ПІДОПІЧНІ ТЕРЦЕНТРУ НАВЧАЮТЬСЯ В «УНІВЕРСИТЕТАХ» ТА ПРАКТИКУЮТЬ КІНОТЕРАПІЮ

Понеділок, 28 серпня 2017 10:01

У денному відділенні Територіального центру соціального обслуговування Черкаського району працює лише декілька осіб: юрисконсульт Ольга Фірсова, психолог Олена Диченко, перукар та швачка. Очолює відділення – Леся Лисенко. Їх буденна робота – нести любов, милосердя, співчуття та змінювати на краще життя людей, які потребують допомоги.

Щодня маленькій команді денного відділення доводиться налагоджувати зв'язки між людьми, залучати їх до спілкування, сприяти адаптації до нового статусу – пенсіонера.

На обслуговуванні у відділенні перебуває понад 400 осіб, які, за потреби, отримують безкоштовно необхідні послуги від спеціалістів. Територіальний центр співпрацює з Черкаським регіональним жіночим благодійним фондом «Я – ЖІНКА» та соціальним ательє «Майстерня успіху», де підопічним ремонтують одяг.

Відділ живе за насиченим графіком: лише впродовж липня­серпня цього року команда відвідала 386 осіб в Червоній Слободі, Тубільцях, Свидівку, Байбузах, Нечаївці, Вергунах, Чорнявці, Думанцях, Степанках, Бузукові, Яснозір'ї. Кожен із підопічних отримав, відповідно до потреб, перукарські, інформаційні, юридичні чи психологічні послуги.

– Соціальні послуги надаються безоплатно та на платній основі. Відповідно до законодавства, обслуговування базується на принципах адресності, доступності та відкритості, гуманності, комплексності, законності, дотриманні стандартів якості, конфіденційності, соціальній справедливості, – розповідає начальник денного відділення Леся Лисенко. – В першу чергу, це підтримка соціальної незалежності, адаптація до посильної трудової діяльності людей поважного віку, відновлення знань, умінь і навичок з орієнтування в домашніх умовах, ведення домашнього господарства, виховання навичок спілкування, виявлення та сприяння розвитку різнобічних інтересів і потреб, організація дозвілля та відпочинку, проведення лекцій, бесід, зустрічей, діяльність клубів та гуртків.

Зберігати інтерес до життя допомагають в «Університетах третього віку»

– З кожним роком кількість соціальних груп, що потребують допомоги, збільшується. Саме тому спектр соціальних послуг постійно урізноманітнюється, – говорить Леся Лисенко. – На Черкащині, спеціально для людей похилого віку, реалізується інноваційний проект – «Університети третього віку». Вони створені та функціонують на базі Територіального центру. Мета проекту – впровадження та практична реалізація принципу навчання впродовж всього життя. Це особливо важливо для вирішення проблем людей старшого віку: покращення їх життя, збереження та формування їх життєвої позиції, підтримки фізичних, психологічних та соціальних здібностей. Адже головною відмінністю літньої людини є поява вільного часу, який можна і потрібно продуктивно використовувати для пізнання нового.

 У Мошнах вивчають історію краю, а в Байбузах – прикладне мистецтво

Один з факультетів Університету третього віку – «Краєзнавства та мистецтв» – діє у Мошнах. Саме такий напрямок спільно обрали слухачі. Заняття відбуваються в стінах музею села. Тут, як і в справжньому університеті, є різні форми й методи навчання: лекції, бесіди, круглі столи. Окрім того, в Університеті організують зустрічі з талановитими односельцями та фахівцями з різних сфер. Кожне заняття проходить цікаво та неординарно. Інколи самі «студенти» визначають, у якій формі хотіли б почути ту чи іншу інформацію.

У Байбузах функціонують факультети «Інформаційний» та «Прикладного мистецтва». Тут проводять заняття на теми, які цікавлять «студентів». Серед актуальних: «Захист прав споживачів – захист, який гарантований державою», «Обрядова культура України», «Духовні зв'язки поколінь» та «Плекайте слово і пісню» тощо.

Разом з працівниками Територіального центру, слухачі вивчали питання: «Закон України «Про захист прав споживачів – що має знати кожен споживач?», «Які права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості?», «Що робити у разі затримки гарантійного ремонту?», «Чи можна обміняти товар належної якості?», «Куди звертатись споживачеві за захистом своїх прав?».

 А разом з психологом Оленою Диченко та завідувачем відділення денного перебування Лесею Лисенко слухачі вчаться гармоніювати почуття й думки, покращувати свій фізичний та психологічний стан та створювати затишний простір в оселі.

 За чашечкою чаю з солодощами «студенти» діляться спогадами, життєвим досвідом, співають українських пісень та обмінюються ідеями щодо проведення наступних зустрічей.

Справжньою берегинею стародавніх, майже забутих пісень, виявилася «студентка» Університету третього віку – Лідія Перехрест, яка своїм співом щоразу торкається до серця кожного з присутніх. Позитивні емоції у слухачів викликають і пісні у виконанні директора Будинку культури — Любові Звонар та працівників Будинку культури — Олександра Шиятого та Дарини Левченко.

 По закінченню занять слухачі ніколи не поспішають по домівках – продовжують спілкуватися та ділитися позитивними враженнями й очікуваннями від нових зустрічей.

– Слухачі університету не раз зізнавались, що чекають занять з нетерпінням. Осінь посріблила їх скроні, однак серця та душі вічно молоді. Вони прагнуть діяти, приносити у суспільство радість, насолоджуватись життям, ділитись досвідом, адже університет дає і знання, і розвиток, тренує пам'ять та увагу, а найголовніше – він дарує спілкування, –  розповідає Леся Лисенко. – Відтак, соціально­педагогічна послуга «Університет третього віку» стала невід'ємною частиною діяльності Територіального центру. Адже навчання в Університеті допомагає підтримати літніх людей, зробити їх життя більш цікавим, насиченим, радісним, показати їх значущість, сприяє покращенню фізичного та інтелектуального здоров'я й активному довголіттю.

У «Промені надії» в Свидівку практикують кінотерапію

 Клуб за інтересами «Промінь надії», що в селі Свидівок, проводить свої засідання щомісяця. Тут діляться життєвим досвідом, разом відзначають державні, релігійні та особисті свята. Члени клубу організовують тематичні вечори, на які запрошують місцевих письменників і фахівців із різних сфер, а також втілюють в життя цікаві ідеї. Своєрідною родзинкою засідань клубу стала кінотерапія: перегляд та обговорення фільмів спільно з психологом, що дає можливість краще зрозуміти себе та інших.

 Окрім того, працівники Терцентру пригощають чаєм та солодощами своїх підопічних та всіх, хто приходить поспілкуватися та поділитися життєвим досвідом.

У Нечаївці для підопічних готують цілющі фіто-чаї

 У Нечаївці працівників Територіального центру та літніх людей гостинно зустрічає у сільській бібліотеці її завідувач Тетяна Джоболда. Особливу атмосферу створює фітобар з цілющими травами, про який вона дбайливо піклується. Аромат трав'яних чаїв з м'яти, жасмину, меліси, чебрецю, ромашки, липи, материнки та інших лікарських трав та від випічки, з любов'ю приготованої для гостей, розноситься по світлиці. Неспішно тече приємна бесіда, під час якої літні люди п'ють напоєні рідною землею трав'яні чаї, які не тільки приємні на смак, а й корисні.

За матеріалами Територіального центру соціального обслуговування

Сторінку підготувала Ілона Левченко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31