Гроші на розбудову села є – відсутня місцева ініціатива

Вівторок, 26 липня 2016 09:42

Цьогоріч Черкаська область отримала близько 70 мільйонів гривень із ДФРР на розвиткові проекти. Із 185 проектів спрямованих з області, 21 надійшли з Черкаського району. Переважна більшість - з Білозіря.

-         Політика інфраструктури на селі є застарілою. Мінрегіонбуд інтенсивно працює над переоснащенням інфраструктурних об’єктів в селах. В нас є закон про добровільне об’єднання територіальних громад, в рамках якого ті населені пункти, що об’єднались в нову територіальну громаду, мають більше шансів на отримання коштів. Як взірець, Білозірська об’єднана громада. Звідти до ДФРР надійшло 17 проектів різного спрямування. На їх реалізацію мають 7,3 мільйонів державних коштів. Окрім того, ця громада шукає гранти та подає свої напрацювання на розгляд інших не лише вітчизняних, а й міжнародних донорів. Дивує позиція пасивного очікування керівників решти населених пунктів, - каже голова районної ради Олексій Собко. – Гроші йдуть за конкурентоспроможними проектами. Просто так їх роздавати ніхто не буде, потрібно вже усвідомити це раз і назавжди. Хто зацікавлений у розвитку територій, той не пастиме задніх.

По одному проекту надійшло з Лесьок, Свидівка, Геронимівки та Тубілець. Окрім чотирьох Білозірських, минулого тижня ДФРР погодив проект на реконструкцію ДНЗ «Веселка» у Леськах. Загальна вартість робіт оцінена у понад 3 мільйони гривень, 2,8 з яких надійдуть на умовах співфінансування з ДФРР.

-         Для ефективного розвитку сільських територій потрібні гроші. На сьогодні органи місцевого самоврядування мають достатню для цього пошукову систему – це і програма Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду», і кошти ДФРР, і безліч грантів, які пропонують неурядовим організаціям міжнародні партнери, - зазначає начальник управління економіки Володимир Гуня. - Якщо перелік документів буде оформлено правильно і громада підніме справді важливі питання, її жителі зможуть отримати ці гроші.

 

-         Питання в тому, чи знають вони про можливість покращення своїх умов таким чином. Написання грантів - непроста річ. Для того, щоб отримати кошти, необхідно залучити бухгалтера, аналітика і відповідального за реалізацію проекту. В сільській місцевості і районних центрах невелика кількість кваліфікованих працівників. Доводиться виходити з наявних там людських ресурсів, - каже заступник виконавчого директора Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Наталія Ключник. – Приміром, у Польщі в рамках подібних проектів взаємодіяли неурядові організації, держава, представники місцевої влади, бізнесмени і пересічні жителі сіл.

Наразі як керівник Порталу з управління знаннями «KNOWLEDGE PORTAL» – створеного при Всеукраїнській асоціації сільських та селищних рад за підтримки спільного Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду – ІІІ», вона читає дистанційний курс по створенню проектів для розвитку громад. Щодня до півтори тисячі працівників органів місцевого самоврядування, громадських організацій на платформі знань он-лайн навчаються створювати успішні проекти. Їх тематика – без обмежень. Головний акцент – на потребах громади. Вітаються ідеї від ремонту дороги і реконструкції школи, до освітлення вулиці і покращення життя переселенців.

Грантовий проект має бути чітким, структурованим та зрозумілим. Головні його складові – тема, мета, завдання та покроковий план роботи. Треба вказати цільову аудиторію та строки реалізації. Замикає проект – фінансова частина.

Статистика каже, що найактивнішими наразі є вже представники об’єднаних громад, які вивчають різні способи залучення коштів на розвиток. Приміром, за даними ДФРР, найбільше проектів направили на розгляд із Катеринопільського району, де, нагадаємо, є дві об’єднані громади – Єрківська та Мокрокалигірська. Решта районів обмежилася 2-7 проектами.

-         Аби мати громадянське суспільство на теренах сільської місцевості, туди має їхати молодь. Навіть якщо перспективна територіальна громада не може об’єднатися, Мінрегіонбуд повинен спрямовувати туди своїх спеціалістів, які мають провести там пояснювальну роботу і змалювати перспективи. Якщо це вчасно буде реалізовано, молоді люди в пошуках роботи приїжджатимуть і реалізовуватимуть ці проекти, - переконаний заступник голови адміністрації Петро Коренюк.

Для довідки: Обсяг доходів трьох об’єднаних громад області у 2016 році затверджений у розмірі 59,2 млн. грн. Обсяг власних доходів місцевих бюджетів зріс із 8,9 млн грн до 27,9 млн грн (майже утричі більше порівняно з 2015 роком).

Громади області отримують з державного бюджету базову дотацію у сумі 2,4 млн грн. Бюджет Єрківської ОТГ сформовано з реверсною дотацією.

Основним джерелом наповнення бюджетів є податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) –17,8 млн грн. Наступний за вагомістю – плата за землю – 5,2 млн грн.

Місцевим бюджетам ОТГ області на 2016 рік передбачена з державного бюджету 17,6 млн грн освітньої субвенції та 11,3 млн грн медичної субвенції.

 Наталія Усенко

 Стаття створена на основі досвіду та інформації отриманих в проекті "Інституційна підтримка - активізація місцевих засобів масової інформації в місії інформування про реформу децентралізації в Україні".

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31