Жителі Руської Поляни оголосили «війну» перевізникам

Вівторок, 03 січня 2017 17:17

Транспортна криза «накрила» Руську Поляну. Перевізники, які обслуговують це село, одночасно збільшили вартість проїзду на 50%. Селяни виступили проти таких «нововведень». 2 січня півсотні люду майже чотири години блокували дорогу на в’їзді в село, не пускаючи маршрутки, з вимогою знизити тарифи.

 А вже наступного дня намагалися знайти рішення, яке задовольнить обидві сторони, за круглим столом перемовин у заступника голови адміністрації Петра Коренюка.

Нині жителів села обслуговує три перевізники – ТОВ «Сервіс-Авто-2005», ФОП Плохута О.І. та ФОП Синьоок Т.Г. З 23 грудня минулого року вони підвищили тариф на проїзд до 0,47 грн за пас.км без ПДВ, про що сільську раду повідомили лише 29 грудня.

-         В транспорті розмістили лише роздруківки із цінами без будь-якого підтверджуючого документу, що ці тарифи відповідно аргументовані та встановлені наказом чи розпорядженням по підприємству та закріплені печаткою, - розповідає Лідія Андрієнко, яка є ініціатором акції протесту. – Людям просто оголосили, що відзавтра вони мають платити 12 гривень, бо все дорожчає. При цьому квитки дають або два по 6 гривень, або один за вісім і два квитки по 2 гривні. Це називається квиток? А якщо, не дай Боже, трапиться нещасний випадок на маршруті, як людина докаже страховій компанії, що вона заплатила 12 гривень? Значить, ці ціни по підприємству ще не затверджені, а людські гроші вже в кармани перевізників лягають. Я принципово не плачу 12 гривень, а їжджу за вісім. І ніхто не вимагає з мене 12 гривень і не висаджує з маршрутки, бо знають, що не мають прав. А люди мовчать, а лише поміж себе нарікають. А якщо завтра кондуктор скаже "Проїзд 50 гривень", теж мовчати будемо? Наша біда в тому, що боїмося правди добиватися.

 Перевізники аргументують підвищення тарифів зростанням цін на паливо-мастильні матеріали, підвищенням мінімальної заробітної плати та відповідно зростанням відрахувань на неї, а також стрибком курсу долара, до якого мають прив’язку ціни на запчастини.

-         Це повторюється ситуація 2014 року. Мене перевіряв відділ цін, антимонопольний комітет, але порушень не виявили, бо всі розрахунки були правильними. Ще тоді економічно обґрунтованою ціною на проїзд була вартість – 9 грн. Її примусово знизили до 8 грн. Проте витрати не зменшувалися, а лише зростали, в тому числі і відсутність відшкодування з боку держави втрат автопідприємств від перевезення пільгових категорій пасажирів. Держава заборгувала автопідприємствам Черкаського району за перевезення пільгових категорій громадян за 2015 рік 235 тисяч гривень. А перевізники продовжували возити пільговиків ще й у січні 2016 року власним коштом, - каже перевізник Ольга Плохута. - У мене працюють такі самі люди, яким потрібно заплатити заробітну плату, а ще щомісячно податку 56 тисяч гривень. Крім того, підприємство має сплачувати комунальні послуги. Зараз 12 гривень - це економічно обґрунтована ціна на проїзд, розрахована відповідно до "Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту".

Люди нарікають, що зі зростанням тарифів на перевезення, кінцевий споживач у результаті не отримує якісних послуг. В автобусах брудно, водії не дотримуються елементарних правил коректної поведінки. Найбільше претензій лунало на адресу ПП Синьоок Т.Г.

-         119 маршрут «Черкаси-Руська Поляна» через Геронимівку не дотримується 16 оборотних рейсів, встановлених графіком перевезень у будні, а у вихідні їздять з перервою майже в три години, - нарікає жителька мікрорайону «Дубина» Галина Яснова. – Якщо дитина після уроків не встигла на маршрутку на 13.40, то їй доведеться чекати дві години наступної, аби під’їхати додому. Куди дітям дітися в морози?

-         В автобусах брудно і повна антисанітарія. Крім того, вже страшно їздити. Водії спершу женуть, а потім гальмують так, що пасажири ззаду котяться клубками по салону, - обурюється Тетяна Ворожбит. – А нещодавно люди стали свідком того, як кондуктор вигнала з маршрутки школяра, у якого не вистачало на проїзд кільканадцять копійок. Це правильно? А ми гуртом скидалися та шматок дороги ремонтували, аби вони машини не били. Це таке ставлення до громади?

На жаль, ці порушення зафіксовані лише на словах, бо, за інформацією начальника управління економіки адміністрації Володимира Гуні, жодної письмової скарги від жителів села на перевізника не надійшло. А саме вони можуть стати вагомим підставою для розірвання з ним договору.

-         Кожен випадок потрібно фіксувати письмово. Нині держава ввела мораторій на більшість перевірок. Вони можуть проводитися планові, а позапланові  - на підставі скарг громадян. Колективне звернення до антимонопольного комітету виведе все в правову площину. Не на рівні покричати й перекрити дорогу, а в правовому полі. І тоді будуть надані відповідні висновки та вжиті заходи, - зазначив Володимир Гуня.

Після кількагодинних перемовин ухвалили рішення.

-         Наразі скасовано державне регулювання держадміністраціями тарифів на перевезення пасажирів автобусами в приміському та міжміському сполученні всередині областей. Таке право мають лише виконкоми в межах міста. Тому в Черкасах міська рада і не дає перевізникам підвищувати ціни. Разом з тим дії цих перевізників в частині тарифоутворення переведені в площину контролю органів Антимонопольного комітету України. Ми готові підтримати звернення вашої громади, аби вирішити питання в законодавчому руслі, - резюмував заступник голови адміністрації Петро Коренюк.

 Руськополянська громада скористалася порадою і одразу ж на місці написали колективне звернення в антимонопольний комітет та в райдержадміністрацію,з проханням перевірити правильність встановленого тарифу на всіх маршрутах та якість надання послуг перевізником ПП Синьоок Т.Г. зокрема.

Як вирішиться цей конфлікт, ми повідомимо наших читачів. 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Вересень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30