"В ОСББ, яке організували в Геронимівці"

П'ятниця, 08 вересня 2017 11:39

Мешканці багатоповерхівок у Геронимівці дійшли висновку, що ніхто не подбає про їх домівки краще, ніж вони самі. Процес створення об’єднання співвласників багатоквартирних будинків стартував тут ще у лютому 2016  року. Тоді зусиллями ініціативної групи у складі п’ятьох осіб на території села було зареєстровано ОСББ.

Обслуговувати геронимівські багатоповерхівки не хотіла жодна служба

Геронимівські багатоповерхівки мають сорокарічну історію. Перший будинок тут спорудили за часів створення тепличного комбінату – у минулому потужного і перспективного підприємства. З часом, для потреб працівників збудували тридцять житлових будинків. Більшість з них це дво­ та чотириповерхові будівлі, кожна з яких розрахована на дванадцять квартир. Декілька десятиліть експлуатації залишили відбитки – на спорудах з’явилися корозія та пошкодження. Опікуватися будівлями мало КП «Благоустрій», але якість робіт, надавана комунальниками, не влаштовувала мешканців, які зрештою відмовилися від послуг підприємства. Понад 8 років за обслуговування будинків не бралася жодна служба.

– Проблема назріла доволі давно, адже близько десяти років у будівлях не проводилося ніякого суттєвого ремонту. За цей час виникла  низка невідкладних питань, вирішенням котрих ніхто не займався, – розповідає голова правління ОСББ, депутат Геронимівської сільської ради Андрій Пропадущий. – Останньою краплею стало прийняття в 2015 році Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Закон чітко вказував на необхідність власникам визначитися з моделлю управління будинками. У мешканців багатоповерхівок був вибір – передати право на обслуговування будівель сільській раді, або ж найняти управителів. Найбільш прийнятним варіантом стало створення ОСББ. Саме ця форма управління надає співвласникам необхідний інструментарій для вирішення всього комплексу проблем.

Зараз процес створення ОСББ добігає завершення. У паперовій тяганині, що розпочалася на початку 2016 року, вже в наступному місяці має бути поставлена крапка. 26 липня на сесії сільської ради ухвалили рішення про передачу багатоповерхівок на баланс ОСББ.

– У нас є всі необхідні документи, залишилося лише оформити акт приймання­передачі майна, де приймаючою стороною буде наше об’єднання, а передавальною – КП «Благоустрій». Для формування акту вже створена відповідна комісія. Після завершення її роботи наше ОСББ розпочне функціонувати офіційно, – підсумовує Андрій Пропадущий.

Сьогодення та перспективи геронимівського ОСББ

Наразі 28 із 30 багатоповерхових будинків у Геронимівці увійшли до складу новоутвореного ОСББ. Об’єднання обслуговуватиме потреби власників понад чотирьохсот квартир.

– Багатоповерхівки – це не лише окремі квартири, але й спільні стіни, труби, під’їзди, дах, фундамент і прибудинкова територія. І все це потребує належного догляду, – зазначає Андрій Пропадущий. – В найближчому майбутньому ми плануємо укласти окремі договори з КП «Черкаська служба чистоти» та КП «Черкасиводоканал». Сподіваюся, що після оформлення відповідних угод, у мешканців більше не виникатиме проблем з водопостачанням і вивезенням сміття.

Структуру і склад адміністрації ОСББ обиратимуть самі ж співвласники. Сьогодні у штаті правління чотири особи. Всі вони працюють на громадських засадах. В подальшому посади голови правління та бухгалтера оплачуватимуться. У разі виникнення потреби в залученні додаткових спеціалістів (інженерів, юристів, технічних працівників) – з ними укладатимуть строкові договори.

– Варто зазначити, що ОСББ має лише управлінські повноваження і не стає власником будинків у цілому – співвласниками будівель залишаються господарі квартир та нежитлових приміщень, – зауважує Андрій Володимирович.

Згідно з чинним законодавством, ОСББ, як господарюючий суб'єкт, зобов'язане сформувати свою номенклатурну політику, вести бухгалтерський облік та здавати обов'язкову звітність. Кожен співвласник має повне право ознайомлюватися з будь­яким наявним документом.

Також Геронимівське  ОСББ матиме власний бюджетний фонд. Розподіл коштів здійснюватимуть виключно на загальних зборах. Шляхи наповнення бюджету різні – внески співвласників, підтримка місцевої влади, участь у відповідних державних та європейських програмах, а також кошти, отримані від можливої співпраці з підприємствами. До співфінансування ОСББ  планують залучити сільську раду. На попередній сесії депутати вже затвердили відповідну програму.

– Непоганий взірець для наслідування – ОСББ у Черкасах. Більшість масштабних проектів, таких як утеплення будинків або заміна труб, реалізують там спільними силами об’єднань співвласників та міської влади. Частка кожної зі сторін становить переважно 50 %. Зі свого боку, ми теж розраховуємо на підтримку сільської ради. Щоправда, сьогодні зарано говорити про масштаби такої підтримки, – розповідає Андрій Пропадущий.

Найважливішими перевагами ОСББ перед будь­якою іншою моделлю комунального управління є прозорість, відкритість і демократичність системи. Всі рішення приймаються на загальних зборах співвласників ОСББ. Для затвердження кожного питання проводиться відкрите голосування. Плюс і в тому, що самі люди зацікавлені в збереженні та належному обслуговуванні колективного майна. Адже будинки, приміщення, прилегла територія тепер їх власність і усвідомлення цього факту суттєво підвищує градус відповідальності.

– Держава надає громадянам чудову нагоду взяти управління житловим господарством в свої руки. Було б помилкою не скористатися цим, – зазначає Андрій Володимирович. – Впевнений, що ми готові до нових обов’язків та відповідальності, яку вони передбачають. Адже країна змінилася, а разом з нею змінилися і українці – ми викинули радянську модель світогляду на звалище історії та перейняли цінності демократії. Сьогодні люди прагнуть демократичних зрушень не лише в політичному житті, але й у всіх інших сферах. І не буде перебільшенням стверджувати, що саме ОСББ – це сучасна і дієздатна форма комунальної демократії.

Переваги та недоліки ОСББ

▶ Головний плюс − прозорі витрати і постійний контроль за якістю житлово-комунальних послуг. Адже співвласники будинку самостійно формують свій бюджет, штатний розклад, визначають внески на утримання будинку, самостійно обирають постачальників всіх необхідних послуг. А отже, безпосередньо контролюють їх вартість та якість.

▶ Раціональне господарювання − мешканці можуть завчасно спланувати заходи щодо поліпшення стану свого будинку. Це стосується як ремонту всієї будівлі, так і її модернізації, наприклад, установлення систем енергозбереження або запровадження інших заходів, спрямованих на зменшення видатків без втрати якості послуг.

▶ Можливість отримувати прибуток − кошти від оренди підвалів, службових квартир, прибудинкової території, магазинів, розташованих в будинку, мають надходити на рахунки ОСББ і витрачатися на обслуговування будинку.

▶ Переваги організаційної структури − членам ОСББ вже не треба буде самотужки ходити по інстанціях, якщо виникає незрозуміла заборгованість або будь-які інші проблеми з постачальниками послуг. Адже тепер у співвласників будинку з’являється повноцінний представник їхніх інтересів перед органами влади, комунальними службами та іншими юридичними особами.

▶ Колективна форма власності сприяє зростанню відповідальності мешканців. Тепер немає на кого скаржитися, крім себе. А зацікавлені співвласники більш ефективно управляють будинком, бо витрачають на власний комфорт свої ж кошти.

▶ Державна підтримка – в Україні діють урядові програми щодо підтримки населення та ОСББ у сфері запровадження енергоефективних проектів.

Все ж, попри всі очевидні переваги та перспективи ОСББ, існує й низка недоліків. Пов’язані вони, як правило, з прогалинами у законодавстві.

▶ Майно важко отримати на баланс − прибудинкову територію, службові квартири, і навіть площу під будинком. Сьогодні нерідко виникають ситуації, коли члени ОСББ фактично не мають права на територію навколо будинку. Для прикладу, ніхто не може гарантувати, що площу, на якій зараз розташований дитячий майданчик (побудований за кошти мешканців), у майбутньому не використають для спорудження МАФу або паркінгу.

▶ Пошук компетентних управлінців – завдання не з простих. Людина, що претендує на посаду голови правління ОСББ, повинна розумітися на законодавстві, розбиратися у житлово-комунальних питаннях, мати господарницькі здібності, бути чесною та відповідальною.

▶ Вартісний початок – в перші роки після створення ОСББ витрати на утримання будинку можуть бути досить великими. Крім індивідуальних, пов’язаних із власною квартирою, кожен співвласник повинен покрити видатки, спрямовані на утримання спільної власності, яка могла тривалий час взагалі не обслуговуватися. А це відчутно вдарить по гаманцю.

Однак, переваг більше, ніж недоліків. Саме тому в Україні спостерігається активізація процесів утворення нових ОСББ.

Артем Яковлєв

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Червень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30