Шість запитань до районного онколога Світлани Бондаренко

Середа, 17 жовтня 2018 15:24

Районний онколог Черкаської ЦРЛ Світлана Георгіївна Бондаренко розповіла «Сільським обріям» про здоров’я жінки та що треба робити, щоб уникати захворювання молочних залоз.

Коли і як часто звертатися до лікаря?

До мамолога, так само як і до гінеколога, варто звертатися раз на рік. І найкраще це робити з 8 по 12 день місячного циклу, адже саме у цей період молочні залози стають спокійнішими та дослідження буде найінформативнішим, як пальпаторне, під руками, УЗД та момографія, так і МРТ молочних залоз. Але якщо з’являються ущільнення, яких раніше не було, то не варто чекати. У такому разі звертатися до лікаря треба якомога швидше.

Жінкам, які знаходяться на оральних контрацептивах та на гормонотерапії, рекомендується відвідувати мамолога кожні 6 місяців. Крім того, варто зазначити, що до 40 років лікар-мамолог дивиться жінку обов’язково сам і додатково робить УЗД. Після 40 років також назначають мамографічне обстеження. Дуже часто воно поєднується із УЗД, але після 40 років це треба робити обов’язково. До речі, для жінок, котрим за 65 років мамографія є найбільш ефективним засобом виявлення найдрібніших ущільнень молочної залози, оскільки тканина залози суттєво відрізняється від тканин жінок молодшого віку. І не треба себе вважати надто «старою» для раннього виявлення раку молочної залози та успішного лікування. Багато жінок старших 70 та 80 років вилікувалися від цієї хвороби і отримали можливість жити повноцінним щасливим життям.

За яких причин треба терміново звертатися до лікаря?

Звертатися до лікаря-мамолога потрібно, якщо є ознаки запалення у молочних залозах. Тобто є почервоніння, місцевий біль, підвищення температури, при рухах відчувається, що десь є запальне вогнище. При перших найменших підозрах необхідно терміново звертатися до лікаря. Це стосується ущільнень або навіть підвищення температури. Треба також звертатися, коли є одностороннє виділення червоного кольору із сосочка, або поява утворень, котрих раніше не було. 

Від чого залежить здоров’я молочних залоз?

Молочні залози дуже тісно пов’язані із гормональним статусом організму, фоном для якого є хороша робота щитовидки, а також узгоджена робота яєчників. Якщо у нас все добре по гінекології та ендокринології, то для молочної залози причин, щоб вона хворіла, немає.

Також, звичайно, треба звертати увагу на травмування молочної залози. Цього треба уникати. Не повинно бути жодних синців, а у разі появи вони мають бути відстежені протягом трьох років.

І, звичайно, здоров’я молочної залози повністю залежить від репродуктивної функції. Основне її завдання — це лактація. Від того, наскільки мама гарно відгодувала (сьогодні норма до 2 років) і якомога більше діток (троє діток вважається оптимальним), залежить здоров’я жінки. Відповідно до світової статистики кожна п’ята жінка клімактеричного віку переважно хворітиме саме онкологічними захворюваннями молочної залози. Тому лактація за молодості стає актуальною та є відголоском саме у клімактеричному році. Це просто потрібно знати і при нагоді користуватися цим не лише заради здоров’я дитини, а й самої молочної залози матері.

Які шкідливі фактори ризику впливають на здоров’я?

Усі ми повинні обов’язково у день пити 1,5 літри води, повинні уникати стресів та паління, але найголовніше з усього, що я озвучую людям — це все ж таки надмірна інсоляція. Не потрібно засмагати взагалі, тим більше топлес, а відвідування соляріїв - це найкритичніше. Я також часто усім нагадую, що треба не стільки змінити спосіб життя, скільки напрацювати правильний спосіб відношення до молочної залози та її здоров’я, а саме: жінка повинна обов’язково раз у рік проходити обстеження.

Пальпація як корисна звичка

У нормі молочна залоза не є ідеальною, пухкою та м’якою, вона повинна бути тонкою та зернистою. Якщо жінка проводить пальпацію та відчуває цю зернистість під руками, вже на 5-6 раз створюється тактильна пам’ять. А на сьомий раз пальпації вона буде знати, чи щось змінилося чи все на місці. Якщо жінка сама помітила зміни і вчасно прийшла до лікаря, то, повірите, це — найкраще. Зазвичай жінки не вбачають потреби у відвідуванні мамолога, не приділяють увагу самообстеженню, і в результаті, приходять до лікаря уже із запущеними хворобами. Пальпацію жінка може робити самостійно, без проходження УЗД. Процедуру рекомендують проводити раз на місяць.

Я хочу сказати, що у нас жінки дуже свідомо стали слідкувати за своїм здоров’ям і завдяки загальноосвітнім проектам почали ставитися до молочної залози більш відповідально. Дійсно, за останній рік було багато саме самостійних звернень. Цей факт є позитивним, адже завдяки цьому часто вдається виявити хворобу на початкових стадіях і вчасно вжити відповідних заходів. Такі випадки мають слугувати прикладами для формування культури і правильного догляду за своїм здоров’ям.

Що нового в лікуванні?

Нині в онкохірургії широко практикують так звані органозберігаючі операції, коли жінці не видаляють повністю молочну залозу, а тільки уражені тканини. Також позитивні наслідки мають операції з аллопластики (заміщення тканини молочної залози тканиною з інших частин тіла пацієнтки, наприклад, передньої черевної стінки).

У поліклініці Черкаської ЦРЛ можна отримати не лише медичну допомогу (огляд, пальпація та УЗД-дослідження молочних залоз та лімфатичних вузлів), а й психологічну та реабілітаційну допомогу жінкам, у яких виявили рак молочної залози. Зверніться за допомогою і пам’ятайте що ви не одна!

Основні правила пальпації

1. Стати перед дзеркалом. Оглянути молочні залози. Звернуть увагу на наявність будь-яких змін форми грудей, зовнішній вигляд шкіри і сосків.      2. Підняти руки за голову і оглянути обидві грудні залози.

3. Правою долонею пропальпувати ліву молочну залозу, кінчиками великого і вказівного пальців стиснути сосок, звернути увагу на наявність виділень та їх характер. Пропальпувати підпахвинну та ліву надключичну ділянку. Таким самим чином обстежити праву молочну залозу.

4. Якщо залоза великого розміру її необхідно підтримувати знизу: лівою рукою - ліву, правою - праву, а долонею протилежної руки по черзі пропальпувати молочні залози.

5. Лежачи на спині, ліву руку треба покласти за голову, долонею правої руки обстежити ліву молочну залозу. Так треба обстежити і праву молочну залозу.

Фактори ризику раку молочної залози:

          - вік 50 років і більше;

          - спадковість (рак у найближчих родичів - мати, сестра, донька, бабуся по материнській лінії);

          - надмірна вага та вживання великої кількості жирів;

          - травми молочних залоз, мастопатії;

          - порушення репродуктивної функції - аборт після 35 років, перші пологи після 28-30 років, природне вигодовування дитини менше 5 місяців, безпліддя, ранній (до 12 років) чи пізній (після 16 років) початок місячних, ранній (до 45 років) чи пізній (після 53 років) клімакс;

          - ендокринні порушення (патологія щитоподібної залози, цукровий діабет, ожиріння ІІ-ІІІ ст., гіпертонічна хвороба, неврастенія, захворювання печінки);

          - захворювання репродуктивних органів - пухлини матки та придатків, запальні хвороби, порушення менструальної функції, маткові кровотечі;

          - паління та зловживання алкоголем;

          - вплив несприятливих факторів зовнішнього середовища.

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Травень 2019 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31