КРАСА БОКСУ ДІВОЧИМИ ОЧИМА

П'ятниця, 08 вересня 2017 11:45

Вихованка районної ДЮСШ «Мрія» 14-річна Марія Сула із Геронимівки боксом займається лише рік. За цей час вона встигла закохатися в жорсткий вид спорту та досягти на ринзі значних успіхів. Яскравий тріумф на Чемпіонаті Черкаської області відкрив для дівчини двері національних турнірів. Успіх не змусив довго чекати − у Харкові дебютантка здобула срібло Чемпіонату України.

– До залу Марія прийшла фізично загартованою дитиною, – розповідає тренер Борис Іскра. – Вона тривалий час серйозно займалася волейболом, захоплювалася тенісом, а також вміла добре плавати та швидко бігати. Попри юний вік, дівчина по­дорослому ставиться до тренувань, завжди старанно і наполегливо виконує всі мої інструкції. Марія уважна до слів наставників, швидко вчиться, ніколи не пропускає занять без поважних причин і не скаржиться на втому. Їй подобається займатися боксом, вона прагне покращувати свої результати щодня. Переконаний, на ринзі Марії під силу досягнути великого успіху.

Тренувальний процес

Без наполегливості у цьому спорті нема що робити. Вправи та спаринги загартовують тіло і дух юної спортсменки. Інтенсивність та тривалість тренувань залежить від розкладу турнірів. У період між змаганнями Марія займається три рази на тиждень. Напередодні чемпіонатів тренувальний графік більш напружений – в день відбувається по три тренування, тривалість кожного коливається в межах від 60 до 120 хвилин.

– Тренування справді дуже вимотуючі, – зауважує Марія. – Коли тільки починаєш займатися боксом, то витривалості катастрофічно не вистачає. Хоча я у спорті змалечку, але здолати всю підготовчу дистанцію було досить складно.

До тренувальної програми входить відпрацювання ударів на боксерському мішку, робота з пневматичною грушею – для підвищення показників швидкості й точності, робота з боксерськими лапами. Біг та вправи зі скакалкою виконуються задля покращення витривалості, загального фізичного рівня, а також з метою надати рухам спортсменки плавності й легкості на ринзі.

– «Пурхати, як метелик, жалити, як бджола» – казав великий Мухаммед Алі. В цих словах сконцентрована квінтесенція боксерської мудрості, – зазначає Борис Іскра. – Рівень боксера напряму залежить від його майстерності переміщатися по рингу. Гляньте на зірок сучасного боксу Василя Ломаченка або Флойда Мейвезера – рухливість цих боксерів не дозволяє суперникам завдати їм жодної відчутної шкоди. Тому відпрацюванню футворку приділяється особлива увага.

Кінцевою метою кожного гарту є випробування набутих навичок в реальному поєдинку. У прагненні якнайкраще підготуватись до боксерських двобоїв, Марія відшліфовує свою майстерність у тренувальних спарингах. Завдяки ним юна спортсменка формує власний бійцівський стиль та зміцнює характер.

– Пам’ятаю свій перший спаринг – спочатку було дуже лячно виходити на ринг, – згадує Марія. Боялася спасувати перед суперником та пропустити сильний удар. У групі, де я тренуюсь, крім мене, лише хлопці. Виникали думки, що я не зможу зрівнятися з ними у силі. Але всі сумніви розвіялися після першого раунду. Я зрозуміла, що можу не лише боксувати з опонентами на рівні, але й домінувати в поєдинку, діючи «першим номером».

Цікавий факт – під час спарингів у спортсменів розвиваються не лише фізичні показники, але й «боксерський інтелект» – вони вчаться передбачати дії та задуми своїх суперників.

Наполеглива підготовка до чемпіонатів шляхом напружених тренувань – головна складова роботи спортсмена. Та, як кажуть в народі, медаль має дві сторони.

– Я не можу дозволити, аби мій боксер вийшов на бій непідготовленим, але гірше, якщо його переповнює емоційна та фізична втома, – пояснює Борис Петрович. – На жаль, багато українських тренерів покеровуються застарілими підходами до процесу підготовки спортсменів. І це стосується не лише боксу. З перспективних юнаків та дівчат ще змалечку намагаються вичавити «всі соки» – ганяють на тренуваннях по 12 годин на добу і по 6 днів на тиждень! На моє глибоке переконання, це величезна помилка. Адже юні спортсмени втрачають можливість жити звичайним життям, виникає перенасиченість спортом, яка призводить до відмови від тренувань. Так спорт втрачає обдарованих атлетів. Тому в тренувальному процесі, як і в будь­якій іншій справі, головне знайти «золоту середину». Ми намагаємося дотримуватися правильного балансу між заняттями та відпочинком.

Важко у навчанні, а в бою ще важче

Боксерські чемпіонати – це неабияке випробування людської сили та стійкості. Участь у таких турнірах під силу не кожному чоловіку. Але Марія не лише без остраху виходить на ринг, але й показує високі результати.

Першим випробуванням для дівчини став Чемпіонат Черкаської області. Гучні овації глядачів і нагорода вищого ґатунку – такі результати.

– Змагання обласного рівня – своєрідний фільтр, який виокремлює перспективних боксерів, – пояснює Борис Іскра. – На останньому обласному турнірі Марія не розчарувала мене і продемонструвала висококласний бокс. В кожному з поєдинків їй вдалося нав’язати суперницям «свій бій».

Та найбільш пам’ятною подією у спортивному житті Марії став Чемпіонат України, що проходив з 15 по 20 серпня у Харківській школі вищої спортивної майстерності. Кращі боксери з 20 областей країни приїхали до Харкова, аби взяти участь у престижному змаганні. У складі збірної команди області у ваговій категорії до 46 кілограмів честь Черкащини відстоювала наша героїня.

– Це було перше у моєму житті змагання національного рівня. Звісно ж, я хвилювалася, бо хотіла показати хороший результат, – пригадує юна спортсменка.

У запеклих поєдинках Марія дійшла до фіналу, де зустрілася з тріумфаторкою Чемпіонату Європи Христиною Лакійчук. Бій був складним і вимотуючим. Спортсменки обмінювалися жорсткими ударами і жодній не вдавалося надовго прийняти ініціативу. Всі три раунди пройшли доволі рівно. Зрештою, авторитет суперниці взяв своє – Марія зменшила пресинг і почала заглиблюватися в оборону. Як наслідок, мінімальна перевага схилила шальку терезів на користь Христини.

– Гадаю, я сама віддала золото в руки суперниці. Така поразка за очками – це найбільш прикрий програш, – зауважує Марія. – Її гучне ім’я тисло на мене психологічно. Якби не це, я перемогла б.

Але срібна медаль у дебютному чемпіонаті такого рівня – це визначне досягнення. Окрім професійного досвіду, учасники і призери змагань отримали цінні подарунки, серед яких спортивне обладнання та аксесуари.

– Від Чемпіонату України у мене залишилися лише яскраві спогади, – розповідає героїня. – Там я познайомилася з цікавими людьми і сильними спортсменами. Саме на таких заходах набираєшся необхідної боксерської мудрості – вчишся у своїх суперників, переймаєш їх найдієвіші прийоми. Наступного разу я повернуся і буду значно сильнішою. Тепер мене влаштує лише перемога!

«Це мій спорт»

– Бокс – це спорт, який якнайкраще відповідає особливостям мого характеру, – сміючись розповідає Марія. – Я завжди була жвавою і непосидючою дівчиною. Іноді вплутувалася у бійки на вулиці. Бокс дозволив скерувати мою енергійність у правильне русло. Мені дуже подобається, що тут є сила, і спритність, і швидкість, і різкість, і подекуди нахабство, і при цьому потрібно дуже добре обдумувати кожен крок. Всупереч різноманітним упередженням, бокс – красивий та академічний вид спорту. З самого першого тренування він заволодів моїми думками та вільним часом. Це чудове відчуття, коли знаходиш справу собі до душі. І ще приємніше, якщо досягаєш у цій царині успіху. В майбутньому хотілося б перетворити захоплення на професійну діяльність, але про це зарано говорити.

Наразі досягнення Марії дозволяють їй мріяти про професійний ринг. Друге місце Чемпіонату України засвідчило виконання нею нормативу кандидата в майстри спорту. Дівчина увійшла до складу юніорської збірної України.

Юна спортсменка уважно слідкує за новинами українського та світового боксу. Не пропускає жодного бою Василя Ломаченка, Олександра Усика, Дениса Берінчика, Олександра Гвоздика та інших видатних співвітчизників. Серед представниць жіночого боксу їй імпонує бійцівський стиль Юлії Циплакової. А найкращим боксером в історії Марія вважає Майка Тайсона. Разом з тим, дівчина стверджує, що кумирів у неї немає.

– Ніколи не вигадувала собі кумирів, завжди надихалася власними досягненнями. Думаю, що взірцем для спортсмена має бути його тренер. Я вдячна Борису Петровичу за необхідну вимогливість, мудрі настанови та щиру підтримку. Вдячна за те, що він познайомив мене з красою боксу. А високі результати – це не лише моя заслуга, це, більшою мірою, здобуток наставника, – розповідає Марія.

В житті кожної людини вагому роль відіграє підтримка близьких. У своєму тренері та родині Марія знайшла її стовідсотково.

– Любов до спорту я прищеплював своїм дітям змалечку, – зауважує батько дівчини Сергій Сула. – Зараз продовжую заохочувати свою рідню до занять фізичними вправами. У юності сам активно займався боксом і зараз цікавлюся ним. Це спорт для сильних серцем особистостей. Він однаково добре підходить як чоловікам, так і жінкам, адже головне в ньому – вольові якості людини. Радий, що моє захоплення передалося дітям. Молодший брат Марії Ростислав цьогоріч став чемпіоном області. Щодо доньки, то вона шукала себе у різних видах спорту, але зупинилася саме на боксі. І хочу сказати, що її вподобання чудово вписується в портрет нашої спортивної родини.

З початком нового навчального року Марії доведеться поєднувати тренування з уроками в школі. Часу на розваги може зовсім не залишитися. Та дівчина готова йти на жертви заради занять улюбленою справою. Вона впевнена в своїх силах і в тому, що неодмінно досягне спортивних висот.

– Гідні результати не забаряться, якщо дійсно живеш спортом. Тренування, збори, змагання – не уявляю свої будні без цього, – запевняє Марія. ­ Бокс змінив мене, зробив цілеспрямованою та вимогливою до себе. На мою думку, це найбільш вольовий і драматичний вид спорту, в якому міць людського духу переважає силу м’язів та витонченість технічної підготовки. В цьому й полягає справжня краса боксу. Усвідомивши її хоч раз, вже ніколи не залишишся байдужим до цього величного дійства.

Артем ЯКОВЛЄВ

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Лютий 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29