Олег Гриценко: «Не потрібно втрачати час, якщо хочемо бути першим»

Понеділок, 12 грудня 2016 10:28

Упродовж наступного року держава в межах адміністративно-територіальної реформи заохочуватиме створення об’єднаних громад. А вже з 2018 року ті райони, які не дійшли згоди, об’єднають примусово. Про те, як сприймають на місцях цю новину, в нашій розмові з головою Руськополянської сільської ради Олегом Гриценком.

Пане Олегу, всі говорять, що децентралізація – на користь людям, але чому вона гальмує, чому вони їй опираються? Чи потрібна децентралізація в такому вигляді, як її пропонує держава?

– Я буду говорити, власне, з погляду на села, яким жителі Руської Поляни запропонували об’єднатися в одну потужну громаду. Пропозиції були надіслані в Геронимівку та Дубіївку. На мій погляд, передовсім, є побоювання, що колись була практика об’єднання колгоспів, сіл, в результаті якої вони згасали. Це лякає людей. Я на засіданні виконавчого комітету у Геронимівці порушував питання, що ми вже зараз можемо починати напрацьовувати «дорожню карту» спільних дій, якою випишемо нашу співпрацю. Також було побоювання, що Руська Поляна з понад 8-тисячним населенням матиме більше депутатського представництва в новобраній раді. Проте й тут буде пропорційний поділ, який врівноважуватиме голоси. Інший страх – що закриють дитячі садки та школи в приєднаних селах. У нашому випадку – це нонсенс. Лише в руській Поляні в обох школах навчаються понад 700 дітей, дошкільні установи переповнені і на черзі ще 120 дітей, щоб потрапити туди. Тому ці страхи знову ж таки марні. З іншого боку, податки, які надходили в село, так і будуть надходити в ті самі села, а до них додадуться ще 60 % ПДФО, акциз і т. д. Це будуть кошти понад тих, що маємо сьогодні. Не потрібно втрачати часу, бо стратегія держави щодо об’єднання правильна, і потрібно бути першим, бо можна отримати більше можливостей.

З чого, власне, у Вашій громаді розпочалася робота в напрямі реформування?

– Зі сходки села, де було майже 280 осіб. Така кількість – це представництво однієї особи від 30 жителів села. Власне, таких сходок було дві. На першій ми вирішили, що готові до об’єднання довколишніх сіл із центром у Руській Поляні, а на наступній ще й запропонували Хуторам та Степанкам приєднатися. На жаль, наші сусіди поки що відмовляються. Проте я вірю, що об’єднання відбудеться, і знову звертаюся до жителів Геронимівки та Дубіївки, які об’єднані з руськополянцями сім’ями, родинами, а наші вулиці переплітаються. Шановні жителі громад, пропонуємо сісти за стіл переговорів, аби ще раз обговорити всі питання, побоювання чи сумніви щодо об’єднання. Все, що ми вирішимо, сплануємо, і буде наше. 2017 рік ще буде роком добровільності, коли держава надаватиме преференції для тих, хто об’єднався. Для цього був створений спеціальний фонд, у якого були кошти в розмірі 1 млрд. гривень. Це така собі стимуляція. Якщо сподівання не виправдаються, тоді центральна влада ухвалить рішення суто адміністративне, і райони об’єднають наказом згори, попри бажання чи небажання.

Пане Олегу, яких преференцій для об’єднаної громади Ви очікуєте?

– Я дивлюся на процес, що відбувається в європейських країнах. А щоб далеко не ходити – у наших сусідів Білозірської об’єднаної територіальної громади. Насамперед – позитивні моменти для людей в об’єднаній громаді. Відтак, можна буде вирішувати всі питання, з якими зараз приїздять в адміністрацію, на місці, у своєму населеному пункті. Жителям села простіше підійти до сільського голови, бо він свій, місцевий. Пам’ятаймо про наближені адміністративні послуги. Порівняти момент, приміром, для пенсіонера, – коли потрібно їхати в Черкаси, елементарно витрачаючи гроші на проїзд, і чи прийти в сільську раду й отримати аналогічні послуги. Крім того, концентрація коштів на рівні громад. Ми гуртом зможемо зробити прекрасні дороги в усіх селах. Зараз є автобусне сполучення, але якість доріг бажає бути кращою. Далі реконструкція мережі освітлення, покращення матеріально-технічної бази в дитячих садках, загальноосвітніх школах.

Я знаю, що у Вашій громаді вже був приклад гуртування, який викликав захоплення та підтримку громадськості. Маю на увазі об’єднання людей для ремонту дороги, очищення лісового озера. Як Вам вдалося цього досягти?

– Намагаємося пробуджувати ініціативу громади. Ми йдемо відкрито до громади, і кажемо, що разом ми сила, яка може зробити все. Найпершою була ініціатива – зателефонувати до підприємця і запитати, чи не хоче він придбати 5 тонн асфальту на ремонт вулиць у селі. І коли він каже: «Так, я готовий», то постає завдання зібрати людей, які живуть на цій вулиці, покликати козацьку сотню і робити ремонт. Далі ми побачили, що в нас виходить працювати з людьми і стали шукати організацію, яка зробить це фахово. Відтак, маємо відремонтовану дорогу. Далі освітлення на вул. Ватутіна. Буквально через кілька годин після того, як ми зустрілися з людьми і запропонували співфінансування ремонтних робіт – ініціативна група вулиці зібрала необхідні гроші. Зараз у селі немає проблем з водою. Зробили все і плануємо далі розвивати всі напрями, щоб людям жилося комфортно. Так крок за кроком ми повертали людям довіру до влади в селі, яку обирали вони і яка справді працює для них. А ще цьогоріч ми зустрічали людей, які не відвертаються від жителів Руської Поляни й хочуть допомогти людям, за що їм щиро вдячні.

Дякуємо Вам за розмову. Насправді, хочеться побільше справ, які гуртуватимуть людей. Сподіваємося, що Ваш ентузіазм та ідеї матимуть відгуки в серцях селян, і люди переконаються в зиску від об’єднання.

Розмову вела Наталія УСЕНКО, фото з особистого архіву героя публікації

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Червень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30