Це стосується кожного: а ВІЛ - не вирок

П'ятниця, 01 грудня 2017 08:31

29-ий рік поспіль світова спільнота традиційно відзначає 1 грудня як День боротьби зі СНІДом. Перше, що спадає на думку з цього приводу, – популярні в останні роки в суспільстві девізи «Зупинимо СНІД разом» та «Не дай СНІДу шанс». Телебачення та соціальна реклама, якої щороку все більшає, допомагають нам не забувати про існування цієї проблеми в суспільстві. Проте, в кращому випадку, ми співчуваємо тим, в чиє життя увірвалась «чума XXI століття», наївно вважаючи, що «от якраз мене це не стосується». Адже у суспільній свідомості проблема ВІЛ/СНІД поки що міцно пов’язана з асоціальним способом життя – наркоманією та проституцією. У свою чергу фахівці стверджують, що це не так.

«Поруч із нами багато людей, які навіть не здогадуються про свій стан, що вони інфіковані ВІЛ або й взагалі хворі на СНІД», – стверджує лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра» Черкаської ЦРЛ Галина Аза.

 Хто в зоні ризику?

– Практика показує, що на сьогодні основний шлях передачі вірусу – статевий. Це 62% від загальної кількості всіх виявлених хворих чи інфікованих осіб, – розповідає Галина Андріївна. – Люди почали вести досить розкутий спосіб життя, і це дало свої наслідки. Тож, якщо ви мали випадковий незахищений статевий контакт, потрібно обов’язково пройти обстеження. Для повної впевненості, що вірус не «причепився» до вас, тестуватись варто двічі: через три дні та через три місяці після випадкового незахищеного статевого контакту. Адже перший час після зараження утворюється так зване теронегативне вікно, коли вірусу в крові людини не настільки багато, щоб виявити його.

За словами лікаря, людина, яка мала незахищений статевий контакт із малознайомим партнером двічі, вже перебуває в групі ризику. Такій людині обстеження потрібно пройти обов’язково. Зараз є багато можливостей зробити це: анонімно і безкоштовно. Один із варіантів – звернутися до кабінету «Довіра», що функціонує на базі Черкаської ЦРЛ в Червоній Слободі.

Розповідаючи про діяльність «Довіри», Галина Аза акцентує увагу, що одне з головних завдань фахівців – мотивувати людей пройти обстеження на ВІЛ/СНІД, оскільки воно не є обов’язковим.

АРТ дає шанс народити здорову дитину

– Цьогоріч ми обстежили 3,5 тисячі осіб. У 25 з них вперше виявили ВІЛ. Тепер їх взято на облік, зокрема у нас додалося 20 осіб. Інших – спрямували за місцем проживання. Загалом у Черкаському районі на диспансерному обліку перебуває 190 осіб із ВІЛ/СНІД, – наводить факти лікар­інфекціоніст. – Здебільшого, це люди у віці 25­49 років. 60 осіб мають СНІД у 4­й стадії. Але сьогодні СНІД – не вирок, якщо дотримуватись порад лікарів і сумлінно проходити антиретровірусну терапію (далі – АРТ). Щоправда, робити це доведеться все життя. Натомість, завдяки їй можна «блокувати» вірус, підняти імунітет і повернутися до повноцінного життя. Навіть народити здорову дитину. У нас є матусі, які з ВІЛ народжують і двічі, і тричі. І час показує, що дітки здорові. Тільки в минулому році від ВІЛ­інфікованих матерів у Черкаському районі народилося 4 дітей. Їх обстежують у віці до 4­х місяців, ще раз – до 18 місяців. Негативні результати вже навіть двох перших обстежень з великою вірогідністю дозволяють стверджувати, що дитина здорова.

Але в АРТ є нюанси – її не тільки потрібно приймати все життя, але й дотримуватися графіку прийому. Збій навіть на, здавалось би, дрібницю – 10­15 хвилин – може призвести до непередбачених наслідків і утворення стійких до АРТ штамів. Простіше кажучи, звести нанівець усе лікування.

«Серед наших пацієнтів є навіть бізнесмени»

– Кабінет «Довіра» у Черкаській ЦРЛ відкрили ще у 2000 році. З 2012 року ми функціонуємо як відкритий сайт АРТ. Це означає, що інфіковані та хворі на ВІЛ/СНІД отримують у нас комплексну допомогу, можна пройти обстеження і отримувати антиретровірусну терапію та психологічний супровід. Адже, коли людина вперше дізнається, що заражена, переживає шок і їй потрібно допомогти адаптуватися. Тож у нас в «Довірі» є і лікар, і соціальний працівник, і медичні сестри, – розповідає Галина Аза, підкреслюючи, що основне завдання фахівців – допомогти.

Окрім того, що й обстеження, і сама АРТ – безплатні, в «Довірі» намагаються створити атмосферу, в якій людина почувалася б максимально комфортно. Сумлінні й толерантні їхні медсестри – Людмила Рижан та Вікторія Тиркаль – роблять все для того. Кабінет працює за програмою «фаст трек», тобто завдання працівників – виявити ВІЛ/СНІД, підготувати людину до АРТ та проводити її. Тут є люди, які приймають терапію з 2002, 2004 років і чудово почуваються, мають гарні показники. Серед них є навіть бізнесмени.

«АРТ є безкоштовною завдяки державі й благодійним фондам»

– Фінансування АРТ здійснюється з 4­х джерел, – розповідає Галина Андріївна. – Це державні кошти та надходження з благодійних фондів: Глобального фонду десятого раунду, а також PF та PF­17. Вони закуповують для нас препарати. Лише за минулий місяць ми отримали медикаментів більше, ніж на 100 тисяч гривень. Кількість наших пацієнтів збільшилася на 20 осіб, отже, й сума буде більшою.

«Довірі» допомагає і Центральна районна лікарня. Наприклад, на 30 тисяч гривень було закуплено адаптованої молочної суміші для дітей. Її безплатно видають ВІЛ­інфікованим мамам, які мають малюків до року. Адже вони не можуть годувати груддю. Також надали кошти для придбання вакутейнерів для забору крові для всіх обстежень. Флюорографія, УЗД, ЕКГ – все це також безкоштовно.

«Довіра» перейшла на електронні медичні картки

Завдяки благодійній допомозі кабінет «Довіра» добре технічно оснащений. Для всіх, хто хоче дізнатися, яке обстеження можна тут пройти, на сайті ЦРЛ детально розписано, що тут є: «сучасні рентгенівські апарати, в тому числі портативні, флюорографи із цифровою обробкою зображення, фіброгастродуоденоскопи, колоноскоп, бронхоскоп, апарати ультразвукової діагностики, в тому числі ехокардіограф, прилади для холтерівського моніторування, електрокардіограми та вимірювання артеріального тиску, реовазограф та реовазоенцефалограф, велоергометр, апарат для вимірювання функцій зовнішнього дихання „Спіролаб­2”, біохімічний аналізатор напівавтомат, гематологічний аналізатор, бінокулярний мікроскоп, лазерний апарат для фізіотерапії, ультразвуковий інгалятор тощо. У клініко­діагностичній лабораторії використовується пристрій електрофорезу білків сироватки крові на плівках ацетату целюлози УЭФ­1 „Астра” для дослідження спектру сироватки крові методом електрофорезу, який дозволяє визначити якісний і кількісний склад білків: альбумінів і глобулінів».

Окрім того, як розповіла Галина Аза, серед останніх нововведень – перехід на електронну систему обробки даних. У «Довірі» вже створили та ввели в базу даних електронні картки всіх пацієнтів, які перебувають тут на обліку.

Факти

Моє здоров’я – моє право. Під таким гаслом відзначає Україна День боротьби з ВІЛ/СНІД цьогоріч.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше було відзначено 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн пролунав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІДу.

30 років тому в Каліфорнії були зареєстровані перші випадки захворювання, яке стало відоме як СНІД. Тоді лікар Майкл Готліб звернув увагу на незвичне поєднання пневмонії і раку шкіри у п'яти молодих гомосексуалістів з Лос-Анджелеса.

Україна залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції, з якою тут живуть близько 250 тисяч осіб, і тільки лише кожен другий знає про свій діагноз.

Ілона Левченко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Липень 2019 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31