ДЕСЯТЬ ЖИТЕЛІВ РАЙОНУ НА ГРАНТОВІ КОШТИ ВІДКРИЮТЬ ВЛАСНИЙ БІЗНЕС

П'ятниця, 04 серпня 2017 11:44

Оголосили підсумки конкурсу мікрогрантів для сільського населення «Село: кроки до розвитку»

 

Відкрити малий бізнес у селі реально. Зробити це можуть пересічні жителі навіть із невеличких населених пунктів. Як от мешканці Чубівки, Дубіївки, Лозівка, Єлизаветівки, Степанок, Білозір’я, Сагунівки, Лесьок, які увійшли в число 25 переможців конкурсу мікрогрантів для сільського населення «Село: кроки до розвитку». Вони отримали від ПАТ «Миронівський хлібопродукт» сертифікати на фінансування свого проекту в розмірі до 40 000 гривень.

Нагадаємо, конкурс тривав з 25 квітня до 30 червня 2017 року в селах Городищенського, Чигиринського, Катеринопільського, Корсунь­Шевченківського, Канівського, Черкаського районів. Координував проведення  проекту Ресурсний центр АНГО.Загалом до відбіркового туру надійшло 56 проектів з бізнес­планами. З них відібрали 25 переможців.

– Подібні проекти стимулюють процеси розвитку в громадах, що надзвичайно важливо зараз, коли село гостро відчуває потребу в робочих місцях. І нехай сьогодні кожен проект передбачає створення одного­двох робочих місць, завтра вони переростуть в стабільний малий бізнес, який розвивається і стануть гарним прикладом ефективної співпраці бізнесу і громади. Найскладніше, на мій погляд, було відмовити людям, які не пройшли конкурс, – ділиться враженнями директор ТОВ «НВФ «Урожай» Олег Васецький. – Всі учасники, які наважилися взяти участь в конкурсі, вже були кращими з кращих, адже вони готові працювати у своєму селі. Проте перемогли достойні, завдяки яким, я вірю, в селах будуть відбуватися кардинальні зміни.

Проекти оцінювалися за реалістичністю планів, комерційною та соціальною складовими.

– Власне, особливістю цього гранту є те, що він надається підприємцям­початківцям. Це старт для історії, яка має початок, проте може не мати кінця, бо сюжет постійно розвиватиметься. Спочатку ми говоримо про грантові інвестиції, далі – про розвиток бізнесу, який має соціальну складову. Це може бути передача в дар чи навчання веденню бізнесу для інших категорій населення, – зауважив Анатолій Рекун, виконавчий директор ЧОГО «Ресурсний центр АНГО».

Навчати своїх нових односельців у Єлизаветівці вирощувати малину взялася Олена Капраленко із Донецька. Три роки тому, через військові дії на Сході країни, вона з родиною покинула рідну домівку і оселилася на Черкащині.

– Там ми мали свій бізнес – вирощували малину. Тому, коли цьогоріч в лютому  придбали будинок у Єлизаветівці, вирішили налагодити власну справу тут. Коли дізналися про проект, не вагаючись взялися за написання бізнес­плану. Я економіст за фахом, тому труднощів з  цим не виникало, – розповідає пані Олена. – Відтак, на 50 сотках біля будинку, ми вирощуватимемо ремонтантну малину. Наразі готуємо майданчик під посадку саджанців. На грантові кошти придбаємо культиватор, систему поливу та саджанці. До роботи долучаємо сусідів, а коли саджанці розростуться, то будемо ділитися з ними, аби налагодити експорт «єлизаветівської» малини.

А от Сергій Дулевич із сусіднього Лозівка, який теж, до речі, приїхав на Черкащину із Донецька, вирішив вирощувати на новому обійсті «касетним» методом саджанці полуниці та саму ягоду.

– Аби написати бізнес­план, брали участь у тренінгах. Дружина за фахом економіст, а я металург. Тому досі подібним бізнесом не займалися. Проте нас навчили, як це зробити. На першому етапі буде придбання техніки та посадкового матеріалу, а далі – розвиток.  Взагалі, планую поставити парничок, аби вирощувати полуницю цілий рік, – ділиться планами пан Сергій. – Зараз все робимо лише вдвох з дружиною, а надалі залучатимемо найманих працівників. До речі, до нас вже зверталося багато людей, які цікавляться саме нашими саджанцями полуниці.

А от Микола Хабло з Лесьок запропонував налагодити в своєму селі процес з переробки овочів та фруктів. Ідея прийшла сама собою, коли виникла необхідність допомогти членам місцевого кооперативу «На здоров’я». На грантові кошти Микола Михайлович планує закупити необхідну техніку і створити потужне комплексне виробництво.

– В подібних конкурсах беру участь не вперше, – зізнається пан Микола. – Торік, з ідеєю виготовлення соків, переміг у конкурсі від корпорації «Монсанто» і отримав винний прес.

У Сагунівці тепер зможуть налагодити ягідне виробництво. Адже гранти на реалізацію своїх проектів виграли одразу два жителі цього села. Так, Іван Посохов із дружиною Тетяною Іванівною вирощуватимуть лохину. За фахом Іван Якович агроном, тому вирощування сільськогосподарських культур для нього не нова справа.

– Завдяки гранту ми придбаємо саджанці, налагодимо систему водопостачання. Вирощуватимемо ягоду на 10 сотках. На такій площі можна висадити 400 рослин. А далі площу поступово збільшуватимемо до 20 соток. Тим більше, що плануємо вирощувати не лише ягоди, а й саджанці, якими потім зможемо поділитися із сусідами. Окрім того, ягоди ми зможемо давати в дитячий садок та школу для приготування напоїв, – розповідає Іван Якович. – До речі, взяти участь у конкурсі нас заохотили знайомі – родина Джулаїв. Вони нас дуже підтримали та виручили у скрутну хвилину після нашого переїзду із Красного Луча.

Поруч з ним розширювати виробництво чорного діаманта – смородини – збирається Володимир Лакутін, до речі, депутат районної ради. На грантові гроші чоловік придбає саджанці та техніку для обробітку землі.

– У перспективі планую розширити площі зі смородиною до 6­7 га. Вирощуванням цієї культури вже займаюся не перший рік, а в майбутньому планую налагодити оптову реалізацію ягоди, – розповідає Володимир Олександрович. – А от вихованці дитячих садків, підопічні стаціонарного відділення терцентру, що в Лозівку, смакують її безкоштовно.

Нагадаємо, конкурс мікрогрантів ПАТ «Миронівський хлібопродукт» разом із ТОВ «НВФ «Урожай» та Ресурсним центром АНГО проводять вдруге. Торік такий проект вже був реалізований у трьох районах Черкаської області. В результаті  10 грантерів отримали безповоротну фінансову допомогу. Цьогоріч МХП реалізує конкурс мікрогрантів у двох областях – Черкаській та Вінницькій, поступово розширюючи географію проекту у місцях своєї присутності.

– Порівняно з торішнім конкурсом, цьогоріч проектів стало значно більше. Жителі Черкащини побачили реальну можливість отримати фінансування для реалізації своїх ініціатив. Бізнес­плани дуже різноманітні та амбіційні. Але, крім сміливих ідей, є сильна комерційна складова проектів і соціальна значимість. Тому визначення переможців було непростим. Але ми віримо, що вибрали найбільш гідних та  ініціативних учасників конкурсу, які невдовзі покажуть свої успіхи в бізнесі, – підсумувала Альона Кузьменко, директор департаменту зв’язків з громадськістю та корпоративної соціальної відповідальності ПАТ «Миронівський хлібопродукт».

Серед сміливих ідей відзначили й бізнес­план Дмитра Балонюка із Білозір’я. Разом із друзями він візьметься за виробництво грануляторів, за допомогою яких можна буде виготовляти паливні гранули для опалення будинків та пресувати корм для домашніх тварин. 

– Оцінивши вартість таких грануляторів та їх складових, ми з товаришами вирішили, що можемо робити ці механізми самі, і коштуватимуть вони значно дешевше, – розповідає чоловік.

А Віталій Астанков зі Степанок, автор проекту «Справжній господар», вирішив, що його «умілі» руки стануть в нагоді самотнім людям похилого віку і не тільки.

– У нас в селі багато пенсіонерів та людей з обмеженими фізичними можливостями, про яких зовсім немає кому подбати, – каже Віталій. – До речі, серед моїх сусідів дуже багато таких людей і я часто допомагаю їм по господарству. Одного разу прийшла ідея перетворити  щире бажання допомогти на професійну діяльність. Хоча самотнім людям готовий допомагати безкоштовно. Про проведення конкурсу мікро­грантів я дізнався від друзів з Червоної Слободи, які торік здобули грант на будівництво пральні. Саме вони й наполягли на моїй участі в конкурсі.

Отримані гроші Віталій планує витратити на закупівлю нового обладнання. Зокрема, необхідно придбати мотоблок, бензопилу, мотокосарку, пилосмок для листя та снігоочисну техніку.

Олена Сержантова планує висадити в Дубіївці горіховий сад.

– Спершу була мрія відкрити власний бізнес. Ідея з горіховим садом виникла вже давно, але не було вдалих умов для її реалізації. Залишивши охоплений війною Донецьк, я разом з рідними переїхала до мальовничої Дубіївки. Де, як не тут, подумала я, – натхненно розповідає Олена.

Дівчина не звикла сидіти без діла, тому регулярно відвідувала різноманітні бізнес­тренінги та семінари.

– Дізнавшись на одному з таких семінарів про конкурс, я, не роздумуючи, взяла участь, пройшла відбір й перемогла! Нарешті мрія про власний бізнес стане реальністю, – підсумовує Олена.

Масштабніше розвивати туристичний бізнес у Чубівці планує Антоніна Галич. На базі оздоровчо­туристичного комплексу «Сторожова застава» будуть збудовані бджолині будиночки з вуликами, на яких планують облаштувати лежаки. В подальшому збираються розвивати пасіку.

– Основний напрямок нашої діяльності – робота з дітьми. На базі нашого оздоровчого комплексу ми організуємо для місцевих дітей табір відпочинку. Тут вони зможуть оздоровитися, а також пройти козацький вишкіл, – розповідає пані Антоніна.

Переможці проекту розпочинають реалізовувати свої бізнес­плани, а ми далі будемо розповідати нашим читачам про їх успіхи.

Наталія Усенко, Артем Яковлєв

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31