А у нас своя Голландія

П'ятниця, 05 травня 2017 09:35

Тюльпановий рай квітне у дворі худячанки

 Унікальне море різнобарвних тюльпанів можна побачити і в Черкаському районі. Шматочок Голландії розташований не так уже й далеко – в Худяках. Власниця тюльпанової краси – Галина Грам, яка поки лише мріє побувати на батьківщині цих квітів.

– Єдина перешкода на шляху до «тюльпанового раю» – це розсада, яку вирощуєш на балконі, а тоді везеш у село, а тут за нею треба доглядати постійно. А залишити так – шкода. Хоча, можливо, якось кину все і гайну в той «рай», – жартує жінка.

Аби сфотографувати всі тюльпани потрібні години, бо їх на обійсті з десяток видів. Квіти займають кілька соток присадибної ділянки. Червоні, жовті, рожеві, білі, бордові, фіолетові, високі та мініатюрні, махрові та прості, з пухнастими та класичними пелюстками. Улюбленці господині – рожеві та махрові. Вражень – словами не передати!

Починає все цвісти в садибі Галини Олексіївни з ранньої весни. Першими прокльовуються підсніжники і крокуси, а «на закуску» – восени квітнуть кущові хризантеми. До речі, вони часто перекочовують із присадибної ділянки до господині у веранду. І там ще довго милують око.

Жінка за фахом агроном-плодоовочевод. 40 років тому вона приїхала працювати в Худяківський колгосп технологом. Згодом працювала в райсозабезі, а тоді – в Придніпровському відділі Пенсійного фонду. Сама родом з Уманщини.

– Сім років тому вийшла на пенсію, і відтоді живу серед своїх квітів душею та серцем. Найперше, коли заходжу в двір, обійду все, аби подивитися, що зацвіло, що полити, що підсапати, – каже жінка і наголошує: – За квітами потрібно ретельно доглядати, бо їх дуже полюбляють шкідники. Оскільки їх дуже багато, і хочеться, щоб вони цікаво росли, то в мене багато часу йде на те, аби їх повизначати, попідписувати. Для цього навіть книгу спеціальну завела – записую, де який росте.

Ділиться жінка і деякими секретами з догляду за тюльпанами. Приміром, щоб ці квіти красиво цвіли, їх бажано щороку викопувати. Тож наприкінці травня цибулини вибирають із землі, сортують і просушують. Із жовтня до грудня їх треба знову висаджувати в ґрунт. Також, коли тюльпан відцвіте, потрібно зрізати квітку, щоб не тягнула «соки» з кореня. Доглядати за квітами допомагає чоловік. Хоча інколи й показово сердиться, бо багато часу йде на «обслуговування» зеленого моря. До речі, квіти Галина Олексіївна придбаває не лише у місцевих квіткових крамницях, а й привозить від доньки з Норвегії.

– Щоправда, ми приїздимо до неї тільки восени, коли вже завершуються садово-городні роботи, тому й привозимо те, що цвіте в цю пору року. Переважно знову ж таки – тюльпани та нарциси, – розповідає жінка.

Тюльпани пані Галини давно вже розійшлися по родичах та сусідах, а від них – далі. Відтак, цвітуть її квіти і в сусідніх селах, і в Черкасах.

А почалося все сорок років тому. Батько Галини Олексіївни виписував журнал «Цветовод», досить рідкісний на той час. Саме в цьому журналі жінка й уздріла свою першу любов – тюльпани. Вона написала в редакцію, аби їй прислали різних сортів квітів.

– Вони й надіслали два пакетики – по одній маленькій дєточці сортів «Парад» і «Апельдорн». Обидва були червоні. Поки виросли у квітку, минуло два роки. Віддала я за ці два пакетики четверту частину своєї заробітної плати – 25 карбованців. Але жодного разу не пошкодувала. З того часу і розпочалася наша взаємна любов.

До речі, прихильність до «журнальної» теми пошуку інформації про квіти та догляд за ними Галина Олексіївна не втратила з роками. Попри розвинуту мережу Інтернет, жінка і досі довіряє досвіду інших любителів цієї справи. Тому назбирала в себе кілька стосів журналів і, зізнається, може годинами їх переглядати.

Пізніше сусідка подарувала жінці «королівську» лілію. А за нею пішли підсніжники, гіацинти, нарциси, крокуси, кали, айстри, чорнобривці, матіола, майори. Останнє захоплення – іриси, лілейники та лілеї.

– Зайду в магазин і беру. Можу витратити останні гроші на нову рослину або ж на добриво для неї. Не можу втриматися. Особливих секретів по квіткарству в мене немає, просто треба квітку любити. А ще, я думаю, як вони мені милі, то й іншим грітимуть душу, – каже пані Галина.

Наталія УСЕНКО, фото автора

 

 

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31