Громади Черкаського району «заскакують» в потяг децентралізації

Вівторок, 03 квітня 2018 09:37

Потяг децентралізації, який вже третій рік поспіль курсує країною, прискорює темп. Якщо першопрохідці квиток та місця собі забронювали заздалегідь, отримуючи тепер бонуси у вигляді інфраструктурної субвенції, податкових надходжень, а віднедавна й землі за межами населеного пункту, то громади, які сумнівалися на старті, тепер намагаються заскочити в нього на ходу.

Нагадаємо, першооб’єднавцями у Черкаському районі стали жителі Білозір’я та Ірдині. Вони ще у 2015 році придбали собі квитки і вирушили в дорогу. Торік змогли домовитися громади Степанківської та Хацьківської сільських рад, утворивши Степанківську ОТГ. Цьогоріч після тривалих перемовин врешті дійшли згоди руськополянці та геронимівчани. Вони вже заскочили в потяг децентралізації – чекають на вибори.

А от жителям Червоної Слободи право на участь в процесах децентралізації довелося виборювати через суд. Добровільному об’єднанню там противилася вже колишня очільниця громади. Рішенням депутатів місцевої ради, підтверджене ще й у судовому порядку, її повноваження достроково припинені.

Якщо раніше у Вергунах та Хуторах люди відхиляли пропозиції сусідів про об’єднання, то ризик стати частиною міста Черкаси з представництвом там їхніх інтересів в органах управління  у «півдепутата» змушує жителів цих населених пунктів переглянути свої позиції. Тим більше й нагода з’явилася знову – депутати Червонослобідської сільської ради надіслали їм пропозицію об’єднатися в одну громаду.

В такому складі громада отримає додатково 73,5 мільйонів гривень

Такі цифри озвучують фахівці Черкаського відокремленого підрозділу «Центру розвитку місцевого самоврядування».

-                 Після об’єднання дохід на одного жителя такої громади становитиме 5019 грн. Наразі в середньому він сягає 1519 гривень. Тобто зросте втричі, - зауважує директор Центру Сергій Слинько.

При цьому за три роки зволікань громади вже втратили 32,7 мільйона гривень інфраструктурної субвенції, яку могли б отримати від держави на розвиток населених пунктів, що її утворили.

 Не допустити погіршення соціальних стандартів

Такою вбачає вихідну точку для обговорення пропозицій про об’єднання в одну громаду сільський голова Вергунівської сільської ради Тарас Горбенко.

-                 Наразі Вергуни мають альтернативні варіанти для об’єднання, - зауважив він. – По-перше, це приєднання до вже утвореної Степанківської ОТГ. Справді, Степанки нам надавали пропозиції ще до утворення ОТГ. Наша громада відмовилася, мотивуючи тим, щоб центр був саме у Вергунах. Натепер, громадськість села вже задумується, а чи не повернутися до цього варіанта. Ми розуміємо, що тут ми вже втратили позицію рівноправного партнера, бо громада вже сформована, має стратегію розвитку і ми лише приєднуємося до цього процесу. По-друге, є пропозиція від Червоної Слободи. Проект цікавий, але маємо сумніви. Чи, об’єднавшись, громада не втратить здобуте у власному інфраструктурному розвитку. Маю на увазі дві загальноосвітні школи, дитячий садок, будинок культури та сільський клуб і так далі. Інакше кажучи, ми готові розглянути такий проект за умови – вихідною точкою спілкування має стати недопущення погіршення якості соціальних стандартів. Тобто жоден із закладів соціальної сфери, що діє на території Вергунівської сільської ради, не повинен бути ліквідований чи реорганізований, що вплине на якість життя населення.

 Вирішальною точкою стане громадське обговорення

На цьому наголошує сільський голова Хутірської сільської ради Олександр Литвиненко. У Хуторах, як і Вергунах, воно призначене на 9 квітня. До речі, в соціальних мережах вже майорять лозунги рекламного характеру на кшталт «Хутори – незалежне село». Таким чином, поки більшість громади розмірковує, меншість, яка, зазвичай, популістично «проти всіх» – діє.

-                 Натепер думка громадськості розділилася навпіл. Одні – схиляються до Черкас, вважаючи, що стануть містянами, інші – до об’єднання із Червоною Слободою, - розповідає він. – Ми отримували пропозиції і від Степанківської ОТГ, ще на старті її формування. Проте історичні передумови склалися так, що жителі Хуторів не хочуть двічі заходити в одну воду. Колись Хутори та Степанки мали одну сільську раду на двох – у Степанках. І відтоді як від’єдналися, повертатися назад не хочуть.

 Вигідніше збудувати своє, аніж добудовуватися

Принаймні, так міркують фахівці Центру розвитку місцевого самоврядування, оперуючи цифрами та законодавчими фактами. Там зауважують, що Черкаська область особлива у децентралізаційних процесах.

-                 Закон про добровільне об’єднання територіальних громад не змінює статус громад. Тобто у разі об’єднання із Черкасами населений пункт Хутори, чи Вергуни так і залишиться населеним пунктом Хутори чи  Вергуни, а не містом Черкаси. А от представництво його інтересів в органах управління такої громади буде обмежуватися максимум голосом старости у виконкомі. І тут наразі складно говорити – чи матимуть навколишні села у випадку об’єднання із містом потужний розвиток, - зауважує директор Центру Сергій Слинько. – Моя думка, краще будувати нову структуру, аніж добудовуватися. Є зараз можливість провести добровільне об’єднання громад у власному форматі, не поданому чи нав’язаному, вибудувати свою стратегію відносин в такій громаді, обговорити всі сумнівні фактори, прописати їх у рішеннях, аби кожна з громад отримала вигоду від об’єднання, то чому б цим не скористатися?

Кажуть, що воля громади – то закон для влади. Проте, висловлюючи свою волю, громада не повинна забувати й про відповідальність за прийняті рішення. А яким вони будуть покажуть громадські обговорення у Хуторах та Вергунах, заплановані на наступний тиждень.

Наталія Усенко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Читати 4165 разів

Календар

« Червень 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30