СІМ «ЗА» програму «Котигорошко»

Вівторок, 03 квітня 2018 12:08

Минає чверть століття відтоді, як слово «Котигорошко» зазвучало не лише як назва народної казки, а насамперед як гра-випробування. Розроблена туристсько-краєзнавчим клубом «Альта», програма впроваджується у Черкаському районі і з 1994 року стала улюбленим заняттям кількох поколінь школярів Черкащини. У чому секрет «довголіття» проекту?

Ми не відбираємо дітей

«Котигорошко» – цікава для усіх, віком від 9 до 18 років, не залежно від статі, фізичних даних, уподобань та здібностей. Кожен самостійно, вільно і добровільно обираючи гурток, отримує можливість у неформальній обстановці реалізувати себе, позбутись будь-яких особистих комплексів. Розрахована на будь-якого учня: відмінника і не дуже. Програма дає можливість хлопчику чи дівчинці вибрати заняття до душі. У колективі діти самостійно вчаться планувати і здійснювати задумане через запровадження системи самоврядування. Сходини зростання майстерності котигорошківця формують відповідальність перед однолітками за доручену справу і водночас – можливість проявити себе в тому, що тобі подобається.

Доступність в реалізації

 Програма проста й доступна для втілення у будь-якому навчальному закладі чи громадських об’єднаннях. Керівниками гурту можуть бути всі, незалежно від статі чи спеціальної фахової підготовки, педагоги, наставники з числа керівників громадських організацій. «Котигорошко» ефективна в організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх школах будь-якого ступеня, в системі позашкільної освіти чи громадських організаціях. За програмою можуть працювати і досвідчені, й ті, хто робить перші кроки на педагогічній ниві.

Комплексна програма

За двадцять п’ять років із просто гри-випробування «Котигорошко» стала послідовною, цілісною, системною, комплексною програмою, високоефективним засобом в реалізації системи національного патріотичного виховання. Програма передбачає широкий спектр форм і методів роботи з дітьми. Це насамперед системні заняття в гуртках, а також участь в походах та екскурсіях, вікторинах, конкурсах різного змісту і напрямку. Запропоновано різноманітний спектр випробувань, серед яких кожен може знайти «своє», а отже, виявити якнайбільші вміння і здібності – самореалізуватись.

Національна по духу, патріотична за змістом

Із раннього дитинства нам знайомий казковий персонаж Котигорошко, що став уособленням відчайдушного борця з несправедливістю, доброго й дотепного, допитливого й кмітливого. Звичайний хлопчик дає змогу зрозуміти тим, хто бере участь у програмі «Котигорошко»: «Україна починається з мене!» Від простих і щоденних вчинків, від ставлення до усього довколишнього на рідній землі – це і є патріотизм.

Захищаємо те, що любимо, любимо те, що знаємо, знаємо те, що вивчаємо, ці прості слова якнайповніше відображають принцип формування найголовніших якостей справжнього громадянина, патріота рідної землі. «Котигорошко» просто й доступно допомагає увійти у світ, доторкнутись до оточуючого й усвідомити, що усе в житті держави залежить від кожного. Цьому сприяють живі уроки реальних прикладів історії під час походів, екскурсій, участі у найрізноманітніших доброчинних акціях котигрошківців.

Реалізація програми «Котигорошко» дає змогу неформально вивчити історію своєї малої Батьківщини, доторкнутись до природних та історико-культурних надбань нашого народу, роду, родини, сім’ї.

 

Туризм – основа пізнання

Поєднання особистого захоплення кожного учасника туризмом, краєзнавством, спортом з життєвою необхідністю того, що робиш, помножені на романтику – ось формула тривалої дієвості програми «Котигорошко». Неповторні і незабутні емоції подорожей, перебування на природі, можливість випробувати себе, формування екологічної культури та культури спілкування з однолітками – усе це дає лише один туристський похід. Саме туризм дає можливість перевірити на практиці знання з основ наук, випробувати уміння і навички, необхідні у побуті. «Котигорошко» – це вдосконалення та підсумок в ігровій формі усього того, чому навчаються на уроках. Водночас заняття в гуртку розширює знання учня з навчальних дисциплін.

Зв’язок із життям

На заняттях гуртків діти вчаться тому, що необхідно знати й уміти кожній людині: від поведінки у повсякденному житті й побуті до необхідності врятувати себе і надати допомогу оточуючим та готовності до захисту своєї землі.

Щороку фінали гри-випробування проходять в різних населених пунктах. Це кілька днів проживання в наметах. Перебування в таборі дає змогу оволодіти навичками проживання в польових умовах: ставити намет, укладати рюкзак, поводитись у складних погодних умовах, рубати дрова, готувати страви на вогнищі, дотримуватись правил особистої гігієни, проводити дрібний ремонт одягу. Найчастіше цих життєвонеобхідних навичок школярі найперше починають опановувати саме під час перебування в таборі. У дітей формується самостійність, індивідуальність, психологічна сумісність в колективі, вміння вистояти в екстремальній ситуації, почуття взаємодопомоги, сміливості, екологічна культура.

Багаторічний досвід організації районної та обласної гри

Хто бажає працювати за програмою «Котигорошко» – може це робити без проблем. Ми маємо комплект навчальних програм, затверджених в установленому порядку. До програм пропонуємо посібники та ігрові методики, адаптовані під особливості дітей. Родзинкою методичної допомоги є заняття семінару-практикуму для педагогів та дітей у «Школі Котигорошка». Мобілізація організаційного та порівняно незначного фінансового забезпечення дозволяє на високому рівні здійснювати постійну зайнятість упродовж року значної кількості дітей різного віку сучасними цікавими та змістовними формами роботи.

Ми дякуємо всім, хто сприяє впровадженню національно-патріотичної програми для дітей та молоді «Котигорошко». Щира вдячність за підтримку котигорошківського руху генеральному директору ДП «Перемога Нова» Віктору Гринюку, генеральному директору групи компаній «МАЇС» Сергію Терещуку, народному депутату України Владиславу Голубу, Черкаській районній організації Радикальної партії Олега Ляшка, відділу освіти та відділу у справах сім’ї молоді та спорту Черкаської РДА, районному спортивному клубу «Славутич», працівникам туристсько-краєзнавчого відділу Черкаської районної станції юних техніків, депутатам Будищенської сільської ради та сільському голові села Будище Григорію Приходьку, депутатам Черкаської районної ради та усім, хто був причетний до реалізації програми та подарував багатьом справжнє незабутнє на усе життя свято.

Ми з упевненою надією дивимось у майбутнє, вдосконалюємо програму і себе. То ж приєднуйтесь. Бо «Котигорошко» – це наша гра!» – говорять із захопленням і дорослі, й діти Черкаської когорти котигорошківців!

 Анатолій Журило, завідувач туристсько-краєзнавчого відділу Черкаської райСЮТ, голова дитячого громадського об’єднання «Турклуб «Альта»

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Червень 2019 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30