кілька років поспіль, підвищується ризик виникнення небезпечних хвороб та поширення шкідників.

Для вирощування картоплі в лісостеповій зоні експерт запропонував два варіанти сівозміни.

I варіант

1-й рік: картопля

2-й рік: пшениця

3-й рік: соєві боби

4-й рік: кукурудза, пшениця або соняшник

 

II варіант

1-й рік: зернові культури + післяжнивні посіви сидеральних культур
2-й рік: картопля
3-й рік: ячмінь + післяжнивні посіви сидеральних культур
4-й рік: овочеві (капуста, огірки, цибуля)

 

 

До речі, ці варіанти підійдуть і для степової зони. Для інших - потрібно підбирати інші види сівозміни. «Головне чергувати високі культури з низькими, - пояснював фермерам Фолкер. - Тобто перший рік після картоплі варто посадити високі культури, на другий рік – низькі, на третій рік знов високі. Проміжок в три роки потрібен для того, щоб в землі зникли хвороби та патогени, які вражають картоплю». 

 

Збирання врожаю

Пожовкле листя та легке відділення бульб вказує на те, що урожай картоплі досяг зрілості. Якісне збирання врожаю забезпечує своєчасна підготовка поля. Це знищення картоплиння і при необхідності розпушення ґрунту в міжряддях.

Збиральні роботи варто проводити в суху, сонячну погоду і закінчувати до зниження середньодобової температури повітря до +10ºС.

Фолкер Льох рекомендує кілька варіантів збирання врожаю. Якщо фермер планує зберігати врожай, а не споживати негайно, бульби слід залишити в ґрунті, щоб їхня шкірка могла затвердіти. Жорстка шкірка захищає від невеликих пошкоджень і допомагає протистояти захворюванням. З іншого боку, залишені занадто довго в землі бульби ризикують бути зараженими грибковими хворобами або атаковані дротяним черв'яком.

Щоб покращити врожай і зупинити зростання бульб, картопляну ботву потрібно механічно видалити за один-два тижні до збирання врожаю. Після збору врожаю гнилу картоплю експерт наполегливо рекомендував не залишати навіть поблизу поля.

- Гнила картопля - це джерело нових інфекцій на подальші роки, - пояснював Фолкер. - Її не варто лишати навіть за декілька метрів від картопляного поля. Вона може заражати навіть сусідні поля. Вона не перегниє, як думають люди. А шкоди наробить достатньо.

 Зберігання картоплі

Питанню зберігання картоплі експерт присвятив не багато часу, оскільки фермери, з якими він працював, намагаються якнайшвидше реалізувати картоплю влітку, одразу після збору врожаю. А на зберігання залишають не так і багато.

Але в перспективі, якщо матимуть бажання зайнятися переробкою картоплі, то  рекомендації експерта стануть в нагоді.

- Тільки неушкоджені картоплини, без видимої гнилі і без великих пошкоджень шкірки варто зберігати, - зауважив Фолкер Льох. – Попередньо картоплю, яку збираються зберігати, сушать на повітрі впродовж 2-3 годин. Обсушку можна проводити і у сховищах за допомогою посиленого вентилювання.

Під  час зберігання виділяють декілька періодів: лікувальний, післязбиральний, період зниження температури, зимовий (основний) і весняний (після початку проростання бульб).

Лікувальний період починається одразу після збирання і може тривати від чотирьох-п’яти діб до двох-трьох тижнів залежно від того, як багато механічних пошкоджень на бульбах. Оптимальний режим лікувального періоду сприяє загоюванню ран, утворенню коркового шару на так званих «пораненнях», достиганню бульб і підготовці їх до тривалого зберігання.
Різні сорти вимагають різного підходу до встановлення оптимального температурного режиму під час лікувального періоду.

Після закінчення лікувального періоду настає плавний перехід до періоду зниження температури, тобто поступового охолодження бульб, який може тривати 2-3 тижні, а то й більше. За цей час необхідно знизити температуру з 15-18°С тепла до 3-5°С.

Після досягнення оптимальної температури зберігання 3-5°С, при якій гальмуються біохімічні і фізіологічні процеси у бульбах, починається основний (зимовий) період зберігання картоплі. У цей час бульби знаходяться в стані глибокого спокою. Цей стан триває до початку проростання бульб, тобто до весни.

Великий вплив на збереженість картоплі має відносна вологість повітря. Оптимальна для зберігання картоплі – 90-95%. Підвищена вологість повітря при підвищеній температурі зберігання стимулює утворення пагонів, але при низькій температурі зберігання і високій вологості це явище не спостерігається. Висока вологість повітря, особливо понад 95 %, призводить до утворення крапельно-рідинної вологи на поверхні бульб, що викликає розвиток хвороб і збільшення втрат. З іншого боку, сухе повітря (85% і нижче) підвищує випаровування води з поверхні бульб, втрати ними тургору, що погіршує продовольчі якості овоча. Підвищений вміст вуглекислоти пригнічує проростання картоплі і водночас сприяє збільшенню кількості хворих бульб. Негативний вплив на лежкість картоплі підвищеного вмісту вуглекислого газу посилюється і при зниженні температури зберігання.

Ася Счастлівцева спеціально для газети «Сільські обрії»

Опубліковано в Сільське господарство

Опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ чи електроенергію для індивідуального опалення, триватиме з 16 жовтня 2018 по 15 квітня 2019 року. Про це повідомляють в управлінні праці та соціального захисту населення Черкаської РДА.

-        Відтак, відшкодовувати витрати підприємствам за надані пільги на оплату газопостачання (електропостачання) на опалення, у неповні місяці опалювального періоду з урахуванням його тривалості з 16 жовтня по 15 квітня включно, - йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, відповідно до розпорядження Черкаської РДА, для власників багатоквартирних будинків, яких обслуговує КПТМ Черкаського району, опалювальний період стартує, якщо середньодобова температура триматиметься меншою +8 градусів впродовж трьох днів.

Опубліковано в Новини громад

Державні лісові господарства Черкащини реалізовують для населення, установ та організацій соціальної сфери дрова. Про це повідомляють у Черкаському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

Ціна одного кубометра дров залежить від породи та додаткових послуг (навантаження, перевезення, коління) і може коливатися в лісгоспах від 300 до 1200 гривень.

Три лісгоспи – Звенигородський, Кам’янський, Черкаський – пропонують до продажу дрова колоті. Їхня ціна значно вища. З питань придбання та за детальнішою інформацією звертайтеся в лісгоспи області або ж в найближчі лісництва. Телефони для довідок:

ДП «Звенигородське лісове господарство: (04740) 2-24-45.

ДП «Золотоніське лісове господарство»: (04737) 2-01-36.

ДП «Кам`янське лісове господарство»: (04732) 6-15-39.

ДП «Канівське лісове господарство»: (04736) 3-33-68.

ДП «Корсунь-Шевченківське лісове господарство»: (04735) 3-10-33.

ДП «Лисянське лісове господарство»: (04749) 6-22-10.

ДП «Смілянське лісове господарство»: (04733) 2-99-96.

ДП «Уманське лісове господарство»: (04744) 3-96-62.

ДП «Черкаське лісове господарство»: (0472) 31-05-64.

ДП «Чигиринське лісове господарство»: (04730) 2-88-81.

Опубліковано в Новини громад

Впродовж вересня-жовтня фахівці обласних лікарень безкоштовно оглянули, призначили лікування і подальший супровід майже 300 жителів Черкаського району. Акцію обстеження сільського населення «Медицина йде до людей» ініціював нардеп Владислав Голуб.

Нагадаємо, народний депутат від 197 виборчого округу Владислав Голуб на початку депутатської каденції освіту та медицину визначив як пріоритетні галузі своєї діяльності. Зустрічаючись із жителями сіл, Владислав Володимирович відзначив нагальну для них потребу у кваліфікованих медичних послугах вузькопрофільних спеціалістів. Тож впродовж двох місяців кардіолог, невролог та офтальмолог на базі місцевих амбулаторій Черкаського району проводили прийом пацієнтів.  

Скористалися можливістю отримати консультацію обласних спеціалістів жителі Руської Поляни, Геронимівки, Будища, Мошен, Свидівка, Кумейок, Софіївки, Яснозір’я, Байбузів, Тубільців. «В амбулаторію Кумейок прийшли 32 особи. Натепер з пацієнтами виконуємо лікарські призначення. На місці робили кардіограму, комусь призначали додатково ультразвукову діагностику, направляли в кардіологічний центр. Поки лікуються у мене, за потреби направлятимемо в обласну лікарню. Корисні поради від лікарів отримала і для себе: правильно зчитувати кардіограми, дізналась про нові медичні препарати. Пацієнти задоволені і вдячні», - розповіла медична сестра амбулаторії Наталія Кріт.

Наприкінці вересня Владислав Голуб у рамках робочої поїздки в Свидівок навідався в амбулаторію, де саме проходив прийом пацієнтів. «Це дуже зручно, коли на місці приймає лікар і не треба їздити в «обласну», бо нам вже тяжко добиратися», - говорить 77-річна Валентина Вовченко, жителька Свидівка, якій потрібно постійно консультуватись із невропатологом. Аліна Журбенко цього дня прийшла на прийом до окуліста. Всіх трьох лікарів відвідала Галина Тимошенко. «Лікарі уважні та компетентні. Це хороша нагода отримати консультацію, не витрачаючи часу й грошей на дорогу до міста. Дякуємо.», - поділилася пацієнтка із Свидівка Світлана Мірошник.

Організаційні моменти вирішували помічники-консультанти нардепа - Інна Ключка та Олеся Марченко, допомагали вести прийом лікарям фахівці АЗПСМ.

«Якби частіше була така нагода, то люди не їздили б так далеко у місто. Багато не можуть за станом здоров’я. Сільським людям потрібні обстеження вузькопрофільних фахівців, особливо невропатолога. У багатьох є хвороби спини. Ми задоволені, дякуємо за таку ініціативу депутату», - поділилася враженнями медична сестра АЗПСМ с. Будище Людмила Шоліна.  

Попри те, що район наближений до обласного центру, загальний аналіз здоров’я населення вимагає втручання, догляду і контролю лікарів. Такі висновки робить кардіолог Вікторія Микитчук: «Виявилося, що багато людей не знають своїх діагнозів і які ліки потрібно приймати. Були пацієнти з гіпертонічною хворобою, серцевою недостатністю, які приймали не ті ліки. При цьому вони не потребували хірургічного втручання. Чимало пацієнтів були просто недоліковані. Після призначення їм необхідних препаратів, симптоми і ризики значно зменшаться». Разом з тим, таке обстеження не лише зменшить ризики ускладнення захворювань, а й наблизить пацієнта до медицини. «Ми вчимо своїх пацієнтів, що здійснити профілактику легше і дешевше, ніж лікувати ускладнення. Ризик смертності 50 на 50 виникає у занедбаних випадках. На жаль, від інфарктів смертність дуже висока», - зазначила Вікторія Микитчук.

Як кажуть медики сільських амбулаторій, тепер більша частина пацієнтів активно взялась дбати про власне здоров’я й повірили, що медицина таки на варті здоров’я громадян.

Опубліковано в Медицина

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31