ЄРКІВСЬКА ОТГ: «Працюємо так, щоб люди відчули: ми – родина»

П'ятниця, 11 серпня 2017 08:24

Стоматологічні послуги і прийоми лікаря в амбулаторії – безкоштовно, місце в дитячому садочку та харчування у школі – безкоштовно, обслуговування людей похилого віку працівниками територіального центру – безкоштовно. Мимоволі на думку спадає: «Шкода, що паспорт вдома, можна було б залишитися тут жити»... Хоча переселенців на Єрківщині вже й так чимало – є робочі місця і житло.

Єрківська ОТГ – одна з двох, яку відвідали журналісти в рамках прес­туру, організованого Черкаським відокремленим підрозділом установи «Центр розвитку місцевого самоврядування». Господарі на чолі з селищним головою Леонідом Польовим зустрічають тепло і привітно, з пишним короваєм на вишитому рушнику, та проводять до адмінприміщення– показувати володіння. Як виявилося, цього дня ми були тут не єдині гості: перед нами делегація – 20 осіб з Лисянщини – приїздила досвід переймати.

Самодостатня громада

– Наступного року це приміщення не впізнаєте – всередині ремонт уже зробили, покрівлю перекрили, у планах – відремонтувати фасад, – ділиться Леонід Польовий.– А чи успішно працюємо – побачите самі. Принаймні, люди не шкодують.

Єрківська ОТГ, хоч і розташована далеко від Черкас, найбагатша та найбільш активна громада. Інакше кажучи – цілком самодостатня. Завдяки підприємництву, розвиненому на її території.

– Наша громада – перша з 159, які 25 жовтня 2015 року у виборчий процес увійшли вже як ОТГ, – розповідає Леонід Олексійович. – Ми обрали голову, в січні 2016 року – старосту, сформували виконком. Можливо, мені було трохи легше, ніж колегам, які пішли на вибори того року. Так склалося, що значну частину надходжень до районного бюджету становили кошти від підприємств селища Єрки. І коли я виступив з ініціативою створити ОТГ, люди мене підтримали якщо не на 100%, то на 98 точно.

(Щоправда, як показав час, об’єднавшись, ця громада відірвала чималий кусень від районного бюджетного пирога, і відголоски цієї ситуації у взаємовідносинах ЄрківськаОТГ­Катеринопільська РДА час від часу даються взнаки,– авт.).

Бюджет зріс у п’ять разів

– Повноваження, які нам делегувала держава, стараємося виконувати. Держава, зі свого боку, надає обіцяну підтримку. Маємо освітню та медичну субвенції, а ще субвенцію на розвиток інфраструктури ОТГ, – каже Леонід Польовий. – До об’єднання у нас була Єрківська селищна рада, консолідований бюджет якої становив 3,7 мільйона гривень. Сьогодні бюджет Єрківської ОТГ – понад 17,7 мільйона. Тобто, вп’ятеро зріс. Якщо брати державну підтримку, то маємо в межах 5,2 мільйона гривень освітньої субвенції, 3,6 мільйона – медичної (з них 60% перераховуємо на вторинну ланку медицини – райлікарню). Субвенція на розвиток інфраструктури торік становила1,3 мільйона гривень. Цьогоріч – менше.

Реверсна дотація та інші нюанси бюджетного законодавства

– Ми одна з 25 громад, які належать до громад з реверсною дотацією вилучення. Тобто основний бюджетоутворюючий податок у нас – ПДФО і, відповідно до формули Кабміну, якщо сума надходжень від нього перевищує середньообласний показник, відбувається вилучення частини коштів до держбюджету, – пояснює він. – Наприклад, у Білозірській чи Мокрокалигірській ОТГ основний бюджетоутворюючий податок земля, і вони не підпадають під реверсну дотацію. Торік до державного гаманця з нашого бюджету надійшло 917 тис. грн, цьогоріч вилучать 1,3 мільйона гривень. Є нюанси і в субвенціях. Наша громада вважається міською. В освітній та медичній субвенціях при розподіленні на одного учня сільської місцевості закладено коефіцієнт 1,7­1,4, міської – 0,98. У них діток менше, а сума виходить – більша. І зробити на ці гроші можна більше. Наприклад, у Мокрій Калигірці, розташованій найближче до нас, дітокна 100 менше, а субвенції майжена 2 мільйона гривень більше.

Кошти не розпорошують

Секрет успішного самоврядування від Леоніда Польового звучить досить просто: перш ніж прийняти якесь рішення, його детально обговорюють.

Так ухвалили державну допомогу не розпорошувати, а спрямовувати на якісь важливі проекти. Приміром, торік у Залізнячці понад 800 тис. грн витратили на асфальтове покриття тамтешніх вулиць. А цьогоріч запланували в селі Радчиха прокласти дорогу.

– Ми порахували, що потрібно 866 тис. грн. Зробили експертизу та проектно­кошторисну документацію, подали документи в Мінрегіон. Перші 260 тисяч цієї субвенції вже зайшли, – хвалиться голова.

«Європейський» ЦНАП відкриють наприкінці серпня

У виконкомі Єрківської селищної ради працює 34 особи. Створені відділи, які відповідають повноваженням делегованим державою, наприклад, відділи соціального захисту, освіти, сім’ї, молоді та спорту, загальний, земельний, юридичний, економічний, бухгалтерський тощо. Жителі громади отримують розширений спектр адмінпослуг. Попри це для місцевих владців головне – відкриття ЦНАПу. Адже ця реформа задумувалася задля того, щоб наблизити послуги до громади, переконані тут.

Єрківська ОТГ – серед громад Черкащини, що виграли конкурс на забезпечення меблями й технікою Центрів надання адміністративних послуг у рамках Програми «U­LEAD Компонент 2, початкова фаза». До цього переліку увійшли ще Мокрокалигірська та Білозірська ОТГ, і незабаром в Ірдині з’явиться відділене робоче місце.

– Власними ресурсами підготували приміщення. Вже завезли офісну техніку. На черзі – ремонтні та оздоблювальні роботи для покращення ЦНАПу,– розповідає керманич ОТГ. – Наприкінці серпня за участю представників посольства планується урочисте його відкриття.

В оновленій школі більше охоти до науки

Триповерхова школа в Єрках – найбільша в районі, розрахована на 450 дітей. Її площа – понад 5 тис. квадратних метрів. Таке приміщення опалювати – ще те питання, тож заходи з енергоефективності – у пріоритеті. Навчальний заклад вже з першого погляду тішить новенькими євровікнами. Їх, за словами голови, замінили власним коштом. Ні в класних кімнатах, ні в їдальні тепер не буде протягів. На черзі – нові менш затратні котли. Ще треба зробити утеплення фасадів. Наразі по всій будівлі облаштовують сучасні вбиральні.

Окрім того, громада має власний шкільний автобус. Ключі від нього цьогоріч наприкінці березня Леонід Польовий урочисто вручив Валерії Онатій, директору Єрківської ЗОШ І­ІІІ ст. ім. В. Чорновола. Серед переваг цієї школи – безкоштовне харчування. А першачки відвідують шкільну їдальню двічі на день. І це не єдина безоплатна послуга в цій ОТГ.

– Харчування в ДНЗ – безкоштовно, заняття в музичній школі – також. У територіальному центрі людей похилого віку обслуговують безплатно.За прийом у амбулаторії та стоматологічні послуги платити не треба. Думаю, що це суттєва допомога нашим жителям, – зауважує Леонід Польовий.

Стадіон на мільйон

На місцевому стадіоні працює важка техніка, метушаться люди, і з першого погляду зрозуміло, що тут задумали реалізувати неабияку справу.

– Ми розпочали реконструкцію нашого стадіону, плануємо його повністю переробити. Селище велике, молоді багато, чимало з них хочуть займатися футболом, – пояснює Леонід Польовий. – Селищна «поляна» була маленька. Тепер робимо «за стандартами»: хочемо, щоб були бігові доріжки, трибуни, роздягальні, душові. Скільки все це задоволення коштуватиме – ще не знаємо. Зараз проект тільки виготовляємо. Спочатку хотіли просто зробити звичайне поле з трав’яним покриттям. Але… ми вже «вв’язалися» в це... Робимо за кошти з місцевого бюджету. Дуже допомагає депутат облради, директор підприємства «Регіон плюс» Михайло Морозюк. Це його техніка.

Водночас на території школи громада планує облаштувати стадіон зі штучним покриттям. На це планують спрямувати здебільшого спонсорські кошти– загалом близько мільйона гривень. Серед благодійників – ТОВ «НВФ «Урожай».

А ще у Єрківській ОТГ відкрили дитячо­юнацьку спортивну школу. Там з дітьми займаються два тренери з футболу і тренер з волейболу. Наразі підшукують тренера для занять вільною боротьбою.

«Колоску» не страшний «Ревізор»

Єрківський ДНЗ зустрічає нас прохолодною тишею обідньої години: малеча відпочиває, а персонал займається робочими справами. На кухні порається кухар Тамара Сорока – чистить поверхню плити, потім – рукомийника.Дивлячись на чистоту приміщення, спадає на думку, що цьому закладу не страшні візити Олі Фреймут.

На запитання, яке тут харчування, Ольга Леонідівна, що працює в цьому закладі вже 29 років, посміхаючись, майже скоромовкою випалює: «Безплатне! Хороше! Триразове! Меню різноманітне: і банани дають, і місцеві фрукти, і компоти. Батьки дуже задоволені».

Від виховательки Тетяни Шкуренко дізнаємося, що в «Колоску» безкоштовні не лише сніданки­обіди­вечері. Батьки не «здаються» ні на миюче, ні на ремонти.

– У нас 150 дітей, 5 груп. Влітку працює дві з них, бо відвідуваність менша, тихенько, але емоційно розповідає вона. – Ми дуже задоволені, що в нас ОТГ! Замінили вікна, двері, покрівлю. Меблі закупили. Працюємо17­й рік, але так добре стало лише відколи об’єдналися. Раніше потроху робили ремонти, але то не те.

Леонід Польовий з цього приводу прокоментував, що по дошкільній установі торік пройшов лише один проект – на 505 тисяч гривень від ДФРР у будівлі замінили вікна. Все інше зробили за кошти з місцевого бюджету.

У єрківського стоматолога лікують зуби кияни

Стоматологічний кабінет – гордість Єрківської амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Тут є сучасна установка вартістю 72 тисячі гривень. Раніше людей приймав стоматолог з районної лікарні, тепер працює штатний.

– Щодня у нас багато відвідувачів – до району не їдуть, – розповідає старша медична сестра Олена Шкуренко. – Пацієнти забезпечені системами й витратними матеріалами. За підрахунками, кожен житель двічі на рік проліковується повністю безкоштовно. Єрківчани приїздять з призначеннями від районних спеціалістів, найчастіше від невропатологів. Маємо денний стаціонар на шість ліжок, де пацієнти лікуються безкоштовно. Ми замовляємо медикаменти, а оплачує їх селищна рада.

Сімейний лікар Ірина Нескоромна розповідає, що обласні спеціалісти­стоматологи після аудиту підтвердили, що місцеві мають і якісне обладнання, і матеріали.

– Куратор ЦНАПів по Україні пані Анжеліка з Києва лікувала зуби у нас! – гордо відкриває останній козир безоплатної сільської стоматології Леонід Польовий.

Музичну школу врятували від закриття

Чи то дається взнаки популярність на теренах України програм типу «Голос країни» та «Україна має талант», чи то діють якісь інші чинники, але охочих навчитися музиці в Єрках більше, ніж може вмістити у своїх стінах стареньке столітнє приміщення. До речі, закладу вдалося дивом уникнути закриття.

– Коли розморозили систему опалення, будівля стала непридатна для експлуатації, – констатував Леонід Польовий. – Ремонтувати її ніхто не збирався, постало питання про закриття. Нам вдалося забрати її на баланс. Зараз у нас 50 учнів. З 1 вересня відкриваємо додаткову групу. Охочих дуже багато, але не всі приміщення придатні для занять, тому не можемо взяти всіх.

І пожежу ліквідують, і клумбу від засухи врятують

Єрківські рятувальники щойно повернулися із завдання – горіло сміттєзвалище. Щоправда, вже встигли вмитися та перевдягтися. У новеньку форму. Пожежі на смітниках – для кінця липня­початку серпня явище якщо й не нормальне, то не дивне. Особливо, якщо встановилася спека. Тож у Єрківській ОТГ вважають, що без місцевої пожежної команди – ніяк.

– Якщо літо сухе, то горить часто, особливо, трава. Обладнання у нас на балансі, а ми за символічну суму орендуємо його. В Катеринопіль і села району їздять. Безкоштовно,– розповідає Леонід Польовий. – Була 33 частина держпожохорони. Потім, коли закривали місцеві пожежні частини, ми написали клопотання, депутати підтримали його і ми взяли в оренду. Як немає пожежі, вони допомагають чистити дороги, поливають дерева й квіти. Тут працює дев’ять осіб. У 2003 році, коли взяли на утримання команду, було набагато дешевше – 76 тисяч. Зараз обходиться в півмільйона. Але вважаю, що така служба – потрібна.

Ілона ЛЕВЧЕНКО, фото автора

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31