У селах «помолодшали» серцево-судинні захворювання

Середа, 11 квітня 2018 15:38

Як відомо, всі хвороби – від життя, а жити, коли твоя країна у постійному стані війни, політичних і економічних потрясінь, коли щоразу з острахом отримуєш квитанції на оплату комунальних послуг, непросто навіть тим, у кого найтренованіше серце. Втім, як зауважує сімейний лікар Катерина Громко зі Свидівка, причина збільшення кількості випадків серцево-судинних захворювань не тільки в тому.

 Досьє

Катерина Петрівна Громко, 19.03.1963 р.н. Закінчила Полтавський медичний стоматологічний інститут за фахом «Лікувальна справа» у 1987 році. Відтоді працювала в амбулаторії Свидівка. Спершу – дільничним терапевтом, потім – завідувачем амбулаторії. З 2007 року – сімейний лікар. У 2011 році отримала І категорію по сімейній медицині. Нині – завідувач амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

 – Катерино Петрівно, розкажіть, яка сьогодні ситуація із серцево-судинними захворюваннями серед жителів Свидівка та Сокирно?

– На жаль, кількість випадків серцево­судинних захворювань збільшується щороку. Лише за перший квартал цього року вперше виявлено гіпертонію у 18 осіб. Загалом на обліку в нас перебуває 670 осіб із серцево­судинними захворюваннями. Крім того, серцево­судинні захворювання «помолодшали»: якщо раніше, зазвичай, гіпертонію виявляли у людей 50­60­річного віку, то нині все більше 40­річних пацієнтів.

– У чому причина таких невеселих фактів?

– Передусім справді велике значення відіграє стресовий фактор. Не помилюся, якщо скажу, що ми всі нині живемо у постійному стресі. Навіть у магазинах щодня спостерігаю височезний рівень агресії: люди можуть вибухнути через дрібничку. Та це не дивно, зважаючи, в якому стані перебуває наша країна. При цьому по нашому селу не можу сказати, що молодь стала більше палити чи зловживати алкоголем. Навпаки – не робити цього стає модним. Проте через незбалансоване харчування, викликане, здебільшого, ціновою політикою, – макарони чи картопля дешевші, аніж риба чи птиця – призводить до виникнення надмірної ваги та гіподинамії. Тому й маємо ранні інфаркти, гіпертонію та інсульти і, як наслідок, ранню інвалідизацію. Ще такий фактор. Більшість наших людей починають перейматися своїм здоров’ям аж тоді, коли, як кажуть, вдарить грім. І навіть у тому випадку далеко не всі йдуть до лікаря, а чекають, що стане легше. Легше не стає, тоді викликають швидку. А хто має турбуватися про здоров’я людини?

– Сама людина.

– Так, ніхто краще за нас самих про власне здоров’я не потурбується. Проте нині й на державному рівні створені для цього умови. Приміром, урядова програма «Доступні ліки». Це суттєва допомога для тих, хто не може купити необхідні для себе ліки через їх недешеву вартість. У 2018 році має реформуватися наша первинка. Амбулаторію вже обладнали комп’ютерною системою, підключили до мережі Інтернет, оновили матеріально­технічну базу – придбали ЕКГ­апарат, офтальмоскоп та отоскоп. На місці можна обстежити зір, слух. Усе це робиться для того, аби максимально наблизити послуги до людей та гарантувати їм якісну медицину.

– Кажуть, найкраще лікування – це профілактика…

– Що, як правило, робить наша людина, якщо має проблему зі здоров’ям? Шукає хорошого лікаря, щоб він її подивився, дістав пігулочку, бажано рожевого кольору, смачненьку, людина її випила і потім козликом пострибала й далі вела звичний спосіб життя. Є такий вислів: модифікація способу життя. Це означає – змінити свій спосіб життя. Це головна профілактика усіх захворювань, і серцево­судинних у тому числі. Про це у нас багато говорять, але, на жаль, мало хто втілює у реальність. Змінити свідомість наших громадян дуже непросто. Людина має сама додуматися: а може, мені краще кинути палити, може, зменшити вагу тіла, може, не їхати одну зупинку тролейбусом, а пройтися пішки? Це буде економніше і для здоров’я краще. Звісно, все це непросто. Важко кинути палити чи відмовитися від алкоголю, тому що звик, схуднути взагалі нереально – бо як не з’їсти тортика чи тарілку смаженої картоплі? Але водночас і легко – треба тільки захотіти.

– А як долати стреси?

– Загалом немає універсальної поради, тому що дуже багато залежить від особистості. На одну й ту ж ситуацію кожна людина реагує по­різному: один буде ходити пригнічений довгий час, а другий наступного дня уже все забуде. Легше буде тому, хто має міцну внутрішню установку, дотримується певних правил.

– Яким бачите розвиток первинної ланки медицини у світлі проведення медреформи? Тепер лікарі мають боротися за пацієнтів і агітувати за себе, як на виборах?

– Стан сучасної медичної допомоги не влаштовує ні медиків, ні пацієнтів. Тому сподіваємося, що проведення медреформи надасть можливість розвивати медичну галузь так, аби вона відповідала вимогам сучасності. Думаю, якщо лікар добросовісно працював до реформи, то проблем не буде і з її впровадженням. Приміром, до нас вже приходять люди, аби укласти договори. Процес укладання декларацій стартував з початку квітня. Окрім цього, має бути і електронний варіант договору між пацієнтом та лікарем. Усе це на стадії впровадження. Приміром, нині у нас на обліку 2400 жителів з обох населених пунктів – Свидівка та Сокирно. З них – 397 дітей. Ми живемо недалеко від міста, тому, звісно, у людей є вибір. Проте, думаю, якщо лікар, з яким у вас договір, знаходиться недалеко, це значно пришвидшить вирішення вашої проблеми. Наразі сімейним лікарям для оперативного та якісного обслуговування пацієнтів потрібен транспорт. У багатьох країнах сімейні лікарі їздять на виклики власним транспортом, тоді їм відшкодовують витрати за паливо і ремонт, або службовим авто. Паралельно із впровадженням реформ держава спрямувала кошти на оновлення сільської медицини. Тому сподіваємося на якісні зміни.

Спілкувалася Наталія Усенко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Травень 2019 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31