Якою має бути сучасна сільська медицина?

Середа, 31 серпня 2016 08:36

Повноваження, ресурси, контроль – три кити, на яких має триматися система управління, в тому числі у сфері охорони здоров’я. Про це в програмі «Децентралізація – влада громади» каналу «Рада» розповів Юрій Ганущак, директор Інституту розвитку територій.

-        Повноваження в частині медицини передбачені такими документами, які називаються «медичний протокол» Це інструкція як лікувати людину. Якщо цієї інструкції немає, то лікар розглядається як шаман. Щодо ресурсів, то має бути унормовано, скільки коштує та чи інша послуга в медицині. Бо в нас же ж двічі платиш: з одного боку - через податки, з іншого – безпосередньо лікарю. При цьому лікарі мають непристойно низьку зарплату, тому суспільство нормально сприймає, що платить лікарям кошти на руки. А контроль має здійснювати інспектор, який перевірить, як лікують пацієнта, чи не завищена ціна препаратів і т.д. В будь-якій системі управління є контроль. І в медицині він теж має бути, - сказав Юрій Ганущак.

Експерт наголосив на необхідності і важливості формування в Україні госпітальних округів і мережі їх медичних закладів таким чином, щоб пацієнти отримували якомога якісніші послуги вторинного рівня медицини.

Чи зміниться в кращий бік сільська медицина, коли утворяться громади? Розберемося.

Долю амбулаторій вирішуватимуть майбутні громади. Скільки потрібно таких закладів для об’єднаної території, чи зможе ОТГ утримувати усі амбулаторії, що є зараз – останнє слово за керівництвом громад. Усе залежить від того, наскільки прогресивною буде діяльність майбутніх голів та старост.

Наразі в Черкаському районі діє Черкаська центральна районна лікарня в Червоній Слободі та районна лікарня в Мошнах. У Леськах, Сагунівці, Степанках та ще близько 15 населених пунктах району діють амбулаторії загальної практики сімейної медицини, що входять до КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги», та дві амбулаторії в Білозірській ОТГ.

Саме тут вже розпочався процес реформування. Так, об’єднана громада має одного головного лікаря, який організовує роботу обох амбулаторій – в Білозір’ї та Ірдині. На базі цих медичних установ планують також зробити будинок для престарілих та Центр реабілітації для учасників АТО.

Як привабити молодих кваліфікованих спеціалістів до села?

Наразі більшість працівників амбулаторій у селах пенсійного віку. Чому ж молодь не хоче працювати у звичайних сільських лікарнях? Бо не влаштовує заробітна плата, відсутнє житло і немає кар’єрного росту. А немає його, бо відсутня тісна співпраця з районними та обласними медичними закладами. Отже, інструментом приваблювання молодих спеціалістів у майбутні ОТГ є перш за все грошове забезпечення. Також голова громади повинен потурбуватися про те, де буде жити новоприбулий лікар. А отже, треба взятися за недіючі споруди у селі і обладнати там зручне житло. Молоді спеціалісти амбітні та ініціативні, тому співпрацю з вищими медичними структурами налагодити зможуть і самі, звісно не без підтримки місцевого керівництва.

Тоді й люди не боятимуться ходити до лікарні, бо кваліфіковані лікарі надаватимуть їм якісні послуги.

У Білозірській ОТГ таке житло роблять на базі вивільненого приміщення Білозірської ЗОШ І-ІІ ступенів. Там облаштовують п’ять квартир для молодих лікарів та їхніх сімей.

Послуги повинні бути безкоштовними?

Жителі населених пунктів у цьому впевнені. Та для того, щоб жити, як у Бога за пазухою, треба докладати зусиль. Аби отримати якісні медичні послуги, потрібна і відповідна матеріально-технічна база, і кваліфіковані кадри. На це необхідні кошти. Так, спочатку держава допомагає новоутвореним громадам. Та вічно так не буде. Не за горами той час, коли ОТГ стане працювати сама на себе. І від того, як налаштовані її жителі, залежатиме майбутній успіх. Активна праця – прихід коштів.

Тож, можливо, спочатку й треба заплатити за флюрографію 10 грн, а за УЗД 30. «Медична» казна громади наповниться, і стане можливим забезпечити амбулаторію сучасним обладнанням та медикаментами. Тоді медицина стане безкоштовною. І про хабарі хвилюватися не варто. Лікар, що отримуватиме достойну зарплатню, їх не братиме. А ще, щоб не брали – не давайте. Буде складно раціональним шляхом досягти якоїсь мети, та на цій раціональності будується якість.

-         У нас розбалансована мережа лікарень. Центральна районна лікарня лікує все! І очевидно, вона лікує погано. Бо для того, щоб «виріс» висококласний хірург, він має робити операції щонайменше тричі на день, а не одну на три тижні. А якщо район маленький, то пацієнтів стільки немає. Тому вторинний рівень медицини має бути перенесений на більш високий щабель, яким є госпітальний округ. Він передбачає спеціалізацію медичних закладів: обов’язково лікарня інтенсивного лікування з високотехнологічними бригадами, лікарня планового лікування, де лікують пацієнтів з хронічними захворюваннями, лікарня відновного лікування, хоспіси (…) Тобто це десь двадцять медзакладів на рівні госпітального округу, кожна з яких має свою спеціалізацію», - пояснив експерт.

Спеціалісти яких напрямів повинні бути в медичному закладі для надання якісних послуг?

Робота сільських лікарень повинна базуватися на сімейній медицині, бо хто, як не сімейний лікар, дасть раду і малим, і старшим, і пенсіонерам.

Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко у розвитку охорони здоров’я перспективним напрямком вважає створенням госпітальних округів. Він передбачає спеціалізацію медичних закладів: обов’язково лікарня інтенсивного лікування з високотехнологічними бригадами, лікарня планового лікування, де лікують пацієнтів з хронічними захворюваннями, лікарня відновного лікування, хоспіси . Тобто це десь двадцять медзакладів на рівні госпітального округу, кожна з яких має свою спеціалізацію

-         Повинна бути не лише система первинної медицини, яка надається через ФАПи та амбулаторії, але й друга і третя ланки. Чекаємо постанови Мінохоронздоров’я щодо принципів формування госпітальних округів, а також наказу, який дасть можливість громадам надавати ліцензії на роботу ФАПів та амбулаторій, - наголошує він.

Юлія Савченко

Стаття створена на основі досвіду, здобутого у проекті «Інституційна підтримка – активізація місцевих засобів масової інформації в місії інформування про реформу децентралізації в Україні».

 

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31