У Черкаському районі пропонують створити ще дві об’єднані громади

Середа, 25 січня 2017 11:01

Білозірська ОТГ може стати взірцем для впровадження реформи децентралізації

 Робоча група з питань сприяння добровільному об’єднанню територіальних громад запропонувала черговий варіант перспективного плану Черкаського району, який передбачає утворення ще двох, окрім Білозірської ОТГ, об’єднаних громад. Різні варіанти об’єднання шукали, аби громади були спроможними, здатними до розвитку і могли надавати своїм жителям якісні послуги.

Розширена нарада за участі сільських голів, представників медичної, освітньої та культурної сфери району, а також громадськості відбулася у вівторок, 24 січня.

– Обговорення триває вже майже два роки. Наразі фахівці групи розробили нову модель проекту перспективного плану формування громад у Черкаському районі, яка передбачає утворення ще двох громад – Червонослобідської та Мошнівської, – повідомив заступник голови адміністрації Петро Коренюк, проаналізувавши фінансові показники цих громад.

За пропозицією робочої групи, до складу Червонослобідської об’єднаної громада ввійдуть Руська Поляна, Геронимівка, Дубіївка, Хутори, Свидівок, Хацьки, Степанки, Леськи, Сагунівка, Чорнявка, Думанці, Вергуни з центром у Червоній Слободі. Чисельність такої громади сягатиме 49782 жителів, з них 3272 дошкільнят і 4425 школярів.

– Це багато, – висловлює свою думку голова Білозірської ОТГ, керівник регіонального відділення ВАССР Володимир Міцук. – Об’єднання повинні бути з населенням максимум до 20 тисяч людей. Тоді зможуть повністю себе забезпечувати. Райони мають розбитися на кілька новоутворень із відповідною доступністю до адмінцентру, аби людям можна було надати якісні послуги.

Мошнівська об’єднана територіальна громада, що охоплює населені пункти Будищенської, Тубільцівської, Кумейківської, Байбузівської, Софіївської сільських рад, а ще Яснозір’я та самі Мошни, матиме населення 19623 особи, з них школярів 1352, а дошкільнят – 894. До речі, ця громада вже зарахована до Перспективного плану, який ще 2015 року затверджений Кабміном. Самі ж громади цього куща подальших кроків щодо об’єднання, а це відповідні сесії, громадські обговорення та спільні напрацювання, не робили. Втім, як і решта населених пунктів району.

– В будь-якому випадку – це лише пропозиція одного з варіантів моделі об’єднання територіальних громад Черкаського району, винесена на обговорення, – зауважив голова районної ради Олексій Собко. – Сама ж процедура об’єднання територіальних громад має відбуватися виключно у правовій площині й за ініціативи громади. Ні районна адміністрація, ні районна рада не може бути суб’єктом цієї ініціативи. Наразі ми допрацьовуємо перспективний план, пропонуючи варіанти, підтверджені фінансовими розрахунками, до обговорення. Водночас наголошую, що 2017 рік визначений роком, коли починають напрацьовуватися міжрайонні об’єднання. Тобто зараз актуальне питання формування громад, а вслід за ним – і укрупнення районів.

За словами доповідачів, таке формування громад дасть змогу зберегти наявну соціальну інфраструктуру району. Серед них і Центральна районна лікарня, яка у світлі реформи медицини та формування госпітальних округів області може претендувати на статус лікарні екстреної медичної допомоги.

– Наразі медицина Черкаського району представлена двома районними лікарнями – ЦРЛ у Червоній Слободі, де може бути створена велика об’єднана громада, і Мошнівською районною лікарнею, навколо якої теж гуртуватимуться громади. Інвестування в розвиток медицини району – одні з найбільших в області, і наявна база дає можливість посідати протягом останніх 6-7 років перші місця в рейтингу медичних закладів Черкащини. З початку цього року в Україні стартував перший етап реформи галузі охорони здоров’я. До 2020 року вона має бути завершена. Перетворення, які відбуватимуться в медицині цьогоріч, будуть поетапними і запроваджуватимуться водночас із розробкою нових законодавчих та нормативних актів на рівні Верховної Ради України, Міністерства охорони здоров’я, а також із залученням регіональних управлінь охорони здоров’я, місцевих органів влади. Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА розробило кілька варіантів формування госпітальних округів у області, але в Києві затвердили чотири госпітальні округи. Варіант, де мало б сформуватися п’ять округів в області, – був найбільш прийнятним.  Так званий Черкаський госпітальний округ в 550 тисяч населення не на нашу користь. Цей округ, взагалі, мав бути поділений на два, проте дамба штучно розділяє Черкаську область. Ми сподіваємося на те, що нашу лікарню будуть сприймати як лікарню екстреної медичної допомоги, адже за показниками кількості пологів, хірургічних втручань, які беруть за основу при розрахунках, ми серед перших у рейтингу, – наголосив депутат районної ради, головний лікар Черкаської ЦРЛ Микола Гуськов.

Формування великих громад дасть змогу надавати якісні медичні послуги населенню й на первинному рівні, переконана головний лікар Центру ПМСД Ганна Пантюхіна, а ще дозволить удосконалити наявну мережу лікувальних установ.

– У світлі децентралізаційних процесів потребує реформування і мережа освітніх закладів, – наголосила начальник відділу освіти адміністрації Людмила Григорчук. – Утримання учня в деяких малокомплектних школах району сягає до 28 тисяч гривень, і це при тому, що держава виділяє трохи більше 9 тисяч.

Проект викликав жваву дискусію в залі. І висловлені думки різнилися.

– На сесії сільської ради ми прийняли рішення провести подворове опитування населення, аби вивчити громадську думку щодо можливих варіантів об’єднання, – повідомила сільський голова Червоної Слободи Зінаїда Михайленко. – Формування навколо Червоної Слободи такої потужної громади вимагає і значних ресурсів на її утримання. Проте остаточне рішення – за людьми.

Голова Вергунівської сільської ради Тарас Горбенко переконаний, що сьогодні настав час відкинути власні амбіції, аби «встигнути на потяг реформ, причому не в останній вагон»:

– Моя позиція – зорганізувати максимально потужну громаду, яка не в останню чергу залежатиме від кількості адміністративних одиниць, що її утворюватимуть. Така громада матиме більше шансів зберегти соціальну сферу, наявну в районі. Тому запропонований варіант вартий уваги й аналізування. Хоча з огляду на наявну ситуацію, я б запропонував дещо інший варіант формування громад нашого куща. Приміром, це можуть бути Вергуни, Хацьки, Степанки, Хутори, Думанці, Чорнявка.

Ігор Чикаленко, сільський голова, с. Хацьки:

– Частину громад штучно зганяють у якісь об’єднання. Якби вища влада почала з правильного боку ці реформи, передала на місця повноваження, реальні кошти, надходження від податків, то люди реагували б інакше. Зараз вони не бачать сенсу в децентралізації. Нових прав громади не отримали. І не завжди мають більше коштів. На плечі органів місцевого самоврядування намагаються перекласти всю соціальну сферу, медицину й освіту. Їхніми руками закривати чи знищувати їх. Децентралізація необхідна. Але не така, як зараз.

Врешті, запропоновані варіанти – не догма, а пропозиція. Взяти її до відома чи відхилити – право громади. Це визнали всі учасники розширеної наради. Як і те, що лишається не так багато часу на прийняття рішень. До прикладу, півтора року новоутворена об’єднана громада вчилася, набивала ґулі, але торувала свій шлях. Тут навчилися писати проекти, співпрацювати з вітчизняними та зарубіжними партнерами, шукати компроміс із людьми, які хотіли одразу «прокинутися в Європі», а її не було. І отримали результат – тут відкрили опорну школу, ЦНАП, збудували житло для лікарів і дітей, позбавлених батьківського піклування, реалізували 16 інфраструктурних проектів і готові ділитися досвідом, аби їхнім послідовникам було легше. А коли знайдуться сміливці, це вже інше питання.

Наталія УСЕНКО, фото автора

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31