Черкаська ЦРЛ може стати лікарнею екстреної медичної допомоги

Вівторок, 18 квітня 2017 09:42

Центральна районна лікарня має достатню матеріальну базу, аби після формування госпітальних округів на Черкащині спеціалізуватися на наданні екстреної та швидкої медичної допомоги в усіх напрямках: хірургії, кардіології, урології, гінекології тощо. 

Сім років поспіль Черкаська ЦРЛ посідає першу сходинку в рейтингу медичних установ Черкащини. Сюди приїжджають хворі з усієї області та навіть зі столиці, бо знають: тут уже напевно поставлять правильний діагноз.

– Правильний діагноз складається з двох частин: перша – фахівець, яких у нас, на щастя, достатньо, друга – діагностична база, яку ми постійно намагаємося максимально поповнити, – зауважує Микола Гуськов, головний лікар Черкаської ЦРЛ. – У нас є нові сучасні флюорограф, фіброгастроскоп, коноскоп, бронхоскоп, УЗД-обладнання, а ще наркозно-дихальний апарат і СІПАП-апарат для недоношених дітей.

Крім осучаснення медобладнання, лікарня виходить на простори Всесвітньої мережі, і найближчим часом можна буде відвідати її сайт, де, з-поміж іншого, міститиметься перелік безкоштовних лікарських засобів, доступних у закладі.

Також у ЦРЛ створили вікно для учасників АТО. Тепер їм не треба думати над, тим до кого йти на прийом, – достатньо звернутися в це вікно і пояснити суть проблеми. Після цього реєстратор проведе пацієнта до «місця призначення».

У лікарні, як і в інших медзакладах, діє система благодійних внесків, які пацієнти роблять на дійсно добровільній основі, а благодійний фонд «Здоров’я» існує при лікарні більше 10 років.

– Касовий апарат для фінансової допомоги офіційно зареєстрований. Людина, яка хоче зробити внесок, особисто пише заяву, сплачує гроші й отримує чек, – пояснює Микола Володимирович. – Далі на ці кошти закуповують необхідне обладнання, реактиви в лабораторію, яких, до речі, критично бракує, чи витратні матеріали.

Миттєва флюорограма

Шість років тому в лікарні з’явився флюорограф із цифровою обробкою зображення ФЦОЗ-7. Тепер закладу не доводиться витрачати додаткові кошти на фотоплівку та її проявлення, спеціалісти можуть за потреби швидко переглянути історію хворого, а пацієнти миттєво отримують результат. На сьогодні цифровий метод рентгенодіагностики є найбільш безпечним та ефективним.

– Всі дані проходять через комп’ютер і скидаються на диски. Таким чином база завжди під рукою. Перевагою є і швидкість процедури – люди не встигають стати в кабінку, як вона вже закінчилася, а результати пацієнти отримують у той же день, – каже Ольга Волкова, молодша медсестра поліклініки.

Більше людей – менше навантаження

У кабінеті УЗД роблять найбільшу кількість обстежень по області – за рік близько 20 тисяч. І все завдяки постійному підвищенні кваліфікації спеціалістами ЦРЛ і новому сканеру Sumsung SonoAce R7, який нещодавно тут з’явився.

– Новий апарат УЗД забезпечує якісну візуалізацію судин нижніх кінцівок, тромбозів, що було ускладнено минулим сканером. За його допомогою можемо виявити онкопатології та інші порушення на ранніх стадіях. Сканер підходить для огляду суглобів, м’яких тканин, органів шлунково-кишкового тракту, щитовидної, лімфатичних, слинних, молочних залоз, – стверджує Юлія Федорук, лікар з ультразвукової діагностики. – При нормі 10 пацієнтів на день ми приймаємо 40-50 осіб. Із новим апаратом нам набагато легше, бо маємо менше навантаження та швидший процес.

На високому рівні виявлення урологічних проблем, зокрема конкрементів (каменів – авт.) у нирках. За необхідності для чоловіків роблять дослідження сечового міхура, простати, яєчок, а для жінок – органів малого тазу.

Кабінет УЗД в районній лікарні один з небагатьох, де роблять дослідження викидів сечового міхура, переконує Юлія Віталіївна. Тут пацієнтам уже не потрібно проходити складну й дорогу процедуру – екскреторну урографію.

З-поміж іншого апарат забезпечує раннє виявлення аневризми аорти, що є смертельним захворюванням.

Систематично спеціалісти кабінету УЗД оглядають дітей. Це і планові перевірки, і огляд маленьких пацієнтів стаціонару.

Підтверджують статус

Торік заклад втретє отримав звання «Лікарня, доброзичлива до дитини». Акушерсько-гінекологічне відділення розраховане на 50 ліжок, 30 з яких – пологові. Щороку тут народжують 700-750 жінок, при вимозі не менше 300. У лікарні практикують партнерські й вертикальні пологи та грудне вигодовування, а ще дотримуються принципу вільного відвідування в пологовому відділенні й палаті інтенсивної терапії новонароджених.

Розширюють тут і базу оснащення. Так, торік за кошти Червонослобідської сільської ради придбали СІПАП-апарат.

– Він призначений для догляду переважно за недоношеними дітьми чи новонародженими у важкому стані при розладах дихання, – пояснює Михайло Карасьов, завідувач акушерсько-гінекологічного відділення. – Якщо такого апарату немає в пологовому відділенні, то його не можна вважати сучасним.

Піклуються тут і про комфорт майбутніх мам та породіль.

– У ванній кімнаті чоловік може робити жінці масаж за допомогою душу. Є індивідуальні палати та палати спільного перебування матері й дитини. У дво- і трьохмісних палатах породіль розділяють ширми, – розповідає Світлана Шмагайло, старша акушерка пологового відділення. – Для чоловіків, які беруть участь у партнерських пологах, облаштований куточок. Також жінки відвідують просвітницькі лекції й можуть відпочити на зручних диванах чи подивитися телевізор.

По аналізи – в Червону Слободу

– Майже щодня до нас приїздять жителі міста Черкаси. Також частими «гостями» є хворі з Чигиринського, Кам’янського та інших районів, – переконує Валентина Мигаленко, лаборант-біохімік ЦРЛ. На її думку, іногородніх пацієнтів приваблює не лише старанність і професіоналізм персоналу лікарні, а і його доброзичливість та «простота», адже більшість працівників закладу становлять місцеві жителі – сільчани.

– Раніше ми визначали загальний аналіз крові за 4-5 параметрами. А у 2007 році нам купили один гематологічний аналізатор, потім через два роки – другий. Завдяки їм маємо змогу вимірювати 18 параметрів крові плюс вручну рахуємо формулу під мікроскопом, що потребує тривалої практики і досвіду. Коли бачимо аналізи з інших лікарень, то помічаємо, що не кожна робить таке прискіпливе дослідження, – зауважує Тетяна Швиденко, лікар-біолог клінічної лабораторії. – Не в усіх закладах є й гематологічні аналізатори, адже це дороговартісні прилади, що потребують недешевих реактивів та обслуговування. Та ми їх бережемо, бо вони допомагають зробити всебічне дослідження і полегшити роботу лікаря у встановленні діагнозу.

Систематично працівники лабораторії проводять контроль якості приладів. Перевагою цих апаратів є також зниження впливу «людського фактору» на кінцевий результат. До речі, для аналізу сечі у лабораторію також закупили новітній аналізатор.

У біохімічній лабораторії роблять чимало досліджень – визначають біотин, загальний білок, тригліцериди, кальцій, калій, натрій, глюкозу, альфамілазу сечі.

– Апаратура у нас різна. Є безвідмовний аналізатор крові КФК-2 – «надійний бойовий товариш», хоч і старіша модель. На сучасних аналізаторах BTS-330 і BTS-350 виконуємо обстеження білка, сечовини, альфамілази, глюкози, тригліцеридів. Є апарат для аналізу електролітів АЕК-01. Фактори згущування крові визначаємо на коагулометрі, – демонструє арсенал лабораторії Валентина Мигаленко. – Маємо пристрій для визначення білкових фракцій. Отриманий за його допомоги результат читаємо через комп’ютерну програму «Астра».

Як і в клінічній лабораторії, тут здійснюють внутрішньолабораторний контроль і беруть участь у міжлабораторному контролі якості.

У цитологічній лабораторії за рік приймають понад 25 тисяч пацієнтів, переважно жінок.

– Нашою метою є раннє виявлення онкозахворювань. Обслідуємо пацієнтів з Черкаського й сусідніх районів, адже така цитологічна лабораторія є тільки у нашому. Торік виявили 15 випадків раку і 51 – дисплазію (передраковий стан), – каже Тетяна Рідченко, фельдшер-лаборант. – При підозрах обстежуємо й хворих зі стаціонару. Близько половини пацієнтів мають патологію.

Для проведення дослідів необхідні коштовні реактиви переважно іноземного виробництва.

– Колектив лабораторії сформований зі знавців своєї справи – 15 лаборантів мають вищу категорію, а ще в нас працює ургентна служба, працівники якої здатні надати кваліфіковану допомогу і виконати всі дослідження, – переконує Катерина Шевченко, лікар-серолог лабораторії.

Оперують навіть найтяжчих пацієнтів

Нещодавно у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії ЦРЛ з’явився новий помічник – наркозно-дихальний апарат «Нептун». Профінансували придбання районна рада й райдержадміністрація.

– Перевагою апарату є можливість застосування інгаляційного анестетика – знеболювального під час оперативного втручання. Прилад сучасний і таких по Україні обмаль, – каже Анатолій Будніков, завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії. – Раніше ми користувалися простими апаратами для штучної вентиляції легень, які могли всього лиш підтримувати штучне дихання. Новий же апарат дає змогу проводити ще і якісний наркоз, після якого пацієнти швидше оговтуються, відчувають менше побічних ефектів, нудоти, болю.

Значною перевагою цієї новинки є те, що у випадку введення лікарем неправильних параметрів, апарат «попереджає» про це і дає підказку. Йому до пари придбали сучасний інгаляційний анестетик – найкращий на сьогодні.

Із початку цього року за допомогою «Нептуна» зробили близько 200 операцій. Апаратом послуговуються у випадках більшого навантаження, там, де йде інтенсивніша робота.

Міні-санаторій

При лікарні діє приватний медичний центр «Вільний рух», що спеціалізується на лікуванні, профілактиці та реабілітації захворювань хребта і великих суглобів, синдрому хребтової артерії. Тут є ванна підводного горизонтального витягнення, як у елітних санаторіях Хмільника, Євпаторії, Саків.

– Застосовуємо мануальну терапію й фізіопроцедури за потреби. Тісно співпрацюємо з масажним кабінетом, – каже невропатолог Анна Момонт. Жінка працює в неврологічному відділенні ЦРЛ і за сумісництвом практикує у Центрі. – До нас приходять люди з остеохондрозом і килами дисків, нестабільністю хребта, остеоартрозом, артрозом крупних суглобів, сколіозом переважно у підлітків до 14 років. До кожного пацієнта знаходимо індивідуальний підхід.

 

Катерина КАЛАШНІКОВА

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Вересень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30