Для виготовлення ляльки-оберега потрібна особлива атмосфера

Четвер, 22 грудня 2016 10:26

Черкаський обласний краєзнавчий музей відзначив День святого Миколая виставкою ляльок-мотанок «Різдвяний дарунок Валентини Мірошник» із Драбова. Ініціювали й підготували захід працівниці відділу етнографії – завідувач Вікторія Наумчук і старший науковий співробітник Валентина Хілобок.

На святі побував сам Чудотворець із помічниками-янголятами. Також на захід завітала очільниця Черкаського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Заслужений майстер народної творчості України Ольга Мартинова.

У 2012 році львівська лялькарка Оксана Малик-Смерека представила в краєзнавчому музеї персональну виставку. Саме після відвідин цього заходу Валентина Мірошник і захопилась виготовленням ляльок-мотанок, адже, за словами Вікторії Наумчук, ляльки пані Оксани особливі – в них є душа, відчувається ритм, колористика, духовна аура.

– Якщо традиція живе, і її популяризувати, тоді ми матимемо цілісно важливе – традиційну культуру, яку будемо передавати з покоління в покоління. Бажано в цей світ посилати добро, позитив, і вони повернуться сторицею. Тому сьогоднішня виставка – це своєрідний різдвяний дарунок для нас, – каже Вікторія Наумчук. – Адже отой позитив, який подарувала Оксана Малик-Смерека, повернувся до нас виставкою Валентини Миколаївни. Тому закликаю, щодень даруйте добро й позитив, бо кожен новий день – це вже свято.

– Виставка цікава й дуже тепла. Коли ми готували її, то відчували це тепло і позитив від кожної ляльки, – зізнається Валентина Хілобок. – Усі вироби оригінальні й надзвичайні, а кожна лялька має власне ім’я. З нетерпінням чекаємо відвідувачів, щоб вони переконалися в цьому, а також запрошуємо їх на майстер-класи й виставки, які відбуватимуться в музеї під час різдвяно-новорічних свят.

 Валентина Мірошник приділяє багато уваги лялькам-берегиням роду, материнства. Тому для всіх охочих вона провела майстер-клас із виготовлення різдвяного подарунка – ляльки-мотанки «Нерозлучники».

– Її робила мама для своєї доньки, коли та виходила заміж, щоб у неї все склалося гаразд, а сімейне життя було довгим і щасливим. «Нерозлучників» майбутня наречена клала у скриню до решти посагу – сорочок, рушників, хусток, – розповідає мисткиня і ділиться тонкощами процесу. – В ідеалі оберіг потрібно робити наодинці. Ніщо не має відволікати від процесу – ні телевізор, ні телефон, ні музика. Уникайте використання будь-яких механічних предметів – ножиць, голки тощо. А нитки беріть натуральні. Крім того, намотувати основу для майбутнього оберегу бажано на руку «від себе», щоб лялечки були невеличкі й ішли від душі.

 Виставка «Різдвяний дарунок від Валентини Мірошник» є першою в циклі різдвяно-новорічних заходів «Від Миколая до Водохреща», які триватимуть у краєзнавчому музеї до 19 січня 2017 року. У програмі: різноманітні майстер-класи, ігри, екскурсії для дорослих та дітей.

Зокрема, відвідувачам виставки «Різдвяний дарунок від Валентини Мірошник» запропонували зіграти в «зістарену» версію гри «хрестики-нулики» з камінцями і скласти пазл «Трипільський горщик» з характерними для цієї культури візерунками, які підготували працівники відділу археології музею. Цікаво, що і у Валентини Миколаївни є багато ляльок-мотанок із орнаментами трипільської культури. А ще шість саме таких ляльок майстриня подарувала Черкаському обласному краєзнавчому музею. Тепер роботи Оксани Малик-Смереки і Валентини Мірошник доповнили фондову музейну колекцію унікальних авторських ляльок-мотанок. 

– Ми пропонуємо навчально-розважальні ігри. Приміром, при складанні пазла тренується пам’ять і водночас ми ознайомлюємося з минулим, нашою історією. Особливо цікаво, коли до цієї гри долучаються не лише діти, а й дорослі, адже ми влаштовуємо таке собі змагання на швидкість і вправність, – розповідає завідувач відділу археології Лариса Сиволап. – Навіть дітки з обмеженими можливостями можуть прийти сюди, адже і для них є заняття, які не потребують фізичних зусиль.

Демонструють працівники відділу археології й оригінальні реконструкції речей побуту кам’яної доби, приміром, гострих, як лезо, крем’яних ножів, точильних знарядь тощо. Також ознайомлюють із історією письма, а діти на практиці можуть випробувати майже всі способи письма з різних історичних епох, наприклад, писання на вощених дощечках як у часи Русі чи за допомогою пера й чорнила. До речі, у музеї планують залучити дітей таким незвичним чином написати новорічні та різдвяні вітання.

– Дуже любимо, коли до нас приїздять діти з району, адже вони завжди ввічливі, зацікавлено слухають і активно долучаються до тих занять, які ми їм пропонуємо, – зауважує Лариса Григорівна. – Тому запрошуємо дітей, їхніх батьків та вчителів у наш музей.

Для довідок і уточнення деталей телефонуйте 45-11-22, 37-20-91. Музей працює з 10:00 до 17:00, без перерви. Вихідні дні: понеділок та п’ятниця.

Катерина Калашнікова, фото автора

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Жовтень 2018 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31