У Польщі на Різдво діляться оплатеками

Середа, 04 січня 2017 12:51

Жителька Руської Поляни Дар’я Тертична, що наразі поїхала на навчання до Польщі, цього року мала змогу відчути святкову атмосферу католицького Різдва:

– Різдво – це надзвичайне свято, коли ти віриш у дива, і вони збуваються. Святкування Різдва у польській родині та власне у моїй, українській, мало чим відрізняється, адже всі ми слов’яни. Хоча поляки й католики, є дуже багато спільного. Цьогоріч я змогла справді відчути феєрію різдвяних свят, бо стала учасницею польської програми «Wigillia bez graniс» – «Святий вечір без кордонів» і мала честь бути гостею в чудовій польській родині Клімчаків.

Ця родина захопила дівчину з першого слова, першого погляду. Коли тільки відчинились двері, до неї підійшла господиня дому і просто обняла, сказавши: «Почувайся як удома. Зі святом, моя хороша». Даша відчула ніжність, спокій, затишну атмосферу, немов справді вдома, і от-от забіжить сестричка, мама покличе накривати на стіл, бабуся спече неймовірно смачні пиріжки, а тато просто посміхнеться. Дар’я розповідає, що згідно зі споконвічними традиціями, вігілійна вечеря є пісною, на столі мають бути 12 страв. Традиційні страви – бігос( тушкована капуста з горохом або грибами), барщ з грибними «вушками» ( своєрідні пельмені з начинкою із сушених грибів), безліч тортиків, рулетів, пирогів, а також найголовніша страва Святвечора – запечений короп.

– Найперше на стіл ставлять свічку. При цьому читають молитву і дякують Богу за рік, що минув. Запалювати її не поспішають – це зроблять, коли збереться вся родина. Вігілійна вечеря починається з першою зіркою. Всі члени сім’ї сідають за стіл. Та є ще одна цікава традиція, яка мені неймовірно сподобалася: перед вечерею родина ділиться оплатеками (невеликими тоненькими пластинками з білого прісного тіста). Кожен член сім’ї має підійти до всіх по черзі й побажати всього найкращого в наступному році. При цьому оплатек відламується, – розповідає Даша.

 Вечеря розпочинається з подання барщу, що готується з попередньо відвареного червоного буряка, спецій і заправки з невеликої кількості сметани й манної крупи. Овочів у барщі немає. Спочатку потрібно покласти собі грибні вушка, а потім господиня заливає це барщем. Добре поївши, починають співати колядки.

 –Це просто неймовірно. Перехоплює дух. Я також взяла участь у цьому надзвичайному дійстві. Найпоширенішими колядками є пісні «У тиху ніч», «Сон Ісуса», «Бог народжується», – захоплено ділиться дівчина. – Важливу роль у створенні різдвяної атмосфери відіграє, звичайно ж, святково прикрашений будинок, в якому чільне місце посідає ялинка. Вважається, як вона вбрана, такий і буде наступний рік.

Після Святої вечері поляки йдуть в костел. Різдвяні дні вони обов’язково проводять з родиною. Які б у них не були грандіозні плани, але на різдвяні свята вони точно будуть удома. Як не дивно, але традиційною стравою поляків, як і українців, є кутя. Даша розповіла ще чимало цікавого про святкування Різдва в Польщі й у своїй родині, і традиції двох народів дійсно дуже схожі.

Юлія Савченко, фото з архіву героя публікації

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31