П'ятниця, 08 вересня 2017 11:45

КРАСА БОКСУ ДІВОЧИМИ ОЧИМА

Вихованка районної ДЮСШ «Мрія» 14-річна Марія Сула із Геронимівки боксом займається лише рік. За цей час вона встигла закохатися в жорсткий вид спорту та досягти на ринзі значних успіхів. Яскравий тріумф на Чемпіонаті Черкаської області відкрив для дівчини двері національних турнірів. Успіх не змусив довго чекати − у Харкові дебютантка здобула срібло Чемпіонату України.

– До залу Марія прийшла фізично загартованою дитиною, – розповідає тренер Борис Іскра. – Вона тривалий час серйозно займалася волейболом, захоплювалася тенісом, а також вміла добре плавати та швидко бігати. Попри юний вік, дівчина по­дорослому ставиться до тренувань, завжди старанно і наполегливо виконує всі мої інструкції. Марія уважна до слів наставників, швидко вчиться, ніколи не пропускає занять без поважних причин і не скаржиться на втому. Їй подобається займатися боксом, вона прагне покращувати свої результати щодня. Переконаний, на ринзі Марії під силу досягнути великого успіху.

Тренувальний процес

Без наполегливості у цьому спорті нема що робити. Вправи та спаринги загартовують тіло і дух юної спортсменки. Інтенсивність та тривалість тренувань залежить від розкладу турнірів. У період між змаганнями Марія займається три рази на тиждень. Напередодні чемпіонатів тренувальний графік більш напружений – в день відбувається по три тренування, тривалість кожного коливається в межах від 60 до 120 хвилин.

– Тренування справді дуже вимотуючі, – зауважує Марія. – Коли тільки починаєш займатися боксом, то витривалості катастрофічно не вистачає. Хоча я у спорті змалечку, але здолати всю підготовчу дистанцію було досить складно.

До тренувальної програми входить відпрацювання ударів на боксерському мішку, робота з пневматичною грушею – для підвищення показників швидкості й точності, робота з боксерськими лапами. Біг та вправи зі скакалкою виконуються задля покращення витривалості, загального фізичного рівня, а також з метою надати рухам спортсменки плавності й легкості на ринзі.

– «Пурхати, як метелик, жалити, як бджола» – казав великий Мухаммед Алі. В цих словах сконцентрована квінтесенція боксерської мудрості, – зазначає Борис Іскра. – Рівень боксера напряму залежить від його майстерності переміщатися по рингу. Гляньте на зірок сучасного боксу Василя Ломаченка або Флойда Мейвезера – рухливість цих боксерів не дозволяє суперникам завдати їм жодної відчутної шкоди. Тому відпрацюванню футворку приділяється особлива увага.

Кінцевою метою кожного гарту є випробування набутих навичок в реальному поєдинку. У прагненні якнайкраще підготуватись до боксерських двобоїв, Марія відшліфовує свою майстерність у тренувальних спарингах. Завдяки ним юна спортсменка формує власний бійцівський стиль та зміцнює характер.

– Пам’ятаю свій перший спаринг – спочатку було дуже лячно виходити на ринг, – згадує Марія. Боялася спасувати перед суперником та пропустити сильний удар. У групі, де я тренуюсь, крім мене, лише хлопці. Виникали думки, що я не зможу зрівнятися з ними у силі. Але всі сумніви розвіялися після першого раунду. Я зрозуміла, що можу не лише боксувати з опонентами на рівні, але й домінувати в поєдинку, діючи «першим номером».

Цікавий факт – під час спарингів у спортсменів розвиваються не лише фізичні показники, але й «боксерський інтелект» – вони вчаться передбачати дії та задуми своїх суперників.

Наполеглива підготовка до чемпіонатів шляхом напружених тренувань – головна складова роботи спортсмена. Та, як кажуть в народі, медаль має дві сторони.

– Я не можу дозволити, аби мій боксер вийшов на бій непідготовленим, але гірше, якщо його переповнює емоційна та фізична втома, – пояснює Борис Петрович. – На жаль, багато українських тренерів покеровуються застарілими підходами до процесу підготовки спортсменів. І це стосується не лише боксу. З перспективних юнаків та дівчат ще змалечку намагаються вичавити «всі соки» – ганяють на тренуваннях по 12 годин на добу і по 6 днів на тиждень! На моє глибоке переконання, це величезна помилка. Адже юні спортсмени втрачають можливість жити звичайним життям, виникає перенасиченість спортом, яка призводить до відмови від тренувань. Так спорт втрачає обдарованих атлетів. Тому в тренувальному процесі, як і в будь­якій іншій справі, головне знайти «золоту середину». Ми намагаємося дотримуватися правильного балансу між заняттями та відпочинком.

Важко у навчанні, а в бою ще важче

Боксерські чемпіонати – це неабияке випробування людської сили та стійкості. Участь у таких турнірах під силу не кожному чоловіку. Але Марія не лише без остраху виходить на ринг, але й показує високі результати.

Першим випробуванням для дівчини став Чемпіонат Черкаської області. Гучні овації глядачів і нагорода вищого ґатунку – такі результати.

– Змагання обласного рівня – своєрідний фільтр, який виокремлює перспективних боксерів, – пояснює Борис Іскра. – На останньому обласному турнірі Марія не розчарувала мене і продемонструвала висококласний бокс. В кожному з поєдинків їй вдалося нав’язати суперницям «свій бій».

Та найбільш пам’ятною подією у спортивному житті Марії став Чемпіонат України, що проходив з 15 по 20 серпня у Харківській школі вищої спортивної майстерності. Кращі боксери з 20 областей країни приїхали до Харкова, аби взяти участь у престижному змаганні. У складі збірної команди області у ваговій категорії до 46 кілограмів честь Черкащини відстоювала наша героїня.

– Це було перше у моєму житті змагання національного рівня. Звісно ж, я хвилювалася, бо хотіла показати хороший результат, – пригадує юна спортсменка.

У запеклих поєдинках Марія дійшла до фіналу, де зустрілася з тріумфаторкою Чемпіонату Європи Христиною Лакійчук. Бій був складним і вимотуючим. Спортсменки обмінювалися жорсткими ударами і жодній не вдавалося надовго прийняти ініціативу. Всі три раунди пройшли доволі рівно. Зрештою, авторитет суперниці взяв своє – Марія зменшила пресинг і почала заглиблюватися в оборону. Як наслідок, мінімальна перевага схилила шальку терезів на користь Христини.

– Гадаю, я сама віддала золото в руки суперниці. Така поразка за очками – це найбільш прикрий програш, – зауважує Марія. – Її гучне ім’я тисло на мене психологічно. Якби не це, я перемогла б.

Але срібна медаль у дебютному чемпіонаті такого рівня – це визначне досягнення. Окрім професійного досвіду, учасники і призери змагань отримали цінні подарунки, серед яких спортивне обладнання та аксесуари.

– Від Чемпіонату України у мене залишилися лише яскраві спогади, – розповідає героїня. – Там я познайомилася з цікавими людьми і сильними спортсменами. Саме на таких заходах набираєшся необхідної боксерської мудрості – вчишся у своїх суперників, переймаєш їх найдієвіші прийоми. Наступного разу я повернуся і буду значно сильнішою. Тепер мене влаштує лише перемога!

«Це мій спорт»

– Бокс – це спорт, який якнайкраще відповідає особливостям мого характеру, – сміючись розповідає Марія. – Я завжди була жвавою і непосидючою дівчиною. Іноді вплутувалася у бійки на вулиці. Бокс дозволив скерувати мою енергійність у правильне русло. Мені дуже подобається, що тут є сила, і спритність, і швидкість, і різкість, і подекуди нахабство, і при цьому потрібно дуже добре обдумувати кожен крок. Всупереч різноманітним упередженням, бокс – красивий та академічний вид спорту. З самого першого тренування він заволодів моїми думками та вільним часом. Це чудове відчуття, коли знаходиш справу собі до душі. І ще приємніше, якщо досягаєш у цій царині успіху. В майбутньому хотілося б перетворити захоплення на професійну діяльність, але про це зарано говорити.

Наразі досягнення Марії дозволяють їй мріяти про професійний ринг. Друге місце Чемпіонату України засвідчило виконання нею нормативу кандидата в майстри спорту. Дівчина увійшла до складу юніорської збірної України.

Юна спортсменка уважно слідкує за новинами українського та світового боксу. Не пропускає жодного бою Василя Ломаченка, Олександра Усика, Дениса Берінчика, Олександра Гвоздика та інших видатних співвітчизників. Серед представниць жіночого боксу їй імпонує бійцівський стиль Юлії Циплакової. А найкращим боксером в історії Марія вважає Майка Тайсона. Разом з тим, дівчина стверджує, що кумирів у неї немає.

– Ніколи не вигадувала собі кумирів, завжди надихалася власними досягненнями. Думаю, що взірцем для спортсмена має бути його тренер. Я вдячна Борису Петровичу за необхідну вимогливість, мудрі настанови та щиру підтримку. Вдячна за те, що він познайомив мене з красою боксу. А високі результати – це не лише моя заслуга, це, більшою мірою, здобуток наставника, – розповідає Марія.

В житті кожної людини вагому роль відіграє підтримка близьких. У своєму тренері та родині Марія знайшла її стовідсотково.

– Любов до спорту я прищеплював своїм дітям змалечку, – зауважує батько дівчини Сергій Сула. – Зараз продовжую заохочувати свою рідню до занять фізичними вправами. У юності сам активно займався боксом і зараз цікавлюся ним. Це спорт для сильних серцем особистостей. Він однаково добре підходить як чоловікам, так і жінкам, адже головне в ньому – вольові якості людини. Радий, що моє захоплення передалося дітям. Молодший брат Марії Ростислав цьогоріч став чемпіоном області. Щодо доньки, то вона шукала себе у різних видах спорту, але зупинилася саме на боксі. І хочу сказати, що її вподобання чудово вписується в портрет нашої спортивної родини.

З початком нового навчального року Марії доведеться поєднувати тренування з уроками в школі. Часу на розваги може зовсім не залишитися. Та дівчина готова йти на жертви заради занять улюбленою справою. Вона впевнена в своїх силах і в тому, що неодмінно досягне спортивних висот.

– Гідні результати не забаряться, якщо дійсно живеш спортом. Тренування, збори, змагання – не уявляю свої будні без цього, – запевняє Марія. ­ Бокс змінив мене, зробив цілеспрямованою та вимогливою до себе. На мою думку, це найбільш вольовий і драматичний вид спорту, в якому міць людського духу переважає силу м’язів та витонченість технічної підготовки. В цьому й полягає справжня краса боксу. Усвідомивши її хоч раз, вже ніколи не залишишся байдужим до цього величного дійства.

Артем ЯКОВЛЄВ

Опубліковано в Спорт

Мешканці багатоповерхівок у Геронимівці дійшли висновку, що ніхто не подбає про їх домівки краще, ніж вони самі. Процес створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків стартував тут ще у лютому 2016  року. Тоді зусиллями ініціативної групи у складі п’ятьох осіб на території села було зареєстровано ОСББ.

Обслуговувати геронимівські багатоповерхівки не хотіла жодна служба

Геронимівські багатоповерхівки мають сорокарічну історію. Перший будинок тут спорудили за часів створення тепличного комбінату – у минулому потужного і перспективного підприємства. З часом, для потреб працівників збудували тридцять житлових будинків. Більшість з них це дво­ та чотириповерхові будівлі, кожна з яких розрахована на дванадцять квартир. Декілька десятиліть експлуатації залишили відбитки – на спорудах з’явилися корозія та пошкодження. Опікуватися будівлями мало КП «Благоустрій», але якість робіт, надавана комунальниками, не влаштовувала мешканців, які зрештою відмовилися від послуг підприємства. Понад 8 років за обслуговування будинків не бралася жодна служба.

– Проблема назріла доволі давно, адже близько десяти років у будівлях не проводилося ніякого суттєвого ремонту. За цей час виникла  низка невідкладних питань, вирішенням котрих ніхто не займався, – розповідає голова правління ОСББ, депутат Геронимівської сільської ради Андрій Пропадущий. – Останньою краплею стало прийняття в 2015 році Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Закон чітко вказував на необхідність власникам визначитися з моделлю управління будинками. У мешканців багатоповерхівок був вибір – передати право на обслуговування будівель сільській раді, або ж найняти управителів. Найбільш прийнятним варіантом стало створення ОСББ. Саме ця форма управління надає співвласникам необхідний інструментарій для вирішення всього комплексу проблем.

Зараз процес створення ОСББ добігає завершення. У паперовій тяганині, що розпочалася на початку 2016 року, вже в наступному місяці має бути поставлена крапка. 26 липня на сесії сільської ради ухвалили рішення про передачу багатоповерхівок на баланс ОСББ.

– У нас є всі необхідні документи, залишилося лише оформити акт приймання­передачі майна, де приймаючою стороною буде наше об’єднання, а передавальною – КП «Благоустрій». Для формування акту вже створена відповідна комісія. Після завершення її роботи наше ОСББ розпочне функціонувати офіційно, – підсумовує Андрій Пропадущий.

Сьогодення та перспективи геронимівського ОСББ

Наразі 28 із 30 багатоповерхових будинків у Геронимівці увійшли до складу новоутвореного ОСББ. Об’єднання обслуговуватиме потреби власників понад чотирьохсот квартир.

– Багатоповерхівки – це не лише окремі квартири, але й спільні стіни, труби, під’їзди, дах, фундамент і прибудинкова територія. І все це потребує належного догляду, – зазначає Андрій Пропадущий. – В найближчому майбутньому ми плануємо укласти окремі договори з КП «Черкаська служба чистоти» та КП «Черкасиводоканал». Сподіваюся, що після оформлення відповідних угод, у мешканців більше не виникатиме проблем з водопостачанням і вивезенням сміття.

Структуру і склад адміністрації ОСББ обиратимуть самі ж співвласники. Сьогодні у штаті правління чотири особи. Всі вони працюють на громадських засадах. В подальшому посади голови правління та бухгалтера оплачуватимуться. У разі виникнення потреби в залученні додаткових спеціалістів (інженерів, юристів, технічних працівників) – з ними укладатимуть строкові договори.

– Варто зазначити, що ОСББ має лише управлінські повноваження і не стає власником будинків у цілому – співвласниками будівель залишаються господарі квартир та нежитлових приміщень, – зауважує Андрій Володимирович.

Згідно з чинним законодавством, ОСББ, як господарюючий суб'єкт, зобов'язане сформувати свою номенклатурну політику, вести бухгалтерський облік та здавати обов'язкову звітність. Кожен співвласник має повне право ознайомлюватися з будь­яким наявним документом.

Також Геронимівське  ОСББ матиме власний бюджетний фонд. Розподіл коштів здійснюватимуть виключно на загальних зборах. Шляхи наповнення бюджету різні – внески співвласників, підтримка місцевої влади, участь у відповідних державних та європейських програмах, а також кошти, отримані від можливої співпраці з підприємствами. До співфінансування ОСББ  планують залучити сільську раду. На попередній сесії депутати вже затвердили відповідну програму.

– Непоганий взірець для наслідування – ОСББ у Черкасах. Більшість масштабних проектів, таких як утеплення будинків або заміна труб, реалізують там спільними силами об’єднань співвласників та міської влади. Частка кожної зі сторін становить переважно 50 %. Зі свого боку, ми теж розраховуємо на підтримку сільської ради. Щоправда, сьогодні зарано говорити про масштаби такої підтримки, – розповідає Андрій Пропадущий.

Найважливішими перевагами ОСББ перед будь­якою іншою моделлю комунального управління є прозорість, відкритість і демократичність системи. Всі рішення приймаються на загальних зборах співвласників ОСББ. Для затвердження кожного питання проводиться відкрите голосування. Плюс і в тому, що самі люди зацікавлені в збереженні та належному обслуговуванні колективного майна. Адже будинки, приміщення, прилегла територія тепер їх власність і усвідомлення цього факту суттєво підвищує градус відповідальності.

– Держава надає громадянам чудову нагоду взяти управління житловим господарством в свої руки. Було б помилкою не скористатися цим, – зазначає Андрій Володимирович. – Впевнений, що ми готові до нових обов’язків та відповідальності, яку вони передбачають. Адже країна змінилася, а разом з нею змінилися і українці – ми викинули радянську модель світогляду на звалище історії та перейняли цінності демократії. Сьогодні люди прагнуть демократичних зрушень не лише в політичному житті, але й у всіх інших сферах. І не буде перебільшенням стверджувати, що саме ОСББ – це сучасна і дієздатна форма комунальної демократії.

Переваги та недоліки ОСББ

▶ Головний плюс − прозорі витрати і постійний контроль за якістю житлово-комунальних послуг. Адже співвласники будинку самостійно формують свій бюджет, штатний розклад, визначають внески на утримання будинку, самостійно обирають постачальників всіх необхідних послуг. А отже, безпосередньо контролюють їх вартість та якість.

▶ Раціональне господарювання − мешканці можуть завчасно спланувати заходи щодо поліпшення стану свого будинку. Це стосується як ремонту всієї будівлі, так і її модернізації, наприклад, установлення систем енергозбереження або запровадження інших заходів, спрямованих на зменшення видатків без втрати якості послуг.

▶ Можливість отримувати прибуток − кошти від оренди підвалів, службових квартир, прибудинкової території, магазинів, розташованих в будинку, мають надходити на рахунки ОСББ і витрачатися на обслуговування будинку.

▶ Переваги організаційної структури − членам ОСББ вже не треба буде самотужки ходити по інстанціях, якщо виникає незрозуміла заборгованість або будь-які інші проблеми з постачальниками послуг. Адже тепер у співвласників будинку з’являється повноцінний представник їхніх інтересів перед органами влади, комунальними службами та іншими юридичними особами.

▶ Колективна форма власності сприяє зростанню відповідальності мешканців. Тепер немає на кого скаржитися, крім себе. А зацікавлені співвласники більш ефективно управляють будинком, бо витрачають на власний комфорт свої ж кошти.

▶ Державна підтримка – в Україні діють урядові програми щодо підтримки населення та ОСББ у сфері запровадження енергоефективних проектів.

Все ж, попри всі очевидні переваги та перспективи ОСББ, існує й низка недоліків. Пов’язані вони, як правило, з прогалинами у законодавстві.

▶ Майно важко отримати на баланс − прибудинкову територію, службові квартири, і навіть площу під будинком. Сьогодні нерідко виникають ситуації, коли члени ОСББ фактично не мають права на територію навколо будинку. Для прикладу, ніхто не може гарантувати, що площу, на якій зараз розташований дитячий майданчик (побудований за кошти мешканців), у майбутньому не використають для спорудження МАФу або паркінгу.

▶ Пошук компетентних управлінців – завдання не з простих. Людина, що претендує на посаду голови правління ОСББ, повинна розумітися на законодавстві, розбиратися у житлово-комунальних питаннях, мати господарницькі здібності, бути чесною та відповідальною.

▶ Вартісний початок – в перші роки після створення ОСББ витрати на утримання будинку можуть бути досить великими. Крім індивідуальних, пов’язаних із власною квартирою, кожен співвласник повинен покрити видатки, спрямовані на утримання спільної власності, яка могла тривалий час взагалі не обслуговуватися. А це відчутно вдарить по гаманцю.

Однак, переваг більше, ніж недоліків. Саме тому в Україні спостерігається активізація процесів утворення нових ОСББ.

Артем Яковлєв

Опубліковано в Новини громад

З 1 вересня стартував щорічний міжнародний фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки», покликаний зібрати світлини всіх пам’яток культурної спадщини у світі для ілюстрації статей у Вікіпедії. Вже вшосте «Вікімедіа Україна» проводитиме цей конкурс в Україні і всі охочі традиційно матимуть можливість подарувати свої фотографії пам’яток України світові та позмагатися за відзнаки та призи у кількох номінаціях.

Упродовж місяця всі фотолюбителі і фотопрофесіонали запрошуються завантажувати свої фотографії у Вікісховище. До 1 листопада журі відбере найкращі фотографії, які будуть представлені на суд міжнародного журі. Конкурсний список складається з понад 70 тисяч пам’яток історико-культурної спадщини України з усіх областей України, в тому числі Криму.

Взяти участь у конкурсі можуть всі охочі. Для цього слід бути зареєстрованим у Вікісховищі - одному із сестринських проектів Вікіпедії, сфотографувати пам’ятку/и з конкурсних списків та завантажити ці фотографії до Вікісховища з 1 вересня по 30 вересня, а також обов’язково вказати їх унікальний ID. Можна також завантажувати протягом вказаного періоду власні фотографії, які зроблені раніше і досі не були ніде опубліковані. Автори найкращих фотографій з України та кожного з регіонів, а також учасники, які сфотографували найбільшу кількість пам’яток, будуть нагороджені цінними призами. Десять фотографій, які відбере національне журі, будуть номіновані на другий тур конкурсу, який визначить міжнародних переможців. Цього року конкурс «Вікі любить пам’ятки» проходить у майже 30 країнах світу.

Опубліковано в Культура

Календар

« Вересень 2017 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30