Ще з десять років тому про таке поняття, як «бойовий гопак», ніхто й не чув – гопак асоціювався виключно з відомим українським народним танцем. Сьогодні ж на Черкащині можна не лише помилуватися виступом майстрів, які володіють  бойовим гопаком, а й навчитися  цьому чи навіть віддати до відповідної школи дитину. Про відродження унікального українського бойового мистецтва  «Сільські обрії» розпитали Олександра Проценка, який вже 5-й рік поспіль  очолює Черкаську Школу Бойового Гопака.

– Олександре Анатолійовичу, бойовий гопак – це сучасне бойове мистецтво чи воно має якесь історичне підґрунтя?

– Як зрозуміло і з назви, в основі цієї бойової традиції лежить український танець гопак. Її відродженню ми завдячуємо, зокрема, Володимиру Степановичу Пилату, Засновнику, Вчителю, Президенту Міжнародної Федерації Бойового Гопака. В нашому середовищі побутує історія про те, як під час однієї з поїздок на Схід до Володимира Степановича підійшов сенсей зі східних єдиноборств з проханням навчити мистецтву українського бою. Тоді Пилат відповів майстру, що ніякої особливої системи не існує. «Як не існує?!», – здивувався той. – Адже до нас приїздив гурт Вірського і ми бачили, що можуть виробляти ваші хлопці. Має бути якась система. Тож повернувшись в Україну, Пилат запросив фахівців – істориків та хореографів, – які взяли українські народні танці, зокрема, гопак, метелицю, повзунець та аркан і розклали на схеми. Так і побачили, що в їх основі дійсно є система захисту. Її українські козаки «закрили» за часів Катерини ІІ, коли почалися утиски та знищення Запорізької Січі.

– Як ви взагалі зацікавилися бойовим гопаком?

– Кілька років тому мені потрібно було відновитися після важкої хвороби. Обрав для себе систему реабілітації, яку використовували українські козаки, зокрема наші, холодноярські, повертаючись із походів. До неї входить і лікування травами, і водні процедури, і лікування медом та продуктами бджільництва, і ходіння по гарячому вугіллю. Потім дізнався, що в Черкасах є хлопці, які займаються бойовим гопаком і сприяють його відродженню та розвитку, і приєднався до них. З дозволу Пилата ми створили Спілку прихильників бойового гопака і почали шукати однодумців, зацікавлених у його відродженні.

– Але зараз ви навчаєте бойовому гопаку дітей?

– Мені завжди подобалось працювати з дітьми: ще коли вчився в Києві, шість років був тренером інструктором та викладав – у дитячій спортивній школі. Згодом Спілка вийшла на значний рівень. З дозволу Володимира Степановича очолив Черкаську Школу Бойового Гопака, осередок МФБГ. Хлопці, з якими ми п’ять років тому починали відроджувати його на Черкащині, не стояли осторонь Майдану, Революції гідності та війни на сході України. В Черкасах складно знайти зручне приміщення, тож придбали ділянку в Чубівці, де організували та поступово розбудовуємо козацьку садибу – «Сторожову заставу». Зокрема цього року за підтримки малого бізнесу, облаштували лазню, соляну шахту, придбали газогенератор, який іонізує повітря та насичує парами солі. Тепер, коли проводимо навчально­тренувальні збори, дітки по годині дихають цілющим соляним повітрям, що корисно і для імунної, і для дихальної систем.

– Чубівку обрали, мабуть, не випадково?

– Звісно, це місце в прямому розумінні слова просякнуте історією. Тут і легенда про козака Івана Чуба, від якого й пішла назва села, і Вітряна гора, і Свято­Онуфріївський чоловічий монастир… Та й від Черкас не далеко, лише 24 кілометри, зручно добиратись.

– Багато дітей цікавиться бойовим гопаком?

– Зараз у нас займається десь 50 дітей, зокрема бойовим гопаком – до 20 осіб. Ми ще готуємо діток до обласних змагань «ДЖУРА» (Сокіл) і куруємо Черкаські ЗОШ №11, №24 та №6. Тож є ще три групи джур. Діти переважно черкаські, хоча намагаємося залучати думанецьких та чубівських. Наприклад, торік літом, разом із керівництвом Черкаського Міського центру туризму, краєзнавства і спорту організували для дітей семінар на базі Думанецької школи та невеличкі змагання.

– Маєте, мабуть, інтенсивний графік роботи?

– Вільних днів немає. В будні працюю на «основній» роботі, як держслужбовець.З дітьми працюємо щодня у позашкільний час – це тренування. А у вихідні це показові виступи, семінари, походи, виїзди чи екскурсії.

– Як вдається справлятися з таким навантаженням?

– Дуже допомагає моя дружина Ярослава Олександрівна. У нас сімейний тандем. Вона щорічно виїжджає на семінари з бойового гопака, здає тестування на знання техніки і зараз працює як тренер­інструктор. Окрім того, здобула кваліфікацію керівника гуртків (спеціаліста) по підготовці дітей до гри «Джура». Тож я зараз більше виконую функцію керівника та організатора заходів, займаюсь фольклорно­мистецьким і оздоровчим напрямками, а дружина – оздоровчим і спортивним та тренує діток до змагань. Весь наш вільний час присвячений гопаку.

– Ви намагаєтесь закласти у вихованців якісь принципи чи просто навчаєте захищати себе та берегти здоров’я?

– Мене надихає й тримає на цьому світі можливість передати знання дітям, допомогти їм стати на правильний шлях. Філософія, якої навчаємо вихованців, досить проста: любити батьків, поважати вчителів, шанувати Україну – свою Батьківщину. Одне з наших завдань – популяризувати українські національні бойові традиції в усьому світі. Ми вже були, зокрема, на фестивалях в Латвії та Румунії, під час яких почули багато слів вдячності за справу, яку робимо. І це теж додає наснаги рухатись далі.

Спілкувалась Ілона Левченко, фото з мережі Фейсбук

Опубліковано в Головні новини

Про це повідомили керівники Черкаського району під час робочої наради, що відбулась 10 жовтня у заступника голови облдержадміністрації Костянтина Омаргалієва. За інформацією чиновника, гроші, спрямовані на ремонт доріг спільно з сільськими радами, на сьогодні не освоєні в повному обсязі. Також є зауваження щодо якості робіт, виконаних Черкаським райавтодором.

Під час наради керівники району звернулися до начальника Служби автомобільних доріг в Черкаській області Владислава Демиденка з пропозицією включити до плану робіт по області на 2018 рік поточний середній ремонт дороги загального користування державного значення Р-10 Канів – Чигирин – Кременчук, яка пролягає територією району. Учасники наради також обговорили звернення депутатів Черкаської районної ради до Державного агентства автомобільних доріг України з приводу ремонту вищезгаданої дороги на відрізку шляху від адміністративних меж Канівського району до міста Черкаси.

− З цього приводу вже надходили колективні звернення жителів сіл, через які пролягає вказана дорога. Очевидно, що навколо питання існує певна соціальна напруга. А отже, необхідно ґрунтовно підійти до вирішення проблеми, − зазначив Костянтин Омаргалієв.

Артем ЯКОВЛЄВ

Опубліковано в Політика
Четвер, 12 жовтня 2017 11:43

Інновації в дії

Торік Червонослобідську ЗОШ I-III ступенів №1 відібрали для участі в обласній програмі «Інноваційні школи Черкащини». Відтоді у навчальному закладі розпочалися якісні перетворення.

Окрім матеріально­технічного оновлення та ремонту будівлі, у школі запроваджують передові методики викладання, а факультативи проводять відповідно до програм, розроблених вчителями­новаторами. У школі обладнали лінгафонний кабінет – сучасний мультимедійний комплекс, до якого входять чотирнадцять ноутбуків, мультимедійна дошка і проектор. Сьогодні з нетерпінням очікують, коли надійде робототехніка «LEGO». Вчитель інформатики Віктор Компанієць пройшов навчальні тренінги, відвідав обласні та всеукраїнські семінари­практикуми і готовий до роботи в інноваційному просторі.

– Та ключовою перевагою інноваційної школи стало створення моделі «Науково­дослідний інститут природознавства», яка передбачає впровадження ґрунтовного і всебічного вивчення хімії та біології, співпрацю з науковцями, працівниками медичної галузі, – розповідає директор Червонослобідської ЗОШ I­III ступенів №1 Анатолій Самохотов.

Так склалося, що протягом тривалого часу вихованці навчального закладу демонструють високі досягнення у вивченні предметів природничого напрямку.

– Серед наших учнів призери районних, обласних та всеукраїнських олімпіад, автори наукових робіт, відзначених на державному рівні, – пояснює Анатолій Самохотов. – Саме сильний кадровий потенціал Заслуженого вчителя України, вчителя біології Ірини Носаєвої, вчителя хімії Оксани Шупліної, вчителя географії Зої Тарасенко, вчителя фізики Сергія Тарапати та багатьох інших, та навчальні здобутки дітей стали вагомим аргументом на користь створення інституту природознавства. Його функціонування – це логічний та послідовний крок, здійснений у ході реалізації проекту інноваційної школи.

Сьогодні навчальний заклад співпрацює з УЦВІГ, програмою «GoCamp»  та задіяний у міжнародних проектах. Так, за ініціативи вчителів іноземних мов  Світлани Кузькіної, Людмили Гаврюшової та Оксани Катренко, під час функціонування літнього табору в рамках програми «GoCamp» у школі працював волонтер­науковець зі Стамбулу – Таha Hatha.

Окрім того, зараз біля шкільного приміщення завершується будівництво міні­футбольного поля зі штучним покриттям за сприяння Народного депутата України Сергія Рудика.

Представники обласної, районної та місцевої влади дбають про те, щоб наша школа розвивалася та удосконалювалася. Сьогодні повністю замінено вікна, здійснено капітальний ремонт фойє, триває спорудження паркану навколо шкільної території. Хочу висловити подяку всім представникам влади, які долучилися до цих заходів, та працівникам відділу освіти, які здійснюють супровід з впровадження інновацій в освітній процес нашого навчального закладу, – зазначив Анатолій Самохотов.

Артем Яковлєв

Опубліковано в Освіта

9 жовтня виповнився 981-ий рік від дня заснування населеного пункту. Жителі відзначили святкову дату запальним концертом, виставками народної творчості, смачним барбекю та казковим фейєрверком. І, звісно, не обійшлося без вже традиційного вручення цінних подарунків.

Примхи осінньої погоди не завадили організувати свято. Спершу учасники дійства мали змогу оцінити таланти місцевих майстрів, які облаштували розкішні виставкові експозиції. Вироби з дерева та глини, ляльки і прикраси ручної роботи, вишивка та багато іншого хенд мейду – радували око відвідувачів.

Урочиста частина святкування проходила у Будинку культури, де сільський голова Григорій Приходько та директор ДП «Перемога Нова» Віктор Гринюк відзначали жителів села подарунками. Серед нагороджених були люди різних професій та вікових категорій: наймолодша та найдоросліша сімейні пари, наймолодший житель села, колишні та діючі працівники ДП «Перемога Нова», воїни АТО, спортсмени, ювіляри та інші. До речі, за ініціативи Віктора Гринюка, учасникам АТО надаватимуться пільгові знижки на продукцію підприємства. Такими ж знижками вже користуються будищенські пенсіонери та люди з обмеженими фізичними можливостями.

Вдячні за багаторічну матеріальну підтримку футболісти ФК «Будище» подарували Віктору Гринюку та Григорію Приходьку символічні футболки гравців клубу.

По завершенню офіційної частини заходу на будищенців очікував святковий концерт. Місцеві творчі колективи розважали людей піснями й танцями, а у сквері неподалік Будинку культури грали музики кавер­гурту «Печворк».

Для учасників заходу ДП «Перемога Нова» влаштувала барбекю на свіжому повітрі. Для цього навіть запросили кухарів з престижного черкаського ресторану. Усіх охочих частували соковитим м’ясом та напоями.

Не забули організатори заходу і про найменших відвідувачів – для них провели науково­пізнавальну шоу­програму про хімічні реакції. Двоє професійних ведучих тішили дітлахів, демонструючи явища, пов’язані з природою та перетворенням хімічних речовин. Окрім розважальної складової, шоу мало й пізнавально­навчальний компонент та не залишило байдужим не лише дітей, а й дорослих.

Кульмінацією святкової програми став незабутній фейєрверк.

Загалом свято видалось надзвичайно веселим та насиченим яскравими подіями. Ще довго після завершення заходу заряд позитивних емоцій і бадьорий настрій не полишав учасників дійства.

Артем Яковлєв

Опубліковано в Новини громад

Працівники Управління державної казначейської служби у Черкаському районі долучилися до Всеукраїнської акції «Об’єднаймо Україну!», метою якої є створення найдовшого в Україні прапора, зібраного з прапорів усіх міст та районів країни.

Прапор, представлений казначеями Черкаського району, прикрашено гербом нашого краю та національним орнаментом. Оздоблювали його працівники управління. 

Опубліковано в Політика

Календар

« Жовтень 2017 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31