До «Руської Поляни» за здоровим тілом та зціленням душі

Середа, 24 квітня 2019 10:43

КЗ «Обласний дитячий спеціалізований санаторій «Руська Поляна» – це сучасний лікувально-профілактичний заклад третинного рівня, де вже понад 60 років проводять лікування та реабілітацію дітей групи ризику захворювання туберкульозом. За шість десятиліть тут додали здоров’я для тіла та зцілення для душі понад 120 тисячам дітей з Черкаської області.

Більше 30 років роботу в санаторії організовує головний лікар Леонід Лащенко. Дитяче оздоровче містечко нараховує 15 корпусів, розташованих в сосновому лісі. З них три спальні корпуси, лікувальне відділення, їдальня, школа, клуб та господарчі споруди. Тут працює сім лікарів вищої та першої кваліфікаційної категорії та 41 особа середнього медичного персоналу. Головний лікар каже, що колектив згуртований, професійний, патріотичний, завдяки чому медичний заклад розвивається.

Санаторій розрахований на 250 ліжок, але після скорочень, які проводилися в кілька етапів (востаннє у 2011 році), їх залишилося 160. Проте, за словами головного лікаря, їх достатньо для проведення комплексу профілактичних заходів для дітей Черкаської області, а також внутрішньо-переміщених осіб, які додалися впродовж останніх років бойових дій на сході країни. Вони заповнені цілорічно. Оздоровлюються в ньому діти за путівками. Вони безкоштовні. Згідно з планом, затвердженим управлінням охорони здоров’я, путівки розподіляються в лікувальні заклади області. Районні фтизіатри, педіатри чи сімейні лікарі відбирають дітей на лікування.

Один хворий на туберкульоз може інфікувати більше ста людей

– Нині Україна переживає не найкращий період щодо захворювання на туберкульоз. Хоча показники загальної захворюваності й мають позитивну тенденцію до зниження, наявність деструктивного та мультирезистентного туберкульозу серед значної кількості дорослого населення створює великий та небезпечний резервуар для інфекції, що становить значний ризик для інфікування та захворювання дітей в області, – зауважує головний лікар Леонід Лащенко.  

За його словами, захворюваність на туберкульоз серед дітей після років зниження впродовж останніх десяти років зросла. Це переважно пов’язано з тим, що туберкульозна паличка вже пристосувалася до наявних антибіотиків, і стає не чутливою до антибактеріальних препаратів, які раніше успішно лікували це захворювання. Так виникає мультирезистентний туберкульоз. В Україні 20% з числа хворих має таку форму туберкульозу. Держава за рахунок міжнародних програм та Глобального фонду по боротьбі з туберкульозом забезпечує цих хворих дороговартісними препаратами, які діють на мікобактерії туберкульозу. Але це за умови, що цих людей вчасно виявлять. А доти вони виділяють мікобактерію у повітря і становлять ризик для захворювання дітей. За невтішною статистикою, один хворий на туберкульоз може заразити до ста і більше осіб зі свого оточення.

Приміром, за минулий рік показник захворювання по Черкаській області на 100 тисяч осіб серед дорослого населення становить 46,2, підлітків – 10,0, дітей – 14,6. Причому, якщо впродовж останніх трьох років цей показник серед дорослого населення знижується, то серед дітей – навпаки зростає. Торік в області вперше захворіло на туберкульоз 25 дітей.

 

Аби одужати, запровадили День здоров’я

Санаторій «Руська Поляна» посідає особливе місце в боротьбі з туберкульозом на Черкащині, оскільки має всі умови для проведення етапного лікування, медичної, фізичної та психологічної реабілітації після лікування в обласному протитуберкульозному диспансері. Проте більшість дітей приїздять в санаторій для проведення контрольованої хіміопрофілактики – це діти, у яких виявили туберкульозну інфекцію в неактивному стані. Тобто така дитинка ще не хвора, але є висока ймовірність занедужати.  

– У нашому медичному закладі вже стало доброю традицією відзначати День здоров’я, а не Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Ми оминаємо саме слово туберкульоз, щоб зайвий раз не травмувати психіку дітей. Туберкульоз, як і раніше, залишається соціальною хворобою. Досить часто діти, які потрапляють до нас на лікування, з неблагополучних родин або належать до категорійних осіб. Вдома вони не отримують турботи та опіки, зважаючи на їх соціальний статус, таке ж ставлення до них і серед їхнього оточення, – зауважує головний лікар. – У нас вони розквітають: тут нове середовище, тут немає проблем, тут до всіх дітей однакове ставлення, вони навчаються в школі, займаються в гуртках, виявляють таланти, про які навіть не здогадувалися – вони виготовляють ляльки-мотанки, вироби з атласних стрічок, квілінгу, проводять творчі вечори. Поки діти в нас, вони розказують свої проблеми психологу. Чесно кажучи, потім болить душа відпускати дитину в ті умови, звідки ми її забрали. Ми постійно співпрацюємо з Черкаським реабілітаційним центром, з якого до нас направляють дітей з групи ризику. Відпускаючи дитину, ми даємо виписку, поради психолога, а на місцях є Служби у справах дітей, які надалі й займаються цими дітьми та сім’ями.

Лікування в санаторії має індивідуальний термін. Він визначається медичними показниками, активністю та формою захворювання, рекомендацією обласних спеціалістів: фтизіопедіатра та педіатра. Впливають на термін лікування і соціальні умови. Якщо дитина не захищена соціально, то вона залишається довше. Влітку в основному це 24 дні, в осінньо-зимовий період частина дітей перебуває до 45 днів. Вони тут навчаються за програмою загальноосвітньої школи, але враховуючи, що нині багато спеціалізованих класів, діти привозять свої програми, і педпрацівники займаються з ними диференційовано. 

– Упродовж останніх трьох років в санаторії запроваджено 19 нових методик лікування та діагностики. Ми можемо проводити на місці клінічні й біохімічні аналізи. За потреби, імунологічні та бактеріологічні аналізи проводимо на базі Черкаського обласного протитуберкульозного диспансеру. Якщо дітям потрібно провести комп’ютерну томографію або ультразвукове дослідження, то ми звертаємося до медичного центру «ЛУР», який надає ці послуги нашим пацієнтам безкоштовно. За період співпраці там обстежили вже понад півтисячі дітей. До речі, подібні обстеження  досить ефективний спосіб виявлення захворювання на ранніх стадіях, – зауважує Леонід Іванович.

Де не вистачає державного фінансування, допомагають благодійники

Санаторій – заклад обласного підпорядкування. На захищені статті фінансування достатнє. Завдяки міжнародним грантам, допомозі благодійників, громадських організацій різних рівнів та господарств Черкащини, фахівці санаторію доповнюють те, чого не вистачає.

– Завдяки співпраці з іноземними організаціями за сприянням Ротарі-клубу «Черкаси-центр» закладом було успішно освоєно кілька міжнародних грантів, що дало можливість проведення капітального ремонту корпусу №3, придбання санітарного автомобіля та лабораторного обладнання. Окрім того, забезпечили відділення новими сучасними ліжками європейської якості з функціональними матрацами та укомплектували учнівськими партами школу. Палати розраховані на 2-4 особи, частина з них оснащена кондиціонерами, душовими кабінами. Упродовж останніх років провели ремонти покрівель та замінили вікна на енергозберігаючі в усіх корпусах, – розповідає очільник медичного закладу. – Зараз працюємо над ще одним грантом, аби придбати рентгенівський апарат до кінця вже поточного року.

Серед постійних меценатів та опікунів санаторію – керівник СТОВ «Зоря» Іван Йосипович Дарієнко – меценат з великим серцем і доброю душею, людина, яка не може стояти осторонь людської біди; Ротарі-клуб «Черкаси-Центр»; релігійні організації. Звісно, залишаються ще багато невирішених проблем.

– Потрібно осучаснити спортивний майданчик. Востаннє санітарний автомобіль від держави ми отримували 17 років тому, а «грантового», звісно, не достатньо, аби перекрити всі напрямки. Але це не ті проблеми, що впливають на медичну допомогу та дозвілля дітей. Завдяки праці колективу, діти проживають в гарних умовах, мають повноцінне харчування та цікаве дозвілля, а санаторій планомірно розвивається, – зауважує головний лікар.

Профілактика обходиться значно дешевше, аніж лікування захворювання

Як відомо, у лікувальній системі йде реформування медичної допомоги.

– Ми ще не знаємо, як реформа вплине на наш лікувальний заклад. Зараз триває підготовка проекту «Лікування хворих на туберкульоз дорослого населення  амбулаторно». На рівні міністерства розробляється концепція, що хворі на туберкульоз лікуватимуться вдома. Спершу вони впродовж 1-2 місяців отримуватимуть допомогу в стаціонарі, а потім – вдома. Після запровадження цього проекту планується переводити на амбулаторне лікування і дітей. Але постає питання, як це відбуватиметься, якщо, приміром, 75% дітей, які лікуються в нашому санаторії, розуміння «вдома» не мають. Вони належать до категорійних – це діти з інтернатів, притулків, центру реабілітації, діти-сироти. Такі діти можуть лише в нас лікуватися тривалий час. До того ж, перебуваючи в санаторії, дитина не просто приймає ліки, вона ще й проходить ретельне обстеження, що дає змогу вчасно виявити можливі ускладнення. Навіть дітям з благополучних родин необхідний постійний контроль в процесі довготривалого комплексного лікування. Наш санаторій займає особливе місце у боротьбі з туберкульозом і є надійним бар’єром у стримуванні поширення епідемії туберкульозу в області. У будь-якому випадку профілактика обходиться значно дешевше, аніж лікування захворювання чи утримання інваліда. Що буде далі – ми чекаємо рішення на рівні міністерства.

Як же вберегтися від туберкульозу?

«Не дихати» – відповідав у минулому директор Київського інституту пульмонології та фізіології академік Ю.І. Фещенко.

– Сховатися від туберкульозу не можливо. Основний шлях передачі хвороби – повітряно-крапельний: через кашель, чхання, розмову у повітря виділяються мікобактерії туберкульозу. Раніше хворих ізолювали та примушували лікуватися в протитуберкульозному диспансері, якщо вони відмовлялися від добровільного лікування. Зараз такого примусового лікування немає. Проте слід пам’ятати, що ці хворі створюють резервуар для поширення інфекції, – зауважує фахівець.

Щоб не захворіти, за словами Леоніда Лащенка, потрібно, щоб організм мав стійкий імунітет – для цього потрібно вести правильний спосіб життя, загартовуватися, не мати шкідливих звичок та повноцінно харчуватися.

Першим кроком у перемозі над туберкульозом було запровадження вакцинації БЦЖ. Це щеплення проводять у пологовому відділенні новонародженому малюку. Далі з 4 і до 14 років обов’язково потрібно проводити пробу Манту згідно з протоколами обстеження. Нагадаємо, проба Манту – це не щеплення, а проба на виявлення інфікованості паличкою туберкульозу. Для дорослих раніше було обов’язковим – щорічне флюорографічне обстеження. Зараз обстеження населення проводиться тільки в групах ризику. Проте лікар радить проходити флюорографію хоча б раз на два роки.

Наталія УСЕНКО

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Квітень 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30