Коли можуть позбавити батьківських прав?

П'ятниця, 17 березня 2017 15:28

Батьки зобов’язані виховувати, піклуватися та поважати дитину. Проте, є випадки коли батьки не виконують своїх обов’язків і порушують права дитини.

У сімейному кодексі України (ст. 164) чітко зазначені підстави для позбавлення батьківських прав: якщо батьки не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов'язків з виховання дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Найчастіше недбалого батька чи матір позбавляють батьківських прав з причини ухилення від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

Враховуючи судову практику, можна зробити висновок, що позбавлення батьківських прав є останнім заходом впливу на осіб, які не виконують своїх обов’язків. Тому це питання підлягає розгляду з врахуванням та вивченням всебічного та повного з’ясування обставин.

Крім того, обов’язково до розгляду подібної справи необхідно долучати орган опіки та піклування, який надає висновок щодо доцільності/недоцільності позбавлення батьківських прав: досліджуються умови проживання дитини, батьків, інших осіб, які проживають з дитиною, а також інших відомостей, необхідних для розгляду такої справи.

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини. Проте, вона втрачає права, засновані на спорідненості з дитиною, такі як: перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми; не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування).

Черкаський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги надає усім безоплатну юридичну консультацію, а також деяким категоріям громадян - адвоката за рахунок держави.

За детальнішою інформацією звертайтеся за адресою:м. Черкаси, вул. Гоголя, 221 або тел. (0472) 32-46-76 (УВАГА! Із 7 квітня змінюється номер телефону на 333-228 та 333-393).

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Січень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31