Немає кращої землі ніде, ніж та, що зветься рідним краєм

Вівторок, 31 січня 2017 12:20

Завжди приємно згадати видатних людей, чий життєвий або творчий шлях пов’язаний з краєм, де ти живеш. Так, наш земляк Олекса Пантелійович Синиченко став ще одним відкриттям для білозірської громади.

Відомий письменник, перекладач з грузинської та німецької мов народився 16 жовтня 1931 року в с. Білозір’ї в родині колгоспників. У 1950 році тут же закінчив середню школу і вступив до Київського державного університету ім. Т. Шевченка на філологічний факультет (романо-германський відділ). В 1955-1972 рр. працював у видавництві «Дніпро» редактором, завідувачем редакції зарубіжної літератури, потім перейшов, як пише сам у своїй біографії, на творчу роботу.

 Зі спогадів українського письменника Миколи Кагарлицького:

«Робота в редакції, очолюваній Олексою Синиченком, – то найсвітліша сторінка в моїм видавничім житті. Тут ми проходили справжню школу редакторської майстерності. Ми в редакції почувалися безпечно, творили вільно, розкуто. А він нас любив, цінував працю кожного, захищав від наскоків на нас деяких лінгвістів з Інституту мовознавства.»

 З 1957 р. з’являються у друці перші переклади художніх творів Олекси Синиченка. Перекладав переважно з грузинської мови, яку вивчив самостійно, а ще з німецької, російської, білоруської. Вийшло близько тридцяти книг: переклади творів І. Чавчавадзе, Н. Думбадзе, К. Гамсахурдіа, К. Лордкіпанідзе, Л. Фейхтвангера, Б. Плюндри та інших. Його переклади друкують у різних збірниках, альманахах, періодиці.

Видає дві оригінальні книги «Свій шлях широкий» та «Якого нам ще треба словника?». Перша – біографічний нарис про життєвий і творчий шлях самого автора. Перечитуючи її, задумуєшся над минулим рідного краю, синівською відданістю Україні відомої творчої людини.

На початку 80-х років Олекса Пантелійович узявся за укладання словника понять, де слова розташовані на за алфавітом, а за темами. Підготував до видання том «Скарбниця української мови. Природа».

З 1965 року Олекса Синиченко – член Національної Спілки письменників України, лауреат премії ім. Максима Рильського.

Приємним подарунком для Білозірського народного музею та сільської бібліотеки стали книги, світлини, біографічні матеріали знаменитого земляка. Працівники цих закладів щиро вдячні за такі презенти, адже вони значимі для історії рідного краю та пізнання своїх славетних односельчан.

Бажаємо Олексі Пантелійовичу здоров’я, творчого настрою, радості від кожного прожитого дня, задоволення від здійсненого, втілення задуманого.

Ольга ПЛОДИСТА, завідувач музею

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31