«Психологія допомагає пізнати себе»

П'ятниця, 01 грудня 2017 08:49

У світі є багато різних професій. Деякі з них покликані рятувати людські життя, а деякі допомагають лікувати людські душі. До останніх належить професія психолога. Як відомо, робота психологів полягає у наданні фахової допомоги особам, що намагаються здолати душевний біль та відшукати емоційну рівновагу. Але така професійна діяльність − це, швидше, покликання, аніж спеціальність. Про специфіку роботи психолога, поезію та східну філософію говоритимемо з психологом Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Оленою Диченко.

До роботи у галузі психології Олену підштовхнуло бажання краще розуміти людей, їхні почуття, емоції, вчинки і, звісно ж, прагнення пізнати власний внутрішній світ.

– Це надзвичайно важливо – знаходитися у гармонії із самим собою. Від цього напряму залежить твоя здатність бачити світ прозоро – таким, яким він є насправді, – розповідає пані Олена. – Завдяки психології, я навчилася розуміти і себе, й інших людей. Наука про «людську душу» стає в пригоді як на роботі, так і в повсякденному житті.

У Територіальному центрі Олена Диченко працює з кінця 2014 року, з моменту, коли там відкрили ставку психолога. До її безпосередніх обов’язків входить надання психологічної допомоги та консультацій клієнтам Центру, профілактика гігієни їхнього психологічного здоров’я, корекція взаємовідносин із соціумом, здійснення заходів щодо подолання психотравмуючих ситуацій, реалізація методик позитивної мотивації та багато іншого.

– У роботу «втягнулася» доволі швидко, бо було цікаво й допомагали хороші люди.

Зокрема, наш директор Валерій Вишиваний та психолог черкаського Соснівського міського терцентру Людмила Семиліт, – розповідає пані Олена.

За час роботи з подачі Олени Диченко вдалося реалізувати низку прогресивних ініціатив. Зокрема, введено в практику застосування кінотерапії – ефективного методу арт­терапії, який полягає у перегляді та обговоренні фільмів разом із психологом. Після сеансу кінотерапії люди стають більш відкритими в емоційному плані – починають ділитися власними спогадами, думками та переживаннями, вони розкриваються для навколишнього світу. А це дозволяє суттєво покращити емоційний стан осіб, які цього потребують.

Також Олена Диченко опікується студентами «Університету третього віку» – закладу, створеного для людей в поважному віці, котрі прагнуть навчатися новому. З лекціями та семінарами психолог відвідує факультети і гуртки «університету».

Як для будь­якого справжнього професіонала, для пані Олени мають неабияке значення результати її роботи.

– Найбільша винагорода для мене – це коли пацієнту вдається побороти психологічні проблеми. Адже професія психолога – це діяльність, орієнтована, в першу чергу, на клієнтів, – розповідає Олена Диченко. – Ми до останнього «віддаємося» людям, і жоден інший підхід в цій справі не матиме позитивного результату.

Робота з віковою категорією людей має свої особливості. У кожного з них власний багаж життєвого досвіду та індивідуальний характер. І ці аспекти неодмінно потрібно враховувати. Окрім того, надзвичайно вагоме значення має бажання людини прийняти допомогу.

– Звісно, якщо особа вперто не хоче йти на контакт, то спеціаліст не зможе нічим допомогти. Психологи лише надають інструменти для вирішення проблем, а вже від людини залежить, докладе вона зусиль, аби скористатися ними, чи ні, – пояснює психолог.

– Специфіка роботи психологом зобов’язує спеціаліста залишатися на зв’язку навіть після завершення робочого дня, адже ніколи не знаєш, коли клієнту знадобитися допомога. Такий напружений робочий ритм накладає відбиток на емоційне навантаження самих психологів. Тому потрібно мати хобі та захоплення, які допоможуть розслабитись та відволіктися від роботи.

– Розслаблятися мені допомагають поезія та живопис, – розповідає Олена Диченко. – Писати вірші почала ще в дитинстві. Свій найперший вірш написала у 4 класі. Вийшло це абсолютно спонтанно – сиділа біля вікна, дивилась, як падає сніг…

Пухнасті падають сніжинки,

Всю землю снігом замело,

Неначе справді на картинці,

У срібних променях село,

Біліє кущик у садочку,

І віри в сонце вже нема,

Затих струмочок під гайочком,

Зачарувала все зима.

– Станом на сьогоднішній день написала понад сотню поетичних творів. Друкувалася в газетах. До речі, найперше мій вірш надрукували у «Сільських обріях» за ініціативи моєї шкільної вчительки Світлани Корчинської.

Зараз пані Олена входить до складу мистецького клубу «Провесінь» та мріє видати власну поетичну збірку. А ще пробує свої сили у прозі та живописі.

 Окрім цього, психологиня захоплюється східними філософіями і мріє побувати в Індії, Японії та Південній Кореї. Зі слів молодої жінки, вивчення духовних практик цих країн дозволяє зберігати спокій та емоційну рівновагу у будь­яких життєвих обставинах.

– Хороший психолог має бути співчутливим, перейматися проблемами клієнта – приміряти їх на себе, але, разом з цим, не можна занурюватися у його стан, бо існує ризик «захворіти» тими ж проблемами. Тому потрібно зберігати «золоту середину». Вивчення східних філософій дозволяє слідувати шляхом «золотої середини», – пояснює Олена Диченко. – Окрім того, нашому суспільству є чого повчитись у далекосхідних країн. Наприклад, ставленню до збереження національних традицій та культурної спадщини.

Спілкувався Артем ЯКОВЛЄВ

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Лютий 2019 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28