«Було по-літньому спекотно і скрізь цвіли тюльпани»

Середа, 26 квітня 2017 17:03

– 26 квітня 1986 року в Дахнівці відбувався обласний ярмарок з нагоди травневих свят. Свою продукцію презентували працівники сільськогосподарських підприємств, вироби ручної роботи – народні умільці, поробки – школярі. Було майже по-літньому спекотно і скрізь цвіли тюльпани. Шумно. Гамірно. Після обіду почули, що в Чорнобилі сталася якась пожежа. Навіть не звернули на це уваги. Проте після завершення заходів додому нас уже не відпустили. Ми кілька днів чергували в райвідділі, а вже третього травня приїхали в село Старі Соколи. Там розквартирували нас у старій школі, – пригадує події більш ніж тридцятирічної давнини 63-річний Василь Грам із Худяків.

Тоді він працював інспектором відділу в Черкаському райвідділі міліції.

– Нас вивезли в село, де ми повинні були допомогти місцевому населенню знайти пункти збору для евакуації. Собаки, гуси, кури бігають. Магазини, хати відчинені. Людей немає – найшли двох-трьох, і все. Заночували в лісі, а вже другого дня нас забрали на базу. В перші дні була цілковита плутанина – хто, де, звідки й куди має йти. А потім приїхали військові, стали формувати 30-кілометрову зону, – розповідає Василь Іванович. – Ми встановлювали пости, якщо їх так назвати можна, – перекривали шлагбаумом дорогу. А люди із собою везуть подушки, ложки. Питаємо «Звідкіля їдете?». «З дому», – відповідають. «А речі нащо берете. Вам же не можна», – кажемо. «А куди ми поїдемо? Там нічого немає», – плачуть. Ми і забирали, і пропускали. По-різному було. Це в перші дні.

26 квітня 2017 року Черкащина 31-й рік поспіль вшановувала ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС, тих, хто своїм подвигом врятував майбутнє. Покладання квітів до пам’ятних знаків жертвам Чорнобилю та молебні представників різних конфесій відбулися майже в усіх населених пунктах району.

Цьогоріч із районного бюджету на відзначення заходів депутати спрямували 30 тисяч гривень. Для 49 ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС районна організація «Союз Чорнобиль України» разом із управлінням праці та соцзахисту населення ЧРДА організували поїздку до Одеси.

– Спогади про трагедію завжди матимуть гіркий присмак полину. Аварію ліквідували, а її наслідки відгукуватимуться в житті ще не одного покоління. У наших можливостях – підтримувати тих, хто приборкував ядерну стихію, бо якби не вони, то можна лише уявити про масштаби трагедії, – каже голова районної ради Олексій Собко.

Наталія УСЕНКО, фото автора

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31