Століття з піснею відзначив народний ансамбль пісні та танцю «Поляни»

Понеділок, 09 липня 2018 13:49

У минулу п’ятницю сотні поціновувачів пісні та таланту учасників Русьполянського народного ансамблю пісні та танцю «Поляни» зібралися в Руській Поляні, аби привітати зі столітнім ювілеєм своїх фаворитів. Кожен знаходив особливі слова подяки, вітань та побажань ювілярам, бо особливим цей колектив був упродовж століття.

«Чому саме поляни досягли такого успіху, чому саме «Поляни» мають таке визнання? Адже в Черкаському районі багато колективів, які й талановиті, і працьовиті. Виявляється, вони були не схожими на жоден інший. Це колектив-лабораторія. Саме в обробці Олександра Івановича вперше в Україні прозвучали народні щедрівки, колядки, веснянки, купальські та весільні народні пісні Середньої Наддніпрянщини. Деякі усталені традиції Олександру Івановичу довелося зламати, а також багато чого доводилося робити вперше. Уперше в Україні хор виступав із власним музичним супроводом, вперше хористи почали рухатися по сцені, виходити з-за лаштунків, вклонятися, хороводити. Вперше на сцені з’явилися рогачі, кочерги, візочки», – зауважив голова районної ради Олексій Собко, вітаючи ювілярів.

Будинок культури відтепер носить ім’я Гордійчука

У Руській Поляні це дуже шанована людина. Про те, що він зробив для села і самих руськополянців, знають практично всі – від малого до старого.

– Це була людина, яка привела мене в хор, і я йому за це вдячний. Це мій весільний батько і людина, яка зробила дуже багато для розвитку села і блага руськополянців. Таких людей треба шанувати, аби потім і нас пам’ятали діти та внуки, – зауважив Олександр Стадник, народний артист України, керівник хору «Поляни».

У свій час Дмитру Павловичу Гордійчуку доручили очолити клуб у колишньому колгоспі «Перемога».

– То була невелика хатина, у якій з приходом Дмитра стало гарно і весело. Односельці після трудових буднів приходили сюди відпочити, – згадували односельці під час урочистого відкриття меморіальної дошки на будівлі будинку культури. – У 1958 році збудували новий будинок культури і зросла популярність цього закладу.

Спершу Дмитро Павлович взявся за розширення бібліотеки. Відновив роботу гуртків художньої самодіяльності. 1960 рік став вершиною успіху. Самодіяльному хору присвоїли звання народного. Він став переможцем багатьох конкурсів і творчих злетів. Дмитро Павлович очолював дружину громадського правопорядку. Його знають як організатора впорядкування сільського кладовища «Дібрівка», спорудження там дзвіниці, облаштування пам’ятника жертвам голодомору, будівництва алеї навколо кладовища.

– Мені дуже приємно з односельцями згадати про людину, яка вклала свою душу і серце у розвиток села. Пропозицію назвати ім’ям Дмитра Павловича Гордійчука будинок культури подали учасники хору «Поляни». Депутати сільської ради її без вагань підтримали, виділивши кошти на те, чого хоче громада. Я вважаю, що наш обов’язок пам’ятати про людей, які зробили дуже багато для розвитку села, – зауважив під час церемонії відкриття меморіальної дошки сільський голова Олег Гриценко.

«Поляни» стали візитівкою села, району та країни

Саме святкування відбулося на центральному стадіоні села. Тут, на спеціально облаштованій сцені, гості вітали ювілярів, а вони в свою чергу радували прихильників цікавими музичними композиціями.

– Ми всі родом із Руської Поляни. Хочу подякувати всім руськополянцям, сільським головам, з якими мені довелося працювати, які зробили значний вклад у розвиток нашого колективу. Це Євдокія Павлівна Кравченко, Федір Кузьмович Буряк, Андрій Михайлович Шапран. І звісно нинішньому голові – Олегу Григоровичу, з яким ми знаходимо порозуміння. Окрема подякя і низький уклін Івану Йосиповичу Дарієнку. Це людина, яка переймається нашими турботами, роботою, успіхами. Хочу подякувати всім учасникам хору за це століття, які починали його розбудову, яких вже немає поруч з нами. Пам’ятаймо, всі ми руськополянці, і наш пуп заритий тут, і всі стежки ведуть звідси, а значить, повертатимуть нас назад в Руську Поляну, – звернувся до присутніх Олександр Іванович Стадник, керівник хору «Поляни».

Учасників колективу та сільчан вітали керівники району.

– Столітній ювілей руськополянського хору – це подія не лише Черкаського району, а всієї України, тому що достатньо зайти до музею, який ми щойно відвідали, аби побачити на власні очі досягнення колективу. Хор – це візитівка і бренд не лише Руської Поляни, а й Черкаського району. Хочу подякувати учасникам усіх періодів, усім керівникам, які долучалися до його розвитку та розквіту, – зауважив голова районної ради Олексій Собко.

За розмаїття голосів, таланти, атмосферу, яку дарують своїм глядачам на кожному концерті, учасникам колективу подякував голова адміністрації Анатолій Яріш.

За особливі заслуги перед Черкащиною керівники району вручили почесні грамоти Черкаської обласної державної адміністрації та обласної ради, а також Черкаської районної державної адміністрації та районної ради Олександру Івановичу Стаднику, також колективу народного аматорського ансамблю пісні і танцю «Поляни» сільського Будинку культури села Руська Поляна. Почесною грамотою міністерства культури України за вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, багаторічну плідну працю, високу професійну майстерність та з нагоди 100-річчя від дня створення народного ансамблю пісні і танцю «Поляни» нагороджено Олексія Григоровича Ляшенка, концертмейстера народного аматорського ансамблю пісні і танцю «Поляни» с. Руська Поляна.

– Я радий, що всі ви зібралися сьогодні тут, аби привітати своїх улюбленців, нашу гордість села, – звернувся до односельців сільський голова Олег Гриценко. – Кожен артист бажає бачити свого глядача. Не даремно сьогоднішній захід співпав з народним святом Купала, адже люди, які сидять поруч із вами, через роки проносять українську пісню. Я хочу подякувати керівнику хору за те, що впродовж великого періоду часу продовжив, відновив, створив нові пісні, нову музику, започаткував нові традиції. Звісно, кожна людина, яка займається культурою заслуговує на повагу. Я ще раз хочу від депутатського корпусу, від працівників сільської ради, будинку культури привітати кожного і нагородити подяками. Окрім того, хочу подякувати сусіднім селам – сільським головам та творчим колективам, які завітали на наше свято, керівникам району – за участь та підтримку нашого свята, керівнику СТОВ «Зоря» Івану Йосиповичу Дарієнку, завдяки якому маємо справді чудове свято. Усі вони зібралися сьогодні заради вас, шановні руськополянці.

Очільник села вручив нагороди кожному учаснику хору «Поляни».

 А починалося все так…

Першим керівником хору був сільський священик отець Афанасій, який започаткував у селі церковно-приходську школу. І вже в 1918 році відбувся перший виступ Руськополянского хору у театрі м. Черкас. Визначальними рисами цього самобутнього колективу були й залишаються любов до народної пісні.

Вагомий творчий доробок в діяльність колективу внесли в свій час його керівники: Іван Компаненко; Віра Лихоносова, Яків Кисленко, Валентин Кононенко, Михайло Шевченко, Іван Шевченко, які своїм талантом і творчими здібностями плекали успіх і визнання народного хору.

У 1958 році хор очолює досвідчений диригент, майстер народного співу Василь Бондаренко, при якому в 1960 році колективу присвоєно звання «Народний самодіяльний». 1961 рік – керівник – Заслужений артист України Валентин Швиденко. 1965 рік – керівником стає його баяніст-акомпаніатор та учасник Олександр Стадник. Певний період колективом керували: Альфред Воронов, Іван Супрун, Олександр Вакуленко, Заслужений працівник культури – Микола Плашкевич, Анатолій Хряпак, Георгій Брагін.

Концертмейстери хору: Григорій Фіалковський, Іван Шраменко, Олексій Ляшенко, Петро Чиж.

На превеликий жаль вже немає серед нас багатьох організаторів, учасників хорового колективу. Це перш за все відмінники культурно-освітньої роботи: Дмитро Павлович Гордійчук, який більше 40 років працював директором Будинку культури, незмінний баяніст хору – Григорій Миколайович Фіалковський, Олександр Валентинович Кононенко, Володимир Петрович Березняк, Віктор Гнатович Губанов, Дмитро Антонович Шраменко, Олександр Григорович Гладун, Яків Якович Болотюк, Борис Григорович Кравченко, Іван Шраменко та багато інших.

Багато учасників хору одержали путівки на професійну сцену. Це Микола Шраменко, соліст Державного українського академічного народного хору імені Г.Верьовки – Заслужений артист України, в цьому ж колективі співала Тетяна Добровольська. Артистами Черкаського державного заслуженого українського народного хору стали Анастасія Шинкаренко, Михайло Гаркавенко, Заслужена артистка України – Любов Головньова. Михайло Єпіфанов був солістом Черкаської філармонії, а Олександр Стадник (молодший) після закінчення Київської консерваторії став керівником Волинського державного академічного народного хору, Заслужений діяч мистецтв України та Почесний громадянин села.

Ще в далеких 50-х роках зовсім юний, але вже тоді талановитий хлопець, наш земляк прийшов до хору. Любов до пісні з раннього дитинства і до сьогодні живе в його серці. Бог подарував йому неоціненний дар – створювати пісню. Понад чверть століття присвятив хорові Олександр Іванович Стадник, нинішній художній керівник хору «Поляни», хормейстер-диригент, співак і музикант, композитор, народний артист України, Почесний громадянин села. Свою роботу в Руськополянському народному хорі він розпочав у 1957 році баяністом-концертмейстером, а в 1965 році після служби в армії став керівником хору.

 Гастролі на південь України, новенька апаратура та вітання сусідів по творчій сцені

Звісно, що гості не приходять без подарунків.

– Хочу побажати колективу творчого довголіття, зростання, особистого щастя, розвитку благополуччя вам і всім присутнім жителям села та Черкаського району, – звернувся у вітальному слові керівник СТОВ «Зоря», депутат районної ради Іван Йосипович Дарієнко. – Перші сто років пройшли. Потрібно думати про наступні, як мінімум, стільки ж. Для цього дозвольте вручити колективу хору путівку на гастролі на південь України, в основному на узбережжя Чорного та Азовського морів.

Щедрі короваї миру, злагоди, добробуту дарували своїм сусідам колеги по сцені – творчі колективи Геронимівського та Свидівоцького будинків культури.

– Я переглянула історію вашого краю, історію становлення хору, аби дізнатися, від чого ви такі співочі, – зауважила у вітальному слові Світлана Вовк, сільський голова Свидівоцької сільради. І знайшла те, що з вашого села вийшло дуже багато народних артистів, відомих режисерів, композиторів. Село талановите людьми. Така перлина нашого Черкаського краю, як ваш хор, гідна пошанування. Сьогодні ми приїхали зі своїм колективом до вас, аби побажати долі славної, щастя, здоров’я, щоб над вами було мирне небо, нехай ваші родини не знають горя й печалі. Вам дуже пощастило на керівників – колишній сільський голова Андрій Михайлович Шапран, нинішній очільник села – Олег Григорович Гриценко, а найцінніша перлина – ваш керівник Олександр Іванович Стадник.

 Василь Харченко, сільський голова Геронимівки, зізнається, що колектив «Поляни» завжди був для нього взірцем художньої самодіяльності.

– Я вас слухав, і в мене душа співала з вами. Шановні друзі, сьогодні дуже прекрасний ювілей. Дай Боже, щоб ви жили довгі роки у славі своєї творчості, щоб ваш керівник знаходив ще більший потенціал для розквіту вашої слави, натхнення вам і успіху. Від усієї громади, виконавчого комітету сільської ради вітаю зі сторічним ювілеєм, – звернувся він до ювілярів, ще й запропонувавши:

– А в світлі останніх подій, може б, варто було подумати про об’єднання талантів Геронимівки та Руської Поляни, під одним крилом?

Фото 3 Привітання та подарунки від голови Черкаської територіальної організації Радикальної партії Олега Ляшка, Івана Івановича Полудня, учасникам колективу «Поляни» передав його заступник Олег Богдан.

– Шановний унікальний колективе, бажаємо вам, щоб ця сотня років була лише першою на творчому шляху, щоб була гарна зміна, яка не втратить ваші здобутки, а лише примножить їх, – зауважив Олег Вікторович. – Приємно бути на вашому заході, чути щиру українську пісню і мати честь вітати. Наша організація у міру своїх сил старається допомогти вашому селу. Сьогодні ми хочемо подарувати сучасну апаратуру для вашого хору, вона допоможе краще використовувати всі ваші можливості, а для кожного учасника хору – подарунки.

Святкове дійство тривало впродовж кількох годин. Ювілярів, односельців та гостей села вітали народний аматорський хоровий ансамбль пісні і танцю «Обереги», с. Свидівок, молодіжний вокальний ансамбль «Сузір’я», с. Геронимівка, колектив спортивно-бального танцю «Стиль», колектив народного танцю «Руськополяночка», дует у складі Оксани Удод та Олександри Удод із Геронимівки, зразковий колектив спортивно-бального танцю «Перлинка».

«Пам’ятаймо, що всі ми – руськополянці, і наш пуп заритий тут, і всі стежки ведуть звідси, а значить, повертатимуть нас назад у Руську Поляну», – Олександр Стадник.

Наталя Усенко

Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Календар

« Липень 2020 »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31