Середа, 21 лютого 2018 10:26

Чим багата українська мова?

Століттями позбавлений державності, упосліджений своєю нібито вторинністю, український народ, як офіційно вважалося, послуговувався й недолугою мовою. Тому й на сьогодні більшість українців не знають, якою незвичайною і багатою мовою вони володіють.

Впродовж багатьох тисячоліть спостерігається поступове спрощення мов. Наприклад, у жодній з романських мов (італійська, французька, іспанська, румунська) не зберігся середній рід. В англійській мові зникли відмінки, а з ними й відмінкові закінчення. На відміну від них, українська мова зберегла і налічує таких  «багатинок» більше тридцяти.

Матеріал оснований на книзі  Олекси Різникова «Українська мова – спадщина тисячоліть», що вийшла з друку у 2017 році. У ній можна ознайомитися з усіма «родзинками» української мови. Ось лише кілька з них.

1.  У старослов’янській мові був активним кличний відмінок. Він вживався у всіх російських церквах, монастирях, церковно-приходських школах. На жаль, у побуті ми мало послуговуємося формою кличного відмінка, і він активізується митцями у поетичних творах. Тож звертаймо увагу (особливо вчителі), як правильно вживати звертання. Все-таки «матусю, мамуню» звучить краще, ніж «мама».

2.  Щойно вжите мною слово «звертаймо» – це форма наказового способу дієслова першої особи множини. А в російській мові вона втрачена, немає її також у болгарській, македонській. Вживають і два варіанти у значенні наказу. Наприклад: Захистимо нашу мову! і Захистімо нашу мову!  Другий варіант звучить експресивніше, чи не так? Тож збережімо цю перлинку мови!

3.  Багато хто із нас використовує дві форми майбутнього часу: буду любити і любитиму. Звідки це «му»? У старослов’янській мові вживали допоміжне слово имуть. Згодом, втративши початковий звук, воно злилося з попереднім дієсловом, утворивши нову стягнену форму. І явище це унікальне, бо в усіх індоєвропейських мовах стягнені форми зникають!

4. Про чергування звуків знають усі. А де ж воно поділося з російської мови? А «винні»  у цьому виявилися тамтешні туземці – фіни, меря, чудь, мордва. Не годні вони були опанувати мову українських колоністів, коли князь Юрій Довгорукий підкоряв північні землі.

5.  Чи пам’ятаєте, скільки типів відмін мають іменники? Підказую, чотири. В індоєвропейській прамові їх існувало аж шість, у праслов’янській – вже п’ять, а російська мова має лише три. Ота четверта, яку вона втратила, – це наші іменники середнього  роду на позначення малят тварин: кошеня, теля, порося. А причина тут прозаїчна: усі назви малят в російській мові перейшли у чоловічий рід: «котёнок, телёнок, поросёнок». Українська мова зберігає цю древню форму багато тисячоліть.

6.  Чи звертали ви увагу на те, що в англійській мові майже зовсім немає суфіксів? Бо усі романські мови скоротили набір своїх суфіксів порівняно з латинською мовою.  Наші суфікси можуть передавати як згрубілість, так і здрібнення, і навіть у дієсловах: їстоньки, питоньки, спатоньки і т.д.  До  тридцяти видозмін можна дібрати до слова, використовуючи суфікси: маленький, манюненький, малюпенький, малюпусенький, маненький, маненічкий і т.д.

А щодо числа двоїни, так ця форма також є у нашій мові, правда тільки в діалектах: дві нозі, дві руці. І навіть число двісті з'явилося як назва двоїни (колись це були два слова – дві сті).

Світлана Корчинська, с. Руська Поляна

Опубліковано в Освіта
Середа, 21 лютого 2018 10:20

Охорона праці очима дітей

На регіональний етап конкурсу надійшло вже понад 550 робіт

Школярі Черкащини цього року надзвичайно активно беруть участь у конкурсі дитячого малюнку «Охорона праці очима дітей». До Управління Держпраці у Черкаській області вже надійшли творчі роботи з 128 дошкільних, загальноосвітніх та професійних навчальних закладів. Метою і завданням конкурсу є формування свідомої позиції молоді щодо значення здорових і безпечних умов праці в різних сферах суспільного життя; акцентування уваги молоді як майбутніх працівників на виробничих небезпеках та ризиках тощо.

Батьки учнівської молоді та керівники творчих студій звернулися до начальника Управління Олени Лазарєвоїз проханням продовжити строки проведення регіонального етапу у Черкаській області до 28 лютого 2018 року.

– Зараз ми нараховуємо більше 550 малюнків учнів середніх загальноосвітніх шкіл, коледжів, училищ, ліцеїв, вихованців позашкільних навчальних закладів всіх вікових груп. І роботи продовжують надходити! Звичайно, ми йдемо назустріч проханням батьків і продовжуємо приймати роботи дітей до 28 лютого. Малюйте, надсилайте, ми чекаємо на ваші роботи,– відзначила Олена Лазарєва. – Нагадую, що триває прийом творчих робіт студентів та школярів на Всеукраїнський конкурс відеороликів «Охорона праці на захисті життя», який також проводить редакція журналу «Охорона праці».

Для участі у конкурсі потрібно до 31 березня 2018 року надіслати заявку разом з відеороликом на електронні адреси: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. та Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

За інформацією Управління Держпраці у Черкаській області

Опубліковано в Освіта

Перш за все, що повинна зробити жертва – перестати звинувачувати себе, думати що це норма, а головне звернутися за допомогою. Постраждалі мають право скористатися безоплатними послугами адвокатів Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

7 січня 2018 року набув чинності  Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», перевагами якого є:

- дитина, яка буде свідком домашнього насильства, буде визнаватися постраждалою від такого насильства і відповідно буде мати право на допомогу та захист. У зв’язку з цим у дитини буде більше шансів проживати окремо від кривдника та бачитися з ним лише за певних умов;

- колишні члени подружжя, інші члени сім’ї, які проживали або проживають разом, будуть мати теж право на захист від домашнього насильства, чого до цього часу не було;

- поліція буде мати право виносити термінові заборонні приписи (терміном до 10 днів), які окрім іншого будуть передбачати обов’язок кривдника залишити місце проживання постраждалої особи, навіть якщо житло, у якому вона проживає, є власністю кривдника;

- постраждала особа буде мати право звернутися у цивільному порядку до суду із заявою про винесення обмежувального припису терміном до 6 місяців.

Зателефонувавши до контакт-центру за номером 0800213103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів) можна отримати правову консультацію та інформацію.

Громадяни можуть отримати безоплатну юридичну консультацію та адвоката, який візьме участь у суді чи складе документи, необхідні для суду, за рахунок держави. Для цього потрібно звернутися до Черкаського місцевого центру із надання безоплатної вторинної правової допомоги: м. Черкаси, вул. Гоголя, 221, тел. (0472) 33-32-28.

Опубліковано в Освіта

БО «Черкаська мережа» передала в кабінет «Довіра», що функціонує на базі Черкаської ЦРЛ у Червоній Слободі, сучасну лабораторну центрифугу. Без цього апарату заклади, де надається антиретровірусна терапія ВІЛ-інфікованим пацієнтам, не можуть функціонувати повноцінно.

– У нас подібний апарат є, але він старенький і тріщить. Тримається, як то кажуть, на чесному слові. Цей апарат для нас дуже важливий, бо без нього не можемо відправити кров до «Центру профілактики та боротьби зі СНІДом» та відслідковувати динаміку дії АРТ-терапії – говорить лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра» Галина Аза. – Тому ми дуже вдячні БО «Черкаська мережа».

За словами керівника проекту «Вільні від ТБ та ВІЛ» БО «Черкаська Мережа» Петра Ільченка, щоб придбати апарат, довелося звернутися до благодійного фонду Олени Пінчук. Саме звідти надійшло 7 750 грн.

Загалом співпраця між «Черкаською мережею» та Червонослобідською «Довірою» триває вже п’ять років. Тут переконані, що вона триватиме й надалі.

На важливості допомоги від благодійних організацій наголошує й головний лікар Черкаської ЦРЛ Микола Гуськов.

– Кількість обладнання, яку лікарня отримує за кошти з районного бюджету і від благодійників зараз практично однакова, – констатував він. – У кожній справі важливо, щоб була система. На базі Черкаської ЦРЛ ми організували роботу кабінету «Довіра», спрямованого на протидію розповсюдження ВІЛ. Але на сьогодні деяке обладнання застаріло. БО «Черкаська мережа» допомогла його поновити, тож думаю, що наша робота покращиться.

Ілона Левченко

Опубліковано в Медицина

Календар

« Лютий 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28