Наче й родичі є, а доглядати старість нікому

Середа, 16 травня 2018 14:54

Про цю життєву ситуацію нам повідали жителі Кумейок, переймаючись подальшою долею літньої жінки з Гути-Межиріцької. Просять втрутитися.

Минулий тиждень у сільського голови Віри Іващенко день розпочинався та закінчувався у Гуті­Межиріцькій, що за шість кілометрів від Кумейок. Там вона навідувала Катерину Родіонівну Хижняк, якій уже пішов 91­й рік.

– Жінка живе сама. У неї є 64­річна донька, яка проживає на окупованій території Донеччини. Вона не дуже опікувалася матір’ю в мирні роки, а натепер від неї взагалі немає ніякої звістки, – розповідає вона. – Бабуся практично прикута до ліжка. Її треба нагодувати, обіпрати, одягнути. Ми зверталися до Терцентру, що в Лозівку, аби влаштувати жінку в стаціонарне відділення. Там кажуть, що безоплатно не мають права брати її, оскільки є донька працездатного віку.

Катерина Родіонівна не безрідна. У неї є родичі по брату та сестрі – ближчі й дальші. Племінник і забирав на зиму до себе бабусю, а навесні привіз назад у село. Більше опікуватися відмовляється. Зразу в сільській раді трохи сусідів просили доглянути за літньою жінкою.

– Гуті залишилося жити трохи більше 20 пенсіонерів. Це вже люди, які самі потребують допомоги, а не ті, хто доглядатиме інших, – каже очільниця села. – Кілька років тому в нас була подібна ситуація, коли потрібно було доглянути дідуся у досить поважному віці. Та в нього не було родичів. Ми знайшли багатодітну родину з міста Черкаси, які й взялися ним опікуватися. За це він відписав їм хату. А тут  – замкнуте коло. Хата на курячих ніжках, і та на доньку відписана. Думали найняти людину, щоб за нею доглядала, а плату брати з пенсії. А там пенсії 1800 гривень. Людям наче й треба робота, проте до такої братися охочих немає.

Сусіди кажуть, що пенсіонерка хоч і немічна, проте з «мухою в носі» – ладить з людьми важко. Чого рідня цурається – не знають.

Натепер в сільській ради знайшли рішення. Проте кажуть, що воно тимчасове, бо проблема залишається. Пенсіонерку поки перевезли до Кумейок у комунальне житло сільської ради. Соціальні працівниці, нагодували, обіпрали, переодягли.

– За договором соціальні працівники Терцентру надаватимуть їй вдома комплекс послуг, – коментує директор Терцентру Валерій Вишиваний. – Поки що це єдине, чим ми можемо допомогти.

– Ми розуміємо, що це тимчасове рішення проблеми. Але вона залишилася актуальною. Зовсім скоро в нас таких людей буде в рази більше. Наче й родичі є, а доглядати старість нікому. А куди їм подітися? – ставить риторичне питання сільський голова.

Що робити в такій ситуації, ми запитали у фахівців Черкаського місцевого центру із надання безоплатної вторинної правової допомоги.

- В Україні чинне законодавство передбачає утримання непрацездатних батьків їхніми повнолітніми дітьми, у тому числі, за допомогою виплати аліментів, тому можна звернутися до суду з позовом про стягнення з доньки аліментів на утримання матері. Відповідно до ст. 203 Сімейного кодексу України, дочка, син, крім сплати аліментів, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю. Потрібно написати офіційного листа до Територіального центру соціального обслуговування одиноких непрацездатних осіб відповідного району, аби вони надали відповідь про можливість розміщення непрацездатної особи. У будь-­якому випадку фахівці Центру готові надати правовий супровід та допомогу літній жінці при зверненні до Центру, - зауважують фахівці Центру, нагадуючи адресу, за якою можна звернутися до них за допомогою: м.Черкаси, вул. Гоголя, 221, тел: (0472)33­-32-­28. Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0­800­213­103.

Наталія Усенко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Червень 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30