Григорій Приходько: «Навіть не допускайте думки, що можна залишитися поза процесом об’єднання»

Понеділок, 12 червня 2017 15:05

За крок до можливого об’єднання громад наразі стоять жителі Будища та Свидівка. Проте цей крок став для них наріжним каменем, бо досі не вирішили, де має бути адміністративний центр громади, адже за визначеними методикою критеріями ці дві сільські ради – рівнозначні, а поступатися ніхто не хоче.

У неділю, 11 червня, в Будищі вже вкотре відбулися загальні збори жителів села. У будинку культури зібралося понад 200 осіб – представники від усіх населених пунктів сільської ради, аби знову ініціювати об’єднання зі Свидівком у одну громаду з центром у Будищі. Сусідам готові запропонувати й альтернативний варіант – зробити адмінцентр у Лозівку. На «тривожне» запитання людей, чи закриють школу, дитячий садок, будинок культури, відповідав присутній на зборах Ceргій Слинько, директор Черкаського підрозділу «Центру розвитку місцевого самоврядування». Говорили про переваги і недоліки інших варіантів, приміром, об’єднання з Мошнами чи Черкасами.

Нагадаємо, наразі в області діють 10 об’єднаних територіальних громад, ще вісім – чекають на вибори. В Україні ж громад-об’єднавців  – понад 500, які вже за рік роботи у новому форматі отримали у 6-8 разів більші надходження. А це означає, що якість надаваних послуг її жителям зросла на стільки ж пунктів.

– Процес децентралізації в Україні відбувається з урахуванням світової практики. Це не забаганки столичних владців, це не вигадки тут, на місцях, це суспільна вимога і норма, – про основні аспекти реформи децентралізації розповів учасникам зібрання Сергій Слинько. – Громади укрупнюються, аби бути спроможними надавати максимальну кількість послуг своїм жителям. Для об’єднаних громад держава гарантує підтримку протягом п’яти років (варто зауважити, що підтримка ця йде вже з початку ухвалення закону, тобто з 2015 року. А це значить, що з п’яти вже залишилося три роки, коли можна розраховувати на інфраструктурну субвенцію. Чим довше зволікають громади, тим більше втрачають коштів. – авт.). Торік на три новоутворені громади області виділили близько 10 мільйонів гривень цієї субвенції, за рахунок якої громади почали ремонтувати дороги, освітлювати вулиці, реалізовувати енергоощадні проекти в закладах соцсфери. Окрім того, об’єднані громади отримали податки, які раніше розпорошувалися між районом та областю. При цьому жоден навчальний заклад не закрили, не ліквідували, а навпаки, там оновили застарілу матеріально-технічну базу, а подекуди й  розширили потужності.

Уже п’ять разів представники депутатського корпусу Будищенської та Свидівоцької сільських рад збиралися разом, аби обговорити можливе об’єднання. Проте щойно мова заходить про центр майбутньої громади, перемовини опиняються у глухому куті.

– На сьогодні бюджет Свидівоцької сільської ради на мільйон більший за наш. Вони мають 900 тисяч гривень на розвиток, ми – нуль. Проте лише через те, що ми утримуємо два дитячі садки, будинок культури, сільський клуб і дві бібліотеки. Це вартує нашому бюджету 1,3 мільйона гривень. Але якщо ми об’єднуємося, то їх бюджет становитиме близько 9 мільйонів, а наший – понад 11 мільйонів. Різниця відчутна. Їхня перевага – комфортне відремонтоване приміщення сільської ради. Звісно, ми поступаємося в цьому питанні. Проте є домовленість із місцевим підприємством – у разі, коли центр громади буде у Будищі, то під сільську раду отримаємо капітально відремонтоване приміщення школи. І це питання закриємо. Далі – інфраструктура. Сполучення з містом і компактність населеного пункту – теж наша перевага. Кількість населення однакова, а значить представництво депутатів в новоутвореній раді рівнозначне. Я навіть пропоную депутатам Свидівоцької сільської ради, коли вже таке вагоме питання центру та сільської ради, обміркувати її будівництво у Лозівку. Це прийнятний варіант. Приміром, так зробили у Набутівській громаді Корсунь-Шевченківського району. Діймо, а не зволікаймо! Водночас навіть думки не допускайте, що можете залишитися поза процесом об’єднання. Ми вже зробили підрахунки. Без об’єднання з наступного бюджетного року не зможемо утримувати соцсферу у тому складі, у якому вона є зараз. У кращому випадку залишиться лише Будищенський дитячий садок та будинок культури. Чому? Бо на 2018 рік не перейде залишків коштів, яких просто немає. Заробітна плата зросла, нарахування на неї теж, а податки, з яких ми могли б платити її вихователям, працівникам будинку культури, йдуть повз нас. Тут лише мова цифр, а не голослівні заяви.

Після бурхливого обговорення, жителі Будищенської сільської ради направили знову пропозицію об’єднатися зі Свидівоцькою сільською радою з центром у Будищі або альтернативним варіантом – центром у Лозівку Будищенської сільської ради. Чекатимуть місяць, а потім знову зберуться, аби вирішувати свою долю. А ще чекають на поради представників районної влади, депутатів обласної та районної рад, які з певних причин не взяли участь у зборах, на які запрошувала їх громада. 

 Коментар фахівця

Сергій Слинько, директор Черкаського підрозділу «Центру розвитку місцевого самоврядування»

Які перспективи, якщо Свидівоцька сільська рада об’єднається з Черкасами?

– У Черкасах населення понад 200 тисяч жителів. У Свидівоцькій сільській раді – понад 3 тисячі. Відповідно представництво депутатів буде в так званій Черкаській об’єднаній громаді буде приблизно таким: 1 депутат від Свидівка і 41 – із Черкас. Якщо це трапиться, то один депутат, один староста навряд чи зможе мати вплив і приносити користь для своєї громади, впливати на розподіл коштів, куди вони йтимуть – у Черкаси чи Свидівок. Якщо Свидівоцька та Будищенська громади приймуть рішення про об’єднання, то вони отримають майже сто відсотків гарантії, що таку сільську громаду затвердять у Мінрегіоні, бо вона справді буде потужною та самодостатньою.

Як визначитися з адмінцентром?

– У законі вказано, що адмінцентром має бути громада, яка вже зараз має або після об’єднання матиме більші можливості. У пріоритеті – фінансова потужність. Якщо після об’єднання, приміром, Будищенська сільська рада матиме бюджет в 11 мільйонів, а Свидівоцька – 9 мільйонів, то, звичайно, центром має стати Будище. Чому так? Бо чим більші надходження, тим більше можливостей у громади надавати комплекс послуг її жителям. Оскільки Будищенська та Свидівоцька сільські ради мають майже однакову кількість населення, то й депутатів в новоутвореній раді буде однакова кількість, а отже, й рішення прийматимуться паритетно. Окрім того, при визначенні адмінцентру враховується кількість дітей шкільного та дошкільного віку, а також приміщення, які вже є, і приміщення, які можуть використовуватися для відповідних структур. Наскільки я розумію, єдиною перевагою в Свидівку є приміщення сільської ради, якого немає в Будищі. Проте є альтернатива – приміщення школи, яке може бути реконструйоване підприємством, що провадить діяльність на території села, під сільську раду. І питання вирішиться. Власне, де буде адмінцентр, значення не матиме, адже послуги жителі громади отримуватимуть на місцях і їм не потрібно буде їздити за довідками в сусіднє село.

Що отримає громада при об’єднанні з Мошнами?

– Варіант цікавий у теорії. Але на практиці знову ж таки обрахуємо кількість населення в кожному населеному пункті Мошнівської ОТГ, від яких буде й представництво інтересів у громаді. Звичайно, що варіант можливий, але не настільки фінансово вигідний для Будищенської сільської ради. На мою думку, ідеальний варіант отримати всі вигоди.

 P.S. Світова практика – реформа має початок і кінець. Держава дає час об’єднатися добровільно, а потім долю тих, хто зволікав і займав позицію очікування, вирішуватиме сама. Щось подібне ми мали із процесом декомунізації – дали рік на те, аби люди самі визначилися з назвами вулиць чи населених пунктів, а потім прийшов час, коли Верховна Рада перейменувала, як вважала за потрібне. Вже офіційно на рівні посадових осіб країни, які займаються цією реформою, йдуть розмови про те, що 2017 рік стане останнім в добровільному виборі громад. Це означає, що, можливо, ті громади, які не визначилися із своєю участю, будуть об’єднані так, як визначить Уряд. І як та з ким можуть бути  об’єднані Свидівок та Будище нам залишається лише здогадуватися.

Наталія УСЕНКО, фото автора

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Вересень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30