Мокрокалигірська ОТГ: скептикам наперекір

Середа, 15 лютого 2017 09:13

У Мокрокалигірській об’єднаній громаді Катеринопільського району немає великих промислових підприємств, як у їхніх сусідів із Єрок, проте є велике бажання змінити систему і усталений «совковий» побут сільчан.

 Власних надходжень за минулий рік громада отримала майже 11 мільйонів. Основні – від ПДФО. Ця громада – взірець, як вчитися господарювати з мінімальними ресурсами, а не критикувати керівників, сусідів та один одного.

Незабаром відкриють Реабілітаційний центр для інвалідів та учасників АТО

Об’єднана громада Черкащини на це отримала кошти з ДФРРу. Нині завершують ремонтні роботи в приміщенні. 

Першу «цеглину» в розмірі понад 300 тисяч гривень у фундамент об’єкту, який відкриють на базі місцевої амбулаторії загальної практики сімейної медицини, заклали за затвердженим проектом з Державного фонду регіонального розвитку. Відтак, напередодні нового року в майбутній Центр закупили медичне обладнання: електрофорези, інгалятори, а ще шведські стінки, масажний стіл, бігові доріжки.

– У нашій громаді понад півсотні учасників АТО, а ще чимало людей з обмеженими фізичними можливостями. Зараз така тенденція, що хворих поважного віку і молоді багато, тому нікому не будемо відмовляти, нехай люди приходять і реабілітуються безкоштовно, – розповідає голова Мокрокалигірської ОТГ Вікторія Пипа.

Центр матиме чотири просторі приміщення. Кошти на їхній ремонт взяли із залишків інфраструктурної субвенції. Разом з тим, у громаді не полишають ідею створення культурно­інформаційного центру на базі місцевого будинку культури.

– Це моя мрія. Аби нашій молоді було де корисно провести вільний час та цікаво відпочити, тому ми знову подаватимемо цей проект на співфінансування з ДФРРу, – каже керівниця громади.

Перевізникам відшкодовують за пільговиків і оголосили конкурс на внутрішній рейс

Пенсіонери Мокрокалигірської ОТГ щопонеділка їздять до Катеринополя пільговим рейсом. Решта шість категорій мають такий привілей щодня. Відшкодовують перевізникам вартість перевезень пільговиків з місцевого бюджету громади. Так, торік «маршрутники» отримали 188 тисяч гривень компенсації. Населення громади до 5 тисяч жителів, більшість – пенсіонери. Аби дістатися до центральної садиби, що в Мокрій Калигірці, люди просять запустити внутрішній рейс.

– Зараз формуємо пакет документів, а потім оголосимо конкурс на внутрішньогромадський маршрут. Підвозити наших людей буде перевізник, з яким укладемо договір. Їх достатньо в Ярошівці та Катеринополі. Хто запропонує кращі умови – з тим і працюватимемо, – каже заступник сільського голови Валерій Бецун. – У планах – придбати ще хоча б «газельку» на 8­12 місць, аби можна було підвозити наших дітей на різні змагання, а культпрацівників – на конкурси.

До речі, школярів до навчальних закладів у громаді тепер підвозить власний шкільний автобус. Його на умовах співфінансування 50/50 % із обласним бюджетом громада придбала торік у вересні. Віддали за нього понад 1,6 мільйона гривень.

– Маршрут розпочинається о 6:30  ранку і закінчується о 18:00. З Надвисся, Єлизаветки діти їдуть до Ярошівської школи, потім автобус забирає інших дітей з Єлизаветки та Сухої Калигірки й підвозить їх у Мокру Калигірку. І назад – за тим самим маршрутом, – каже сільський голова. – Головне, що діти під наглядом, а батьки – спокійні.

У пріоритеті – енергоефективні проекти

Почали їх тут втілювати з реконструкції приміщення під теплогенераторну зі встановленням двох твердопаливних котлів для теплопостачання амбулаторії загальної практики сімейної медицини та ДНЗ «Ромашка». На понад 970 тисяч гривень повністю реалізували проект: зробили теплотраси, у самому приміщенні замінили вікна та двері, встановили котли. З нового року опалюють амбулаторію та дитячий садок пелетами.

– За котлами нескладно доглядати, – каже кочегар Микола. – Треба лишень контролювати, щоб паливо в бункері було, вичищати котли, слідкувати за подачею води в систему, щоб насоси працювали. Пелети можна по 3­4 мішки засипати. Приміром, зараз на котлі 75 градусів, а в дитячому садку 50 градусів у батареях. Якщо морозно – запускаємо другий, вдвох вони тепла більше дають.

Торік Мокрокалигірська ОТГ отримала понад 4 мільйони 160 тис. інфраструктурної субвенції. На ці гроші зробили капітальний ремонт вул. Горького в с. Мокра Калигірка, вул. Ватутіна в селі Єлизаветка, вул. Подільської в с. Ярошівка, вул. Благовісної в Сухій Калигірці, а також вуличне освітлення по Ярошівці.

– Крім того, реконструювали приміщення під Центр надання адміністративних послуг на суму понад 370 тисяч гривень та частину приміщення амбулаторії під реабілітаційний центр на суму 244 тисячі гривень, – розповідає Вікторія Пипа.

Напередодні нового року працівники ЦНАПу та відділу соціальних допомог переїхали у відремонтоване приміщення. Сюди ще потрібно придбавати меблі й частково – оргтехніку, проте і зараз жителі громади можуть отримати тут 28 основних послуг. З них 12 пов’язані із земельними питаннями, 3 послуги архітектури та будівництва, решта – послуги державної міграційної служби та реєстрації.

– За 9 місяців ми надали 440 послуг, – зауважує начальник ЦНАПу Ігор Дячук.

– Тішить, що основне тепер можна отримати на місці, без виїзду в Катеринопіль, – каже сільчанин Василь Лазар, який прийшов одночасно і в ЦНАП, і в соціальну службу.

За день саме до соціальної служби звертається до 15 осіб із населених пунктів. Переважно, щоб вирішити питання щодо субсидій.

– Поки що ми формуємо справи, а нарахування проводять у Катеринопільському районному відділенні соцзахисту. Громади ще не наділені таким повноваженням, – каже Валентина Володмимрівна.

Пліч­о­пліч із нею працює директор терцентру Таїсія Гармаш:

– Наш заклад має два відділення. Перше – допомога вдома для одиноких пенсіонерів, які не можуть про себе сповна подбати, і друге відділення – допомога для сімей, дітей та молоді, які потрапили в скрутне життєве становище. Ми надаємо їм матеріальну, гуманітарну, психологічну, медичну, юридичну підтримку, допомагаємо їм пройти медогляд, оформлюємо дітей у дитячі садки тощо.

«Декомунізували» стоматологічний кабінет

Останнього нащадка радянської епохи – стоматологічного крісла – в амбулаторії позбулися торік восени. В «передсмертній агонії» воно ще й пробувало «огризатися» – струмом своїх пацієнтів лоскотало.

Адріана Червак в амбулаторії працює рік. Вона асистує лікарю­стоматологу. Зізнається, роботи тепер вистачає.

– За день лікар приймає 15­20 людей. Це дуже багато. Інколи в неї ще залишаються сили, та закінчуються інструменти. Лікують зуби безкоштовно, а зубопротезування робить дантист із Катеринополя, який сюди приїжджає, – розповідає вона.

До речі, цьогоріч медичну субвенцію громаді збільшили до 3,3 млн грн (торік була 2,9).

– Наразі актуальне питання відшкодування ліків пільговим категоріям. Спеціалісти структурних підрозділів працюють над його вирішенням, – каже сільський голова.

Зберегли заклади освіти і збираються добудовувати дитячий садок

Минулоріч громада отримала 5,9 млн грн освітньої субвенції, цього року – лише 3,7.

– Очевидно, торік держава прорахувала кошти за тими роками, коли ми були лише сільською радою, а зараз – за кількістю дітей. На утримання дитини виділяють лише
9300 гривень. Ось і перерахували. Відповідно до бюджетних змін освітня субвенція йтиме винятково на заробітну плату педагогічних працівників. На «комуналку» й оплату послуг техпрацівників спрямовуватимуть із місцевого бюджету. В принципі, коштів повинно вистачити, – міркує Вікторія Вікторівна.

Діти початкової школи та пільгових категорій харчуються безкоштовно.

10­12 гривень – вартість харчування для дітей середньої та старшої ланки у двох школах Мокрокалигірської ОТГ. Вартість харчування в дитячих садках – 20 гривень. Фінансування 60/40 %, тобто більше з місцевого бюджету, менше – з батьківських кишень.

До речі, заклади освіти не закрили (чим, жахають противники реформ). Навпаки. Приміром, у Єлизаветці відкрили новий дитячий садочок. Під нього за кошти ЄС ПРООН була зроблена частина ФАПу. В Сухій Калигірці кількість вихованців дитячого садка навіть збільшилася. Там відбулися громадські слухання, і люди порушили питання про реконструкцію колишнього приміщення ДНЗ в центрі села.

– Якщо нам виділять таку ж інфраструктурну субвенцію, то ми постараємося відремонтувати хоча б частину приміщення, аби він працював, – обіцяє голова громади.

Школа та будинок культури – в приватній власності

Під час розпаювання колгоспного майна будинок культури та школа у Ярошівці опинилися в приватній організації.

– Нещодавно була сходка села, де люди вимагали інформацію, хто є балансоутримувачем приміщення будинку культури та школи. Збори взимку проводили в парку, бо будинок культури в аварійному стані. Не можемо знайти кінців у цій історії, – бідкається сільський голова.

Без мороки не минулося

Справа в тому, що за 22 статтею Бюджетного кодексу України розпорядником коштів є «виконавчий комітет». До нового року в усіх документах вказували «сільську раду» розпорядником коштів, а тепер із січня всі громади Черкаської області документально перейшли на розпорядника коштів «виконавчий комітет».

– Тендерна процедура закупівлі природного газу й електроенергії була проведена ще у грудні. Зараз проблема в тому, що треба оголошувати по­новому ці тендери, бо змінюється юридична особа. Ми уклали додаткову угоду, поки внесемо зміни в папери. Все йде за переговорною процедурою, а газ і електроенергія потрібні вже зараз. Дуже складно все налагодити, але хто казав, що буде легко? Вирішимо і це питання, – впевнена Вікторія Вікторівна.

Плани і прагнення

– Плануємо створити спортивно­культурно­оздоровчий комплекс на базі Мокрокалигірського будинку культури і сільського спортивного залу, реконструювати частину приміщення під дитячий садок у с. Суха Калигірка, зробити капітальний ремонт зі встановленням теплових насосів у амбулаторії ЗПСМ с. Ярошівка, закінчити ремонт дороги в с. Єлизаветка по
вул. Ватутіна, яка є центральною, залишилося 600 метрів, щоб було комфортне сполучення між нашими селами, – ділиться сільський голова. – Найбільше тут чекають на закони щодо поширення прав громад на землі поза межами населених пунктів та на спрощення оформлення спадщини.

Наталія УСЕНКО,  фото автора

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Вересень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30