ВЛАДА ЧЕРВОНОЇ СЛОБОДИ БОЇТЬСЯ СВОЄЇ ГРОМАДИ?

П'ятниця, 03 березня 2017 09:47

Третина депутатів Червонослобідської сільської ради у п’ятницю, 24 лютого, на сесії сільської ради, керуючись правом передбаченим чинним законодавством про добровільне об’єднання територіальних громад, виступили з ініціативою добровільного об’єднання територіальних громад Червоної Слободи та Вергунів із центром у Червоній Слободі. Замість того, аби вивчити цю пропозицію, решта депутатів назвали їх зрадниками.

 Сесія нагадувала балаган, де кожен намагався перекричати головуючих, виступаючих, колег, а потім і себе. Охочі висловити свою позицію зривалися на рівні ноги, розмахували руками, улюлюкали, вигукували різні фрази, а над цим лунав голос сільського голови Зінаїди Михайленко: «Закрийте всі роти й затихніть».

Депутати ­ініціатори добровільного об’єднання громад переконані, що процес децентралізації в Червоній Слободі блокує керівництво сільської ради через недолік інформаційно­роз’яснювальної роботи або подання її в негативному контексті та небажання втрачати посаду.

– Хто детально вивчав Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», той розуміє, що процес об’єднання громад передбачає цілу низку рішень і процедур, які необхідно пройти, щоб таке об’єднання було дійсно добровільним, легітимним і законним. З­поміж принципів добровільного об’єднання, які перераховані у статті 2 цього Закону, є принципи «конституційності та законності», «добровільності», «прозорості та відкритості», дотримання яких, очевидно, бракувало Червонослобідській сільській раді та її керівництву торік, – зазначає заступник голови адміністрації Петро Коренюк.

Натомість у сільській раді зауважують, що розробили свій план оргзаходів для впровадження реформи децентралізації, який передбачає дослідження громадської думки комісією з вивчення питання ДОЦІЛЬНОСТІ об’єднання територіальних громад, створеною рішенням виконкому, шляхом подвірного обходу, он­лайн чи через анкетування, проте аж ніяк не громадські слухання чи збори жителів села. До її складу входитиме 9 осіб. Сільських депутатів, які хотіли б провести опитування на своїх округах, комісія допускатиме вибірково, лише за письмовою згодою (принаймні, так вказано у положенні про комісію). У пропонованій людям анкеті три питання: якщо червонослобідчани «за» об’єднання, то з якою сільською громадою району чи містом, і третя графа – проти об’єднання.

– А тепер подумайте, чи провести опитування спершу, а потім зі спокійним сумлінням, «красиво» проголосувати за пропоновану ініціативу, – зачитавши звернення депутатів­ініціаторів, виголосив заступник голови сільської ради Яків Шведенко. А потім, вочевидь, так і не відділивши колись радянську Україну від сьогодні незалежної, почав націлювати колег на «красиві» дії. – Не забувайте, що ви, як монолітні депутати, повинні розуміти, що село у нас потужне і самодостатнє. А ще пригадайте долю нашої Змагайлівки, де залишилася одна вулиця після об’єднання з Червоною Слободою, чи долю Дахнівки після приєднання до Черкас. Всі ці державні процеси нічого доброго не принесли.

Ось так тлумачать місцеві владці Закон, упускаючи при цьому, що він передбачає для об’єднаних громад значний комплекс преференцій: отримання освітньої, медичної та інфраструктурної субвенцій напряму з Державного бюджету України, а ще бюджет громади матиме власне казначейство. Розмір субвенцій розраховуватиметься згідно з формулами: «на одного учня», «на одного жителя». Зміниться і податкова база – бюджет ОТГ отримуватиме 100 % податку на майно, 100 % єдиного податку, 100 % податку на прибуток приватних підприємств та комунальних установ, 25 % екологічного податку, 60 % ПДФО, 5 % збору з роздрібного продажу підакцизних товарів, плату за надання адмінпослуг, державне мито. Крім того, для підтримки розвитку інфраструктури ОТГ Уряд дає можливість залучати кошти Державного фонду регіонального розвитку, в якому в 2017 році передбачено 8 млрд грн. Для того, щоб їх залучити в громаду, необхідно готувати проекти, які повністю мають відповідати вимогам нового законодавства і стратегії регіонального розвитку. Тут уже багато залежатиме від успішного формування кадрів органів місцевого самоврядування та комунальних установ/підприємств та їх ефективної роботи.

Приміром, у Білозір’ї власні надходження за 2016 рік зросли втричі – з 3-­х до 10 млн, ще отримали держсубвенції на суму понад 7 млн. Позитивні зміни відбулися і в Єрківській та Мокрокалигірській ОТГ Катеринопільського району. До речі, тамтешні керівники кажуть, що на етапі формування цих ОТГ відбувалися точнісінько такі ж події і чулися ті ж самі репліки, були зневіра і застереження від селян. Однак авторитетним сільським головам, які думали не про посади, а про розвиток громади, вдалося переконати своїх виборців і довести на ділі, що в разі великого бажання і громадської активності можна уникнути всіх ризиків і повністю перезавантажити формат життя в громаді. Та й, зрештою, вовка боятися – в ліс не ходити. Складається враження, що у Червоній Слободі принципово відмовляються від таких перспектив. Ну, не вірить місцева влада у те, що це правда! І в цьому ж намагається переконати сільчан.

Тому й до складу комісії, яка «роз’яснюватиме» жителям села, що вони отримають від об’єднання, або взагалі, чи щось отримають, за словами місцевих депутатів, допустили певне коло людей, які в об’єднанні вбачають лише негатив.

– Я пропоную включити до складу комісії тих депутатів, які сьогодні виступили з ініціативою добровільного об’єднання громад, аби люди отримали об’єктивну інформацію, – намагався запропонувати депутат районної ради Микола Гуськов.

– Не по закону, – відповів йому заступник сільського голови Яків Шведенко. – Лише виконком має право формувати такі комісії. І Закон «Про добровільне об’єднання» тут ні до чого, він набере чинності лише після того, як ви тут проголосуєте за пропоновану ініціативу.

Вочевидь, тамтешні владці так і не дочитали до п. 4 ст. 5 такого «страшного» Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад», де вказано, що «порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радами», а отже, і склад сформованої комісії мали би визначати її депутати.

Врешті, чи то здоровий глузд опанував більшість, чи то ініціатори об’єднання були більш переконливими, але 14 депутатів із 25 зареєстрованих для участі в сесії проголосували «за» початок процедури добровільного об’єднання з Вергунівською територіальною громадою й рішення прийняли. Однак перемоги на цьому закінчилися. Бо згідно із Законом, а саме зі статтею 5 п. 3, пропозиція про об’єднання, яку ініціатор розсилає головам суміжних територіальних громад, має пройти громадські обговорення протягом 30 днів, які має організувати сільський голова. Проте, коли постало питання про призначення дня проведення громадських обговорень, сільський голова Зінаїда Михайленко закрила сесію.

А наступного дня у своїх поштових скриньках червонослобідчани виявили агітки зі списком так званих «зрадників», які хочуть затягнути село в об’єднання. Автора анонімки шукатимуть Служба безпеки України та Національна поліція, куди були направлені офіційні листи. Складається враження, що місцева влада боїться громадського обговорення, бо може почути вимоги про початок процедури добровільного об’єднання, а не категоричне «проти». Ми будемо інформувати наших читачів про події, які відбуватимуться далі в Червоній Слободі.

 Коментар фахівця

Любов Ропало, виконавчий директор ГО «Академія стратегічних досліджень»

«Під час засідання було багато процедурних порушень, зокрема, і те, що депутати, які ініціювали рішення про об’єднання, не перелічили населені пункти, з якими прагнуть розпочати процедуру громадських обговорень. Щодо зупиненого (наголошую, воно зупинено, а не скасовано) головою рішення ради, то згідно зі ст. 59 п. 4. ЗУ "Про місцеве самоврядування" рішення сільської, селищної, міської рад у п’ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головами і винесено на повторний розгляд відповідної ради з обґрунтуванням зауважень. Рада зобов’язана у двотижневий термін повторно розглянути рішення. 

Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голів і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності. Крім того, в Законі України "Про добровільне об’єднання територіальних громад" відсутня вичерпна кількість спроб розпочати процедуру об’єднання. Нехай депутати, як представники громади на місцях, проводять на своїх округах інформаційно­роз’яснювальну роботу, об’єктивно розповідають сільчанам про всі позитиви й недоліки об’єднавчих процесів, готуються до наступного засідання ради з уже готовими проектами з внесення пропозиції, можливо, навіть з підкріпленими підписами жителів громади».

P. S. Коли матеріал був підготовлений до друку, на сайті Червонослобідської сільської ради з’явилося розпорядження сільського голови Зінаїди Михайленко про припинення рішення сільської ради про ініціювання початку процедури добровільного об’єднання з Вергунівською територіальною громадою. Вслід за цим депутати ініціювали скликання 3 березня позачергової сесії, на порядок денної якої винесли питання про призначення громадських обговорень.

Наталія УСЕНКО

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Вересень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30