ОСББ: хто в домі господар?

Середа, 05 липня 2017 07:34

Об'єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ) – це юридична особа, утворена власниками жилих та нежилих приміщень для спільного утримання будинку, мереж та прибудинкової території, яка має печатку, фірмовий бланк та рахунок у банку.

Створити таке об’єднання нескладно, головне – дотримуватись послідовності дій.

 Перший крок – створення ініціативної групи

Вона повинна складатися з трьох або більше власників приміщень. Така група не обирається і не затверджується, а є самопризначеною.

Нормативні акти, якими керуються ОСББ

Закони України:«Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.01 р. № 2866-ІІІ; «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.04 р. № 1869-№; «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.92 р. N8 2482-ХІІ.

Постанови Кабінету Міністрів України: «Про затвердження Правил користування приміщеннями житлових будинків» від 24.01.2006 р. №45; «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і спору та прибудинкових територій» від 12.07.05 р. № 560; «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодно та гарячої води і водовідведення» від 21.07.05 р. №630; «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 11.10.02 р. № 1521 зі змінами згідно постанови КМУ від 22.09.04 р. № 1242.

Накази Держжитлокомунгоспу України: «Положення про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян» від 15.09.92 р. №56; «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» від 25.08.05 р. № 76; «Про затвердження Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та Типового договору відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя» від 27.08.03 р. № 141; «Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд» від 10.09.04 р. № 150.

 Технічний стан будинку та його економічні показники

Ініціативна група повинна з’ясувати, яким є реальний технічний стан будинку, його інженерного обладнання, тепло- і водопровідних мереж, стан допоміжних приміщень (підвали, горища тощо) та прорахувати дійсний економічний стан будинку.

Такий аналіз і усвідомлення головних статей витрат майбутнього ОСББ дасть змогу ініціативній групі скласти проект кошторису, який, як правило, вимагають мешканці на установчих зборах.

Статут

Опісля потрібно розробити статут ОСББ на основі Типового статуту. При цьому слід звернути увагу на частину 1 пункту 3.2.1 Типового статуту, де необхідно зазначити допоміжні приміщення, як об’єкти неподільного майна. У більшості випадків ці приміщення можна конкретно не перераховувати, задовільнившись загальними визначеннями, як вказано у Типовому статуті, у інших – виконавчий орган місцевої влади вимагає їх точно зазначити із вказівкою площі і навіть за даними БТІ.

Список співвласників квартир та нежитлових приміщень

Його теж становить ініціативна група згідно з їхніми правовстановлюючими документами на ці приміщення. Якщо попри всі зусилля з різних причин не вдасться з’ясувати, хто є власниками деяких квартир, то, як виняток, можна скористатися даними паспортистки ЖЕКу.

Роз’яснювальна робота

На підставі отриманих знань і напрацьованих документів проводиться роз’яснювальна робота серед власників приміщень з можливістю ознайомитися з проектом статуту.

Установчі збори

Ініціативна група призначає дату та місце їх проведення і повідомляє про це власників приміщень не менш ніж за 14 днів. Також треба запросити повноважного представника органу місцевого самоврядування. Повідомлення слід надати під розпис або надіслати рекомендованого листа.

Для проведення зборів не завадить заздалегідь підготувати «Порядок ведення зборів», тобто все те, що має говорити голова зборів на основі протоколу. Окрім цього, на зборах потрібно оприлюднити статут, пропозиції щодо обрання правління і ревізійної комісії, кандидатуру уповноваженого для надання установчих документів на державну реєстрацію, назву ОСББ.

Пакет документів

Новообране Правління готує пакет документів для державної реєстрації: протокол установчих зборів; статут з підписами членів ОСББ; реєстраційну форму Ф-І, затверджену Наказом Держкомпідприємництва № 67 від 09.06.04 р.; cписок членів згідно зі зразком, що встановлений Постановою КМУ № 1521.

Ймовірні проблеми

Згідно з Постановою КМУ № 1521 протокол надається у вигляді 2-х оригіналів і п'яти копій, а згідно із Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб» протокол надається у двох примірниках. Це питання з'ясовується у відділі держреєстрації певного виконавчого органу місцевої ради.

У деяких відділах держреєстраці у формі Ф-1 як «засновників» треба вказувати усіх членів ОСББ, а у інших – лише прізвище голови та кількість членів об'єднання.

Протокол і статут мають бути посвідчені нотаріально. Часто нотаріус вимагає присутності на зборах, аби засвідчити підписи членів ОСББ на статуті, іноді він засвідчує тільки підписи голови зборів. Практика вимог щодо цього питання ще не усталена.

Після отримання свідоцтва про держреєстрацію керівництво ОСББ має виготовити печатку, відкрити рахунок у банку, стати на облік у податковій інспекції, пенсійному та інших фондах соціального страхування. Ця робота здійснюється у встановленому порядку, як для будь-якої юридичної особи.

Підготувала Юлія САВЧЕНКО

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Вересень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30