Першачків навчатимуть по-новому

П'ятниця, 09 лютого 2018 12:58

Близько 700 маленьких жителів Черкаського району сядуть за парти 1 вересня 2018 року. Це перші учні новітньої української школи. Адже з осені 2018 року стартує освітня реформа, яка розпочнеться з початкової ланки. Зараз, щоб відповідати новим державним стандартам, педагоги підвищують свою кваліфікацію.

Вчителі «сіли за парти»

Навчання вчителів початкової школи, які цьогоріч візьмуть перші класи, складатиметься із затверджених на державному рівні дистанційних та очних курсів. За словами завідуючої районним методкабінетом відділу освіти ЧРДА Вікторії Церковної, 6 вчителів Черкаського району вже пройшли навчання на базі Черкаського обласного інституту післядипломної освіти. Надалі вони стануть тренерами для інших 40 педагогів району, які з осені візьмуть першачків.

Навчання вчителів на базі району відбуватиметься у три етапи. Перший стартує вже незабаром, 17-18 лютого. Педагоги початкової школи «сядуть за парти» Червонослобідської ЗОШ №2. Другий та третій етапи заплановано на березень та червень. За попередньою домовленістю, вони проходитимуть у ЗОШ №2 в Руській Поляні. Загалом передбачено 60 годин очного навчання. Три сесії тривалістю два, три та п’ять днів.

– До 1 вересня всі вчителі району, які набиратимуть перші класи, підвищать кваліфікацію відповідно до нового Державного стандарту початкової освіти, – говорить Вікторія Церковна.

Дистанційне навчання відбувається за допомогою безплатного онлайн-курсу для вчителів перших класів. Реєстрація на нього тривала впродовж кількох тижнів. З 1 лютого відкрили доступ до перших двох модулів. Їх потрібно пройти до 26 лютого. Потім відкриють третій.

Загалом курс складається з 6 модулів, в яких більше 30 лекцій. Наприклад, перший модуль містить інформацію про реформу, зміни в початковій школі та нові освітні стандарти. Можна дізнатися також про нові методики навчання, основи нейропсихології та менеджмент класу. Є модуль, присвяченій інклюзивній освіті. Окрім теорії, передбачені практичні завдання. Онлайн-курс розрахований на 60 годин і розміщений на платформі онлайн освіти Ed-era.

Попри те, що курс спрямований на підвищення кваліфікації педагогів початкової школи, реєструвалося й керівництво шкіл, і вчителі інших напрямків. Педагоги, які пройдуть курс та наберуть певну кількість балів за практичні завдання, отримають електронні сертифікати. Кожен з них матиме унікальний номер. За потреби документ можна буде роздрукувати.

– Сучасний вчитель має розуміти, що для поступу він має відповідати  стандартам новітньої української школи, – підсумовує Вікторія Олександрівна. – Тому ми мотивуємо всіх педагогів пройти навчання. Тим більше, що курс підвищення кваліфікації – обов’язковий. Адже вчитель має розуміти суть реформи освіти, володіти новими методиками навчання та освоїти навички управління класом. Робота нашого районного методкабінету спрямована на підготовку вчителів до навчального року відповідно до нових держстандартів. Ми почали її ще торік. Зокрема, в грудні у Червонослобідській ЗОШ №1 відбувся семінар-практикум для вчителів, присвячений основним аспектам формування новітньої школи.

 «Дітей вчитимуть вчитися»

Вчитель початкових класів Свидівоцької школи Людмила Осадча серед тих педагогів району, які пройшли курс підвищення кваліфікації в Черкаському обласному інституті післядипломної освіти.

– Доброзичлива атмосфера, яка панувала на курсах, та безліч актуальних практичних завдань надихнули неймовірно, – поділилась вона враженнями. – Я повернулася додому ще більше сповнена бажанням працювати. Захотілося одразу застосувати на практиці отримані знання. Тож переставила парти в класі та змінила підхід до викладання предметів. Зміни, які пропонуються, мені до вподоби. Коли 1 лютого відкрили 2 перші модулі онлайн-навчання, їх можна було проходити до 26 лютого. Я ж захопилася так, що пройшла їх за 3 дні.

«Дітям потрібна мотивація»

– Був час, коли я вважала, що «вчитель» походить від слова «вчити». Життя ж показало, що від слова «вчитися». Сучасні діти потребують інших підходів. Це покоління росте з «гаджетами в руках» і вчити їх навіть так, як 5 років тому, «озброївшись» лише дошкою та крейдою, не можна, – говорить Людмила Нечипорівна. – Тому одне з головних завдань сучасного вчителя – шукати мотивацію.

«Ранок починатиметься із зустрічі в колі»

Першокласники, які підуть до школи 1 вересня цього року, не вітатимуть вчителя, що заходить зранку до класу, традиційно виструнчившись біля парт. Їх шкільний ранок починатиметься майже по-домашньому, з ранкової «зустрічі в колі». Діти сідатимуть на килим поруч із вчителем, вітатимуть один одного, обмінюватимуться новинами і налаштовуватимуться на позитив.

– Далі йтиме інтегрований предмет «Я досліджую світ». Він буде насичений інформацією з різних галузей життя. Чіткого розкладу та уроків по 40 хвилин більше не буде, – розповідає педагог. – Вчитель закінчуватиме урок, коли бачитиме, що дітям потрібно просто побігати. Тому вони менше втомлюватимуться. Парти також не стоятимуть «у три ряди». Вони мають бути одномісними та компактними. Вчитель зможе виставляти їх за потреби колом чи по кілька поряд. Навчання буде поділено «на модулі і тижні». Діти вивчатимуть впродовж тижня одну тему на всіх уроках. Візьмемо, наприклад, тему «Магазин». Тут ми вчитимемося вітатися, зважувати, писати, рахувати. І все це в  поєднанні з фізичними вправами.

За словами Людмили Нечипорівни, у новітній початковій школі посилену увагу приділятимуть тому, щоб навчити дітей вчитися впродовж всього життя.

Скільки коштуватиме реформа?

Окрім підвищення кваліфікації вчителів, реформа передбачає організацію «освітнього простору». Є затверджений Міносвіти перелік предметів, які мають бути в початковій школі. У ньому й мікроскопи, і музичні інструменти, і грошові знаки, й ваги. Загалом список необхідних предметів потягне на кілька десятків тисяч. Наприклад, один мікроскоп коштує в межах 4 тисяч. А їх має бути мінімум три.

За словами Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, в бюджет – 2018 на модернізацію навчального процесу в початковій школі заклали мільярд грн. Але як і коли розпочнеться процес виділення коштів з казни поки що не відомо.

– Відділ освіти сприятиме в придбанні обладнання наскільки це буде можливим, зважаючи на складний бюджет, який склався цьогоріч в районі, – прокоментувала начальник районного відділу освіти Людмила Григорчук.

Проте в деяких населених пунктах на допомогу «згори» не особливо розраховують. Так на останній сесії депутати Свидівоцької сільради заклали на обладнання «освітнього середовища» місцевої  школи 50 тис. грн.

Ілона Левченко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Травень 2019 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31